:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,764
Активни 334
Страници 9,927
За един ден 1,302,066

Македония направи пробив в нормализирането на Балканите

Регионът може да е успешна приказка през следващите години, но ако отпадне от вниманието на значимите глобални лидери, вероятността за нестабилност ще се увеличава
Камерън Мънтър
Промените и реформите на Балканите трябва да бъдат извършени отвътре. Но в същото време е необходима подкрепа от глобалните играчи. Македонското правителство вече извърши огромна работа с подобряването на отношенията със съседите си с подписването на Договора за приятелство с България, с намерението си да реши спора за името с Гърция и с увеличаването на сътрудничеството си с Албания.

Външните играчи не могат да бъдат ключовият фактор при решаването на проблемите в региона....Много е важно не само правителствата, но и гражданските структури, бизнесът, университетите и неправителственият сектор да работят за изграждането на бъдещето на региона. Всичко започва отвътре. Заедно с това трябва да бъдат решавани и други важни проблеми като мигрантската криза, намаляването на националистическите прояви, които предизвикват етнически и социални конфликти. Западните Балкани най-добре ще решат проблемите с помощ отвън. Балканите могат да бъдат успешна приказка през следващите години, но ако отпаднат от вниманието на значимите глобални лидери, вероятността да изпаднат в състояние на нестабилност ще се увеличава.

През първите 6 месеца от администрацията на Тръмп имаше 5 ключови позиции във външната му политика, но в нито една от тях не се споменават Балканите. А до неотдавна част от световното внимание беше обърнато към Балканите Дейтънското мирно споразумение от 1995 година сложи край на войната в Босна и Херцеговина, но се оказа като нестабилна структура за управлението на страната. Сърбия и Косово все още не са се помирили, а това е необходима крачка за постигане на тяхната цел - членството в ЕС. Вътрешните проблеми все още са видими в Македония, както и в страната - членка на Евросъюза Хърватия. В същото време най-умните и най-добрите бягат от региона в търсене на щастието по други места. Заедно с това огромният икономически потенциал на региона - от туризма до иновативните технологии и IT сектора - не се използва достатъчно.

Геополитическите проблеми и етническото напрежение отново изплуват на повърхността на Балканите и създават потенциална опасност за региона. Въпросът е дали европейските лидери забелязват това и дали се намесват навреме, за да помогнат? Добрата новина е, че има напредък и в случая той започва с икономиката. Западните Балкани имат нужда от икономическа помощ и това бе казано много ясно по време на срещата в Триест неотдавна. И други страни са оставили икономически своя отпечатък в региона.

Китай показа огромен интерес за инвестициите си в инфраструктурата на Балканите. И в това отношение вече направи много - бързия влак от Белград до Будапеща, следват адриатическата магистрала, свързваща Черна гора с Албания, Гърция и Италия. Те вече закупиха пристанището в Пирея, за да направят пътя за транспорт на стоки от Гърция през Западните Балкани до европейските пазари.

Европейскити лидери, на първо място Германия, продължават да наблюдават региона, докато Русия подкрепя присъствието си и най-вече в енергийния сектор в Сърбия. Въпреки много често турбулентните си отношения с Балканите САЩ са длъжни отново да увеличат присъствието си там. Вашингтон има интереси на Балканите на първо място в косовските военни сили, които се ръководят от НАТО. Защитата на американските интереси най-добре се вижда чрез техните инвестиции. В същото време е много важно хората от Балканите да имат ясна представа и разбиране за последствията от увеличаващото се китайско влияние. Китай ще бъде активен в региона в следващите години. (БГНЕС)

------

*Камерън Мантър е бивш посланик на САЩ в Белград.
7
1782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
31 Август 2017 21:12
Вашингтон има интереси на Балканите на първо място в косовските военни сили, които се ръководят от НАТО
E, нали те създадоха тази псевдодържава след юговойната....
31 Август 2017 22:02
"Македония направи пробив в нормализирането на Балканите"
Камерън Мантър*, "Страфор"

Тоя товагишч направо се е уцелил по ногата .
Всъщност , за какво им плащат на тези хора ?
Дончо ползвали им услугите ?
31 Август 2017 22:04
Ненормалната БЮРМ....нормализира Балканите.....баси тезата
31 Август 2017 22:23
Уфф,понякога е отчайващо да се четата такива тъпи "анализи" от тъпи като табуретка "експерти"! Съжалявам,но не можах да се сдържа да го кажа!
Нито Великите сили,нито съседните на Македония страни,не са отклонили дори за миг вниманието си от нея! Натискът е перманентен от всички страни,но просто е скрит за простолюдието.
Всяка страна,дори и най-могъщата Свръх-сила,води само ВЪНШНА политика. На практика никоя страна няма вътрешна политика - тя се формира почти изцяло от външната. Всеки държавен лидер и политик по света е част и се крепи от някакъв световен политически властови кръг. Самите държави съществуват само по отношение на други държави. Та искането на автора на този "анализ" Македония,(и Балканите),да се реформират отвътре е или невероятна глупост,или бездарна пропаганда,целяща да прикрие някакви взаимозависимости.
01 Септември 2017 13:38
От този гювеч ми беше интересен факта за добър влак Белград Будапеща. И какво стана? За да пътуваме с удобен влак до Европа, проблемът остана София Белград. Чувал съм че е много зле. А колко добре би било да се качим на един ICE София - Виена.
02 Септември 2017 09:39
Македония направи пробив в нормализирането на Балканите

Значи от "медицинска" гледна точка, имаш цирей имаш проблем, нямаш цирей нямаш проблем...
За някои е нужна намеса, а за други не, самоизцеряват се ...
02 Септември 2017 21:29
Е, обясни ни творецът, че трябва да свикваме с присъствието на китайски инвестиции на Балканите. Колко е добро това, не знам.Ще донесе ли разцвет на нашите скъпи и многострадални Балкани, също не знам. Но съм чувала, че на пристанището на Пиреа, „КОСКО„ не плаща на работниците умопомрачителни заплати, нито действат там трудови права.

Това Страфор, да не би да е Стратфор?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД