Турският президент Реджеп Ердоган: "Ще ускорим успокояването на обстановката в Сирия, за да започнат бежанците да се завръщат в страната". |
Вътрешните документи на Брюксел, предоставени на "Шпигел", разкриват, че няколко страни от ЕС многократно са протестирали срещу планираното финансиране на сделката за бежанците с Турция. В съвместно писмо до Европейската комисия Германия, Франция, Австрия, Швеция, Дания и Финландия поискаха новите помощи да бъдат изплатени изцяло от бюджета на ЕС. Юнкер отхвърля идеята. Страните от ЕС също се оплакват от липсата на прозрачност. На вътрешна среща на 8 ноември 2017 г. германското правителство поиска от ЕК да разбере кои средства ще бъдат използвани за финансиране на сделката с Турция и дали те ще бъдат за сметка на спестяване на средства за други програми. Отговор не бе представен, което провокира страни от ЕС да поискат доклад за отчетност.
Средствата на ЕС от споразумението трябваше да бъдат вложени в Турция за изграждането на училища и болници за бежанците. Досега обаче по-малко от половината от 26 дългосрочни проекта са изпълнени, докато останалите дори не са започнати. Спорът за финансирането на споразумението за бежанците разкрива, че сделката между ЕС и Турция не е толкова добре обмислен план за управление на миграцията. Тя е договорена "за една нощ" през 2016 г., твърди представител на Берлин. Някои държави от ЕС очевидно вече обсъждат как да излязат от споразумението с Турция, става ясно още от вътрешни документи, получени от "Шпигел".
СПОР
Парламентът на Косово се събра вчера на извънредно заседание за обсъждане на ареста и депортацията на шестимата турски граждани, уличени във връзки с мрежата на гюленистите, съобщиха агенциите. Петима учители и един лекар с турски произход бяха депортирани миналата седмица от Косово за предполагаеми връзки с Гюлен. След операцията косовският премиер Рамуш Харадинай освободи от длъжност министъра на вътрешните работи и началника на разузнаването с аргумента, че не е бил информиран за операцията. Турският президент Ердоган реагира остро на решението на Харадинай и го обвини в прикриване на "терористи". Харадинай му отговори да не се меси във вътрешните работи на страната. Мюсюлманският духовник Фетуллах Гюлен коментира за първи път ареста и депортацията, като определи това като "бандитизъм".