:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,958
Активни 452
Страници 12,650
За един ден 1,302,066

Българите вярват в конспиративни теории и фалшиви новини

Според "Отворено общество" страната ни е на дъното по медийна грамотност в Европа
Лошата медийна среда, проблемите в образованието и ниските нива на критично мислене на гражданите поставят България в нова негативна класация. Българите заедно с румънците, сърбите и гърците са в групата на изоставащите по медийна грамотност в Европа и са неспособни да се справят с феномена "постистина", показва сравнителен анализ на Институт "Отворено общество". С най-високи оценки са Финландия, Холандия, Дания и Естония. Според изследването медийната грамотност се определя от състоянието на медийната свобода, функционална грамотност на хората, доверието помежду им и активното използване на новите технологии. За анализа са използвани данни на "Фрийдъм хаус", "Репортери без граници", PISA и доклади на ООН.

Сред ключовите индикатори за медийна грамотност е посочено образованието. Докладът дава за пример Финландия, където смятат силното обществено образование за средство срещу информационните атаки от други държави. Доброто образование засилва критичното мислене и противопоставяне на "фалшивите новини", смятат експертите. Изводите за България обаче противоречат на изследването на социологическа агенция "Алфа рисърч" от тази година, според което 72% от българите забелязват "фалшивите новини" в медиите.

В изследването на института са включени 33 държави, като с по-лоши резултати от групата на България са Черна гора, Албания и Турция. Гражданите на държавите от дъното на класацията са склонни да разпространяват безкритично неверни твърдения, имат силно изразено конспиративно мислене и често дават предимство на информация, която потвърждава техните предварителни теории и вярвания. В анализа се казва, че феноменът "постистина" е придружен от изключително високи нива на недоверие към институциите, традиционните медии, политици и експерти. Затова и конспиративните теории са обвързани с по-ниски нива на всеобщо доверие.

Авторът на доклада на "Отворено общество" Марин Лесенски препоръчва създаване на нови регулации за "новите медии", но се посочва и възможна опасност с тях да се ограничи свободата на словото. Втората препоръка включва инвестиция във важни умения за четене и анализ.
14
1559
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Октомври 2017 21:06
Аз като медийно неграмотна по критерия доверие не го считам за меродавен и оставам с впечатлението че някой ме будалка. Освен ако медийно грамотен не значи лесно манипулируем? В такъв случай, радвам се, че сме в дъното на класацията.
12 Октомври 2017 21:17
Според "Отворено общество" страната ни е на дъното по медийна грамотност в Европа

Една прекрасна новина, дошла от ОтвОбщ!

Нали ви казвам - все още се държим, поради закалката от соца, и пропагандните клишета не минават.

Но!!! ако по-възрастните сме донякъде ваксинирани срещу пропагандните лъжи, то на по-младите здравият скептицизъм вече няма да помага и те ще са податливи на пропагандни внушения.

При т.нар. капитализъм по т.нар. бели, демократични, пазарни и пр. държави промиването на мозъците е от доста десетилетия и на поколения наред.




12 Октомври 2017 22:12
къде видяха тези медии? тиражите на вестниците са на ниво афганистанско село...
12 Октомври 2017 22:21
Точно тавагищите от Отровно общество на специална хранилка, се пънат да постановяват какъв да ни е наклона и колко глупави и неуки сме били?!

Човек трябва да е с множествени зависимости, та да им се хване на пропагандните въдици и промивания на междуушията. Жертвата им трябва да е напълно лоботомирана от бруталната, лъжлива тяхна пропаганда идваща от петте отровни извора за разпространяване и налагане на "правилната" информация в света - все САЩисани медиини конгломерати.

Това стига да се прочете, за да просветне и на най-захлупената тяхна жертва: http://www.memoriabg.com/2017/10/04/disekcia-na-zapadnata-propaganda/

Стигна се до там, че дори сегашния им президент да ги нарича ЛЪЖЦИ...

- Аде, нема нужда от вази!!!...
12 Октомври 2017 22:27
тиражите на вестниците са на ниво афганистанско село...
Толкова много?
12 Октомври 2017 22:46
Гражданите на държавите от дъното на класацията са склонни да разпространяват безкритично неверни твърдения, имат силно изразено конспиративно мислене и често дават предимство на информация, която потвърждава техните предварителни теории и вярвания.


А това е лошо! Вместо смирено да вярват, те се съмняват! Ужас!
13 Октомври 2017 01:12
Изводите за България обаче противоречат на изследването на социологическа агенция "Алфа рисърч" от тази година, според което 72% от българите забелязват "фалшивите новини" в медиите.

"Алфа рисърч" май са по-адекватни от отворените.
13 Октомври 2017 04:47
*
13 Октомври 2017 08:37
Аз само като видя "Отворено общество" и ми светва червена лампичка - фейк нюз или постистина - както ви утърва.
13 Октомври 2017 08:47
Гражданите на държавите от дъното на класацията са склонни да разпространяват безкритично неверни твърдения, имат силно изразено конспиративно мислене и често дават предимство на информация, която потвърждава техните предварителни теории и вярвания.

Тук, галиба, за Йелоустоун иде реч?
13 Октомври 2017 08:58
А гръмнА,а реши всички проблеми на човечеството! Хем от раз
13 Октомври 2017 09:20
Туй Отворено общество шъ требе да се затвори,, че става голямо течение в държавата ни.
Точно тази сутрин гледах по ТВ Аlfa един германски журналис, който е написал книга, в която описва, как федералните служби са му дали статия и го задължили да я публикува от свое име. Ако не я публикува уволнение. Статията била, че Кадафи построил завод за БОВ. Той разкава и много други похвати.
В момента САЩ стават като СССР по времето на Брежнев, искат да обявяват RT и Sputnik за чужди агенти, т.е., да ги преследват, както навремето се преследваха "Свободна Европа" и "Гласът на Америка" в СССР и у нас.ленин правилно е казал, че няма незвисими медии. А това Фриидъм хаус е част от тази политика, да обвинява чуждите медии и да хвали американските.
13 Октомври 2017 10:17
Не вярвам в конспиративни теории, затова си мисля, че тази статия е писана от специално обучени агенти на ЦРУ, дегизирани като наши журналисти, с цел да се облъчи трезвия балкански ум на местната популация с опасни масонски инсинуации
13 Октомври 2017 10:23
Втората препоръка включва инвестиция във важни умения за четене и анализ.


Ето как зависимият експерт Лесински е направил своя анализ:
сравнителен анализ на Институт "Отворено общество". .... Според изследването медийната грамотност се определя от състоянието на медийната свобода, функционална грамотност на хората, доверието помежду им и активното използване на новите технологии. За анализа са използвани данни на "Фрийдъм хаус", "Репортери без граници", PISA и доклади на ООН.

но
Изводите за България обаче противоречат на изследването на социологическа агенция "Алфа рисърч" от тази година


Значи, няма никво значение, какво показват социологическите проучвания, щом има по-добър метод ("сравнителен анализ" + доклад) който да даде "предимство на информация", потвърждаваща нечии "предварителни теории и вярвания".
И сичките тез инвестиции във важни умения за анализ - да се стигне до:
Авторът на доклада на "Отворено общество" Марин Лесенски препоръчва създаване на нови регулации за "новите медии", но се посочва и възможна опасност с тях да се ограничи свободата на словото.

Ся. Откъде му щукнаха на експерта тия "нови регулации"?! - нали "Според изследването медийната грамотност се определя от състоянието на медийната свобода, функционална грамотност на хората, доверието помежду им и активното използване на новите технологии."



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД