Белият дом отново опровергава слуховете, че Доналд Тръмп се готви да уволни спецпрокурора Робърт Мълър (вдясно), който разследва евентуалната намеса на Русия в президентските избори през 2016 г. |
Няма спор, че този резултат е успех за Демократическата партия и тежко поражение за президента Доналд Тръмп. Малко преди гласуването той категорично застана на страната на религиозната десница и въпреки обвиненията срещу Мур за злоупотреба с власт, Тръмп призова своите поддръжници да гласуват за крайноконсервативния аутсайдер. Изборите са поражение също и за бившия главен стратег на Тръмп - Стивън Банън, който с атаките си срещу медиите, нападките срещу демократите и републиканския истаблишмънт искаше да обърне с главата надолу цялата политическа система в САЩ. Този път обаче неговата пропаганда под мотото "Алабама срещу Вашингтон" не сполучи. Поражението на Рой Мур е победа преди всичко за хората в Алабама.
Те се опълчиха на опитите да бъдат прелъстени
от демагози като Банън. С това хората показаха, че също и във времената на политическо поляризиране не всичко е партиен интерес, и че благоприличието, моралът и здравият разум също имат значение. Разбира се, че на много републикански избиратели не им е било лесно да си останат у дома, или дори да дадат гласа си за един демократ. Загубата на едно сенатско място е тежък удар за Републиканската партия. С Дъг Джоунс обаче демократите изпратиха в надпреварата един силен и избираем кандидат. Въпреки че той е по-скоро либерално настроен към темите за абортите и равното третиране на хомосексуалните, победителят от изборите се застъпва за правото на американците да притежават оръжие. Освен това е и убеден християнин. И докато Рой Мур рядко се появяваше пред избирателите, опонентът му Джоунс неуморно пътуваше из цяла Алабама. Победата му, макар и крехка, беше извоювана с тежък труд и е напълно заслужена за демократите.
През март пък падна друга крепост на консерваторите в САЩ. Кандидат на Демократическата партия победи на предсрочните избори за място в Конгреса от републиканския щат Пенсилвания. Гласуването се възприема като референдум за представянето на президента Доналд Тръмп. Резултатите показват, че Конър Ламб спечели пред републиканеца Рик Саконе също с около 1%. Всички американски медии припомниха, че Тръмп спечели 18-и Конгресен район в Пенсилвания с разлика от около 20% на президентските избори през 2016 г. срещу Хилари Клинтън. Пред Си Ен Ен десетки републикански гласоподаватели признаха, че преди две години са гласували за Тръмп, защото са се надявали на истинска промяна,
но са разочаровани от неговото управление
и сега са гласували за "консервативния демократ" Ламб. Доминацията на Републиканската партия в окръга е толкова голяма, че демократите не издигаха кандидати на предишните два вота за място в Камарата на представителите. Според социологически проучвания от януари Саконе водеше с повече от 10%. Демократите се надяват да извоюват още победи за промяна на баланса в Конгреса на частичните избори през ноември. Мястото в Пенсилвания се освободи, след като републиканецът Тим Мърфи подаде оставка заради скандал, тъй като Мърфи накарал любовницата си да направи аборт. Ламб всъщност е първият демократ, който спечели място в Камарата на представителите от поемането на властта от Тръмп. Решителният дял от изборите за Конгрес ще се проведе на 6 ноември, като първичните избори ще са през март. На тези избори се гласува за нов състав на долната камара на Конгреса - Камарата на представителите, както и една трета от състава на горната камара - Сената. Освен това 34 от 50 щата ще гласуват за нов губернатор с четиригодишен мандат, а във Върмонт и Ню Хампшър ще изберат губернатори за следващите две години. Освен това ще се освободят 33 сенаторски поста, като 8 от тях в момента се държат от републиканци.
В същото време
в САЩ надвисна заплахата от конституционна криза
и Белият дом се наложи да опровергава отново слуховете, че Доналд Тръмп се готви да уволни спецпрокурора Робърт Мълър, който разследва евентуалната намеса на Русия в президентските избори през 2016 г. От пресслужбата на Тръмп съобщиха официално, че президентът е "много разочарован" от воденото от прокурора разследване за предполагаеми връзки между неговия предизборен щаб и Русия. Самият Тръмп не веднъж вече е атакувал публично и в "Туитър" провежданото от Мълър разследване и обвини за това бившия шеф на ФБР Джеймс Коми, когото уволни м.г. "Ако Тръмп уволни Робърт Мълър, той ще предизвика конституционна криза. Трябва да защитим нашата демократична система срещу подобно посегателство", призова конгресменът демократ Адам Шиф по този повод. Неговото мнение се споделя и от други представители на законодателната власт в САЩ. При това не само демократи, но и републиканци. "Трябва да оставим Мълър да работи спокойно. Той има това право и е честен човек. Ако беше направил нещо недобросъвестно, разбирам, но в този случай няма такова нещо", казва и сенаторът републиканец Орин Хътч. Някои консерватори дори намекнаха, че ако Мълър бъде уволнен, то Тръмп може да бъде заплашен от импийчмънт заради противоправни действия. В. "Вашингтон пост" съобщи още, че адвокатите на президента вече са предоставили на спецпрокурора коментар по ключови моменти от неговото разследване. Това е направено с надеждата, че разпитът на Тръмп от прокурора ще бъде съкратен. Адвокатите се притесняват, че президентът има склонност да говори недоказани неща и това може да го направи уязвим.
По този въпрос продължава и битката в самия Конгрес. Демократите в Комисията по разузнаването към Камарата на представителите заявиха, че ще продължат разследване на подозренията за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г., въпреки заключението на републиканските им колеги, че не са намерили доказателства за сговор между кампанията на Тръмп и Москва. "Ние ще положим всички усилия да продължим нашата работа. Има лица, които искат да сътрудничат с нашата комисия и да споделят информация, и ние ще продължим да правим това", заяви пред журналисти Адам Шиф, най-високопоставеният демократ в комисията. Преди това републиканските членове на комисията представиха проект на доклада за проведеното разследване, в който се посочва, че конгресмените не са намерили никакво доказателство за координация на действията или заговор между кампанията на Тръмп и Москва. Ръководещият разследването републиканец Майкъл Конуей обаче отбеляза, че законодателите са стигнали до извода, че
Русия е предприемала активни мерки за намеса
в изборите от 2016 г., но не заради подкрепа за Тръмп. Адам Шиф заяви, че "с увереност" може да каже, че е имало значителни доказателства за сговор между кампанията на Доналд Тръмп и Русия. Демократите в комисията представиха също свой междинен доклад, в който се посочва на кои въпроси все още искат да получат отговори и с кои свидетели комисията трябва да разговаря.
Допълнително масло в огъня наля и изявлението на Доналд Тръмп, че е поздравил по телефона руския си колега Владимир Путин за неговото преизбиране и очаква в "скоро време" двамата да се видят. Това изненадало дори неговата администрация, разкри в."Вашингтон пост", който цитира свои източници. От Белия дом все пак потвърдиха, че разговорът се е състоял, но не дадоха подробности за съдържанието му. Часове по-рано от Вашингтон твърдяха, че обаждане няма да има. Двамата не са обсъждали случая с отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал, което влоши отношенията между Москва и западните столици, съобщиха от Кремъл. "Не", заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков на въпрос дали двамата лидери са обсъждали случая "Скрипал". Това действие на Тръмп предизвика ново напрежение сред консерваторите. Лидерът на Републиканската партия в Сената на САЩ Мич МакКонъл заяви, че изборната победа на руския президент Владимир Путин е нечестна и разкритикува американския държавен глава за това, че е честитил победата на руския си колега по телефона. "Когато гледам руските избори, това, което виждам, е липсата на доказателства, че бюлетините са преброени честно" заяви МакКонъл, като добави, че обаждане на Путин "не би било в челото на" неговия списък. Той сравни Путин с диктатор от времената на Студената война, който печели изборите без затруднения. Въпреки това МакКонъл заяви, че да се обади на Путин е прерогатив на президента - "Президентът може да се обади на когото си иска", констатира той. По-рано по темата избухна и известният сенатор републиканец Джон МакКейн. "Американският президент не предвожда "Свободния свят", като поздравява диктатори за победата им на нагласени избори", излезе със съобщение той. Много анализатори вече са убедени, че ако Тръмп окончателно се скара със своите републиканци, то най-доброто, на което може да разчита, е да изкара мандата си докрай, макар че той вече заяви, че ще се кандидатира за втори мандат през 2020 г.