:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,955
Активни 386
Страници 26,365
За един ден 1,302,066

Вместо да защитава конкуренцията, КЗК й обяви война

Може да звучи абсурдно, но в България един производител може да бъде глобен за това, че потребителите са по-доволни от него, отколкото от някой негов конкурент
Снимка: Youtube
Изявата на Noobcleaver Gaming доведе до решение на КЗК с много и все неблагоприятни последици за конкуренцията в България.
Ако следите медиите през последните дни, няма как да не сте попаднали на изключително нашумялата история около последното отсъждане на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Отсъждане, което представлява един много опасен прецедент, който, вместо да "защитава" конкуренцията, всъщност я потъпква и застрашава интересите на потребителите.

Какво точно се случи?

КЗК решава да наложи глоба от около 47 хил. лв. на фирмата "Лаптоп.БГ" за това, че влогърът Димитър Кожухаров (под псевдоним Noobcleaver) е публикувал видео, в което изразява силно критично мнение срещу един от конкурентите на техния уебсайт - evarna.bg. Глобата е наложена след подадена жалба от страна на "Голдън Грийн Стоун Груп", която е фирмата собственик на evarna.com. Мотивът на КЗК при налагането на глобата е, че "Лаптоп.БГ" са извлекли полза от негативното ревю, което Кожухаров е направил на техния конкурент.



Звучи ли ви абсурдно? Защото е



Потенциалните последствия от това решение на КЗК може да не са очевидни на пръв поглед, но в действителност са изключително опасни.

Първо, то директно заплашва правата на потребителите, като на практика намеква, че те не могат свободно да изразяват своето негативно мнение относно един или друг производител/продукт.

Второ, решението демонстрира тотално неразбиране на това в какво всъщност се изразява пазарната конкуренция и застрашава нейното съществуване.

Трето, застрашава развитието и самото съществуване на една тепърва зараждаща се индустрия в България - гейминг влогърството и стрийминга.



Нямат ли потребителите право да изразяват мнение?



Решението на КЗК директно атакува основния принцип, върху който се гради пазарната конкуренция - фундаменталното право на всеки един потребител да изрази своето мнение по отношение на продуктите, които се предлагат на пазара. Дали потребителят ще изрази своето мнение мълчаливо просто като не купува тези продукти, които не харесва (или от тези производители, които не харесва), или експлицитно, като препоръчва на другите потребители продукти и производители, от които той е доволен, е без значение. Потребителят е напълно в правото си да изрази своето мнение за даден продукт и по двата начина.

Димитър Кожухаров е именно такъв потребител. Потребител, който е недоволен от качеството на услугите на определен уеб сайт, в случая evarna.com. Няма да коментирам качеството на продуктите и услугите, предлагани от този уеб сайт (най-малкото защото никога не съм бил техен клиент), но категорично заставам зад правото на Кожухаров да изрази своето мнение. Когато КЗК налага глоба върху "Лаптоп.бг" за това, че Кожухаров е разкритикувал техен конкурент, тя на практика ни казва, че потребителите нямат право свободно да изразяват своето мнение относно качеството на продуктите и услугите, предлагани на пазара. Това директно заплашва правата на всеки един потребител на пазара.



Знае ли КЗК какво означава думата "конкуренция"?



Идеята, че изразяването на потребителско мнение може по някакъв начин да представлява "нечестно предимство" за един производител пред друг, е очевидно абсурдна. Именно в това се корени смисълът на пазарната конкуренция. Очевидно е, че продуктите, които потребителите намират за по-добри, ще се ползват с "предимство" пред останалите. Нали това е цялата идея на конкуренцията. Продуктите, които потребителите намират за добри, печелят техните симпатии (и пари), а тези, които потребителите намират за лоши, ги губят. Ето това е значението на пазарната конкуренция. Това е конкуренцията, която КЗК уж би трябвало да защитава. В случая, вместо да защитава конкуренцията, КЗК защитава интересите на една конкретна фирма на пазара - "Голдън Грийн Стоун Груп". Неин конкурент е глобен за това, че даден потребител е избрал него пред нея. Това далеч не е "защита" на конкуренцията. Точно обратното. Това е промотирането на интересите на една фирма над тези на останалите и това, което е още по-важно, над тези на потребителите. И просто се замислете за момент колко е абсурдно, че като производител ти може да бъдеш глобен за това, че потребителите са били по-доволни от теб, отколкото от някой твой конкурент. Откога това да си по-конкурентен производител е някакво престъпление?

На практика решението на КЗК в този случай води до заключението, че фирмите в България трябва да се грижат не само за своето добро име, но и за доброто име на своите конкуренти на пазара. Което е пълен абсурд - конкуренцията се изразява именно в опитите на дадена фирма да убеди потребителите, че другите фирми от същия сектор не са толкова добри колкото нея. КЗК на практика превръща позитивното мнение на потребителите за дадена фирма в нещо лошо. Сега всяка фирма ще трябва да внимава нейните клиенти да не я хвалят твърде много, особено ако са критични към нейните конкуренти.



Има ли бъдеще влогърството в подобна регулаторна среда?



Тук стигаме и до третия, може би най-сериозен, проблем. Чрез решението си КЗК заплашва развитието и самото съществуване на една тепърва зараждаща се индустрия в България - тази на гейминг стрийминга и влогърството. През последните години гейминг стриймингът и влогърството стават все по-популярни по цял свят и вече започват сериозно да навлизат в България. Тези влогъри и стриймъри разчитат до много голяма степен на спонсорството на определени хардуерни компании, чиито продукти промотират в своите видеоматериали. Означава ли решението на КЗК, че като влогър вече не можеш да промотираш продуктите на твоя спонсор срещу тези на други производители? Означава ли, че ако го направиш, твоят спонсор може да бъде глобен?

Ами ревютата на продукти? Много гейминг влогъри редовно правят ревюта на различен тип гейминг хардуер и периферия. Те оценяват качеството на различни хардуерни продукти и на базата на своите впечатления препоръчват един или друг продукт на своите зрители. Означава ли решението на КЗК, че влогърите вече не могат да правят ревюта на продукти, особено ако са негативни?

Тук може би ще се запитате защо говоря за влогърите като потърпевши, след като в случая не влогър е бил глобен, а определена фирма. Проблемът е, че въпросната фирма е спонсор на въпросния влогър. И ако такива фирми биват глобявани за това, че личностите, които спонсорират, публично изразяват своите отрицателни оценки за продуктите на техните конкуренти, то занапред сериозно ще се замислят дали въобще да спонсорират подобни влогъри. Ако решението на КЗК бъде потвърдено, то може да доведе до масово изтегляне на спонсори от зараждащата се влогърска и стрийминг индустрия в България. Това би лишило влогърите у нас от най-съществения им източник на финансиране.

Последствията от безумното решение на КЗК са изключително опасни, от която и страна да го гледаме. От една страна, то демонстрира пълно неразбиране на значението на процеса на пазарна конкуренция. Вместо да "защитава" конкуренцията, комисията прави точно обратното - уронва я, като на практика дава протекция на един производител на пазара, санкционирайки негов конкурент. От друга, решението директно застрашава интересите на потребителите, като на практика намеква, че те нямат право свободно да изразяват своето мнение. И от трета, решението на КЗК може да доведе до унищожението на една тепърва зараждаща се индустрия в България. Като цяло такива решения поставят под сериозно съмнение смисъла от съществуването на КЗК.
 -----
10
2918
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Ноември 2017 21:08
аз съм последния човек, който би защитил КЗК, но тази статия е пълна боза. Не може да платиш на някой да оплюе конкуренцията и да си го качиш на сайта.
Отделно, платените влогъри не са обективни потребители (що ли )
16 Ноември 2017 22:27
Не може да платиш на някой да оплюе конкуренцията и да си го качиш на сайта.


"Сайта" е Ютубата. Не е сайта на фирма. Аре стига дърбавни регулации. До под кривата круша я докарахме с тиа КЗКта и КЗПта. Еднитге пазят от конкуренция, а другите от потребители. Ето, сега идва Черният петък. Време е КЗП да глоби Емаг с един два милиона лева, че са дали бонус кафе машина на някой.
17 Ноември 2017 00:38
Когато ти плащат за да изразяваш определено мнение, то не си свободен. Когато това се използва за антиреклама на конкурент, то не насърчава конкуренцията, а единствено я изкривява в посока не на този с по-добрия продукт, а на този с повечето пари и желание да използва тролове. Когато се плаща за определена посока на мнение, то имаме работа точно с тролове. Потребителите нищо не печелят от това, нито конкуренцията.
17 Ноември 2017 07:53
Става въпрос за видео на блогъра Димитър Кожухаров в гейминг канала му Noobclever Gaming в YouTube с близо 39 хил. последователи. Във въпросното видео, публикувано в началото на годината, Кожухаров коментира спецификите на частите на професионален компютър за игри от сайта evarna.com, които според него не предоставят достатъчно и коректна информация, наричайки още фирмата измамна. В продължение на близо 12 минути той сравнява параметрите и цените на частите на комютъра от evarna.com с тези на други марки в различни платформи за електронна търговия. Накрая на видеото, гледано близо 20 хил. пъти, демонстрира на потребителите как би изглеждал подобен компютър със същите части, поръчани от сайта desktop.bg, който е собственост на "Лаптоп.БГ".

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2017/11/12/3075674_kzk_globi_laptopbg_zaradi_sudurjanie_v_lichen_videoblog/?
17 Ноември 2017 07:54
В становището на "Лаптоп.БГ" пред КЗК се посочва, че фирмата няма договорни отношения с блогъра за рекламни услуги, нито контрол или отношение към съдържанието, което той публикува в личния си канал в YouTube. От компанията пишат още, че единствената им връзка с Димитър Кожухаров е, че той е сред няколкото стриймъра, в чиито канали в YouTube се промотира възможността техните последователи да пазаруват с отстъпка продукти от desktop.bg чрез промоционален код. Ползата за съответните стриймъри е също да получат отстъпка от цената на продуктите, които биха закупили от "Лаптоп.БГ".
17 Ноември 2017 07:57
Видеоблогът в YouTube на Димитър Кожухаров с псевдоним Noobclever е създаден в края на 2014 г., като в него той представя и коментира основно компютърни игри и по-рядко професионална компютърна техника. Той е и професионален геймър в специализираната платформа за стрийминг на електронни спортове Twitch, собственост на Amazon. Тя популяризира играенето на игри и позволява да достигнат и до хора извън гейминг обществото.

Макар да няма договорни отношения между Димитър Кожухаров и "Лаптоп.БГ", глобата от КЗК в размер на близо 50 хил. лв. е наложена заради липсата на намеса и предотвратяването на негативно влияние върху репутацията на конкурентна фирма от страна на компанията след публикуването на видеото.
-----
От КЗК са полудели!!!! Не знам що за юристи работят там. Въпреки, че познавам една прекрасна юристка завършила във Франция. Но тя доскоро беше в майчинство и едва ли има отношение към случая.
17 Ноември 2017 08:01
И едно мнение под статията на "Капитал":

Аз познавам случая от близо и ето какво се мога да Ви споделя.
От месец феврурари въпросната фирма е нападана и тормозена от Кожухаров, рекламиращ пряка конкурентна фирма. Той не крие, че те са неговия спонсор и ако тях ги няма той нямаше да направи този канал: „Тези хора правят най-доброто, от което всеки геймър има нужда, и не ви го казвам, защото съм получил 5 млрд. лева от тях“
След като прочетох настоящата статията не се учудих. Там се прави внушение, че няма сключен договор и че фирмата спонсор не носи отговорност. Както самата кантора знае, договора не е само писмен, той може да бъде и устен. Точно това заявява не еднократно Кожухаров. Когато една доста голяма фирма си наеме също толкова голяма адвокатска фирма е способна да впрегне дори национални медии като умишено иска да повлияе на хода на делото. Какво може да направи една малка фирма , която до сега търпи тормоза, а самите адвокати на Лаптоп.бг определят деянието като едва ли не грешка на млад Ютубър! Мога да кажа, че съм свидетел на тормоз, всякакъв нападане, обиди. Безнаказано е изнесена лична информация за хора от фирмата /интересно как Комисия за Защита на Личните данни не се е самосезирала?/, които пресонално са нападани, а управителя е нападан и на етническа основа! На служебните телефони звънят деца подтикнати от групата на Кожухаров. Едно от децата е звъняло 144 пъти! Всичко това ежедневно. Има призиви за самоубииство /има го и писменно/, да внимават когато се прибират вечер и много други..
Това ли е: „Реклама чрез блогъри и лидери на мнение“? Извинете, но това е минало отдавна всякакви граници! И защо до сега държавата не се е намесила?
17 Ноември 2017 14:21
Тук стигаме и до третия, може би най-сериозен, проблем. Чрез решението си КЗК заплашва развитието и самото съществуване на една тепърва зараждаща се индустрия в България - тази на гейминг стрийминга и влогърството. През последните години гейминг стриймингът и влогърството стават все по-популярни по цял свят и вече започват сериозно да навлизат в България. Тези влогъри и стриймъри разчитат до много голяма степен на спонсорството на определени хардуерни компании, чиито продукти промотират в своите видеоматериали. Означава ли решението на КЗК, че като влогър вече не можеш да промотираш продуктите на твоя спонсор срещу тези на други производители? Означава ли, че ако го направиш, твоят спонсор може да бъде глобен?


Без изобщо да ми минава и през ум да защитавам КЗК по принцип, се присъединявам към мнението, че статията се е получила доста бозава - от какъвто и ъгъл да я погледнеш.

Значи, първо, съветвам г-н Георги Вулджев да вземе да си изясни какво е значението на "индустрия" на български език - като буквално значение и като метафора.
Даже ще го улесня - ето го буквалното значение и неговите синоними - "Едро производство с машинна техника; промишленост", а синоними са "промишленост, производство, фабрично производство, машинно производство".
Второ - отговорът на болднатия въпрос е "Да".
Това е абсолютно нелоялна конкуренция, нещо като идеален пример за нелоялна конкуренция.
Решението на КЗК, колкото и да е странно за самия мен, в случая е абсолютно правилно.
Трето, вероятно не е лошо г- Вулджев да вземе да помисли какво значи "сериозен проблем" в контекста на българското общество, към което се обръща като автор на този материал. И да се опита да осъзнае, най-вече сам за себе си, дали зараждането / незараждането на "индустрията на гейминг стрийминга и влогърството" у нас попада в това число.
17 Ноември 2017 14:36
Аре стига дърбавни регулации


Абе, да ти кажа, хората в България от доста години(май вече станаха десетилетия)реват най-вече от липсата на държавни регулации или тяхното неприлагане, а не толкова от излишъка им.
17 Ноември 2017 14:37
"Сайта" е Ютубата. Не е сайта на фирма

Е, като е Ютубата, значи може да си платя на някой "влогър" да ми плюе конкурентите, така ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД