:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,976
Активни 675
Страници 20,906
За един ден 1,302,066

Военните мисии зад граница до 6 месеца

Министърът на отбраната с право да изпраща до 300 бойци в чужбина
Българските военнослужещи ще могат да бъдат изпращани на мисии зад граница до 6 месеца. След връщането си те трябва да останат в страната ни за същия период от време. Срокът може да се удължи или намали само с писмена декларация на военнослужещия.

Това предвижда проектозакон за изпращане и използване на български въоръжени сили зад граница, внесен за обсъждане в Народното събрание. Този проект заедно с друг - за преминаването през и пребиваването на територията на България на съюзнически и на чужди въоръжени сили, са изготвени от предишния кабинет, но вчера бяха подкрепени и от новия МС.

Досега страната ни нямаше закон, който регламентира конкретни параметри и отговорности за изпращането на армията ни зад граница. Нещата бяха уредени от конституцията, а правомощията дадени изцяло в ръцете на депутатите. Затова и се наложи на два пъти казусът да бъде тълкуван от КС. Контингентите ни в Ирак са за по 6 месеца, но се водиха спорове дали да не са само за по три или за четири.

Народното събрание, правителството и министърът на отбраната са компетентните органи, които ще разрешават изпращане и използване на български въоръжени сили извън страната. Депутатите имат това право, когато мисията е от политико-военен характер. Министерският съвет - когато става дума за изпълнение на съюзнически задължения, за хуманитарни мисии и за участие в дейности, които нямат политико-военен характер. За решението си кабинетът ще уведомява парламента и президента.

Когато не става дума за дейности с политико-военен характер, министърът на отбраната ще може да разрешава изпращането на до 300 кадрови военни с военна техника и оборудване, до 3 военни въздухоплавателни средства и един военен кораб до тип "Фрегата" с техните екипажи. При същия тип мисия проектът дава право на министъра да изпраща и до 200 кадрови военнослужещи и техника, 3 военни кораба и 5 въздухоплавателни средства, но вече на територията на съюзническа държава. Досега и това се решаваше от парламента и МС.

При определянето на характера на действията компетентните органи трябва да отчитат целите и мотивите на тяхното провеждане, средствата за постигане на тези цели, както и реда и организацията на участващите сили. При съмнения в това отношение се произнася НС.

В проекта се регламентира дейността на министерствата на финансите и външните работи за осигуряване на своевременното и безпрепятствено оформяне на граничните и митническите процедури при пътуването на военните.
11
809
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
09 Септември 2005 06:46
България да напусне НАТО! Военен неутралитет. Да напусне МВФ! Посоката само една - ЕС. Като се поуправим, напускаме ЕС. Тогава - пълен неутралитет.
09 Септември 2005 09:13
Чичо докторе, то направо на ПЪЛНА НЕЗАВИСИМОСТ ще заприлича - нищо няма да зависи от нас .
То не, че досега е зависело.
09 Септември 2005 10:19
Чичо Докторе, ще е добре също и България да напусне Балканите, или дори Европа и отива на едно по- спокоино място, където да си пази неотралитет! В Гренландия? Там можем да се обявим и за велика сила- пълен неотралитет. Когато се поуправим напускаме и Гренландия и дърпаме по-нататък, към Америка!
България е прекалено малка, за да води абсолютно независима политика. Една такава политика означава нищо друго освен ИЗОЛАЦИЯ! Нещо като Северна Корея, тя пази пълен неотралитет и независима политика! Това означава краи на инвестиции; краи на партн6орства; краи на и без това крехкото лоби на Бг. в Европа и Света... После ние с тебе можем да си ръфаме за вечеря каиш...
09 Септември 2005 11:11
Капитане, кви инвестиции, кви пет лева. Искат ни 1 милиард евро за 4 фрегатки и по 40 и кусур милиона на изтребител. Рейнджърите пак ги пращаме на наши разноски, а тая техника какво ще я правим? Тя ни е напълно ненужна, но нали имаме партньори
А ти ми кажи за какъв х.й ни са войници с реален военен опит, като официално не воюваме с никой? Швейцария като е без армия, що не са я превзели досега?
09 Септември 2005 11:38
ИмАне от Татово време:
Танкове - около 1400- Т55, Т60 и пр.
Оръдия, гаубици, САУ - коло 6000
Самолети най-различни - около 300
Стрелково оръжие - над 200 000 бр
.... и т.н.
Търгове? Тц!
Законни сделки? Май имаше нещо, ама се не чу...
Продажби на отпадъци? Имаше ли, нямаше ли...
Вярно, 16 години минаха...ама...

Някой да е чул за "Бяла книга" в област "Отбрана"?

Редактирано от - OLDMAD на 09/9/2005 г/ 11:39:16

09 Септември 2005 13:44
Гарван, факт е, че България има АРМИЯ- щеш не щеш... Работата на тая армия е да защитава България, когато се наложи, а кога ще се наложи знае само Бог. Историята учи, че воини е имало винаги, и ВИНАГИ ЩЕ ИМА. Това че сега не сме във военно положение, не значи че след 5; 10; 20г. няма да воюваме или да бъдем обект на агресия от страна на съседен народ. И по тази причина е добре воиниците ни да имат незаменим практически опит, какъвто имат армиите на Сърбия; Турция... Не можем да сравним един воиник (български), които е стрелял по тенекиени мишени един път на месец и охранявал столовата, с турски, участвал в акции в Анадола...
За Швеицария... Ние нямаме за съседи Германия; Франция; Австрия и Италия и не сме в сърцето на Европа, а на Балкана. Разликата е огромна! Друго, Швеицария има огромен гръб в лицето на братските народи на Германия и Австрия. А за България на кого му дреме???
09 Септември 2005 13:56
А за инвестициите, които съм споменал... Ставаше въпрос, че "пълния неотралитет", споменат по-горе, е равносилен на ИЗОЛАЦИЯ и оттук спиране на контакти с външния свят- търговски; политически и тн. Такива инвестиции имах в предвид!
А това че ще се изръсим за нова техника е неизбежно, дали ще сме в НАТО или във Варшавския договор. Не можем да използваме танкове от 1955 и 1972 и да облечем воиниците си в тн. "въшкарници", влезли в употреба след 1944 и използвани до ден днешен. На този фон- Гърция ръси милиарди за превъоръжаване с последен модел техника.
Имаше една много умна приказка- АКО НЕ ЩЕШ ДА ХРАНИШ СВОЯТА АРМИЯ, ЩЕ ХРАНИШ ЧУЖДА!
09 Септември 2005 14:08
Да де!
Пак става дума за пари! Тоя път много!
А не домати във вагони, към любимия СССР!
Само че ги нямаме парите, иначе домати все още има, па и колци колко щеш, ала никой ги не иска
09 Септември 2005 14:47
Добре бе Капитане, коя от съседките ни според теб крои вероломни планове да ни превземе с агресия? И на коя натрупаният опит на шепа наемници ще е в състояние да противостои? За наборниците не говоря - те са войници просто проформа и всички го знаят, но държавата плаща грешни пари да отчита дейност и да храни тлъсти шапкари. Преди имахме ракети, нарязахме ги, танковете ги дадохме на Македония, МИГ-овете няма кой да ремонтира - ми че ние сме негодни за война.
09 Септември 2005 15:02
Не мислиш ли, че нашите деди са разсъждавали по същия начин и са си казвали плескаики с ръце- наи-после живеем във вечен мир!
На никого, живял да речем през 1900, не му е идвало на ума, че през 1914 ще избухне Първата Световна Воина (14г по-късно); през 1939 Втора Световна Воина (25г. след първата) и ще измрат милиони...
Друга умна приказка- ВРЕМЕТО В КОЕТО ЖИВЕЕМ Е САМО ПРИМИРИЕ МЕЖДУ ДВЕ ВОИНИ.
Както казах, само един Бог знае..., само един Бог знае, дали ние с тебе ще умрем от старост...
Поздрави.
09 Септември 2005 15:50
Ако наистина можехме да гарантираме суверенитета си, бих те подкрепил. Но виждаш сега кой и как води войните.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД