Реформата в ТЕЛК, която съществува само като концепция, се сблъска с първа пречка - 20 национално представителни организации на хора с увреждания напускат заседанията на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към правителството и работните групи, в които участват, и започват протести в цялата страна. Те настояват да получат отговори на ключови въпроси, които социалното министерство към момента избягва да даде, въпреки че представи идеите си пред две парламентарни комисии - на труда и на здравеопазването. И посочват, че "умишленото премълчаване на многобройните проблеми, които произтичат от предвижданите промени, не съответства на декларациите за открит и честен диалог".
Според организациите планираните промени, които най-общо предвиждат медицинската експертиза да се раздели на две - ТЕЛК да дават здравни заключения, а комисия към НОИ до оценява работоспособността, ще отнемат правото на инвалидна пенсия на 100-150 хил. български граждани. Всъщност социалният министър Бисер Петков към момента отказва да признае в кои случаи ще се губи инвалидната пенсия. Затова и в официално писмо до институциите организациите поставят редица въпроси, свързани с правото на инвалидна пенсия в различни хипотези от цикъла "работа/без работа".
От писмото на организациите излизат на преден план и други спорни детайли от реформата, например включването в решението на ТЕЛК само на водещото заболяване с цел намаляване степента на увреждането. "Това е неправилно. Никой медицински експерт не може да отрече, че има заболявания, които са в причинно-следствена връзка за друг вид тежки увреждания. Ние сме за преустановяване на практиката чрез добавка на проценти за други незначителни заболявания да се търси постигане на по-висока степен на увреждане и ползване на права от друг порядък. Настояваме за изключително прецизно от медицинска гледна точка разписване на Методиката за оценка на вида и степента на увреждането", посочват те.
|
|