:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,246
Активни 347
Страници 22,656
За един ден 1,302,066

България иска да привлича повече чужди туристи, но не си говори с тях

Официалната страница на Министерството на туризма във "Фейсбук" се поддържа само на български език
СНИМКА: БГНЕС
В профила на Министерството на туризма най-често може да се види как министър Николина Ангелкова участва в изложения или дава интервюта.
Министърът на туризма Николина Ангелкова заяви преди дни, че ведомството й се стреми да превърне България в целогодишна туристическа дестинация, която да генерира между 6 и 9 на сто среден ръст на посещенията. Тя се похвали, че задачата се изпълнява, тъй като само за първите 9 месеца на годината чуждестранните туристи са били 7,5 милиона души, което е с 8 на сто повече спрямо миналата година. Ангелкова коментира, че ръстът в последните две години е устойчив, което показвало, че продуктът, който България предлага, е този, който се търси по света.

Това е пореден пример, в който управляващи си приписват резултати, за които не са се потрудили. И които вероятно биха били далеч по-добри, ако институциите си вършеха работа - с адекватна реклама и с обратна комуникация с хората, които се интересуват от страната ни.

Туризмът у нас в момента наистина видимо е в подем, но е много спорно доколко това се дължи на туристическото министерство. Причините за доброто развитие по-скоро идват отвън. Многократно се увеличиха полетите на нискотарифни авиокомпании до София, Варна, Бургас, Пловдив. България остана встрани от проблемите, които имат други държави в Европа - тероризъм, мигрантска вълна, държави в извънредно положение. Млади и не само млади хора от други части на континента са привлечени и от изгодното съотношение между цена и качество - на ресторанти, хотели, барове и т.н. Всичко това подпомага българския туризъм, за което обаче ведомството няма почти никаква заслуга. А ако се вгледаме в неговата работа, ще си дадем сметка, че туризмът у нас се развива не благодарение на министър Ангелкова и на екипа й, а



до голяма степен въпреки тях



България със сигурност е единствената държава в света, която твърди, че иска да привлича чужди туристи и която не общува с тях на международно признатия туристически език - английския. Официалната страница на страната във "Фейсбук" - BulgariaTravel, съществува само на български. Ако човек я сравни със сходни страници на други държави, и по-специално на тези в региона, ще стигне до извода, че нашата се поддържа от чиновници, чиято единствена цел е да се харесат на шефа и които не влагат някакво особено творчество и ентусиазъм в работата си.

Що се отнася до операторите например на гръцката страница - DiscoverGreece, на турската - TurkeyHome, както и на всички останали в региона, те отдавна са стигнали до извода, че с пътуващите чужденци трябва да се говори на английски, а не на турски или на гръцки, и че те постоянно трябва да бъдат изкушавани. Вероятно затова към момента BulgariaTravel има по-малко от 16 500 последователи във "Фейсбук" в сравнение с над 1 000 000 на гръцката страница, над 1 600 000 на хърватската - Croatia.hr и над 4 800 000 на турската.

Разликата в съдържанието е второто нещо, което прави голямо впечатление. В българския профил от време на време може да се види красива снимка от някой град или клип с природни и архитектурни забележителности. В BulgariaTravel обаче



най-често се публикуват телевизионни интервюта на министъра



на туризма, отново без превод, кадри от участия в туристически изложения, срещи на Ангелкова с министри на други държави и т.н. Все материали, за които е абсолютно сигурно, че няма да убедят дори един чужденец, колебаещ се дали да избере България или друга държава за следващото си пътуване, да предпочете точно нас. Публикациите в BulgariaTravel се появяват през ден, а понякога и през 2-3 дни. Докато тези на Гърция, Турция и Хърватия предизвикват сетивата на туристите по 3-4 пъти дневно. И докато целта на българския профил е да запознае туристите с поредния разговор на министъра в еди-кое си студио, в чуждите те постоянно биват примамвани с поздрави от рода на Good morning from magical Dubrovnik!, Get your daily dose of inspiration! и други подобни послания.

Освен че не се възползва от най-евтината и изключително ефикасна комуникация с туристите, България не прави и други неща, които могат да са повече от полезни за индустрията. Личи отдалеч, че държавата



напълно отсъства от страниците и форумите на популярни сайтове за пътувания



като TripAdviser, Lonely Planet и др., чрез които все по-голяма част от хората взимат решения. Ако днес отворим първа страница на Lonely Planet, който е сред най-популярните сайтове за индивидуални пътувания, на нея веднага ще се появи банер на Турция и статия, която разказва за възможностите за развлечение в Атина (снимката към нея е направена от българин).

Преди две години Пловдив попадна в класация на списанието за най-предпочитани дестинации, но пробивът си остана изолирано явление. В момента в секция "Балкани" на Lonely Planet могат да се прочетат ревюта за най-различни обекти в Черна гора, Босна и Херцеговина, статии за колоездачен преход от Хърватия до Охрид, за изкачване на планини в Албания. България не съществува на страниците на списанието, все едно не е част от Европа и от Балканите. Тя не съществува и в почти всички други интернет пространства, чрез които туристите обменят идеи. Писането в много от тях е напълно безплатно и е въпрос само на познаване на навиците на туристите и на желание от страна на държавата да привлече вниманието в своя полза. Или пък



да се бори с проблем, който руши имиджа



на туристическата индустрия. Във форума на TripAdviser например, който е най-популярният сайт за споделяне на туристически опит и съвети, все още може да прочете мнение на чужд турист от 2010 г., предупреждаващ останалите да внимават с такситата на аерогара "София". Под сигнала няма дори едно изречение от представител на министерството на туризма или на общината, че държавата знае за проблема с "копърките", бори с него, както и какви мерки е взела. Подобна реакция може да се види под почти всеки негативен коментар за някаква туристическа или друга услуга в Италия например - и от страна на администрацията, и на обикновени италианци.

Въпреки че Ангелкова е министър вече втори мандат, министерството й продължава да не си поема функциите, което личи и от още един факт. По националните телевизии върви насърчителна рекламна кампания на ведомството в подкрепа на родния туризъм. В нея се казва, че всеки, който "е реализирал три или повече нощувки в страната", има право да участва в томбола за над 30 ваканции. Промоцията върви в комплект с имиджовия клип на България, чието лого е известната жълта роза, а мотото - "Открий и сподели". За въпросното видео Ангелкова коментира още в първия си мандат, че не представя страната по най-добрия начин и че би трябвало да се направи опит то да бъде заменено с по-качествен и грабващ вниманието клип.

Преди време конкурс с тази цел наистина бе организиран, но победителят в него също отнесе доста критики и предложението му в крайна сметка не бе прието. След това идеята за изработването на по-добро видео на българския туристически продукт бе забравена. В резултат Bulgaria Travel продължава да се явява по изложения и панаири с видео и щандове, за които е почти единодушно мнението, че не са конкурентни на всички иновации, с които другите дестинации привличат нови и нови клиенти.



 Поясненията в BulgariaTravel са само на български език, дори когато става дума за традиционни празници като Тодоровден.
 Никой не харесва туристическото лого, но от министерството вече не говорят за конкурс за ново.
1
3584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Ноември 2017 14:05
То пък един министър...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД