:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,645,577
Активни 147
Страници 15,987
За един ден 1,302,066

Джибути е най-ценният военен имот в света

Стратегически разположена на брега на Червено море, африканската страна е приютила най-много чуждестранни бази
Снимка: Уикипедиа
Американската база "Лемоние" в пустинята край Джибути
Джибути - "Третата световна война ще започне тук".



Шофираме из улиците на столицата на едноименната африканска държава повече от час и придружителят ми - агент от националната разузнавателна служба, когото ще наричам Мохамед - е въодушевен от това, което ми показа.

Стратегически разположена в началото на Червено море, командваща голям процент от търговските и енергийни потоци между Европа и Азия, държавата Джибути е приютила повече чуждестранни бази от която и да е друга страна по света. Преминаваме покрай една от четирите френски бази. Периметърът е широк, но сградата веднага напомня на старо укрепление на Чуждестранния легион със своите тухлени стени и красиви наблюдателни кули. Тя е в пълен контраст с тъмната и изглеждаща заплашително китайска военноморска база, която посетих ден по-рано, или от автономния град в пустинята, който всъщност е американската база "Камп Лемоние".

Мохамед, който помоли да не бъде представен с истинското му име, за да запази анонимността си, трябва да е усетил смайването ми и веднага ми показа друга френска база наблизо, която обаче е повече като туристически курорт за спокойно плуване и барбекю, отколкото военен лагер. "Французите никога няма да я напуснат. Но ако го направят, веднага ще бъде взета от най-богатите семейства", казва той.

Добре дошли във "Войните на бъдещето", където границите все повече губят своето значение, но съперничеството и възможността за конфликт не намаляват. Докато нови сили се появяват и Западът, който беше хегемон в миналото, губи относителната си сила, навлизаме в първия период в човешката история, в който съвременната технология ще бъде комбинирана с хаотична международна арена, на която нито един актьор или трупа няма да може да въведе ред.

Бъдещите войни



могат да бъдат въоръжени конфликти, но могат да бъдат и под напълно различни форми:



битки за контрол над инфраструктура; пропагандни войни; технологична надпревара за изкуствен интелект и роботи; кибервойни; търговски и икономически войни. Едно нещо обаче е сигурно: в тях ще участват държави със силно интегрирани икономики и инфраструктура по границите, които са нестабилни и позволяват лесно преминаване. Но ако светът е тръгнал към голям конфликт или война, трябва да помислим каква форма ще приеме той и къде би могъл да започне.



Какво по-добро място за начало от Джибути?



Докато Франция - първата държава, която има военно присъствие в Джибути - бавно се отказва от базите си заради бюджетни ограничения, то други страни пристигат. САЩ наскоро откриха втора база до летището в Шабиле - тя обаче не е включена в публичния списък с базите зад граница. Джибути е приютил чуждестранни военни бази на Китай и на Япония. Има също италианска база, а Саудитска Арабия изгражда своя. Африканската държава е в процес на преговори с Турция. Според Мохамед (а по-късно и втори независим източник потвърди) и Русия е правила запитвания за възможностите да изпрати свои военни.

Говори се също, че Индия обмисля възможността да се сдобие с част от най-известното място за недвижими имоти на военни от цял свят. Ако това се случи, всяка голяма глобална сила ще има своя следа и страната ще прилича на жив модел на държавен конфликт през ХХI век.

По време на престоя си в града наблюдавах френски и японски войници да се състезават за вниманието на местни проститутки в нощни клубове в центъра, а китайци и американци използваха всяка възможност, за да се опитат взаимно да снимат оборудването и логистиката си. Полковник Богоре, който е начело на бреговата охрана в Джибути, разказва показателна история: след като китайски моряци правили незаконно снимки на американски кораб разрушител, от него било поискано да се намеси и да въведе ред.

Какво ще стане, ако избухне



война между държави, които имат съседни военни бази



в Джибути? Отговорът не е ясен, но в голяма степен ще зависи от това какъв е конфликтът. Ако Индия наистина отвори военна база в Джибути, то всеки бъдещ конфликт с Китай незабавно ще стигне и дотук. Джибути е много важна точка за Китай, тъй като оттук може лесно да стигне и да обгради Индия. При сценарий за конфликт между САЩ и Китай в Южнокитайско море, то базите им в Джибути ще бъдат поставени в състояние на висока степен на тревога, но могат и да останат извън спора.

Друга възможност е воюващи държави да изберат Джибути като терен за ограничен по мащаба си конфликт. Всеки териториален спор между Китай и Япония е толкова рискован, че двете държави може да предпочетат да демонстрират силата си далеч от териториите си, например в Африка. Скорошен инцидент потвърждава това: от материал, публикуван в официалното издание на китайска върховна прокуратура, става ясно, че миналата година японски кораб е изпратил водолази, които да се приближат и да шпионират китайски военен кораб, докато и двата съда са били на док в Джибути.

В последния век конфликтите са внимателно организирани по ясно очертани граници и сфери на влияние, но днес глобализацията е събрала всички съперници на едно място и Джибути е идеалното въплъщение на този нов свят, където основни сили са принудени да делят една и съща територия. "Около нас може да се очертае кръг с осем военни бази. Напълно сме обградени. Повечето държави приемат това за странно, но за нас... като че ли това е нормално", казва Мохамед.

------------------------

* Бруно Мачаис е бивш министър по европейските въпроси на Португалия, високопоставен съветник в организацията "Флинт Глобал" в Лондон и сътрудник във вашингтонския институт "Хъдсън".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Испанският министър на отбраната Мария Долорес де Коспедал посети екипажа на военен кораб на кралството край бреговете на Джибути.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китай също разполага с военна база в африканската държава.
3
3074
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Февруари 2018 10:41

... Друга възможност е воюващи държави да изберат Джибути като терен за ограничен по мащаба си конфликт ...

А още по-ограничен по мащаба си конфликт би бил ако вместо да загиват хиляди или милиони, да срещнат на тепиха по един-двама войнстващи политици или генерали, които да кюскат тиквите си като овни, докато едните победят.
08 Февруари 2018 14:43
blue_fish08 Февруари 2018 10:41
08 Февруари 2018 14:50
blue_fish
08 Февруари 2018 10:41
Точно, а може да пратят и синовете или дъщерите си, за да се сбъхтат.
Добро решение!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД