С голямо закъснение, но и с голяма амбиция Франция реши да влезе в съревнование за пазара на световните телевизионни мрежи. На 22 април няколко медийни компании внесоха оферти за изграждане на телевизионни информационни канали по подобие на американския Си Ен Ен, британския Би Би Си Уърлд и катарския Ал Джазира.
Идеята бе лансирана за първи път от президента Жак Ширак по време на кампанията за преизбирането му през миналата година. Но надпреварата за събиране на оферти бе обявена официално в края на март, в разгара на войната в Ирак. Ройтерс цитира експерти, според които Париж има нужда повече от всякога да пласира на световната сцена гледната си точка, след като заради кризата в Ирак установи несъвместимост на позициите си с традиционни съюзници като Вашингтон и Лондон.
Държавните радио-телевизионни станции обединиха усилията си за обща оферта, като заявиха, че с мрежите си в чужбина ще могат заедно да покриват аудиторията в 36 милиона семейства в Близкия изток, Африка и Европа, като излъчват не само на френски, но също на английски и арабски.
Две оферти дойдоха от частния сектор. Едната е от бързо прогресиращата напоследък новинарска телевизия Ел Се И, притежавана от мрежата ТФ-1, и от конкурентната платена телевизия Канал плюс, която е собственик на новия информационен канал и>ТЕЛЕ.
Правителството си резервира няколко седмици за консултации със специалисти и лично с президента Ширак, преди да се произнесе по офертите. Предвижда се новата телевизия да стартира догодина.
Кой колко плаща?
Ел Се И каза, че ще желае дялово участие 50:50 заедно с държавните медийни компании Франс телевизион и Радио Франс ентернасионал. "Смятаме, че в тази област няма пазар (в чисто комерсиален план). Държавата трябва да плати", каза пред Ройтерс Летисия дьо Лука, говорител на Ел Се И.
Компанията-майка ТФ-1 създаде Ел Се И преди десетина години, за да предава новини 24 часа в денонощието. Аудиторията й е главно във Франция. Тя има шепа кореспонденти в чужбина. Ел Се И предлага да излъчва емисии на френски език, като ги съпровожда със субтитри на английски или арабски език. Само 30-40 процента от програмата ще бъде предназначена специално за чуждия потребител, а останалите 60-70 процента ще включват емисиите за френския зрител.
Канал плюс отказа да разкрие каква програмна схема предлага, но акцентира на опита си в цифровата телевизия. Тя също пожела да подели разходите си с държавния сектор. Анализатори смятат, че частните компании се натискат да участват в желания от държавата телевизионен бизнес зад граница, за да се възползват от бюджетни средства.
Шефът на Радио Франс ентернасионал Жан-Клод Клюзел пресметна, че годишните разходи на новата телевизия ще бъдат 45 милиона евро. Но по оценки на Ерве Бурж, бивш шеф на същото радио, сметката може да възлезе на 150 милиона евро, писа в. "Монд".
Световната агенция Франс прес също пожела да се възползва от новото поле на медийна изява и направи оферти на тримата кандидати за новия лиценз. Тя предлага новини, снимки, видеоматериали, звукозаписи, инфографики - всички на цифров носител. Тя е съгласна да осигури текстове и на чужди езици.
Си Ен Ен бе създадена през 1980 г., но си спечели признание на истинска световна телевизия чак през първата война в Персийския залив през 1991 г. Би Би Си Уърлд се намести в световния телевизионен ефир в началото на 90-те години. Ал Джазира стартира през 1996 г. и се наложи сред зрителите в арабския свят и в други страни по време на войната в Афганистан и през последната война срещу Ирак.
|
|