:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,938,471
Активни 230
Страници 9,322
За един ден 1,302,066

Републиканците губят щати крепости заради Тръмп

Бастиони на консерваторите падат един след друг в ръцете на демократите преди изборите за Конгрес наесен, като дори гласували за американския президент вече му обръщат гръб
СНИМКА: В."Ню Йорк таймс"
Белият дом отново опровергава слуховете, че Доналд Тръмп се готви да уволни спецпрокурора Робърт Мълър (вдясно), който разследва евентуалната намеса на Русия в президентските избори през 2016 г.
През миналия декември кандидатът на Демократическата партия Дъг Джоунс спечели частичните избори в Алабама за място в Сената на САЩ. На практика демократите триумфираха след изборната му победа, тъй като за пръв път от 25 години излъчват сенатор от щата. Избирателите в силно консервативния щат, крепост на Републиканската партия, нанесоха тежък политически удар на президента Доналд Тръмп и почти напълно заличиха крехката преднина от две места на републиканците в Сената. Кандидатът на републиканците Рой Мур, който имаше подкрепата на президента Тръмп, първоначално отказваше да признае поражението си, макар че и кампанията му бе помрачена от обвинения в сексуални посегателства над непълнолетни преди няколко десетилетия. 70-годишният Мур, който е бивш съдия от щатския Върховен съд на Алабама, загуби от 63-годишния бивш прокурор Дъг Джоунс с 1% разлика. Вотът в Алабама раздели Републиканската партия, чиито членове влязоха в спор дали да бъде подкрепен Мур, за да се запази минималното мнозинство на партията в Сената, където републиканците имаха 52 от 100 места, или да се разграничат от него заради обвиненията в сексуални посегателства. След триумфа на Джоунс републиканците вече имат 51 сенатори, а демократите - 49. Освен това вотът беше индикатор, че хората не желаят да подкрепят кандидати с "мръсно минало", което според наблюдателите е много важен фактор в САЩ. Няколко жени обвиниха републиканеца в сексуален тормоз, когато са били непълнолетни, а самият той е бил в трийсетте си години. Мур отрече истинността на твърденията, но загуби подкрепата на неколцина сенатори, както и финансирането от централния комитет на партията.

Няма спор, че този резултат е успех за Демократическата партия и тежко поражение за президента Доналд Тръмп. Малко преди гласуването той категорично застана на страната на религиозната десница и въпреки обвиненията срещу Мур за злоупотреба с власт, Тръмп призова своите поддръжници да гласуват за крайноконсервативния аутсайдер. Изборите са поражение също и за бившия главен стратег на Тръмп - Стивън Банън, който с атаките си срещу медиите, нападките срещу демократите и републиканския истаблишмънт искаше да обърне с главата надолу цялата политическа система в САЩ. Този път обаче неговата пропаганда под мотото "Алабама срещу Вашингтон" не сполучи. Поражението на Рой Мур е победа преди всичко за хората в Алабама.



Те се опълчиха на опитите да бъдат прелъстени



от демагози като Банън. С това хората показаха, че също и във времената на политическо поляризиране не всичко е партиен интерес, и че благоприличието, моралът и здравият разум също имат значение. Разбира се, че на много републикански избиратели не им е било лесно да си останат у дома, или дори да дадат гласа си за един демократ. Загубата на едно сенатско място е тежък удар за Републиканската партия. С Дъг Джоунс обаче демократите изпратиха в надпреварата един силен и избираем кандидат. Въпреки че той е по-скоро либерално настроен към темите за абортите и равното третиране на хомосексуалните, победителят от изборите се застъпва за правото на американците да притежават оръжие. Освен това е и убеден християнин. И докато Рой Мур рядко се появяваше пред избирателите, опонентът му Джоунс неуморно пътуваше из цяла Алабама. Победата му, макар и крехка, беше извоювана с тежък труд и е напълно заслужена за демократите.

През март пък падна друга крепост на консерваторите в САЩ. Кандидат на Демократическата партия победи на предсрочните избори за място в Конгреса от републиканския щат Пенсилвания. Гласуването се възприема като референдум за представянето на президента Доналд Тръмп. Резултатите показват, че Конър Ламб спечели пред републиканеца Рик Саконе също с около 1%. Всички американски медии припомниха, че Тръмп спечели 18-и Конгресен район в Пенсилвания с разлика от около 20% на президентските избори през 2016 г. срещу Хилари Клинтън. Пред Си Ен Ен десетки републикански гласоподаватели признаха, че преди две години са гласували за Тръмп, защото са се надявали на истинска промяна,



но са разочаровани от неговото управление



и сега са гласували за "консервативния демократ" Ламб. Доминацията на Републиканската партия в окръга е толкова голяма, че демократите не издигаха кандидати на предишните два вота за място в Камарата на представителите. Според социологически проучвания от януари Саконе водеше с повече от 10%. Демократите се надяват да извоюват още победи за промяна на баланса в Конгреса на частичните избори през ноември. Мястото в Пенсилвания се освободи, след като републиканецът Тим Мърфи подаде оставка заради скандал, тъй като Мърфи накарал любовницата си да направи аборт. Ламб всъщност е първият демократ, който спечели място в Камарата на представителите от поемането на властта от Тръмп. Решителният дял от изборите за Конгрес ще се проведе на 6 ноември, като първичните избори ще са през март. На тези избори се гласува за нов състав на долната камара на Конгреса - Камарата на представителите, както и една трета от състава на горната камара - Сената. Освен това 34 от 50 щата ще гласуват за нов губернатор с четиригодишен мандат, а във Върмонт и Ню Хампшър ще изберат губернатори за следващите две години. Освен това ще се освободят 33 сенаторски поста, като 8 от тях в момента се държат от републиканци.

В същото време



в САЩ надвисна заплахата от конституционна криза



и Белият дом се наложи да опровергава отново слуховете, че Доналд Тръмп се готви да уволни спецпрокурора Робърт Мълър, който разследва евентуалната намеса на Русия в президентските избори през 2016 г. От пресслужбата на Тръмп съобщиха официално, че президентът е "много разочарован" от воденото от прокурора разследване за предполагаеми връзки между неговия предизборен щаб и Русия. Самият Тръмп не веднъж вече е атакувал публично и в "Туитър" провежданото от Мълър разследване и обвини за това бившия шеф на ФБР Джеймс Коми, когото уволни м.г. "Ако Тръмп уволни Робърт Мълър, той ще предизвика конституционна криза. Трябва да защитим нашата демократична система срещу подобно посегателство", призова конгресменът демократ Адам Шиф по този повод. Неговото мнение се споделя и от други представители на законодателната власт в САЩ. При това не само демократи, но и републиканци. "Трябва да оставим Мълър да работи спокойно. Той има това право и е честен човек. Ако беше направил нещо недобросъвестно, разбирам, но в този случай няма такова нещо", казва и сенаторът републиканец Орин Хътч. Някои консерватори дори намекнаха, че ако Мълър бъде уволнен, то Тръмп може да бъде заплашен от импийчмънт заради противоправни действия. В. "Вашингтон пост" съобщи още, че адвокатите на президента вече са предоставили на спецпрокурора коментар по ключови моменти от неговото разследване. Това е направено с надеждата, че разпитът на Тръмп от прокурора ще бъде съкратен. Адвокатите се притесняват, че президентът има склонност да говори недоказани неща и това може да го направи уязвим.

По този въпрос продължава и битката в самия Конгрес. Демократите в Комисията по разузнаването към Камарата на представителите заявиха, че ще продължат разследване на подозренията за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г., въпреки заключението на републиканските им колеги, че не са намерили доказателства за сговор между кампанията на Тръмп и Москва. "Ние ще положим всички усилия да продължим нашата работа. Има лица, които искат да сътрудничат с нашата комисия и да споделят информация, и ние ще продължим да правим това", заяви пред журналисти Адам Шиф, най-високопоставеният демократ в комисията. Преди това републиканските членове на комисията представиха проект на доклада за проведеното разследване, в който се посочва, че конгресмените не са намерили никакво доказателство за координация на действията или заговор между кампанията на Тръмп и Москва. Ръководещият разследването републиканец Майкъл Конуей обаче отбеляза, че законодателите са стигнали до извода, че



Русия е предприемала активни мерки за намеса



в изборите от 2016 г., но не заради подкрепа за Тръмп. Адам Шиф заяви, че "с увереност" може да каже, че е имало значителни доказателства за сговор между кампанията на Доналд Тръмп и Русия. Демократите в комисията представиха също свой междинен доклад, в който се посочва на кои въпроси все още искат да получат отговори и с кои свидетели комисията трябва да разговаря.

Допълнително масло в огъня наля и изявлението на Доналд Тръмп, че е поздравил по телефона руския си колега Владимир Путин за неговото преизбиране и очаква в "скоро време" двамата да се видят. Това изненадало дори неговата администрация, разкри в."Вашингтон пост", който цитира свои източници. От Белия дом все пак потвърдиха, че разговорът се е състоял, но не дадоха подробности за съдържанието му. Часове по-рано от Вашингтон твърдяха, че обаждане няма да има. Двамата не са обсъждали случая с отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал, което влоши отношенията между Москва и западните столици, съобщиха от Кремъл. "Не", заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков на въпрос дали двамата лидери са обсъждали случая "Скрипал". Това действие на Тръмп предизвика ново напрежение сред консерваторите. Лидерът на Републиканската партия в Сената на САЩ Мич МакКонъл заяви, че изборната победа на руския президент Владимир Путин е нечестна и разкритикува американския държавен глава за това, че е честитил победата на руския си колега по телефона. "Когато гледам руските избори, това, което виждам, е липсата на доказателства, че бюлетините са преброени честно" заяви МакКонъл, като добави, че обаждане на Путин "не би било в челото на" неговия списък. Той сравни Путин с диктатор от времената на Студената война, който печели изборите без затруднения. Въпреки това МакКонъл заяви, че да се обади на Путин е прерогатив на президента - "Президентът може да се обади на когото си иска", констатира той. По-рано по темата избухна и известният сенатор републиканец Джон МакКейн. "Американският президент не предвожда "Свободния свят", като поздравява диктатори за победата им на нагласени избори", излезе със съобщение той. Много анализатори вече са убедени, че ако Тръмп окончателно се скара със своите републиканци, то най-доброто, на което може да разчита, е да изкара мандата си докрай, макар че той вече заяви, че ще се кандидатира за втори мандат през 2020 г.
 Американският президент Доналд Тръмп произнася реч пред свои привърженици в Пенсилвания. Сега демократите губят щата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новоизбраният сенатор от щата Алабама, демократът Дъг Джоунс (вдясно), разговаря с гласоподаватели.
14
4613
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
22 Март 2018 20:27
Водещия офицер с избора на един единствен човек и разби цялата политическа, административна и отбранителна система на най-могъщата държава в света. Какво ли ще стане ако вземат да действат планово ? (снимка: натиснете тук)
22 Март 2018 20:48
Щом толкоз са побеснели и са все в истерия и с пяна по джуките твърдят, че Русия определяла кого да изберат в САЩисистан, то има единствени перфектен лек!!!

- РФ прави декларация за пресата, че Тръмп и други знакови имена, както и Меркел, Макрон, Мей и пр. и пр. - т.е., всички тези допуснали тази диващина с нагнетяване на напрежение в Света и опасност от война - вземе и обявява как тези лица са нейни агенти и имат водещи офицери. Могат да се изготвят и протоколи от завербуването им. Подписите също не са проблем, както и конспиративните имена. Представят се на пресата и ... готово! Така във всички засегнати от истерията държави ще настъпи успокоение, щом като сугестираните от малоумниците внушения, изведнъж се окажат...

...действителност!!!
22 Март 2018 20:53
Тръмп може ли да се кандидатира за втори мандат, ако партията му не го номинира?

Рризнавам, че статията ми се видя много дълга за четене.
22 Март 2018 22:24
липсата на доказателства, че бюлетините са преброени честно
луди хора. Как няма да губят републиканците, щом значителна част от сенаторите им работят срещу Тръмп? Страхът от загуба на хегемонията е прераснал в ужас и безумие.
22 Март 2018 22:52
Тръмп може ли да се кандидатира за втори мандат, ако партията му не го номинира?

Може без проблеми - като независим кандидат. Той вече и лозунг за предизборната кампания си е харесал: "Да запазим Америка велика!" Без майтап!
23 Март 2018 00:28
Некой можеше ли да предполага преди едно поколение, че политическият "елит" на запада (уса, микробритания и т.н.) ще се превърне в такъв бардак?
23 Март 2018 02:25
Авторът явно има някакви проблясъци, но упорито се опитва да натика събитията в старата щампа "републиканци-демократи", поради което изпада в забавни противоречия:
падна друга крепост на консерваторите в САЩ
защото
сега са гласували за "консервативния демократ" Ламб

Авторе, играта в САЩ сега е друга:
От една страна имаме 'всесилния' фининтернационал с дясно-либерални позиции, който обаче катастрофално губи популярност сред избирателите, въпреки подкрепата на медиите и Холивуд поради своята паразитна същност.
От друга страна имаме две реакционни движения:
(1) Бърни Сандърс беше представител на ляво-либералите и ако всичко беше честно щеше да катурне Кица на предварителните избори и вероятно Тръмп на президентските. Проблемът на левите, обаче, е че нямат финансиране.
(2) Тръм, от друга страна, е представител на десните консерватори. Побдедата на президентските избори беше само спечелена битка, не победа във войната.
В момента се води борба за властови позиции между условните либерали (фининтернационал) и условните консерватори (индустриален капитал). Всичките тия уволнения и назначения, дето либералните медии ни ги обясняват като междуличностни проблеми, са си чиста проба партийна чистка - кадифен вариант на СССР 1937.
23 Март 2018 06:25
Ся, като изключим, че едва ли ни интересува формалната "партийна" окраска на сенатори с еднаква идеология и олигархични зависимости, то Тръмп с голяма доза условност може да бъде причислен към която и да е от двете големи американски сестрински партии. Неговият тест ще е следващит му мандат и според всички независими мнения, той ще получи и втори мандат.
23 Март 2018 06:39
РФ прави декларация за пресата, че Тръмп и други знакови имена, както и Меркел, Макрон, Мей и пр. и пр. - т.е., всички тези допуснали тази диващина с нагнетяване на напрежение в Света и опасност от война - вземе и обявява как тези лица са нейни агенти и имат водещи офицери.

Много хубава идея. Просто си предствям как затъналите в лъжи "либерални" медии няма да могат да вземат завоя и ще влязат в капана на собствената си пропаганда.
23 Март 2018 06:44
Може без проблеми - като независим кандидат. Той вече и лозунг за предизборната кампания си е харесал: "Да запазим Америка велика!" Без майтап!


Благодаря ти. И какво - може да има трима кандидати? Той и от двете партии по един?
23 Март 2018 07:13
Брей, голяма истерия, че двама демократи били спечелили с по 1 % разлика избори.
Нека да видим следващите избори и тогава ще може да се правят изводи за тенденциите.

Въпреки че той е по-скоро либерално настроен към темите за абортите и равното третиране на хомосексуалните, победителят от изборите се застъпва за правото на американците да притежават оръжие. Освен това е и убеден християнин.

Някакъв оксиморон се е получил с този сенатор.
23 Март 2018 16:01
Новоизбраният сенатор от щата Алабама, демократът Дъг Джоунс (вдясно), разговаря с гласоподаватели.

мисля че снимката е сбъркана, всички знаем кой всъщност е той:
http://twinpeaks.wikia.com/wiki/Dougie_Jones
24 Март 2018 15:48
Повече от ясно е, че заставането на републиканците зад Чаената Партия и в последствие зад Оранжевия Клоун (полезен идиот според руснаците) беше временно спасение. Въпрос на време беше да стане ясно, че стратегията на внушаване на страх от терористи, емигранти, мюсулмани, евреи и т.н. има ограничен успех. Не може да манипулираш всички завинаги, а само определени по-ниско образовани прослойки за определено време.
Проблемът на демократите беше, че нямаха нито ясна алтернатива, нито достатъчно силни кандидатури за обществени постове. Сега започват да набират скорост и това може да се окаже фатално за Републиканската Партия като цяло (според републикански анализатори). Доста сенатори дори се отказаха от кандидатура за втори мандат, съзнавайки шансовете си за успех.

Ако прогресивните американци осъзнаят, че за да спрат крайната десница все пак трябва да се явят пред урните, републиканците нямат шанс.
25 Март 2018 01:57
Това не го ли четохме преди президентските избори?
Тогава Тръмп, май, имаше 23-24%. Сега пак ли го е закъсал?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД