Търговията с емисии на парникови газове, към която България трябва да се присъедини през 2007 г., отваря нова ниша за консултански услуги. Оказва се обаче, че у нас засега няма акредитирани компании и специалисти, които могат да верифицират количествата емисии, получени от работата на предприятията.Това съобщи пред "Сега" експертът в екоминистерството Даниела Стойчева.
Депутатите вече обсъждат промени в Закона за околната среда, с които да влезе в сила евродирективата за търговия с емисии парникови газове. Тя ще действа от 1 януари 2007 г. и предвижда в пазара на емисиите да се включат първо предприятията с горивни инсталации. У нас такива са около 150. Те трябва да намалят обема на изхвърляния в атмосферата въглероден диоксид до определени нива, като надвишилите нормата си ще купуват свободни квоти от по-малко замърсяващите.
Методиката за определяне на квотите предвижда допустимите норми за инсталациите да се изчисляват на базата на работата им между 2001 и 2004 г. и прогнозите за развитието им. Този вариант ще бъде обсъден от експерти и браншовите организации на 12 септември. Процедурата предвижда инсталациите да кандидатстват за разрешителни за търговия с емисии до юни 2006 г. До края на април всяка година пък ще се отчитат емитираните парникови газове. Именно тяхната оценка ще бъде възложена на независимите одитори.
Годишният баланс по квотите на всички инсталации ще бъде вписван в специален регистър. Данните ще се обработват чрез специален софтуер, предоставен от Датската комисия по околна среда.
Държавата търси оценители на квотите вредни газове, изпускани от правителството.