Просветното министерство ще даде 450 хил. лв. за екипите, които издирват отпаднали деца и ученици от образователната система. Средствата са планирани по новата национална програма в средното образование "Заедно за всяко дете", с която ще се възстановят част от направените досега разходи и ще се обезпечат мерките за настоящата 2018 г. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев. Голямата част от сумата - 300 000 лв., ще бъде за покриване на командировъчни, транспорт, комуникация на екипите. 150 000 лв. ще бъдат насочени към областите, в които има най-голям брой отпаднали ученици.
Миналата есен в мегаакцията на МОН в училище бяха върнати 17 297 деца. В резултат на продължилата работа на институциите обаче до януари т.г. в образователната система са включени още 4700 ученици, съобщи министър Вълчев. Т.е. общо върнати са близо 22 хиляди ученици, а екипите са посетили 189 хил. деца на общо 207 000 адреса. От тях отпаднали повторно са 1121 души, половината от които са от София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Сливен. "Това е около 5%, което не е много, имайки предвид, че въпросните деца са предимно от уязвимите групи", коментира Вълчев. По думите му не навсякъде всички институции са участвали в издирването на деца, както и не навсякъде са положени всички необходими усилия. "Съвместната работа на институциите обаче има много висока добавена стойност. Това е рецептата", коментира той.
За следващата година ще се изготви нормативен акт, с който ще се регламентират ангажиментите на всички институции, както и финансиране за екипите според резултатите. Детайлите по документа тепърва ще се изпипват, но най-общо принципът ще е повече пари да получат тези детски градини и училища, които запишат повече отпаднали деца.
ТЕНДЕНЦИЯ
На фона на усилията на институциите и успеха с 22-те хиляди върнати в клас тенденцията всяка година от училище да отпадат стотици деца остава. След края на първия срок на настоящата 2017/18 г. например не са продължили в по-горен клас 4556 ученици. Според последния обзор на ЕК за 2017 г. за образование и обучение броят на преждевременно напусналите обучение млади хора до 24 г. у нас се увеличава за пета поредна година - от 13.4 на 13.8%. Това е далеч от целта на страната ни през 2020 г. да сведем броя на ранно отпадащите от образование до 11%. Сред най-големите предизвикателства си остава интегрирането на ромите в образователната система.
|
|