:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,070,443
Активни 202
Страници 13,340
За един ден 1,302,066

Данъчната реформа на Тръмп е удар по крепостите на демократите

Най-засегнати ще бъдат в Ню Йорк заради повишаването на данък "Сгради"
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл обяснява пред журналисти особеностите в новия данъчен кодекс, приет от Сената на 2 декември. Законът се връща в комисия в Конгреса, за да бъдат изгладени разликите между версиите, одобрени от двете камари, и ще бъде даден за подпис на президента.
Данъчният кодекс, одобрен от Сената на САЩ, намалява ставките за богатите, предоставя огромни данъчни облекчения за корпорациите и е голяма победа за републиканците и Белия дом. Законът обаче е и икономически сатър за скъпите и с високи данъци райони в САЩ, по традиция клонящи към подкрепа на демократите - като Ню Йорк и градове като него.

Ако одобреният законопроект бъде подписан и стане закон, цените на имотите в някои райони на Ню Йорк ще паднат с около 10 на сто, сочат икономически анализи. Той ще увеличи и регионалното данъчно бреме, като ще затрудни усилията на компаниите да привличат квалифицирана работна ръка. За щатските и местните правителства ще стане по-трудно да финансират местната инфраструктура. Ще доведе до принудително съкращаване на федерални програми, които помагат на имигрантите, възрастните и хората с ниски доходи да живеят в районите с висок стандарт и цена на живота.

Законопроектът



ще елиминира



възможността за намаление на подоходните щатски и местни данъци и ще сложи таван от 10 000 долара на намалението на имотните данъци. Това няма значение за повече от две трети от домакинствата в страната, които ползват стандартно намаление на данъците - а то ще бъде почти удвоено според новия кодекс. Но в района на Ню Йорк високите щатски и местни данъци променят уравнението. В Манхатън и богатите предградия на Ню Йорк почти половината домакинства ще осъмнат с незабавно увеличение на данъците.

"Разтревожени сме и се чудим какво да обясняваме на децата си", казва Синтия Меткалф, която живее със съпруга и най-малкото от четирите си деца в Маунт Киско. Чувствам се, сякаш е предприета съзнателна атака срещу хората от Североизтока или от другите "сини" (гласували за демократите - б.р.) щати". Меткалф, която преподава история в общинския колеж "Уестчестър", опитала да използва специален софтуеър, за да изчисли данъците си занапред. В момента тя ползва данъчно облекчение от 20 000 долара годишно от общинския данък и 7 на сто от подоходния щатски данък. Като загуби право да ползва това облекчение, семейството ще трябва да плаща много повече.

Затова семейството трябва да преосмисли финансовото си бъдеще. Меткалф е ужасена от перспективата да каже на най-малката си дъщеря Женевиев, която е в гимназията, че колежът, който си е избрала,



вече не е по силите на семейството



Тя и съпругът й вероятно ще трябва да помислят да се преместят да живеят на друго място. Но пък ще им е много трудно да продадат къщата си.

"Вече започвам да се питам кой ще купи къщата ни в Ню Йорк сега. Цялата игра се преобърна", казва тя.

Това определено се случва, и то не само на собствениците на жилища. Новият данъчен кодекс вероятно ще намали данъците за повечето нюйоркчани поне в краткосрочен план. Но в него има и текстове, които според местните лидери ще създадат дългосрочни проблеми за Ню Йорк и околностите. Според кмета Бил де Блазио около 700 000 нюйоркчани в най-скоро време ще трябва да плащат много повече данъци.

"Човешката цена ще е много висока", казва кметът, като има предвид както по-високите данъци за някои граждани, така и услугите, които ще бъдат ликвидирани в резултат на недостиг на средства. Градоначалникът пояснява, че от четири години се опитва с администрацията си да превърне един от най-скъпите градове в света в по-приемливо място за живеене, като въвеждане на обществени детски ясли и платени болнични. "А сега идва федералното правителство и ситуацията се влошава", каза той в интервю в началото на седмицата.

Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо, губернаторът на Калифорния Джери Браун и избраният за губернатор на Ню Джърси Филип Мърфи заявиха вкупом пред репортери в началото на седмицата, че законът е "целенасочен удар" срещу техните щати.

Версиите на кодекса, одобрени от Камарата на представителите и в Сената на САЩ, имат



съществени разлики,



които трябва да бъдат изчистени в комисия, преди законът да стигне до президента Тръмп за подпис. Във версията на Камарата има няколко текста, които са особено лоши за Ню Йорк, включително и премахването на данъчните облекчения за ценни книжа, които много градове емитират за жилищни проекти. Във версията на Сената този текст липсва, но пък в нея се съдържа частично алтернативен минимален данък, чиято цел е да ограничи данъчните облекчения за хората с високи доходи и така отново непропорционално се засяга населението на Ню Йорк.

Части от закона са добри за Ню Йорк. Намаленията в корпоративните данъци, които се съдържат и в двете версии за кодекса, по всяка вероятност ще стимулират финансовия сектор в мегаполиса. Това ще означава и по-високи приходи за инвеститорите и по-големи бонуси за търговците на Уолстрийт, а оттук се очакват и повече приходи за магазините и ресторантите и повече приходи от данъци върху продажбите в града и щата.

В дългосрочен план обаче се очакват сериозни щети. Законът може да донесе допълнителни 1 трилион долара към дефицита в рамките на десетилетие според официалните данни на Конгреса. По силата на закона от 2010 г. увеличеният дефицит ще доведе до автоматично намаляване на разходите в Медикеър и други програми, на които разчитат бедните жители на Ню Йорк и други големи градове.

Най-голяма е заплахата за жилищния пазар в региона. Данъчният кодекс би елиминирал или намалил ефекта от данъчните облекчения, които насърчават собствениците на жилища. Той вероятно ще има слаб ефект върху цените на имотите в национален мащаб, но въздействието му ще е огромно в района на Ню Йорк, където жилищата са скъпи, а имотните данъци - високи. Дори и богатите нюйоркчани да го понесат, за местните политици ще е трудно да увеличават местните данъци, за да осигуряват услуги. Кметът Де Блазио например искаше данък върху милионерите, с който да се финансира модернизиране на метрото. Новоизбраният губернатор на Ню Джърси Мърфи пък иска подобен данък за финансиране на общинските училища. Без намаляване на щатските и местните данъци тези планове ще срещнат сериозна опозиция. Водещи конгресмени в Ню Джърси вече предупредиха, че ако федералният кодекс бъде приет, няма да подкрепят Мърфи за данък върху милионерите.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Новострояща се сграда на 9-о авеню в Ню Йорк неотдавна бе продадена за 69 млн. долара на здравноосигурителна компания.
1479
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД