В централното и много популярно основно училище, доскоро прогимназия "Цветан Спасов", в Плевен винаги е шумно като в кошер. Но през миналата седмица за няколко дни сред жуженето, изпълващо коридорите през междучасията, ясно се чуваха две фрази: "Искам и аз!" и "Кога пак?". Шестокласниците, които тук са близо 140, разпределени в 6 паралелки, бяха първо заинтригувани, после въодушевени и накрая напълно спечелени за новаторска идея, осъществена в училището им за първи път в страната - образователна пъзел стая на колела.
Неин създател е млада плевенчанка - 21-годишната Катерина Ценкуловска, в момента студент втори курс в специалността "Връзки с обществеността" в СУ "Св. Климент Охридски". През декември 2016 г. Катерина стигна до финала на инициативата "Иновация в действие", която цели да инвестира в млади хора в България, като развива техните знания и практически умения и ги подкрепя в създаването на иновативни проекти. В конкуренция с десетки оригинални идеи тази на Катерина Ценкуловска за
учене чрез забавление
беше класирана на трето място.
В началото на май тази година тя успешно реализира първата образователна пъзел стая на колела в Детски образователен център "Узана" и беше силно мотивирана от положителната оценка на участниците - ученици в частно езиково училище в София. Стаята в ОУ "Цветан Спасов"-Плевен е първата в страната образователна пъзел стая в масово училище. Темата й е "Човекът и природата". В нея групи от по шестима шестокласници трябваше да се справят с поредица загадки, всички създадени върху изучавания от тях материал по български език, история, изобразително изкуство, но им бяха нужни и умения по математика, и знания по география.
Както във всяка класическа escape room, играта в тази образователна пъзел стая започва със загадка. Разкриването й води до намиране на 4-цифрен код, като в тази стая има и 3-цифрени кодове, с които се отваря кутия, заключена с катинарче. Там пък има нова загадка, която на свой ред трябва да бъде решена. И така до намирането на ключа за излизане от стаята. Това трябва да стане за максимум 60 минути, но ученическите отбори се справяха и за по-малко, като
рекордът е 36 минути
Децата са разделени на групи на случаен принцип, с теглене на номерца от 1 до 6. Единственото, което знаят предварително, е, че трябва да работят по групи и за време, казва заместник-директорът в училището Татяна Ценкуловска. И обяснява защо училищното ръководство е решило да реализира новаторската идея: "Играта развива изключително много умения у учениците - наблюдателност, да правят логически връзки между задачи и понятия, да извличат информация от текст - справяне с прословутия учебен проблем "четене с разбиране", който е най-назрял в това поколение, за вникване в значението на всяка дума и препратката, която дава към някаква друга задача, умение да описваш с думи и информацията да бъде предадена на другите от екипа, ориентиране в пространството и времето".
В изработването на материалите за стаята, в оглеждането на всеки детайл, та до това, че загадките са в стихотворна форма, стои колосален труд, убедих се на място. Не само загадките, а и начинът на поднасянето им са оригинални - чрез картини, макети, географска карта, криптиран текст, надпис със симпатично мастило, свързване на обекти с въженце, редене на пъзел.
"Различната и разнообразна среда е главна предпоставка за генерирането на различни идеи. Ето защо съм сигурна, че тези образователни стаи и съвсем различната обстановка, в която поставят ученика, са пътят към промяната в ограниченото му мислене. Ограничено от формули, закони и ученето им наизуст", така обяснява смисъла на своя продукт Катерина Ценкуловска.
Попитах я как й е хрумнала идеята, какво липсва или не достига на днешните деца, и то не само в училището, защо не умеят да разказват.
"Идеята за образователна пъзел стая на колела толкова неочаквано и плавно се настани в списъка ми с цели и амбиции, че сякаш винаги е била там и е чакала точния момент да изскочи на преден план. Идеята се изгради като работещ механизъм по време на участието ми в академията "Иновация в действие". Когато защитавах проекта пред жури, ме попитаха защо това нещо не е дигитализирано, защо не го направя като приложение за телефон. Отговорих, че искам да създам една
среда за децата, в която общуват,
заедно са, виждат се, изпитват различни емоции и най-важното - работят в екип", обяснява Катерина. И добавя: "Всичко около нас се развива динамично и безспорно образованието трябва да върви с тези темпове, за да можем да го определим като качествено. Проблемите идват не от работата в час, а от това, което следва, след като бие звънецът. Много малко трябва, за да се прескочи летвата на ученето наизуст и да се премине в тази сякаш обетована територия на разбирането. Разказът е истински тогава, когато е очи в очи. Да разказваш означава да обединиш и слово, и жестове, и емоция - нещо, което едно устройство не може да предаде. В днешно време телефонът се е превърнал в продължение на човешката ръка. И смятам, че това е една от основните причини днешните деца да не умеят или да се затрудняват, когато разказват".
От досегашните й впечатления в какво са най-добри малките изследователи на пъзел стаята?
"Това много зависи от групата и нейните членове. Но ще се опитам да обобщя: децата са най-добри в три неща - да мислят извън рамките на стандартното, дори и в началото да им е трудно. Например няколко групи ме попитаха: "Къде ще седим?". А в тези стаи няма чинове за по двама, няма статичност и скука. Второто е да бързат и третото - да забравят, че понякога е нужно да повторим нещата, за да ги разберем".
И накрая - как вижда близкото и по-далечно бъдеще на родното образование.
"Бъдещето на българското образование трябва да се чертае от млади, амбицирани и идейни хора с усет към промяната и новостите. Вярвам, че съвсем скоро ще се промени и активизира застоялата образователна система. Важно е да знаем и да си повтаряме, че пътят на държавата зависи от нас и нашите действия. Ще обобщя с две реплики от прекрасния български филм "Възвишение": "Со знание ще се возвисят" и "От народа - за народа!".
образователна пъзел стая
Escape room вл
инициативата "Иновация в действие", която цели да инвестира в млади хора в България, като развива технитезнания и практически умения и ги подкрепя в създаването на иновативни проекти
За българското образование ли става дума или за австралийското?