Промените в директивата за командированите работници не получили одобрението на министрите на труда на Полша, Унгария, Литва и Латвия, а колегите им от Великобритания, Ирландия и Хърватия са се въздържали. Еврокомисарят по социалните въпроси Мариан Тисен определи договорката като балансирана и "важна крачка напред в борбата срещу социалния дъмпинг". По документа предстоят преговори между Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия.
Одобрените от социалните министри на ЕС промени в директивата за командированите работници удовлетворява Франция, която е сред държавите членки, настоявали за намаляване до 12 месеца на срока за дългосрочно изпращане на служителите зад граница. Париж изрази силно задоволство от постигнатата договорка и дори я определи като "победа за Европа". За промените в директивата за командированите работници лично настояваше президентът Еманюел Макрон и по време на визитата си в България в края на август.
МЕРКИ
Директивата за командированите работници засяга милиони трудещи се в ЕС. Само в Германия през миналата година са били регистрирани над половин милион командировани работници от страни като Полша, Румъния, България, Испания или Италия, писа "Дойче веле". Според данни на ЕК в момента командированите работници в доста случаи получават двойно по-ниско заплащане в сравнение с местните си колеги, тъй като са наети от фирми в родните си държави и възнагражденията и осигуровките им са според правилата там.