:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,144
Активни 855
Страници 19,047
За един ден 1,302,066
Интервю

Пламен Орешарски: Има поле за поява на нови левопопулистки герои

Половината от избирателите не са готови да подкрепят реалистични програми без щедри обещания в тях. В обществото се насажда мнение, че бившият монарх все пак може да направи нещо, но е обграден с некомпетентни и користни хора, притеснява се зам.-председателят на СДС
Снимка: Велислав Николов
Пламен Орешарски е роден на 21 февруари 1960 г. в Дупница. Завършил е Икономическия институт - София през 1984 г. От 1987 г. е редовен асистент в катедра "Финанси". През 1992 г. защитава дисертация в областта на инвестициите и става доцент.

От 1993 г. работи в Министерство на финансите като началник на управление "Държавно съкровище и дълг". От 1997 г. е зам.-министър на финансите и член на Съвета на директорите на Булбанк до приватизацията на банката.

От лятото на 2001 г. е редовен преподавател в катедра "Финанси" на Икономическия институт.

След последната национална конференция на СДС бе избран за заместник-председател на партията. Един от номинираните в СДС за кандидат-кмет на София.





- Г-н Орешарски, чувствате ли облекчение, след като от СДС си отиде човекът, който предричаше, че ще загубите изборите?

- Не. Удовлетворен съм, че Националният съвет единодушно очерта политиката на СДС поне за следващите няколко месеца. Надявам се, че това е един категоричен сигнал за единство в партията по отношение на политиката. Различията в мненията са богатството на една политическа сила, но различията в действията не са препоръчителни.

- Притесняват ви действията на г-н Сугарев, а не думите му?

- Разбира се. Аз и, както се оказа, практически всички членове на Националния съвет, не одобрявахме действията му през последните седмици, а не това, че той има отличаващо се мнение за водената политика.

- С напускането на Едвин Сугарев приключи ли революционният период на СДС?

- СДС приключи революционния си период през 1997 г.

- Тогава за последен път използвахте революцията?

- Тогава за последен път се създаде такава ситуация в страната и СДС отговори на очакванията на хората. Революционната ситуация я създаде провала на правителството на БСП. Как по друг начин може да се опише случилото се пред Народното събрание.

- Щом няма да има революция, как ще вземете властта този път?

- Ще представим най-добрата управленска програма и ще разчитаме на обществена подкрепа. Това е инструментариумът, който беше обсъден и решен.

- Разбирам, че не бързате с предсрочните избори, щом ги обвързвате с резултата от местния вот.

- Бързането не винаги дава надеждни резултати. Като политическа сила в опозиция първо ще внесем вот на недоверие и второ, което правим от една година, е подготовката за успешно представяне на местните избори.

- Как избрахте темата за вота?

- Темата беше коментирана доста внимателно, за да се прецизира.



----------------

Считаме, че най-големият провал е вътрешната политика. Някои външно-политически достижения на правителството, макар и наследени от старото правителство като основа, могат да се отчетат за успешни. Дори само затова, че продължи евроатлантическата ориентация на страната. В същото време задържането на макроикономическото равновесие, постигнато от предишното правителство, също може да се гледа в позитивен план.

---------------



- Това значи ли, че икономическото ни състояние не е влошено по време на това управление?

- Не значи. Казах само, че е запазено макроикономическото равновесие. В същото време от 2 години наблюдаваме практически отказ от продължаване на структурните промени в икономиката. Провалени приватизационни сделки, стопирана реформа в здравеопазването, неуспешен модел на фискална децентрализация. Това, което най-много ни притеснява обаче, е разрушеното доверие в държавните институции и повишеното ниво на криминалната активност и съмненията за връзки на властите с организираната престъпност.

- За всички тези неща ли ще е вотът ви?

- Да, мога да го резюмирам и в една фраза - управленски провал.

- Защо конкретно на министър-председателя искате вот, а не на правителството?

- Защото сме убедени, че министър-председателят е в основата на управленските неудачи.



---------------

В обществото се насажда мнение, че бившият монарх все пак може да направи нещо, но е обграден с некомпетентни и користни хора. Дали защото мълчи или защото отговорите му не са свързани с поставените въпроси, но подобен ефект все още поддържа неговият рейтинг над този на правителството. Без да спестявам критични забележки към работата на министрите, считам, че основната слабост на правителството е неумението на министър-председателя да координира работата на отделните министерства и да изгради единна политика на кабинета. Всъщност политика няма.

------------



- Ако вие бяхте министър-председател, на кого бихте поискали оставката - на Милен Велчев или на Георги Петканов?

- Аз не съм министър-председател. И двамата министри са негов проблем, а не на опозицията.

- В кой ресор виждате големият провал? Дайте управленски съвет.

- Проблемът беше заложен, още когато се състави едно правителство, скроено от много различни корпоративно-групови интереси.

- Какво имате предвид?

- Имам предвид това, че НДСВ се яви на изборите без програма. Спомнете си, че програмата му за управление беше формирана три месеца след съставянето на правителството. Каквото може да искате от подобно правителство?

- Но защо "корпоративни интереси"?

- Очевидно за всеки, който се явява на избори без програма, а в същото време има осигурена солидна финансова подкрепа, това е един от възможните термини.

- За "Мултигруп" ли говорите?

- Мисля, че изразът е достатъчно ясен и без илюстративни примери.

- Разбра се, че ще си сътрудничите с БСП за вота на недоверие.

- Обявихме, че ще проведем консултации.



-----------

Когато едно управляващо мнозинство има едноцифрена подкрепа в проценти, съвсем очевидно има проблем. И той има национални, а не партийни измерения. Тогава отговорните политици влизат в консултации, не поради собствените си партийни интереси, а за предпазване на страната от нежелано задълбочаване на кризата.

---------



- Не ви ли притеснява фактът, че дори да се предизвикат предсрочни избори, вие няма да ги спечелите?

- Това никак не е сигурно. Ако искате моето мнение, убеден съм, че имаме големи шансове да ги спечелим. Но още по-важно е от тях да спечели страната.

- На какво се базират шансовете ви?

- На това, че СДС имаше единственото успешно управление в последните 12 години.

- Разчитате, че хората ще си го спомнят, когато дойде време да гласуват?

- Нека не подценяваме трезвата преценка на хората. Сигурен съм, че всеки ще направи своята преценка за това какво се е случило, какво се случва и на какво може да се разчита за в бъдеще. Нека оставим на хората да решат.

- Нужен ви е коз.

- Вярвам, че избирателите ще направят рационалния избор.

- В анализите на СДС се говори за опасността от недемократични алтернативи като следствие от това управление. Какво имате предвид?



----------

- Нас ни притеснява обстоятелството, че 50% от обществеността декларира, че няма да гласува. Те са разочаровани от сегашното несъответствие между обещания и изпълнения, но като че ли не са готови да подкрепят реалистични програми без щедри обещания в тях. Така полето остава открито за поява на нови левопопулистки герои.

----------



- Не е ли това цената на завършилият преход?

- Мисля, че преходът не е завършил, защото в модерните общества той е перманентен процес на непрекъснато усъвършенстване. Ако не разберем тази закономерност в глобализирания свят, ще продължим да плащаме нарастваща цена. Преходът не е завършил нито в най-развитите, нито в развиващите се страни.

- Как може обществено да се акумулира енергията на тези 50% аполитични хора?

- Трябва да се работи упорито за тях. Да се убеждават, че по-добре е да се гласува, защото всеки със своя глас упражнява правото да предопредели бъдещото развитие на страната. Във всички случаи негласуването не е алтернатива. Защото всеки, който не гласува, предоставя своя глас на другите.

- Притесняват ли ви вътрешноопозиционните крила в НДСВ, които могат да се окажат ваш политически съперник на следващите избори?

- Нека оставим НДСВ само да решава своите проблеми, както всяка политическа сила би следвало да направи. Очевидно политическата система има много проблеми, отделните партии - също и всяка търси начини да ги решава. Някои - по-успешно, други - по-малко.

- Кога ще кажете кандидатите си за кметове поне на големите градове?

- Имайте още малко търпение. Може би до края на този месец.

- Ще заложите на партийни кандидатури?

- Има различни подходи в зависимост от различните ситуации в градовете.

- Вие сте чисто партийна потенциална кандидатура.

- Само потенциална, но това не дава отговор на въпроса за цялата страна. Както не дава окончателен отговор на въпроса за София.

- Тази непримиримост към управляващите може ли да се превърне в пълна липса на сътрудничество по места на изборите?

- Това, което ние изискваме от нашите кандидати, е да се явят пред гражданите от съответните населени места най-добре подготвени. В зависимост от регионалните особености всеки ще търси подкрепа и от средите на гражданското общество, и сред политическите партии, които са близки до нас с идеите си за управление.

- Кое е слабото място на Стефан Софиянски, което СДС ще се опита да пребори?

- Сигурно има доста слаби места, но те не са толкова интересни за нас.

- Слаби места в управлението на столицата или като министър-председател?

- И на двете позиции. Всеки човек има добри и слаби страни. Нашата задача обаче не е да търсим слабостите на другите кандидати. Те ще бъдат преценявани от избирателите. Задачата ни е да представим по възможно най-добър и убедителен начин нашата програма и намерения за управление на София.
783
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД