Безплатният транспорт стимулира гражданите да оставят колите си в гаражите, което облекчава значително задръстванията и е добре за околната среда. |
Кметът на Дюнкерк Патрик Вергриет се надява, че по този начин ще предизвика нещо повече от транспортна "революция". "Искаме транспортна революция", заяви той пред в. "Паризиен". "Ние не само преразпределяме изразходваната енергия, но и се отърваваме от неравенствата, като осигуряваме по-добър достъп до работните места и до съоръженията за отдих", допълва той. "Укрепваме социалната структура, а мерките имат въздействие и върху околната среда".
"Франция трябва да направи целия си обществен транспорт безплатен,
за да мотивира повече хора да използват автобуси и да не се водят на колите си", написа потребител в социалната мрежа "Туитър" след обявяването на инициативата на властта в северния град.
Досега в 15 града във Франция гражданите могат напълно безплатно да се возят с градски транспорт. Малкото населено място Компиен, което е на около 40 минути път с влак от Париж и има около 40 000 жители, първо предприема тази мярка през 1975 г. Постепенно и други по-големи градове последват неговия пример. Ниор в западната част на Франция беше последният, преди да се включи и Дюнкерк, който се присъедини към инициативата през това лято.
Привържениците на безплатния градски транспорт казват, че по този начин се насърчават хората да го използват вместо личните си автомобили; така те могат да стимулират икономическата активност в градските центрове и могат да бъдат надеждно дългосрочно решение в градовете на бъдещето, в които няма да има замърсяващи коли. Това време не е в някакво необозримо бъдеще - преди дни френското правителство обяви, че продажбата на всички бензинови и дизелови коли ще бъде забранена от 2040 г., а в Париж това трябва да стане през 2030 г.
Засега изглежда, че много градове са разбрали предимствата на безплатния градски транспорт. След като автобусните билети не бяха необходими през уикендите в Дюнкерк през 2015 г., проучване показа, че
броят на пътниците се е увеличил средно с 5000 човека на ден
Семейства, млади хора и по-възрастни са най-доволни от предимствата.
"След като пуснахме безплатните автобуси през уикендите на 2015 г., антисоциалното поведение намаля с 60%. 29% повече хора се качват на автобусите в съботите и 78% повече в неделите. Това ни струва само 4.5 млн. евро и затова повече няма да взимаме пари за билетчета", заяви кметът Патрик Вергриет. Той е убеден, че градовете, които са направили това, повече никога не се обръщат назад.
Компиен, който е пионер във Франция в сферата на безплатния транспорт, изобщо не съжалява за решението си. "Така се създаде реален социален и икономически възход на бизнеса и на самите домакинства", казва пред в. "Монд" кметът на Компиен Никола Леде. "Хората толкова свикнаха с това, че е невъзможно да се върнем назад". В това малко елегантно градче, намиращо се на около 90 км северно от френската столица, бизнесът има основен принос за успеха на безплатния транспорт. Градските власти
компенсират липсата на средства от продажбата на билети,
като налагат специален данък на компании, в които персоналът е повече от 11 души. Кметът смята, че компаниите правят това с желание, тъй като служителите им се възползват от безплатния градски транспорт.
Не всички градове обаче постигат успех в инициативата. Преди няколко години отвъд границата, в Белгия, градчето Хаселт, което имаше безплатни автобуси в продължение на 16 години, върна цената на билетите, тъй като населеното място не можеше вече да си позволи това. "Въпросът с безплатния транспорт предизвиква много разногласия", казва Анри Бриш, който е автор на идеята за безплатен обществен транспорт в Дюнкерк. "Това не дава магично решение, но е първа стъпка към решаването на проблемите с придвижването и достъпа до работните места".
От френската национална транспортна мрежа GART вярват, че безплатният превоз е погрешният начин да се върви напред. Те защитават цената на билетите, която вече е доказала, че е ефективна. "Важно е да се запомни, че дори и транспортът да е безплатен за потребителите, това не е така за града. Когато пътниците не плащат, загубите трябва да бъдат компенсирани", се казва в публично разпространено становище на GART. "За да се помогне на хората с по-малко средства, бихме предпочели тарифите да се основават на доходите, а не на таксите, определяни само на статут на определен пътник".
Кметът на Дюнкерк обаче е убеден, че бъдещето е в безплатния обществен транспорт: "Бихме могли да потърсим други решения, които вече са изпробвани. Това обаче няма да доведе до необходимия психологически шок".