Просветното министерство търси 200 ученици от десети клас от цялата страна, които да обучи по професията "приложен програмист". Това ще стане по новата национална програма "Обучение за ИТ кариера". Тя бе създадена през м.г. заради острия недостиг на подготвени програмисти в средното образование. Бюджетът й е 770 хил. лв. за следващите три години, като за настоящата 2017/18 г. ще се разчита на 270 хил. лв.
Различното от другите национални програми е, че тук за финансиране трябва да кандидатстват не училищата, а самите ученици. За обучение по професията "приложен програмист" могат да се пробват младежи от 10-и клас от всички области на страната, които в момента не се обучават по професии от направлението "Компютърни науки".
Десетокласниците трябва да се регистрират до 10 ноември на адрес: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe32eI8-4BuWcMTr0ncuTEVO2KqGRQ8u335xO_k2CNUV6PS5Q/viewform. "Сформирането на групите от ученици ще става след входящ тест за допускане на регистрираните кандидати, който ще се проведе на 11-12 ноември 2017 г. Системата ще е отворена за 48 часа, а тестът трябва да се направи в рамките на 1 час", посочват от МОН.
Обучението ще е в 5 училища центрове - Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" (в партньорство с Пловдивския университет "Паисий Хилендарски"), Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец (съвместно с ТУ-София), Технологично училище "Електронни системи" в София (отново с ТУ), Професионална гимназия по електротехника и електроника "Апостол Арнаудов" в Русе (с Русенски университет "Ангел Кънчев") и Професионална гимназия по електротехника и електроника "К. Фотинов" (съвместно с университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас).
Обучението на преминалите теста ще е безплатно. На всеки одобрен ученик от по-далечно място ще се поемат разходите за път, храна и ако се наложи - нощувки. Самото обучение ще е по нови учебни планове и програми, съобразени с научните достижения в областта на информационните технологии. Лекциите и упражненията ще се провеждат в свободно от учебните часове време, както и в събота и неделя. Всички завършили 3-годишното обучение ще получат професионалната квалификация "Приложен програмист".
|
|