Бриджът не е спорт, решиха магистратите в базирания в Люксембург Съд на ЕС, който в продължение на месеци размишляваше върху въпроса дали има основание приходите от състезанията да бъдат освободени от данъци на базата на евродирективата за ДДС, приета през 2006 г.
Съдиите разгледаха казуса от гледна точка на директивата, без да се занимават с понятието "спорт" по принцип, изрично се подчертава в публикуваното решение. Според тълкуването им на евроразпоредбата за ДДС всеки вид спорт трябва да съдържа "физически компонент, който не е несъществен". Бриджът обаче не отговаря на това изискване. Съдът припомня, че при липсата на определение на понятието "спорт" във въпросния евродокумент, то този термин се установява в съответствие с обичайното му значение в даден език, като се съблюдава контекста, в който се използва, и целите, за които се използва от правната уредба. За магистратите в контекста на случаите на освобождаване от ДДС, понятието "спорт", използвано в директивата, го свежда до дейности, отговарящи на обичайното значение на това понятие и характеризиращи се с
"физически компонент, който не е несъществен".
Магистратите се произнесоха по жалба на Английския бридж съюз, според който печалби от спортен бридж не трябва да се облагат с ДДС. Организацията, която има около 55 000 членове, провежда турнири и взема входни такси от играчите. Тя е поискала от британските власти да й възстановят ДДС на базата на директивата, според която услуги, свързани със спорт, трябва да бъдат освободени от плащането на налога. Дружеството настоява, че има право да се възползва от описаните изключения, на които е разрешено да не плащат ДДС "при предоставянето на определени услуги, свързани със спорта или физическото образование".
Данъчната администрация в Лондон обаче отхвърля молбата на бридж дружеството с мотива, че от плащането на налози са освободени вид услуги, тясно свързани със спорт, при който има съществен физически компонент.
Бриджът обаче не изисква физическа дейност
в този смисъл от състезателите, а само мисловна и заради това не отговаря на изискването. Английският бридж съюз обжалва решението на данъчните и тогава е сезиран специализиран по финансовите дела съд в Обединеното кралство, който пък иска Съдът на ЕС да се произнесе дали в случая е налице "спорт" по смисъла на директивата за ДДС. Бриджът "използва логика, памет и планиране и може да бъде дейност, полезна за умственото и физическото здраве на редовно практикуващите я лица, но не е спорт", е становището на магистратите от ЕС.
Решението е сериозен удар за Английския бридж съюз, който се надяваше, че ще спечели, след като през юни т.г. един от генералните адвокати на Съда на ЕС Мачей Шпунар заяви, че за спорт трябва да се приема дейност, която включва "трениране на умствената или физическа форма по начин, който се смята за полезен за здравето и доброто състояние на гражданите". Той изрази увереност, че бриджът помага да се стимулира мозъчната дейност, особено при по-възрастните хора. Генералният адвокат Шпунар също така отбеляза през лятото, че Международният олимпийски комитет (МОК) е сред организациите, които "нарочно включват умствени спортове или подкрепят дейности без физически елемент". МОК класифицира бриджа като спорт през 1998 г.
Независимо от предимствата на играта за мозъка съдът в Люксембург не приема становището на Мачей Шпунар и в решението си пише също, че "дейности за истинска почивка или отмора" не могат да се приемат за спорт.
Съдиите обаче
не отнемат напълно надеждата на Английския бридж съюз
да си върне парите от ДДС. Според магистратите приходите от бридж може да бъдат освободени от ДДС, ако се докаже, че тази игра на карти е съществена част от британската култура. Това може да стане, "ако с оглед на начина на практикуване на тази дейност, на историята й и на традициите, към които принадлежи, тя заема такова място в социалното и културно наследство на дадена страна, че може да се смята за част от нейната култура", се казва в решението на Съда на ЕС.
От Английския бридж съюз обявиха, че решението е "изненада и разочарование". Според дружеството с освобождаването на спорта от ДДС той ще стане по-евтин и достъпен, а освен това ще бъдат привлечени и нови инвеститори.
Дебати дали бриджът е спорт текат от доста време. В Австрия, Белгия, Дания и Франция той е класифициран като спорт за данъчни цели, но в Ирландия и Швеция приходите от него се облагат с налози. Във Великобритания сериозни спорове се водят от 2011 г., когато беше одобрен Законът за благотворителната дейност. В него е включена дефиниция за спорт, който според законодателите са "активности, които популяризират здравословния начин на живот, включително физическото и умственото здраве". Привържениците на бриджа настояваха, че играта на карти благоприятства "умственото здраве" и затова тя е спорт. През 2015 г. Върховният съд на Великобритания реши, че бриджът не е вид спорт, който трябва да бъде финансиран с държавни средства. Тогава в съдебната зала успешно беше защитена тезата, че бриджът не е повече спорт от "седенето вкъщи с книга в ръка".
някъде другаде в Британската империя мислят по друг начин:
http://www.jannersten.org:1500/~server/IBPA/archive/Awards/2013_IBPA_Awards.pdf