:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,878
Активни 405
Страници 26,288
За един ден 1,302,066

Няма друга дилема освен: БСП или ГЕРБ

Президентският успех на Румен Радев бе поредното доказателство за устойчивостта на двуполюсния политически модел
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Радев може да е независим, но неговият избор зависеше от гласовете, които му осигуриха привържениците на БСП.
Периодът на бурни страсти в родната политика затъмниха една годишнина. Тя не се нуждае от честване, но със сигурност е подходяща за анализ - 12 месеца откакто Румен Радев спечели президентските избори. За равносметка на действията му като държавен глава е рано, тя ще бъде направена през януари, когато се навършва година от встъпването му в длъжност.

Победата на 13 ноември 2016 г. сама по себе си е интересно и ключово за политическия процес у нас събитие. Ако политиката е река, победата на Радев бе бент, който разклони реката и предизвика водовъртеж.

Датата 13 ноември 2016 г. най-напред е важна за историците. За държавен глава на България бе избран човек, който не принадлежи пряко на политическия елит. Като командир на Военновъздушните сили Румен Радев бе част от управленската система на страната, но за първи път с него на държавния връх стъпи мъж, който



не е бил нито депутат, нито министър, нито партиен лидер



Това е уникален факт за Третата българска държава поне от периода на царските династии, чиито представители (Батенберг, Фердинанд) също не произлизаха от българския политически елит.

Победата на Радев практически бе първата изборна загуба на "звяра" в център-дясното пространство, който смачка партийната фауна след 2007 г. След като три пъти финишира първи на парламентарен вот (после регистрира и четвърта победа), три пъти спечели европейски избори и един път президентски, се видя, че ГЕРБ може да загуби. Състезанието за държавен глава е мажоритарно, а решението на Борисов да издигне нехаризматичната Цачева хвърлят съмнения върху загубата на ГЕРБ - доколко тя е на партията и доколко не е била калкулирана от самия Борисов. Но така или иначе триумфът на Радев бе поврат, който раздели актуалната родна политическа история на две - период на тотална доминация на ГЕРБ и след това. Времето ще покаже какъв характер носи вторият етап. Той вече тече, най-вероятно при него процесите все по-малко ще зависят от желанията на Борисов.

Успехът на Радев има и още един интересен исторически контекст. Професионалните анализатори отдавна отчетоха, че двуполюсният модел у нас е съществувал до 2001 г. След това се бил разпаднал. В констатацията има теория, не и практика. Основното електорално тяло на ГЕРБ са бившите привърженици на СДС. Доколкото ГЕРБ се афишира като дясна, бе припозната като антикомунистическа и като такава я възприемат в Европа, то наистина това е наследникът на СДС. На 13 ноември 2016 г. се оказа, че не друг, а само кандидат на БСП може да победи ГЕРБ. Независим, но все пак кандидат на БСП. Нито националист, нито човек на "градската десница", нито друг бе в състояние да спечели. Всичко това е важно с оглед на дискусията за съдбата на двуполюсния модел. И в мажоритарната президентска битка през 2016 г., и след парламентарните избори през 2013 г., когато ГЕРБ бе първи, но кабинет състави БСП, стана ясно, че тези партии са двата полюса. Трети няма. Накратко - НДСВ бе кратко явление,



устойчивият модел в България е двуполюсният



Ако сега се появи трети силен играч, например Слави Трифонов, това ще е дежавю - кратко "антисистемно презареждане" на системата - тече десетина години с два полюса, появява се "бъг", после продължава в познатото русло... Или ГЕРБ, или БСП - това е устойчивата дилема, българите трябва да свикнат с нея. Успехът на Радев бе едно от доказателствата за нейната безалтернативност.

13 ноември 2016 г. се отрази бурно и върху политическата конюнктура. Най-напред предизвика неочаквани парламентарни избори. Стана ясно, че Борисов е способен да отиде на предсрочен вот не само в последните месеци, както стори при първото си правителство, но и в средата на мандата. По-важното е, че правителствената конфигурация бе сменена от "ГЕРБ и реформатори" на "ГЕРБ и патриоти". Т.нар. реформатори, чийто разпад стартира преди това, със загубата на властта загубиха всичко - тя бе единственият им актив. Т.нар. патриоти, видно от половин година насам, са по-удобен партньор за Борисов от скандалджията Радан Кънев и придворната дворцова танцьорка Меглена Кунева. Успехът на Радев пряко рефлектира и върху БСП -



укрепи новоизбрания лидер Корнелия Нинова,



даде и възможност за "партийна реформа" (мандатност на депутатите, несъвместяване на постове). Дали това са усилия за обновяване на БСП, или разчистване на неудобни вътрешни другари, е друга тема. Фактът е, че успехът на Радев дойде при Нинова, а това й даде лидерска енергия.

На шега, но и с голяма доза истинност може да се каже, че победата на Румен Радев обогати телевизиите с постоянен събеседник по желание - Росен Плевнелиев. Ако държавен глава бе Цачева, той щеше да отделя много повече време за любов и по-малко за обиколки на студията, където пространно да громи приемницата си. Абсолютно сериозно трябва да се каже обаче, че реката, чието течение победата на Радев промени, носи все същата мътна вода. Дрязгите му с ГЕРБ са тържество на скуката. Качествено нов водовъртеж би настанал, ако той смело, принципно и добронамерено е коректив на БСП.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ако сега се появи трети силен играч, например Слави Трифонов, това ще е дежавю - кратко "антисистемно презареждане" на системата.
19
2706
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Ноември 2017 19:46
трети силен играч, например Слави Трифонов

Приказки под шипковия храст.
16 Ноември 2017 20:33
Млади хъше,
Може съвсем друга приказка да стане ако Слави регистрира партия, тя издигне във ВСИЧКИТЕ 31 района дълги листи, в които има кандидат-депутати, поели ПУБЛИЧНО, пред Т.В. камерите и ПРЕД НОТАРИУС (като в "Сделка или не" ТВЪРД ангажимент, че ако избирателите (потенциално около 2.5 милиона на брой) успеят да ги пратят в Народното събрание те ще имат първите 6 месеца след клетвата следния ПРИОРИТЕТ - 100% прокарване през комисии и пленарна зала на 3 броя ЗИД-ове, един за промяна на Изборния кодекс, втори - за промяна на т.нар. Закон за референдумите, и трети - за промяна на Закона за ПП, по начин, по който трите ДА на референдума се реализират (и законово, и на практика) на 100 процента! И чак тогава ще приемат нов министър-председател и министерски съвет! Ако не реализират приоритета ВКУПОМ, пак пред Т.в. камерите си подават писмено оставките и си заминават от НС! Просто като фасул! И ела тогава, млади ми хъше, да квалифицираме приказката, която се получила - дали е под шипковия храст, или под копривения!
16 Ноември 2017 20:47
Радев може да е независим, но неговият избор зависеше от гласовете, които му осигуриха привържениците на БСП.
Ама не само!
Радев спечели именно защото се дистанцира от всички, включително от БСП. Иначе щеше да получи само това което получи БСП на парламентарните, и то без "вътрепартийната опозиция". Друг е въпросът че КорНи опитва да "приватизира" Президента (според мен неуспешно).
16 Ноември 2017 20:49
Качествено нов водовъртеж би настанал, ако той смело, принципно и добронамерено е коректив на БСП.

ъхъ, щото бесепето е на власт и требва да бъде държано на нокти, докато герп
anyway, г-н Божидаров, днес не е петък и вие не сте Сула.
Или пък да не би...
16 Ноември 2017 20:56
wreckage
16 Ное 2017 20:49

16 Ноември 2017 20:59
Толкоз глупост на едно място събрана скоро не бях чел.

А това е черешката ...

Или ГЕРБ, или БСП - това е устойчивата дилема, българите трябва да свикнат с нея. Успехът на Радев бе едно от доказателствата за нейната безалтернативност.


16 Ноември 2017 21:37
Всеки път, щом Божидаров се опита да прави политически анализ, се получава много много слабо. Репортажите му са къде къде по-интересни.
17 Ноември 2017 02:31
Случва се и да успее, но не и този път. Каква дилема, щом от Вашингтон пи Брюксел на БСП фактически не се разрешава да управлява?
17 Ноември 2017 07:03
Може съвсем друга приказка да стане ако Слави регистрира...

Защо е тази условност? Нали преди време гарантирахте, че мажоритарниците ще регистрирате пария, която ще помете другите
17 Ноември 2017 08:15
Енгелсе,
условност, щото ми е все тая дали Слави ще регистрира партия или не!

Има други партии, ВЕЧЕ регистрирани, които НЕ са били в никой от досегашните парламенти! Лесно може да се намери една от тях, която да се съгласи да стане РАКЕТА-НОСИТЕЛ на 2.5 милиона гласа ЗА за нейните кандидати, стига те да се подписали ПРЕД нотариус, че поемат ангажимент да влязат в НС само за претворяване на трите ДА в съответни законови промени, и да излязат от НС! Може и друга договорка да постигнем - ангажирате се първите 6 месеца да реализирате трите ДА в законови промени, и при успех ние, 2.5 млн. великодушно ви оставяме вътре в НС да направите "управляващо парламентарно мнозинство", и чрез да започнете да управлявате - премиерин, министъри назначавате, бюджет приемате, квоти по съдебната система попълвате и всички екстри от законодателната власт (подробно изредени са в Чл.84 на Конституцията)... Ако не успееете за 6 месеца, провалите се, ВКУПОМ всички вън от НС!
17 Ноември 2017 08:53
Все по-зле.
17 Ноември 2017 09:17
М-да. Къде освен в НРБ от 1954 до 1989 г. се среща системата на Славчо-Тошко? И освен в някои бивши съветски републики, дето завършват на "-стан" ? В указаните държави избори като такива няма. Ама има система Славчо-Тошко. Ще съм благодарен, ако някой ме светне, щото нали уж ме водят специалист по избори и трябва да съм подготвен?

Бъдете здрави!
17 Ноември 2017 09:36
Или ГЕРБ, или БСП - това е устойчивата дилема, българите трябва да свикнат с нея. Успехът на Радев бе едно от доказателствата за нейната безалтернативност.


Точно успехът на Радев показа неустойчивостта на двуполюсната структура и същевременно - възможната алтернатива. За Радев гласуваха, под условието, че е кандидат на БСП, хора, които никога няма да гласуват за БСП. Поне не и в обозримо политическо бъдеще.

При изчерпване на политическото, а то е вече на критичното си дъно, просветеният избирател формира избора си според нравствения си, морален и етичен критерий. Ще избере свестния, който и да е той. И няма да сгреши, да ви кажа. Щото свестният трудно ще е по-некадърен от ОПГ-то на власт в момента. А и от ... опозицията му.

Морален авторитет има по-висок потенциал да бъде ядро на нова обществена и политическа структура от който и да е от споменатите играчи - ГЕРБ или БСП. Просто критичната маса на отвратени или поне разочаровани от собствените си партии и ръководства е много висока. Ако този морален авторитет представи набор от ценности, принципи и визия за страната и хората в нея, той ще бъде последван. Просто тук така работи машинката. Иска си периодичен рестарт.

Неравенството е постоянен източник на енергия за промяна. Милионите обречени на мизерия и лишени от перспектива за развитие, за качество на труд и живот, винаги ще са готови да атакуват и да срутват елитите, узурпирали, осребрили и консумиращи общото настояще и бъдеще на нацията. Мнозинството отказва легитимност на властващото малцинство. То не го признава. И чака своя час за реванш. Чака и ... лидер, който да поведе реванша. Жалките опити на банкинския пандурин и ОПГ-то да се възползват от тези очаквания, чрез ревизия на приватизацията или поне на принадлежащата към нея част на прехода, са обречени. По една проста причина, която посочих по-горе. Те не са морални и етични авторитети. Те са измет. Която обществото търпи, но ненавижда. Просто не е набрало достатъчно гняв и ярост, за да я унищожи.
17 Ноември 2017 09:55
Мишо Константинов
17 Ное 2017 09:17

М-да. Къде освен в НРБ от 1954 до 1989 г. се среща системата на Славчо-Тошко? И освен в някои бивши съветски републики, дето завършват на "-стан" ? В указаните държави избори като такива няма. Ама има система Славчо-Тошко. Ще съм благодарен, ако някой ме светне, щото нали уж ме водят специалист по избори и трябва да съм подготвен?

Бъдете здрави!


За здравето - от Вашите уста, професоре, в Божийте уши! Приятно е да прочете човек такова благопожелание! И Вие да сте здрав - в мойто село (е, Тато го направи град), станало известно покрай кметя си, бабичките викат: да илядиш, синко! От хиляда (години) иде приказката им! Та и аз ще Ви пожелая - да илядите, професоре!

Ама сега да Ви отговоря, ако може, защото аз, в този Форум, сам съм решил да се водя (не знам дали и останалите форумци "ме водят" за Ваш ОПОНЕНТ по материята за М2.системата!
Та, в НРБ, от 1954 до 1989, имаше записана в Чл.1-ви на Конституцията т.нар. "ръководна роля" на Партията! Тогава БКП бе ЕДИНСТВЕНАТА партия - единствената в смисъл, че между Партията и членовете й имаше "материална връзка" - това бе "членският внос", който членът всеки месец плащаше! Казваха ми тогава (когато 1972 ме приеха в нея /студентин бях!/ по МОЯ лична молба, не насила!, че НЯМАМЕ партия, в строгия смисъл на думата, ако членовете й не плащат членски внос! При такава СИНГУЛАРНОСТ на партията-ръководителка избирателната система едва ли би могла да е друга, освен "системата Славчо-Тошко"! Такава система, при една партия само на терена, наистина е подигравка с избирателите! И точно подигравка върхушката на тогавашната БКП, си е правила с нас, българските граждани, цели 35 години, както излиза ако от 1989 минус-ираме 1954, нали така!

Сега обаче, професоре, имаме МНОГОпартийна система, нали така! Имаме, казват, близо 300 регистрирани партии! (Или ги нямаме - ако в тях никой не плаща членски внос ?!?) Ако наистина ги имаме, и те наистина са повече от 2500 подписа, които са показали в СГС при регистрацията си, няма никакъв проблем, скъпи наш СПЕЦИАЛИСТЕ, всяка от тези 300 партии да си регистрира САМО по ЕДИН кандидатин за депутатин във ВСЕКИ един от 240-те ЕИР-а, и на изборите 240-те кандидати на Партия Х да се СЪСТЕЗАВАТ с останалите 299 х 240 кандидати на останалите партии, Y, Z, A, B,C, D и така нататък до 299-тата! А ние, избирателите от даден ЕИР, ще си избираме ЕДИН от 300-те регистрирани в нашия ЕИР! Ако си изберем ЧИТАВ (където читав е по индивидуалната преценка на всеки от избирателите, а не по преценката на парт.лидера и заместника Му,Й, както е при сегашната система!), и ако и от другите ЕИР-и също ЧИТАВ са си избрали, НЯМА начин вече вътре в НС читавите избраници да не се разберат помежду си, и да изпълнят ПЛАТФОРМАТА на партията, успяла да накара избирателите да вкарат в НС-то НАЙ-ГОЛЯМ брой нейни кандидат-депутати! Защото разбирателството ще е максимално улеснено, ако достатъчно на брой от избраните се окажат и от ЕДНА партия, в чиято изборна ПЛАТФОРМА избиратели от много ЕИР-и са повярвали, избирайки кандидата й, регистриран за изборите!

Та какво не Ви харесва на ВАС лично професоре в такава една система !?! Вие на практика нямате никакъв смислен аргумент против М2,освен втръсналото вече,че М2 даже и в Сенегал нямало! Ами няма,щото там няма такива шайки, наричани върхушки на ПП, които да са откраднали, узурпирали от сенегалските граждани правото им по сенегалския член 42-ри на сенегалската Конституция!

Приемете моите най-добри комплименти за сезона, драги професоре МишоК.!
17 Ноември 2017 10:16
"Това е уникален факт за Третата българска държава поне от периода на царските династии, чиито представители (Батенберг, Фердинанд) също не произлизаха от българския политически елит."

Е, кое му е уникалното - човекът спечели именно щото не принадлежеше към компроментиралите се вече некадърни политици, колегите преди мен ясно са го написали. А това, че е спебелил с подкрепата на БСП, не значи, че е кандидат на БСП, просто използва вече изградена структура и връзки; подкрепям Томата.
"Български политически елит", каква ирония в тези три думи.
Не съм съгласен с Диян Божидаров.
17 Ноември 2017 10:21
Най-голямата слабост на ГЕРБ и БСП е запазването на местната проява на разпространената в света грешна парична политика.
При наличието на държавната грешка всяко правителство (на ГЕРБ и/или БСП) е с подсигуряван провал.
17 Ноември 2017 14:32
В поста си по-горе изобщо не говоря за харесване и нехаресване на М2 от Славчо-Тошков тип (уточнявам, щото има и други М2, например във Франция). Само питам къде има. Е, къде има?

Бъдете здрави!
17 Ноември 2017 16:04
Професоре,
въпросът Ви къде има система Славчо-Тошков тип, която била различна от френската и прочие, си го задавайте на Вас си и на другите специалисти, дето кинескопа на телевизора ми изхабихте с появяванията СЛЕД 6-ти ноември м.г., а преди това НИКАКВИ ви немаше, ни Вас, ни оня, главния асистентин от СУ, Димитър Димитров, и няколко други (апропо, събрал като изрезки от газетите всички Ваши и Вам подобните специалисти статии, интервюта и прочие - е, всичките са ВСЕ СЛЕД 6.11.2016!)

Сега, по същество - дали я има, или НИКЪДЕ я няма системата от Славчо-Тошков тип, МЕН лично ВЪОБЩЕ не ме интересува! Мен интересува да Я НЯМА СЕГАШНАТА СИСТЕМА, при която Боко и Цвоко, Корни и Добрев, Валери Симеонов, Каракачанов, Волев, и кой още, подреждат едни пакетчета с квадратче и кръгчета зад квадратчето, после едни хора, пак от изброените назначени (и заплатени!) да са в СИКовете, РИКовете и ЦИКата и там, без да гледат кой кое квадратче и кръгче е надращил, да съчиняват едни протоколи, и да ви ги пращат на Вас, в Инфообслужването да ги "обработвате" (бахти евфемизма) и да натъмявате откъде Бат Сали да се води за избран - от Самоков или пък от Кюстендил, и Четин Казак - от Кърджали или Велико Търново!


Е, отвратени от гореописаната вкратце сега действаща т.нар. пропорционална избирателна система, на 6.11.2016-та аз, и още 2 500 000 като мен, взехме та РЕШИХМЕ, че предложената от Славчо-Тошко система на НАС ще ни свърши добра работа, сиреч - ЩЕ ИЗХВЪРЛИ ЗАВИНАГИ НА БОКЛУКА ВАШАТА система, драги ми професоре!
Вашата казвам, защото ВИЕ лично сте основен фактор в нея! Вие лично сте нейн най-активен и върл защитник-промоутър, вместо да си мълчите и въобще да не се обаждате! ЗАЩОТО сте в конфликт на интереси, и, ако по ГЕРБаджийски я караме, трябва да Ви бъде отнета въобще думата и да не Ви се разрешава да се обаждате по контроверсията П1 или М2.... Ако бъде въведена М2 целия ваш бизнес в Инфообслужването, а и ВАШЕТО директорско място там, стават НЕНУЖНИ!
17 Ноември 2017 16:39
Уфф,аман вече! Всяка Власт може да бъде свалена само от друга Власт,а не от морални принципи или някаква вълшебна избирателна система! Разбарете го най-после!
Тодор Живков беше свален от Луканов,Младенов и Джуров,(под одобрителният поглед на Горбачов),а не от сините идеалисти! Дори и Тръмп в САЩ спечели не с идеи и морални послания,а с богатството си,с авторитета извоюван през десетките години свирепа борба за власт в света на бизнеса и със силово (тайно) влияние върху Републиканската партия. Накратко,Тръмп спечели защото имаше Властта да спечели. Без нея щеше да бъде най-много кмет в някой забутан град в Средният Запад.
И сега ще стане същото - някой (не)известен нам играч с Власт,(и подкрепа от чужбина),ще катурне Борисов и другите шишковци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД