:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,187,124
Активни 197
Страници 16,458
За един ден 1,302,066

Учебниците до седми клас ще са достъпни онлайн

Кабинетът отпусна допълнително пари за качването им в интернет
Просветното министерство задейства в ход една от мерките за намаляване на тежестта на ученическите раници. Вчера правителството одобри промени в постановлението за безвъзмездно ползване на учебници и учебни помагала, което предвижда отпускането на допълнителни средства за електронно четими учебници. Те ще са за учениците от първи до седми клас и ще са с идентично съдържание с това на одобрените печатни учебници.

Министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта, че става дума не за електронни учебници, а за учебници с идентично съдържание на книжните. "В електронните учебници има допълнително съдържание, филмчета или допълнителни материали към всеки урок. Това е книжният учебник, четим в електронен вариант", уточни Вълчев. Той обясни, че ползването на книжните учебници остава, тъй като няма страна, която изцяло да е преминала към електронни варианти. "Това е допълнителна възможност, която може да се използва вкъщи, в училище и при пътуване", посочи министърът.

За да се пуснат учебниците онлайн, издателствата трябва да заявят, че желаят да осигурят такъв достъп срещу допълнителни средства от държавата. Допълнителните средства ще са 3% върху съответните нормативи за учебниците за 1-ви клас, които се използват за една учебна година, и 8% върху нормативите за учебниците от 2-ри до 7-и клас, чиято продължителност на ползване е три учебни години. Това означава, че ако сега държавата плаща 56 лв. за учебниците на един първолак, то за електронните варианти ще дава допълнително 1.68 лв. на ученик. Е-комплектът за второкласниците ще струва 6.48 лв. (книжните учебници за този клас са 81 лв.), за третокласниците - 7.12 лв. (89 лв.), а за четвъртокласниците - 7.5 лв. Електронните варианти на учебниците за децата от 5-и, 6-и и 7-и клас ще костват на бюджета съответно по 9.6 лв., 10.1 лв. и 10.8 лв.

Министърът обясни, че заплащането на средствата на издателствата се налага заради авторските права и администрирането на платформите, чрез които ще се ползват електронните варианти. Платформата ще гарантира, че ще бъдат защитени авторските права на учебниците - е-вариантите няма да могат да се разпечатват и копират. На сайта на МОН пък ще има директория за достъп до всички учебници. По думите на Вълчев става дума за минимални средства, каквато е практиката и в други страни, а в случая - за 2.6% допълнително спрямо цената на книжния учебник. "Към днешна дата имаме индикации от почти всички издателства, че ще осигурят такъв достъп. Надяваме се, че от следващата година ще достигнат 100%. В противен случай едно издателство рискува да остане неконкурентно", заяви той. Промяната би следвало да влезе в сила много скоро - очакванията са техническата възможност за това да бъде осигурена до 30 дни, а някои издателства дори до 10 дни.

Попитан дали ще се осигури техника във всяка класна стая за електронно четимите учебници, министърът заяви, че и в момента в значителна част от класните стаи има възможност за т.нар. фронтално обучение с проектори или мултимедийна електронна дъска. "Вероятно по-нататък ще обмислим и възможността за предоставяне на поне един лиценз на класна стая за използване вече на електронен учебник", заяви Вълчев.

Наскоро МОН предложи промени в наредбата за учебниците и учебните помагала, които дават възможност за разделяне на две части на най-тежките учебници, които са с обем над 18 печатни коли. С цел олекотяване на ученическите раници бе одобрена и национална програма, по която ще се отпуснат близо 3 млн.лв. за закупуване на ученически шкафчета.



СМЕТКИ

Допълнителни средства за е-варианти на учебници ще могат да се предоставят още от настоящата 2017/18 г., но в този случай размерът им ще е по-малък. При учебниците за 1-ви клас допълнителната сума е 1.5% от норматива, т.е. 0.84 ст., а за учебниците от втори до седми клас - 1.33% от норматива, т.е. 1.07 лв. за учебници за втори клас, 1.18 лв. - за трети, 1.25 лв. - за четвърти и т.н.
12
4548
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
04 Април 2018 20:38
Преди години имаше някаква идея да се купи таблет на всеки ученик, ама нещо се разсъхна, сигурно щото цените им са доста ясни, не е като санирането. То, предполагам, че и родителите биха инвестирали с удоволствие в един таблет, ако могат да махнат 20 килограмовите раници, ама пак...
04 Април 2018 21:16
Министърът обясни, че заплащането на средствата на издателствата се налага заради авторските права и администрирането на платформите, чрез които ще се ползват електронните варианти. Платформата ще гарантира, че ще бъдат защитени авторските права на учебниците - е-вариантите няма да могат да се разпечатват и копират.

Книжното издание на учебниците по евтино от електронното!
Яко намирисва на далавера.
05 Април 2018 08:35
Всичко може да стане на файл, но книгата с листа има хиляди предимства.
05 Април 2018 11:55
Платформата ще гарантира, че ще бъдат защитени авторските права на учебниците - е-вариантите няма да могат да се разпечатват и копират.


КО, НЕ !!!
05 Април 2018 12:12
Хах, и те като се затичат да ги четат! Дали няма да висят във ФБ, пък да се правят, че четат учебници.
05 Април 2018 13:33
Надявам се да са измислили добре цялата схема с тези електронни учебници. То ще се чуе.
05 Април 2018 13:37
КО, НЕ !!!


Абсолютно е "не". Не се сещам как могат да ги защитят. Ако можеха, нямаше да гледаме как се краква Denuvo за няколко дни.

https://en.wikipedia.org/wiki/Denuvo
05 Април 2018 14:23
D4D5, ти защо си се затръшкал за кяровете на тези кръвопийци - учебникарите ?
Забрави ли, че преди двайсетина години дори се стреляха по Витоша планина, щото когато една стока се умножава гарантирано по един милион, то дори и тоалетна хартия да е , пак си е голям кяр .
05 Април 2018 15:29
Учебниците до седми клас ще са достъпни онлайн

Каква полза, като съдържанието им е все по- недостъпно за децата. Вместо да опростяват, осложняат материала, за да приключат в 10 кл. Сигурно после ще смъкват съдържанието от ВУЗа.
05 Април 2018 20:50
Пак ви правят луди без отстъпка.
Няма никакъв смисъл учебниците да са в интернет и да са дори на електронен носител, диск или флашка.
Тетрадка, учебник, даскалица, черна дъска. Всичко друго е майтап и харчене на пари.
Таблетите са абсолютна измишльотина и безмислица. Образованието е проста работа. Ама няма материал за образоване. Затова и няма после кой да работи.
05 Април 2018 20:56
за кяровете на тези кръвопийци - учебникарите ?

Колега в един учебник участват много хора, това учебникари не ми звучи много убедително. И всички участващи печелят яко. Но учебникари ми звучи като да убием учените. Извинявай.
06 Април 2018 21:41
Ако си чел внимателно, Колега, имам предвид тая част от книгоиздаването, което печата и разпространява стоката. Именно гонейки кярове, досега се издаваха по 5-6 учебника, вместо един. А в тях можеше да откриеш какъв ли не политически слугинаж и абсурди. За тия "научни" колективи ли ми говориш ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД