С падането на Мосул "Ислямска държава" загуби най-големия си град и най-важния център на властта си в Ирак. Сирийският град Рака, който ИД беше обявил за своя столица, също се намира под засилен натиск от страна на антиислямистката коалиция от кюрди и араби, които с помощта на международната коалиция на САЩ вече са освободили 30% от града. Едва ли обаче това значи край на обявения от джихадистите "халифат". Защото основните проблеми на иракската държава остават нерешени, а именно тези проблеми бяха хранителната среда, върху която поникна джихадизмът, преди всичко маргинализирането на сунитското малцинство след американската военна намеса през 2003 г., което още преди появата на ИД беше довело до кървави бунтове срещу управляващите в Багдад шиити. Градовете на сунитите сега са в развалини. Не само Мосул, но и Фалуджа, Рамади и Тикрит. Експертът за Близкия изток Джошуа Лендис от университета в Оклахома смята, че сега всичко зависи от това дали религиозните и етническите общности в региона ще успеят да преодолеят гнева и старите обиди и вместо това да развият стремеж към национално единство. "Много ще зависи от великодушието на победителите - от тяхната способност да протегнат ръка за помирение", изтъква експертът. Екзекуциите и малтретирането на бойци на ИД и членове на техните семейства в Мосул, документирани от "Амнести интернешънъл" и "Хюмън райтс уоч", свидетелстват по-скоро за отмъщение, отколкото за помирение - а това е опасно, защото отново налива масло в огъня на ислямистите и тяхната пропаганда.
Според последни данни на неправителствената организация Airwars само по време на бомбардировките срещу позиции на "Ислямска държава"(ИД) в Мосул са били убити 2000 души. Според информации на блогъра Mosul Eye в "Туитър" иракската армия е подложила на изтезания и е екзекутирала не само заловени бойци от т.нар. "халифат", а и членове на техните семейства. Още по време на господството на ИД в Мосул блогърът публикува информации от града. Наскоро той написа няколко драматични съобщения, в които обвини иракските сили за сигурност, че са третирали цивилните граждани, останали в стария център на града, като джихадисти. Имало и много екзекуции. Според Mosul Eye иракската армия не е разполагала с план как да се отнася към семействата на бойците на ИД. Разпространените в социалните мрежи видеозаписи на екзекуции и изтезания на военнопленници внушават във всеки случай извода, че в ожесточените боеве за центъра на Мосул не само са разрушени цели улици, но и са погазени принципите на международното и военното право. Британският в. "Гардиън" съобщи за безброй трупове, които се носят надолу по течението на Тигър.
Актовете на отмъщение срещу предполагаеми бойци на ИД и техните семейства станаха предмет на обсъждане и в Съвета за сигурност на ООН. Извънредният пратеник на ООН за Ирак Ян Кубис изрази в Ню Йорк загриженост от "растящото желание
за колективно наказание на семейства,
за които се предполага, че са били свързани с ИД". Експертката Белкис Уиле от правозащитната организация "Хюмън Райтс Уоч" потвърждава тези думи. Тя посочи, че многобройни свидетели на фронта са описвали детайлно екзекуции и изтезания на хора, подозирани във връзка с джихадистите. Експертката е особено обезпокоена от това, че иракските военни дори нямат намерение да прикриват постъпките си. Уиле изтъква и това, че нито един представител на правителството в Багдад не е призовал към разследване на случаите, съобщи "Дойче веле". На запитване на "Хюман Райтс Уоч" съветник на иракския премиер Хайдер ал Абади още на 14 юли отговорил, че правителството ще обяви мерки срещу въпросните офицери. Но това щяло да стане по-късно, "за да не се смущава ликуването от победата". Белкис Уиле посочи, че не й е известен нито един пример някой извършител на изтезания, убийства и екзекуции да е бил привлечен към отговорност. Правозащитничката подчертава, че освобождаването на Мосул е било обща операция на иракската армия и водената от САЩ коалиция срещу ИД. Затова тази коалиция трябва да гарантира, че частите, които тя подкрепя с въздушни удари, се придържат към военното право. С въздушните си удари коалицията не бива да оказва подкрепа на военнопрестъпници.
Говорител на операция Inherent Resolve посочи, че коалицията не може да провери истинността на информациите. С помощта на сателитни снимки "Хюман Райтс Уоч" е установила мястото, на което е била извършена поне една екзекуция, при която войници първо пребиват пленник и после го хвърлят от една скала. Видеото показва как те стрелят и срещу друг човек, който вече е повален. Говорител на иракската армия поне е изтъкнал, че всяко нарушение на военното право е недопустимо и трябва да бъде обект на щателно и прозрачно разследване. Самият Абади обяви политика на "нулева толерантност" спрямо нарушения, извършвани от иракските сили за сигурност. За целта била свикана специална комисия за разследване на случаите. Според Ренад Мансур от британския мозъчен тръст "Чатъм хаус" иракските сили за сигурност имат чувство за безнаказаност. А и съзнанието на цялото общество по отношение на правото е твърде изкривено, смята експертът. "Говорим за едно крайно травматизирано общество без солидни правни институции, които да защитят истината и помирението. Войниците смятат, че единствено те могат да въздават справедливост, тъй като съдебната система е слаба", изтъква Мансур. Прогнозата на Mosul Eye също е мрачна.
Този хаос руши авторитета на иракската армия
Това е добре дошло за ИД и ще обремени бъдещето на Мосул, когато халифата вече няма да го има" посочва блогърът.
ИД, както и други джихадистки групировки ще продължат да печелят от гражданската война в Сирия и от слабостта на иракската държава. Наред с липсата на интеграция на сунитите в иракската политика има и други фактори, подхранващи екстремизма, смята експертът за Ирак Йезид Саиг от Бейрут. Той посочва следните - нефункциониращ държавен апарат, масивна корупция, отсъствие на най-основни услуги за голяма част от иракското население, недостатъчно инвестиране и ниска производителност на труда във всички сектори, които не са обвързани с нефтодобива". Германският експерт за борба с тероризма Гидо Щайнберг от берлинската фондация "Наука и политика" посочва, че "идеологията на ИД ще продължи да оказва въздействие". "Изобщо не се съмнявам, че ИД ще продължи да извлича финансови ползи от конфликта в Ирак", изтъква експертът. Все пак имиджът на "марката" ИД е сериозно накърнен от поражението в Мосул и загубата на обширни части от територията на Ирак. Когато няма територия, на която да властва т.нар. "халифат" на ислямистите, ще е значително по-трудно и да се привличат джихадисти от чужбина. Но с мракобесната си идеология ИД ще продължи да се опитва да привлича местни бойци. Техният брой ще нараства толкова повече, колкото се влошава животът на хората в Ирак.
------------
Невести на терористите се разкайват и искат вкъщи
Присъединилата се към "Ислямска държава" германска тийнейджърка, която в момента е държана под стража в Ирак, казва, че съжалява за решението си да стане част от джихадистката групировка. Момичето сега просто иска да се върне при семейството си, съобщиха германски медии, които успяха за кратко да се свържат с момичето с помощта на мобилен телефон. 16-годишното момиче, родом от малкото градче Пулшниц край Дрезден, и още три германки, които са се присъединили към ИД през последните години, са задържани в иракски затвор и получават консулска помощ, съобщи преди това сп. "Шпигел". Германският в. "Зюддойче цайтунг" и телевизиите Ен Де Ер и Ве Де Ер съобщиха, че са интервюирали Линда В. в медицинското отделение на военен комплекс в Багдад. "Искам просто да се махна оттук", е казала тя пред журналистите. "Искам да съм далеч от войната, от многото оръжия, от шума. Искам просто да отида при семейството си", добавила Линда. Момичето има рана от куршум в лявото бедро и друга травма на дясното коляно, причинена по думите му при въздушна атака, нанесена от хеликоптер. Не е ясно обаче дали като оздравее, иракските власти ще я върнат в Германия.
|
|