Промените и реформите на Балканите трябва да бъдат извършени отвътре. Но в същото време е необходима подкрепа от глобалните играчи. Македонското правителство вече извърши огромна работа с подобряването на отношенията със съседите си с подписването на Договора за приятелство с България, с намерението си да реши спора за името с Гърция и с увеличаването на сътрудничеството си с Албания.
Външните играчи не могат да бъдат ключовият фактор при решаването на проблемите в региона....Много е важно не само правителствата, но и гражданските структури, бизнесът, университетите и неправителственият сектор да работят за изграждането на бъдещето на региона. Всичко започва отвътре. Заедно с това трябва да бъдат решавани и други важни проблеми като мигрантската криза, намаляването на националистическите прояви, които предизвикват етнически и социални конфликти. Западните Балкани най-добре ще решат проблемите с помощ отвън. Балканите могат да бъдат успешна приказка през следващите години, но ако отпаднат от вниманието на значимите глобални лидери, вероятността да изпаднат в състояние на нестабилност ще се увеличава.
През първите 6 месеца от администрацията на Тръмп имаше 5 ключови позиции във външната му политика, но в нито една от тях не се споменават Балканите. А до неотдавна част от световното внимание беше обърнато към Балканите Дейтънското мирно споразумение от 1995 година сложи край на войната в Босна и Херцеговина, но се оказа като нестабилна структура за управлението на страната. Сърбия и Косово все още не са се помирили, а това е необходима крачка за постигане на тяхната цел - членството в ЕС. Вътрешните проблеми все още са видими в Македония, както и в страната - членка на Евросъюза Хърватия. В същото време най-умните и най-добрите бягат от региона в търсене на щастието по други места. Заедно с това огромният икономически потенциал на региона - от туризма до иновативните технологии и IT сектора - не се използва достатъчно.
Геополитическите проблеми и етническото напрежение отново изплуват на повърхността на Балканите и създават потенциална опасност за региона. Въпросът е дали европейските лидери забелязват това и дали се намесват навреме, за да помогнат? Добрата новина е, че има напредък и в случая той започва с икономиката. Западните Балкани имат нужда от икономическа помощ и това бе казано много ясно по време на срещата в Триест неотдавна. И други страни са оставили икономически своя отпечатък в региона.
Китай показа огромен интерес за инвестициите си в инфраструктурата на Балканите. И в това отношение вече направи много - бързия влак от Белград до Будапеща, следват адриатическата магистрала, свързваща Черна гора с Албания, Гърция и Италия. Те вече закупиха пристанището в Пирея, за да направят пътя за транспорт на стоки от Гърция през Западните Балкани до европейските пазари.
Европейскити лидери, на първо място Германия, продължават да наблюдават региона, докато Русия подкрепя присъствието си и най-вече в енергийния сектор в Сърбия. Въпреки много често турбулентните си отношения с Балканите САЩ са длъжни отново да увеличат присъствието си там. Вашингтон има интереси на Балканите на първо място в косовските военни сили, които се ръководят от НАТО. Защитата на американските интереси най-добре се вижда чрез техните инвестиции. В същото време е много важно хората от Балканите да имат ясна представа и разбиране за последствията от увеличаващото се китайско влияние. Китай ще бъде активен в региона в следващите години. (БГНЕС)
------
*Камерън Мантър е бивш посланик на САЩ в Белград.
Вашингтон има интереси на Балканите на първо място в косовските военни сили, които се ръководят от НАТО
E, нали те създадоха тази псевдодържава след юговойната....