:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,303
Активни 526
Страници 10,206
За един ден 1,302,066
Кулинария

Казанова обожавал сладкото месо

Бонвиванът обичал кухнята не по-малко от спалнята
ХVIII в. е векът на Френското просвещение. Освобождаване на нравите, балове, разгулен живот, неприкрити флиртове, пищни трапези с разнообразни ястия и напитки. Италианският писател Джовани Джакомо Казанова става популярен с многобройните си похождения сред жените и славата му се носи по цял свят. Твърде вероятно тайната му да се е криела в самото хранене...

----

Свой сред чужди... Така се е чувствал венецианецът Джакомо Казанова, пренесъл се да живее в Париж. В хазарта му вървяло толкова, колкото и с жените, че успял рано да забогатае. Освен пари той притежавал над 130 жени, но само до... 40-ата си година. Вдъхновен от близките си приятели Волтер и Русо, впоследствие той се усамотявал и пишел прочутите си "Мемоари", превежда "Илиадата", стихоплетства и създава либрето за операта "Дон Жуан" на Моцарт, препрочита обожаваните от него Омир и Петрарка" Подобно на мнозина именити италианци, и Казанова не подминавал кухнята заради нежния персонал пред печката, като обяснявал: "Страстно обичах радостите на трапезата, а именно ястия със силни подправки, сушени плодове, възбуждащия обонянието дивеч и най-вече пикантно сирене."

Последните години от живота си Казанова прекарал в библиотеката на граф Валдщайн, който рядко пребивавал в замък си Дукс. Развлеченията в провинцията по онова време били твърде малко, но когато канел голяма компания, устройвал пиршества, на които седемдесетгодишният вече Казанова разказвал историите за сладострастните си приключения, които предизвиквали неприкрити усмивки.

Преди пристигането на знатните гости в замъка от ранни зори започвало трескаво приготовление. Ароматът на прясно изпечен хляб и мед се носел навсякъде. От подземията изнасяли бутове шунка, пастети и висококачествени вина. Блюда от домашни птици къкрели на печката, като приоритет имала домашната кокошка. Късчетата сварено месо задушавали в масло, поставяли в чинии и около тях нареждали изпечени гъби, парчета сочни ябълки, залети със сос. Пуйката мариновали предварително и печели на шиш, а младите ярки обвивали с драперия от тънки ивички свинска сланина... Казанова от опит знаел, че обилната храна пречи на любовната наслада. Но сядайки на масата, той се отдавал само на храната и се наслаждавал на различните вкусотии. Вече в напреднала възраст той станал единствено ценител на добрата кухня и се хранел обилно. Отмъщавайки му, слугите нарочно поднасяли пресолени супи или сурови макарони. Дори яйцата изпортвали: той ги съветвал, че жълтъкът трябва да е твърдо сварен, а белтъкът - едновременно стегнат и мек. Именно това разширявало простора на фантазията и придавало сила в любовната страст, особено в съчетание с лук. Още римският писател Плиний Стари писал, че лукът хвърлял мъжете направо в обятията на Венера. Подходящо е да се яде с печено месо, а не със сирене, тъй като тогава дори ментовите бонбони не могат да освежат целувката...



Изисканият чревоугодник



В страстните си години Казанова се задоволявал да хапне малко желиран език и няколко чаши първокласно вино.Тогава нощта отлитала за миг. Обожавал тъмното бургундско вино. В компания споделял: "Аз обичам тънките ястия - лазаня, приготвена по неаполитанска рецепта, испанската "оллеа потрида" (сварено месо минимум от 3 вида месо с гъст сос и различни зеленчуци) и дивеч със сирене, обикновено рокфор."

В световната столица Джакомо пристигнал млад и красив, възхищавали му се графини, маркизи и херцогини, които без много усилия ставали негови любовници. По това време сексът вече не се прикривал, а с плътските удоволствия вървяла и насладата от изисканата храна. На особена почит било рибното блюдо с бяло или червено вино, сос или фрикасе от пиле, като парченцата от пиле се задушавали в гъша мас. Маршалът на Франция Вилеруа дори дал името си на ястие от кокошка, а президентът на парижкия парламент Ено пък станал кръстник на супа от раци. Людвик ХV сам си варял кафето и се славел като майстор на пастетите. Неговата съпруга Мария Лещинска печела най-вкусния сладкиш от бисквитено тесто (от пшеничено и картофено брашно) с пълнеж от мармелад. Фаворитката на двора мадам Помпадур пък измислила малки пържени банички с пълнеж . По онова време със шоколад завършвало всяко ядене, а Казанова изпивал по 20 чаши топъл шоколад, за да е във форма. Любовта си към краля мадам Помпадур поддържала, като му варяла напитка от шоколад с амброзия и му сервирала месо единствено от младо агне.

Това е златният век на галантността! Кавалерите наблягали на по-лекото месо, а дамите преди любовна среща се глезели с ягоди. През 1716 г. този плод, донесен от Чили, намерил трайно място на френската трапеза. Ананасът също бил на почит и го доставяли от Суринам. Неочаквано обаче вкусът на аристократите се променил: започнали да наблягат на говеждото или "фазан в гондола" с множество архитектурно-кулинарни украси. От зеленчуците на особена почит вече бил артишокът и се приготвял по 18 различни рецепти. Картофите обаче, макар и познати още през ХIV век, се смятали за нездравословна храна. Признавал ги единствено Людвик ХIV и с негова помощ личният му агроном барон Парманте ги прославил в Европа.



Меню за любовно утешение



Казанова бързо се приобщил към френския двор. Жените от неговото легло направо влизали в кралското. А в кухнята приготвяли все по-шикозната храна. Особено популярно станало месото от акула, омари, кит, морските таралежи, скариди и охлюви. Земните, сладководните и морските охлюви се смятали за деликатес. Охлювите, задушени в масло или сварени и полети със сос от кориандър, били предпочитани като предястие. Французите от тях приготвяли ескарго. Сексуалната активност след това ястие може да се сравни единствено с ефекта на чесъна, гъбите и стридите.

Любимото ястие на младия бонвиван било "сладкото месо" - телешки гърди, приготвени по специално измислена от него рецепта, с много зеленчуци. Любимият му деликатес бил от зъбната жлеза, която постепенно изчезва при по-старите животни, гребен от петел, бели бъбреци, трюфели, артишок и фастъци... Трюфелите били на особена почит. Както Казанова, така и Людовик XIV били големи почитатели на тези дребни и меки подземни гъби. От зеленчуците пък предпочитал целина, моркови, хрян, зелена салата, коприва и листа от глухарче. Изчистени и сварени, корените от целина заливал обилно със сос от горчица и нарязан лук, поръсвал със сирене рокфорт и запичал. Възбуждащо действал безцветният ликьор "Мараскин", приготвен чрез ферментацията на вишни. "Без Бакхус любовта не става, но една чаша в повече разрушава пясъчните кули", съветвал Казанова. Любимото му питие било студена бира с яйчен жълтък. Един от най-изисканите и вълнуващи десерти по онова време бил марципанът - тестообразна маса от сварени смлени бадеми със захарен сироп. Между другото още в древността се е смятало, че за съхраняване на сексуалната потентност важна роля играе консумацията на бадеми. Казанова обожавал сладкишите с бадеми. Той постоянно дъвчел бадемови бисквитки преди поредната среща с дама.

Един съвет: ако славата на Казанова не ви дава мира, обърнете внимание на консумацията на фосфор или по-конкретно на продуктите, в които се съдържа.

-------



Рецепти

"Оллеа потрида"

Продукти за 6 порции: 250 г говеждо месо с кости, по 150 г свинско, агнешко и бекон, 50 г колбас лчорисоы, 150 г сух грах, 350 г моркови, 4 картофа, 0,5 кг корени целина, 2 глави лук, 1 скалидка чесън, 2-3 домата, 1 дафинов лист, 5-6 зърна черен пипер.

Мeсото се залива с 2 л хладка вода и се оставя да ври.

След 30 мин. се прибавя накиснатият през ноща грах.

След 30 мин. се прибавят ситно нарязаните моркови, картофи, целина, чесън.

След 10 мин. се поставят дафиновият лист и лукът и обелените и без семе нарязани на ситно домати.

Всичко се вари, докато стане готово, поне още 20 мин.

Месото се изважда и отделя от костите. Колбасът се нарязва, прибавя се зеленчуците и се оставя да кипне. Накрая се поръсва с магданоз и настъргано сирене.



Лазаня "верде алла флорентина"

Продукти за 4 порции: 300 г цветна паста талятели, 3 ч. л. морска сол, 4 ст. л. зехтин, 100 г пармезана, 1 глава лук, 1 скилидка чесън, 100 г прошото (вид шунка), 30 мл бяло сухо вино, 100 г спанак, 1 жълтък, 0,5 кг моркови, 3 зърна черен пипер , малко лют пипер, риган, 1 дафинов лист

Пастата се сварява в 4 л вода, като 1 ч. ч. от водата се оставя. Прецедената паста се оставя в тенджерата, полива се със зехтин и захлупва. Шунката се нарязва на ивички, широки 3 мм. Подправките се пускат в бульона и завират 15 мин.` Лукът, нарязан на малки кубчета, се задушава до златисто, заедно със счукания чесъна, прибавя се шунката и се пържи 1 мин. Доливат се виното, спанакът и бульонът. След като заври се маха от огъня и обърква с пастата. Прибавя се жълтъкът и се разбърква. В намазана с масло тавичка се изсипва сместа, поръсва се с настърганото сирене и се запича в загрята на 180 градуса фурна, докато се разтопи сиренето.



Салата с пушена риба по милански

Продукти: 125 г макарони, 200 г пушена риба, 1-2 ябълки, 1 глава целина, 1 малка глава кромид лук, 1 опаковка майонеза, сол, червен пипер.

Макароните се сваряват в подсолената вода и се изцеждат добре. Ябълките се обелват, изчистват се и заедно с целината се нарязват на малки кубчета. Рибата се разкъсва и грижливо се изчиства от костите. Всички продукти се смесват. Майонезата се разбърква с фино настъргания лук и се размесва със салатата. Подправя се със сол и червен пипер.



Чиполе рипиене (пълнени глави лук)

Продукти: 50 г шунка, 1 филия хляб, 6 средно големи глави кромид лук, 1 яйце, 1 с. л. настърган кашкавал, сол, черен пипер, 1 с. л. нарязан магданоз, 50 г. маргарин, 30 г захар, 1 ч.ч. месен бульон.

Ситно нарязаната шунка се смесва с накиснатия и изстискан хляб, нарязаната издълбана част на лука, яйцето, магданоза и кашкавала. Подправя се със сол и черен пипер и се пълни в обелените и издълбани глави лук, които се поставят в намазан съд. Маргаринът и захарта се разтопяват до кафеникаво и се прибавя чаша бульон. Заливат се главите лук и се задушават на слаб огън около 30 минути.

---------

Страницата подготви:

Надя Додова
1
1382
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
10 Септември 2005 03:14
Надя, препоръчвам ти да избягваш смесването на белтъчини от различни животински видове, например – първата рецепта! Били ми обяснила защо е това чревоугодничество с три различни видове месо
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД