:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,230,148
Активни 493
Страници 35,315
За един ден 1,302,066

Мей трябва да постави интересите на британците над тези на политическите си партньори

Република Ирландия и Брюксел са на сходни позиции по спорната тема за границата и Северна Ирландия
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Лидерката на ДЮП Арлийн Фостър е категорична, че Северна Ирландия "трябва да напусне ЕС при същите условия като останалата част от Обединеното кралство". Премиерът на Шотландия Никола Стърджън заяви, че "ако една част от Обединеното кралство може да запази регулаторния режим с ЕС и ефективно да остане в единния пазар (което е решението за Северна Ирландия), няма добър аргумент останалите да не могат". Кметът на Лондон Садик Хан също настоя Лондон да получи специална сделка за Брекзит, която да му позволи да остане в европейския единен пазар и в митническия съюз, ако това бъде разрешено на Северна Ирландия.
11 месеца след като обеща да предложи "практично решение" на въпроса с ирландската граница "възможно най-скоро", британският премиер Тереза Мей все още не е сложила точка по тази ключова тема в преговорите за Брекзит. Очертанията на сделка, която би предложила "регулаторно привеждане в съответствие" между двете юрисдикции на о. Ирландия, която би оставила Северна Ирландия в митническия съюз и единния пазар на ЕС, са твърде близо.

"По някои въпроси остават различия", заяви Мей на пресконференция след разговора си с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в понеделник в Брюксел. Британският премиер изрази увереност, че преговорите ще приключат положително до края на седмицата.

Вече е ясно каква ще е сделката - Северна Ирландия ще бъде третирана различно от която и да било друга част на Великобритания, защото има сухопътна граница със страна - членка на ЕС.

Това не бива да ни засяга. Все пак Великобритания не е съвкупност от равнопоставени. Въпреки юнионисткия вой, министрите очевидно са на прага да решат дали да поставят интересите на британския народ над тези на своите юнионистки съюзници от Северна Ирландия. Темата е доста рискова за Тереза Мей, която разчита на Демократичната юнионистка партия (ДЮП) да крепи парламентарното й мнозинство, но тя трябва да запази самообладание. В отговор на пресконференцията от Брюксел лидерката на ДЮП Арлийн Фостър отново заяви, че Северна Ирландия "трябва да напусне ЕС при същите условия като останалата част от Обединеното кралство".

Проблемът, както в ДЮП добре знаят, е, че Северна Ирландия вече е аномалия, откъдето и да я погледнеш. ДЮП например са начело на кампанията за намаляване на корпоративния данък в Северна Ирландия под общия за Великобритания от 18%, за да е по-близо до ставката от 12.5 на сто в Ирландската република.

Когато се появи информацията за споразумение за границата миналата седмица, имаше предположение да се възстанови ролята на правителствената агенция за Северна Ирландия като част от уравнението, вероятно за администриране на новите регулаторни изисквания. Това със сигурност би уверило юнионистите, че няма да бъдат изтласкани в ъгъла, за което би послужило и пълното усвояване на наградата от 1.5 млрд. лири в замяна на подкрепа за правителството на Тереза Мей.

От ирландска страна партиите са единодушни, че британските министри нарочно си траят за проблемите, които биха възникнали заради границата, включително и подкопаване на договорките от Споразумението от Разпети петък (сключено през 1998 г. между Лондон и Ейре, регламентиращо бъдещето на Северна Ирландия - бел.ред.).

Обвиненията, че твърдият курс на ирландския премиер Лео Варадкар е провокация към Шин Фейн или пък таен заговор за завземане на Северна Ирландия, са смешни. Ирландската решителност по темата за границата изглежда, че ще надвие британската лакомия. Разбира се, в случая помага това, че ирландската позиция се подкрепя от Еврокомисията. Въпреки мрънкането на юнионистите и хардлайнерите сред торите този момент приближава. Северна Ирландия е различна от останалата част от Обединеното кралство в много отношения. Вероятното крайно решение ще е нещо специално. Министрите трябва да приемат това, да се обърнат към здравия разум и да пристъпят към търговските преговори.

В следващите дни Тереза Мей трябва да бъде много решителна и да спре юнионистите в опитите им да диктуват правилата на играта за Великобритания.

---------

* Авторът е бивш специален съветник в Британското министерство за Северна Ирландия
1891
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД