:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,637
Активни 184
Страници 17,047
За един ден 1,302,066

Румен Радев - по-скоро беквокал, отколкото алтернатива

Президентът проходи в българската политика, отвори прозорците в институцията и я проветри... но дотук. Защото си избира все „леки противници“ и се снишава по важните теми
СНИМКА: Президентство
Подведен от професионалния си бекграунд, президентът Румен Радев има опасност да прегрее в темата за модернизацията на армията. През 2017 г. той пилотира френски изтребител "Рафал", за който изрази надежда да бъде включен в процедурата за боен самолет на армията.
"На нас ни трябва прагматизъм. Аз съм човек, който носи промяната", повтаряше по време на изборната кампания през есента на 2016 г. президентът Румен Радев. Тачен във военните среди натовски генерал, но непознат за родния политически естаблишмънт. Той буквално нахълта на публичната сцена в момент на политическа криза, която освободи енергия за нови парламентарни избори. Победата му съживи "столетницата" БСП, а с избора му се видя, че "машината за избори" на ГЕРБ може и да губи.

Едновременно с това първата година от мандата му показа, че в сградата на президентската институция се борят три лобита - на военните, на БСП и на леви интелектуални кръгове. Макар и президентът Радев да няма партийно-корпоративно излъчване на "опитен политик" (по д-р Николай Михайлов), борбата на кръговете, които влияят върху него, създава усещане за "лутане в лабиринт". И тази несигурност ще бъде овладяна в момента, когато



някое от лобитата надделее



През изминалите месеци бяха направени опити "Дондуков 1" да бъде алтернатива на "Дондуков 2". В условията на "кастриран" парламент, подчинен изцяло на изпълнителната власт, и смутена парламентарна опозиция, това изглежда, че не е особено трудно. Дали обаче беше изпълнено?

Президентът Радев все се опитва да излезе от "обувките си на военен", но армейската тема, вероятно и защото е върховен главнокомандващ, доминираше във вътрешнополитически дневен ред на институцията. Възгледите му за модернизация на военновъздушните сили превърнаха обсъждането на темата в институционална свада. Стигна се до там, че президентът беше обвинен от ГЕРБ индиректно в корупция, а той нарече депутатите на ГЕРБ "беквокали на Борисов". По традиция премиерът влезе в ролята си на бял гълъб и се зарече да не нарушава мира с президента, защото винаги считал, че "лошият мир е по-добър от най-добрата война". И даде нареждане, че само той ще говори с Румен Радев. От подобен мир обаче обществото може само да губи, а не да печели.

Отношенията между министър-председателя и държавния глава преминаха под знака на взаимната легитимация на конфликтния репертоар. Играта им от последната година показа, че междуинституционалните отношения могат да ескалират, но



"по свирката" на по-опитния в политическите интриги Борисов



И това се видя на първия Консултативен съвет по национална сигурност по темата за борбата с корупцията. Заседанието беше провалено, защото премиерът закъсня с повече от час, а ресорни по темата вицепремиери не отидоха заради "планирани" задгранични командировки.

Конфликтните трептения между двамата генерали вероятно ще се запазят най-малкото и заради амбицията на президента Радев да намери своето място в държавното управление - тихото му засега желание да върне под шапката на "Дондуков 2" разузнаването. За разлика от предшественика си бившият шеф на ВВС няма да се задоволи само с окастрената до "кетъринг и автомобилен превоз" НСО.

Конфронтацията ще се поддържа и по линията на лобито на социалистите в президентската институция. Независимо че Румен Радев върна БСП на политическата сцена, продължава



да виси въпросът "кой на кого е длъжен"



Това се вижда от съвпаденията на позициите между парламентарната група на Корнелия Нинова и президентската институция. От това по-скоро печели лидерът на социалистите Нинова.

Макар и да търси начин да бъде алтернатива и коректив на съществуващия системен модел, Румен Радев вижда, че без търсене на диалог и съгласие, а оттам и компромиси, това няма да стане. Защото дори и да наложи вето и да връща спорни закони в парламента, управляващото мнозинство не се съобразява и ги приема повторно. Същото се получи и с отказа му да подпише назначаването на Георги Чолаков за шеф на Върховния административен съд - висшите магистрати също не се съобразиха с него. Свика КСНС, но беше институционално унижен с безпрецедентния бойкот. Вероятно и затова, с редките изключения, президентът не влиза в остър конфликт с нито един фактор в държавата и си замълчава, когато депутатите приемат очевидно скандални и дори противоконституционни закони. Президентът се побоя да заеме и ясна позиция по скандала "ЦУМ гейт" и управлението на главния прокурор Сотир Цацаров. Независимо от призива на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов държавният глава да сформира специална комисия по случая, от институцията обявиха: "Президентът не може да бъде арбитър в ситуация, когато фактите са противоречиви." А преди да бъде избран, президентът Радев заявяваше, че съдебната система "не е нито оперативна, нито ефективна - дела се точат с години, а престъпници с десетки висящи дела се разхождат по улиците и вършат същите престъпления, за които имат условни присъди". За момента не дава знаци да работи за преодоляването на тези проблеми. Липсата на правомощия е едно от обясненията за подобна пасивност. Другото е



нежелание да отваря нови фронтове



или липсата на визия как нещата могат да се променят. В полза на второто говори фактът, че Радев не наложи вето върху промените в Закона за съдебната власт, срещу които се обявиха авторитетни неправителствени и магистратски организации, както и Гражданският съвет на ВВС.

Президентът впечатли с първото си вето върху закон, който бетонираше вечните концесии, но странно мълчи за застрояването на 48% от Национален парк "Пирин" и протестите между неговата и министерската сграда на бул. "Дондуков". Той си замълча и по скандала с роднинските назначения във властта, въпреки че главният герой Делян Добрев го замеси, като заяви, че е по-роднина с него като бивши съученици, отколкото с останалите негови познати и приятели на ръководни постове в община Хасково. Така, иска или не, той се превръща в беквокал на управляващите.

В кампанията около президентските избори Румен Радев обеща да работи за осветяване на финансирането на медиите, да създаде тръст, в който да се изработват печеливши стратегии, за да останат българите в България, а и да върне обратно тези, които са зад граница. Засега това са само обещания.

По стара българска традиция, когато едно дете проходи, му се прави т.нар. прощъпалник. Нареждат се различни предмети и според това кой от тях си избере детето, се гадае с какво ще се занимава в бъдеще. Румен Радев проходи в българската политика, отвори прозорците в президентската институция и я проветри... но дотук.

Отказът от лустросани медийни изяви, обраните и в същото време разбираеми и съдържателни послания, постигането на баланс и възпиране на "отклонения" от другата страна на булеварда доведоха до това Румен Радев да се ползва с високо одобрение от страна на българските граждани. За да се превърне в реална алтернатива на съществуващия "модел" обаче, е нужно нещо повече. Засега президентът си избира само противници в "лека категория", а институцията все още не се е превърнала в "носител на промяната".



Снимка: Юлиян Савчев
По време на предизборната кампания Румен Радев обеща да е алтернатива на управляващите от ГЕРБ, но все по-често предпочита да не взема отношение по скандалите и темите на деня.
46
5433
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
21 Януари 2018 18:38
Президентът Радев все се опитва да излезе от "обувките си на военен"


От обувките ще излезе, но от фуражката няма да може.
Още повече, качен е там за да гарантира, че повече няма да се шикалкави за военните разходи.
Ако някой си мисли, че кандидатурата му не е била съгласувана във Вашингтон, значи не е наясно как стават тези работи в модерните колонии.

http://www.drago.info/index.php/2017/12/07/kmeta-razjalva-generala/
21 Януари 2018 18:41
Аз съм човек, който носи промяната"

За Деситу може и да е така.
Даже за Нова година я заведе на опера у Виена. Роклята на Радева в бебешко розово бе съчетана с разноцветни полускъпоценни камъчета около овалното деколте...
21 Януари 2018 18:44
Ако някой си мисли, че кандидатурата му не е била съгласувана във Вашингтон,

Чакай сега. Нали Кремъл го издигна.
21 Януари 2018 18:52
Президентът впечатли с първото си вето върху закон, който бетонираше вечните концесии, но странно мълчи за застрояването на 48% от Национален парк "Пирин"

Ами - ще мълчи. Не му е работа да коментира всяка пропагандна лъжа.
21 Януари 2018 18:55
Некои изискват Президентът да е арменски поп. Да се занимава с Пирин и "Цумгейт". Ама това е работа на Омбудсуоменката. Всекиму своето.
21 Януари 2018 18:57
по-скоро беквокал, отколкото алтернатива


В тази преносна употреба на беквокал съзирам конотации, които придават на определението несъмнена джендърна "аура". Д-р Михайлов би го потвърдил.
21 Януари 2018 18:59
Румен Радев - по-скоро беквокал, отколкото алтернатива

Аз като го нарекох "селски бек", ме баннаха, пък сега подобен епитет в заглавие изтипосан. Quod licet Iovi, non licet bovi.
21 Януари 2018 19:38
Некои изискват Президентът да е арменски поп. Да се занимава с Пирин и "Цумгейт". Ама това е работа на Омбудсуоменката. Всекиму своето.

Така е. Още с избирането на Президента Радев се води прикрита пропаганда срещу него. Приписват му се права и пълномощия, каквито той няма и след това бива упрекван, че не е упражнил тези си несъществуващи права.
Горната статия е пример.
21 Януари 2018 19:39
Аз като го нарекох "селски бек", ме баннаха, пък сега подобен епитет в заглавие изтипосан

Теноре,
Тъкмо ти би трябвало да усетиш фината разлика между 'селски' и 'вокален' бек
21 Януари 2018 19:49
Търсим под вола теле...
А, авторе?!
Не ти се получава много...
21 Януари 2018 19:53
Тъкмо ти би трябвало да усетиш фината разлика между 'селски' и 'вокален' бек

Ми аз президента ви не съм го слушал да пее, обаче точно днес и точно тук ни информираха, че е от село Славяново. Що се отнася до "приписването на права и пълномощия", ми се струва, че това започна с еуфорията и възторга от избирането му, като някои дори се надяваха да извади България от ЕС и НАТО.
21 Януари 2018 19:59
че е от село Славяново

А ти от кое си, че Славяново не ти харесва?!
21 Януари 2018 20:10
Поредният материал в газетата с антирадевски привкус. С претенции за дълбок анализ, но неглижира съмнителна чистота на авторовото бельо. Нагло е да използваш президентския изговор "беквокал" за съмнителен подтик към неприемливи алтернативи.
21 Януари 2018 20:39
Нали щеше да налага вето на санкциите на Русия?
Кво стана?
21 Януари 2018 20:44
Кво стана?


Квото и с договора за СЕТА, който той уж щеше да блокира.

Но и Радев, подобно на Орбан, едно говори в страната си, а като иде в Брюксел подписва всичко "в името на европейското единство".
21 Януари 2018 20:48
Сетих се, че и кемтрейлс беше обещал да разследва.
21 Януари 2018 21:12
Едновременно с това първата година от мандата му показа, че в сградата на президентската институция се борят три лобита - на военните, на БСП и на леви интелектуални кръгове

Слуга на много господари...
21 Януари 2018 22:09
три лобита - на военните, на БСП и на леви интелектуални кръгове


То и БСП не е единна, така че лобитата стават повече. Това се видя при спора за Истанбулската конвенция, където Радев трябваше да избира между позициите на Йотова и Нинова.
21 Януари 2018 22:27
Браво на афтора! Написал е достатъчно тъпотии и е успял да събере всички войни на правдата под знамената демократични.
Щуреца може и да не познава географията, но явно е естет човек и разбира от дизайн на дамски тоалети.
22 Януари 2018 00:42
Г-н авторе, първо президентската институция в момента е превърната в нещо средно между бюро по труда, телефон 112 и психотерапевтичен кабинет, защото след толкова много растеж и цъфтеж от ГЕРБ, доста хора вече нямат пари дори за храна.
Второ, цялата 2017 мина в подготовка за европредседателството, което включваше и да се правим пред чужденците, че се обичаме. Затова г-н Президента не коментираше много-много простотите на правителството.
22 Януари 2018 03:22
Много, ама много плоска статия.Бих препоръчал на автора да се запознае с правомощията на президентската институция и ако е обсега на неговата фантазия, за момент да си представи какво щеше да бъде ако другарката Цачева беше на мястото на Радев.Много им се иска на десните анализатори да прилепят Радев до БСП.Имало сходства във възгледите им относно приетите закони от НС и за това ги връщал.С малко усилия автора можеше да установи, че за връщане на болшинството от тези закони настояваха и десните извън парламента.Дали може да се иска още от Радев?Да, обезателно.Но, че Радев през тази една година стриктно си изпълняваше конституционните задължения не може да се отрече, а статията му вменява изисквания не кореспондиращи с правомощията му.
22 Януари 2018 08:06
Тоз сегашният е льош и ще го сменяваме с пожарникаря-пазвантин ( пардон екс) - тогиз всичко ще е прозрачно ще се ежиме на рушняците като петел на бунище , ще се джендеросаме , токувиж Жужо ни отпуснал хъбче та Тикваря да се подмокри че се е сбъднал сън блануван , но най-вече ще носи ибрика с аполмб
22 Януари 2018 09:06
Второ, цялата 2017 мина в подготовка за европредседателството, което включваше и да се правим пред чужденците, че се обичаме. Затова г-н Президента не коментираше много-много простотите на правителството.


Аха, дай да не говорим за идиотщините на гербавите, че да не се излагаме пред чужденците. Ама това, че народът страда - ами да страда бе.
То мъже не останаха в нещастната ни държава, само к..ви.
22 Януари 2018 09:26
Президентът се побоя да заеме и ясна позиция по скандала "ЦУМ гейт" и управлението на главния прокурор Сотир Цацаров.
И каква ли позиция се очаква да заеме. Вижте, какъвто и да е Радев - той не е Плевнелиев. И на мен това ми стига. Както и на всеки с повече от две мозъчни клетки в главата.
22 Януари 2018 09:31
Председателството. Едно време др. Живков правеше срещи с дип. корпуса в различни места. И така ноо центрове оправиха не само визията си, ами и градската си инфраструктура. Сега да има нещо подобно?
22 Януари 2018 10:13
Приписват му се права и пълномощия, каквито той няма и след това бива упрекван, че не е упражнил тези си несъществуващи права.

Нито съм го избирал, нито очаквам каквото и да било от него!
Тези, които са го избирали са го натоварили с очаквания. Например от родното му село го чакат да им оправи селската чешма, да отвори аптека и да им асфалтира улиците
22 Януари 2018 10:16
Румен Радев - по-скоро беквокал, отколкото алтернатива
Ми разбира се че е така, истинската алтернатива за България е онова бившото и Цецка Цачева.
22 Януари 2018 10:33
Поредният материал в газетата с антирадевски привкус. С претенции за дълбок анализ ...

Съгласен съм, само дето тук няма и помен от анализ. Тук има бращолевене на псевдоразбирач.
Анализът е сложна и не за всеки материя. Едно от задължителните неща е да се види рамката, в която може да се извършват опраделени дейности и след това да се анализира. Но както някой вече написа - ами авторът май не знае, че има Конституция, че тя е задължителна за всички и че в нея суи пише какво може и какво не може да се прави от Президента на България.
Абе - бращолевене на псевдоразбирач за да си оправдае заплатата.
22 Януари 2018 10:36
Статията вони на Дарик радио. Горящи автомобилни гуми в снега на Орлов мост през зимата на 1997 г. Кучето ми Дуда цяло в сажди след разходка. Отвратителна зима!
22 Януари 2018 12:03
Засега президентът си избира само противници в "лека категория", а институцията все още не се е превърнала в "носител на промяната".


С годините и с опита човек формира стереотипа си. Опитът на президента Радев е опит на летец-изтребител. И на командир на летци-изтребители. Когато коментираме избора и начина, по който третира противниците си, много информативно може да се окаже нещо като това
https://www.youtube.com/watch?v=4dHok0qcS-U

Летецът-изтребител оперира, разполагайки с много точно определени и ограничени ресурси. Знае с колко гориво разполага. Знае с колко и какви ракети е въоръжен. Знае колко снаряда има в лентата на оръдието му. Знае с колко време разполага, за да изпълни задачата си. Знае ограниченията си, по отношение на претоварване при маневриране. Познава себе си и изтребителя си. По-голямата част от информацията, която му е необходима, за света около него постъпва и се изобразява на бордното табло. Върху всички тези налага бойния си стил, който, по дефиниция и дълго култивиран, е агресивен и тактическите си знания, умения и нагласи. С това влиза в боя. С това и излиза, победил и готов за последващия. За него животът и функцията му е раздробена на мисии/задачи, които трябва да изпълни и за които се подготвя непрекъснато.

Следователно, Радев ще оперира в рамките на обективно наложените му ограничения, но по възможно най-добър начин. Ще прави малко, но добре. Докато не му се открие възможност, която да му позволи да премине отвъд едно или друго ограничение. Но и тогава то няма да е самоцел - своене на разкрило се пространство - а ще е съобразено с поставените цели и задачи, както и с разполагаемите ресурси. В този баланс и граници Радев рядко ще греши. В него се чувства добре и владеещ положението. До степен да бъде безпощадно опустошителен. Това му е било работата цял живот. Впрочем, това и ще го направи успешен президент накрая. Но с едно условие - добър наземен екип и някой, който да го следва в ... боя. И да не ... изостава. А такъв Радев, в момента, си няма. Има една гъска, дето кряка, и е сбъркала МиГ-29 с друга гъска, та се яди, що не е заел място в ятото и.

Понеже го сравняват тук някои с Борисов ... Борисов си е и ще си остане пожарникар. За него е важно Горанов да му е напълнил пожарната и тя да е готова - при всеки възникнал пожар да го залее (в повечето случаи - с пари) да го ограничи и потуши. Така действа. Същевременно, си е службаш повече от всеки друг. Началниците и тяхната йерархия. Те са водещото му начало. Опитва се да предугажда желанията им и да демонстрира инициатива по посока на тях. Понякога даже и преди те да са ги осъзнали. А покрай това гледа неговото да не се губи. Той няма проблема и подхода на Радев, съобразен с ограничения и ресурси. Никога не е мислил или пък мисли да разчупва граници и ограничения. Защото следва тези, които ги определят, плътно и в килватерна колона, в следата им. Който е с него, на кораба му е. Такъв си знае мястото в ескадрата и няма да мръдне от него, докато не му размахат флагчетата. Понякога даже му дават да се прави на ... контрадмирал. И той много се радва. А така също и екипажът му, с него.
22 Януари 2018 12:13
Ако някой си мисли, че кандидатурата му не е била съгласувана във Вашингтон, значи не е наясно как стават тези работи в модерните колонии.


ОТВОРЕНО ПИСМО ДО БЪЛГАРСКИЯ ПРЕЗИДЕНТ
http://gindev.blog.bg/drugi/2018/01/20/otvoreno-pismo-do-bylgarskiia-prezident.1589178
Полковник, проф. Евгений Гиндев
22 Януари 2018 12:29
Яяя, ама вярно ли, че Добрев и генерал Радев били съученици? Нещо не ми се връзва, президентът е роден през 1963 г., мисля че г-н Добрев е по-малък.
22 Януари 2018 12:59
ОТВОРЕНО ПИСМО ДО БЪЛГАРСКИЯ ПРЕЗИДЕНТ
http://gindev.blog.bg/drugi/2018/01/20/otvoreno-pismo-do-bylgarskiia-prezident.1589178
Полковник, проф. Евгений Гиндев


Ненужно, дребнаво, комплексарско и доста недобросъвестно писание, всъщност.
22 Януари 2018 14:47
Дали уважаемият автор под алтернатива не разбира ген.Румен Радев да спретне едно превратче на другия генерал? Знае ли чиляк?
22 Януари 2018 14:55
Дали уважаемият автор под алтернатива не разбира ген.Румен Радев да спретне едно превратче на другия генерал? Знае ли чиляк?


С кого? И за какво? Дори Националната гвардейска част не му е подчинена, та не може да изпрати гвардейци през Дондуков да го арестуват "другия генерал". И при все това, нелепо е държавният глава да прави ... преврат. Най-много ... контрапреврат, някой път.
22 Януари 2018 15:32
Фирма, хвала за светкавичната реакция. Четейки заглавието на дописката, някои тюфлеци разбират, че на съчинителя не му се нрави поведението на държавния глава и затова го удря по главата със собствената му метафора за беквокалите. Следователно, алтернативно е изискването за по-голяма решителност от изповядваната досега от президента. Затуй си позволих каламбура с превратчето.
22 Януари 2018 15:32
Бекпанегирик за Чехлю.
22 Януари 2018 15:45
своене на разкрило се пространство


?!?
22 Януари 2018 15:50

Дорис
22 Яну 2018 15:45


своя
Ударението при глагола е на окончанието (своя̀, а при местоимението – по средата (сво̀я).
https://bg.wiktionary.org/wiki/%D1%81%D0%B2%D0%BE%D1%8F


Отглаголно, мило, отглаголно ...
22 Януари 2018 16:07
Ударението при глагола е на окончанието (своя̀


Е, нема такъв глагол извън удобството ти. Кажи цитат с него от Вазов, примерно. Нещо в смисъл - османлиите своЯ́т земята ни!

Няма да намериш цитат. Само префиксни форми. Като присвоявам, усвоявам и пр.
22 Януари 2018 18:10
Доста тъпа и повърхностна статия
22 Януари 2018 19:13
....Горящи автомобилни гуми в снега на Орлов мост през зимата на 1997 г. Кучето ми Дуда цяло в сажди след разходка...
.
Горкото....Доплака ми се..Къде да пращаме пари са шампоан за псета ?
23 Януари 2018 13:18
Е, нема такъв глагол извън удобството ти. Кажи цитат с него от Вазов, примерно. Нещо в смисъл - османлиите своЯ́т земята ни!

Няма да намериш цитат. Само префиксни форми. Като присвоявам, усвоявам и пр.


Дорис, мило, не се обзалагай с мен за такива неща. Балзак, както знаеш, се е учил на френски език от тук
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Code_Civil_1804.png
Code Civil des Français

Към днешна дата, в базата на правно-информационната система Апис се съдържат ... да погледна ... 5896 документа - съдебни решения и определения основно - в които присъства думата "своене". Цитати да искаш, мило.
24 Януари 2018 18:12
Firmin
22 Януари 2018 12:03
24 Януари 2018 18:35
Кучето ми Дуда цяло в сажди след разходка. Отвратителна зима!
Семейство Innocents след разходка abroad:
- Скъпи, къде беше това "Париж"?
- Там дето си изгуби кърпичката.
25 Януари 2018 11:20
Извинявай, че се намесвам Firmin, но ти посочваш юридически, тясно специалирани документи, в които посочената дума се употребява по-скоро като термин; тя не е характерна за художествената реч и оттам да се популяризира и в разговорната и да навлезе в ежедневието. Мисля, че това имаше предвид Дорис.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД