:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,913,461
Активни 264
Страници 9,999
За един ден 1,302,066

Баланс в Шампионската лига - мисия невъзможна

УЕФА иска промени, но няма как да заличи разликата между големи и малки клубове
 
През миналия сезон "Реал" (Мадрид) спечели шестата си титла в Шампионската лига от шестия финал в този формат на най-силния европейски турнир. Снимка: ЕПА/БГНЕС



За хората, израснали с Купата на европейските шампиони (КЕШ) и триумфите на отбори от местни момчета като "Манчестър Юнайтед" или "Селтик" през 60-те години на ХХ век, модерната Шампионска лига носи смесени чувства. В последните 23 години турнирът изгради бляскава сцена за футболисти като Лионел Меси, Кристиано Роналдо и други световни звезди. Но концентрацията на богатство в европейския футбол води до това, че до финалната фаза на турнира достигат все едни и същи клубове.
Тазгодишното издание на турнира следва неизбежната тенденция, а изключението бе отпадането на "Манчестър Юнайтед" от "Севиля", както и съдбата на богатите "Пари Сен Жермен" и "Челси", които нямаха късмет в жребия и изтеглиха съответно "Реал" (Мадрид) на Роналдо и "Барса" на Меси. Наскоро бразилската банка Itau Unibanco направи изследване, което да покаже непреодолимата разлика между южноамериканския и европейския футбол. От него става ясно, че в последните 21 години има 6 клуба - "Реал", "Барселона", "Ювентус", "Милан", "Байерн" и "Манчестър Юн" - които са 64% от финалистите в турнира от сезон 1995/1996 до миналата година.
В жребия за 1/4-финалите сега участваха 4 от тях - "Барселона", "Реал", "Байерн" и "Ювентус". Английската Висша лига, чиято финансова мощ е двойно по-голяма от тази на втората в класацията, германска Бундеслига, този път е представена от "Ливърпул" и "Манчестър Сити". "Рома" и "Севиля" допълват Топ 8, но по-скоро само ще се надяват, вместо да очакват да постигнат нещо повече.
През този сезон се вижда все по-голямата разлика между клубовете, а това личи и от победите с голям резултат. Дори на 1/8-финалите, където се очаква да има битка за директна елиминация между сравнително равностойни отбори, "Сити" смачка швейцарския шампион "Базел" с 4:0 като гост. "Ливърпул" отнесе с 5:0 "Порто" в Португалия, а "Байерн" също вкара 5 на турския шампион "Бешикташ". Тези унизителни резултати дойдоха след някои големи победи и в груповата фаза, където например финансираният от Катар ПСЖ отвя с 5:0 "Селтик" в Глазгоу и със 7:1 в Париж.
Президентът на УЕФА Александър Чеферин често повтаря как подобряването на "състезателния баланс" е най-голямото предизвикателство пред футбола в Европа.
"Трябва да направим така, че по-малките отбори да могат да продължат да се състезават в голямата лига, да оставим мечтата жива за всички. Това прави футбола толкова специален, това е магията на футбола. Трябва да я предпазим, преди да стане твърде късно", каза словенецът.
Някои служители на УЕФА се позовават на статистики от мачове. Но финансовата доминация на някои клубове води до сила на терена и изглежда малко вероятно исканите промени да доведат до значително пренареждане на тимовете. Чеферин предложи някои изменения, като например таван на заплатите, но Европейската асоциация на клубовете се обяви против подобен ход. Другите предложения бяха за намаляване на броя на футболистите в един отбор, подсилване на правилото за "местно обучени" играчи, т.е. юноши на клуба. Говори се и за значителна промяна в начина, по който се превеждат пари на клубовете.
"Таван на заплатите, данък "лукс", ограничение на съставите, еволюция на финансовия феърплей, реформи в трансферната система, контрол на потока на парите, ограничение на комисионите към агентите, ограничение на наемите, забрана за обща собственост (два клуба да държат правата на един играч - б.а.), подсилване на правилото за използване на местни играчи. Отворени сме към всякакви реформи, които ще помогнат за доброто на играта", каза Чеферин.
Неговата позиция води до напрежение, а УЕФА продължава да има вътрешен конфликт: тя иска да е ръководният орган на европейския футбол, а същевременно е и комерсиалният организатор на турнира, който отделя голяма част от наградния си фонд от 1.3 млрд. евро на малобройните елитни клубове.
На конгреса на УЕФА в Братислава миналия месец Чеферин обеща да "се бори със зъби и нокти за въвеждане на мерки, които да възстановят поне малко баланса". И допълни: "Не мога да твърдя, че това ще доведе до момент, в който отбори като "Стяуа" (Букурещ) и "Цървена звезда" ще спечелят титлата и името им ще бъде гравирано на трофея. Моя отговорност е да съм реалист".
Примерите му бяха подходящи, тъй като визираха период във футбола, в който успехи постигаха и по-малките клубове. През 1986 г. "Стяуа" би "Барселона" с дузпи на финала, а през 1991 г. "Цървена звезда" направи същото срещу "Олимпик" (Марсилия). Тогава турнирът все още бе за КЕШ, а в началото на сезон 1992/1993 бе преструктуриран и прекръстен на Шампионска лига. Оттогава изненадите в турнира са в пъти по-малко. "Аякс" стана шампион през 1995-а, "Борусия" (Дортмунд) през 1997-а и "Порто" (на Жозе Моуриньо) през 2004-та, но дори тези изключения се губят в монопола на най-богатите.
Разликата в приходите става все по-голяма, а това се доказва и от последния сравнителен доклад на УЕФА. Според него през сезон 2015/2016 всеки от 20-те клуба в английската Висша лига е изкарал повече пари от общо 597 клуба във всички 48 първенства в Европа с изключение на тези в Германия, Франция, Италия, Испания, Турция и Русия. И това е, преди да влезе в сила новият договор за тв права в Англия за периода 2016-2019, според който клубовете ще приберат общо 8.4 млрд. паунда. Сред първенствата, чиито доходи са доста по-малки от тези в Англия, са в страни, които са имали шампиони във времена, в които КЕШ и Купата на УЕФА бяха по-изравнени турнири: Холандия, Португалия, Белгия, Швеция и Шотландия.
Решаващата промяна освен увеличаването на доходите от тв права и спонсори, както и от продажба на артикули през 90-те беше решението на Европейския съд през 1995-а по делото на Жан-Марк Босман. С него бе дадена свобода на играчите да играят където поискат, ако договорът им е изтекъл, но по-голямото влияние бе, че бе премахнато предишното ограничение за играчи от чужбина. Така все по-големите печалби на големите отбори и свободата да привличат колкото искат международни звезди с огромни заплати доведоха дотам, че малко клубове могат да си позволят състави като за световно първенство. Това доведе до ограничен елитен кръг отбори, в който се влиза много трудно. Клубове като "Манчестър С", ПСЖ и "Челси" успяха да го постигнат донякъде благодарение на финансови инжекции от повече от 1 млрд. евро, идващи съответно от Абу Даби ("Сити"), Катар (ПСЖ) и руския олигарх Роман Абрамович, който наливаше пари години наред, преди "Челси" да стигне до титлата в Европа през 2012-а.
Чеферин знае, че реалистичните граници са само въвеждане лека промяна на тази тенденция, защото иначе рискува участието на най-големите клубове в турнира, които често плашат със създаване на Суперлига. А въпреки че иска по-голямо равенство, УЕФА гарантира повече места в турнира на най-добрите 4 първенства - Англия, Италия, Испания и Германия. УЕФА може и да иска промяна, но реалистично голяма промяна в "състезателния баланс" не се очаква скоро.

-----

Клубовете с повече от един финал в ШЛ

"Реал" (М) 6
"Ювентус" 6
"Милан" 6
"Байерн" 5
"Барселона" 5
"Манчестър Юн" 4
"Ливърпул" 2
"Челси" 2
"Аякс" 2
"Борусия" (Д) 2
"Атлетико" (М) 2
3388
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД