:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,458
Активни 434
Страници 6,023
За един ден 1,302,066
Ринг

Берлускони срещу Проди, или как Италия ще оглави Евросъюза

Опитът на италианския премиер да завлече шефа на Европейската комисия в скандал за корупция вещае трусове между двамата и в задаващото се италианско председателство
Снимка: Ройтерс
Когато на 5 май изправеният пред съд за корупция италиански премиер Силвио Берлускони опита да забърка в процеса и името на шефа на Европейската комисия Романо Проди, мнозина наблюдатели съзряха в това предвестник за буреносни дрязги, които тепърва ще тресат и ЕС. Защото от 1 юли Италия поема председателството на Евросъюза, а ръководещият я Берлускони явно демонстрира остра непоносимост към човека, с когото би трябвало да търси европейски синхрон.

Нека припомним: Берлускони е принуден да отговаря пред съд в Милано по обвинение, че през 1985 г. е правил опити да подкупи съдии, за да може фирмата му "Фининвест" да получи контрол над държавния концерн за хранителни продукти СМЕ. Тогавашният му адвокат, който по-късно бе и министър на отбраната - Чезаре Превити, вече получи по същото обвинение 11 г. затвор.

Берлускони положи големи усилия да не се стига до процес. Миналото лято - непосредствено преди излизането на парламента в летен отпуск, той успя да прокара закон, който признава на обвинените правото на "законно съмнение" в безпристрасността на съдиите, както и правото да поискат делото им да се прехвърля за гледане в друг съд. Опозицията, която възнегодува, че законът е изработен специално за притиснатия от разследването за корупция премиер, напусна Сената по време на гласуването и призова за улични протести.

Законът все пак влезе в сила и позволи на Берлускони да настоява делото му да се прехвърли от съда в Милано в съда в Бреша под претекст, че миланските магистрати били политически предубедени. Касационният съд обаче отхвърли искането в края на януари.

Делото започна и тогава Берлускони изненадващо насочи прожекторите към "следата Проди". Той обяви, че всъщност изобщо нямал интерес към сделката около СМЕ и се намесил в играта по настояване на тогавашния премиер Бетино Кракси, който бил недоволен от ниската цена на държавната компания. Тя пък била договорена тъкмо от Романо Проди, оглавявал по онова време държавния промишлен холдинг ИРИ, който се занимавал с приватизациите. Проди уредил СМЕ да бъде купена от "левия" предприемач Карло де Бенедети. Берлускони твърди, че никому не е предлагал подкупи, а само по искане на Кракси пратил в ИРИ по-изгодна за държавата оферта, но тя не била приета по вина на Проди.

В крайна сметка СМЕ е продадена "на парчета" чак през 1993-1994 г.

Проди реагира спокойно на обвиненията на Берлускони, като обяви в декларация, че няма какво да крие, и припомни, че не той, а действащият италиански премиер е подсъдим за корупция.

Разсейването на съдиите по "следата Проди" обаче може да размие ролята на Берлускони или поне да забави произнасянето на присъда. Може и косвено да помогне на идеята на премиера за имунитет за висшите държавни служители и депутатите, в страната, чийто девиз е "Правосъдието е еднакво за всички".

В завличането на Проди в скандала с корупцията обаче зад баналната картинка на удавника и сламката прозира и втори, не по-малко драматичен фон. Там основното не са нюансите на политическите различия между "десния" Берлускони и "левия" Проди, а различните стратегии, на които залагат двамата във вижданията си за бъдещето на ЕС. Съдебната сага може да се проточи, може да се тушира, но разминаването между двете личности, които от 1 юли ще са водещи в ЕС, вещае сътресения.

Обвиненията на Берлускони срещу Проди са истински удар под кръста за ЕС. Опитът за дискредитиране на най-авторитетното му лице е омърсяване на целия съюз. Поне такъв, какъвто е сега. И то не в случаен момент, а именно когато водещи сили от ЕС са в обтегнати отношения със САЩ. Няма как да е случайно, че ударът е нанесен от демонстриралия съюзническа солидарност с Вашингтон в иракската криза Берлускони. Той няма как да "мели" с обвързания със "стара" Европа Проди. Затова репликите от съдебната зала може би са само загряване за следващите рундове...



Разсейването на съдиите по "следата Проди" обаче може да размие ролята на Берлускони или поне да забави произнасянето на присъда. Може и косвено да помогне на идеята на премиера за имунитет за висшите държавни служители и депутатите, в страната, чийто девиз е "Правосъдието е еднакво за всички".
 
След като изкара и Проди корумпиран, Берлускони (вляво) остави адвокатите си да обяснят на съда в Милано как самият той пък се грижел единствено за интересите на Италия.
778
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД