Веселин Марешки разговаря в парламента с председателя на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов. Партия "Воля" все по-често подкрепя управляващите, но при избори сега би останала извън Народното събрание. |
При евентуални предсрочни избори четирите водещи политически сили - ГЕРБ, БСП, ДПС и "Обединени патриоти", са единствените сигурни участници в следващия парламент. 24.5% от българите биха гласували за партията на Бойко Борисов, а 20.5% - за социалистите. ДПС би събрало 6.1% от гласовете, патриотите - 5.5%. "Воля" се срива до 1.1 на сто, което би я лишило от парламентарно представителство.
"Въпросителните вдясно са повече от предлаганите решения. Има две ядра - около Реформаторския блок и около "Демократична България". Нито едното от тях засега не си гарантира присъствие в следващ парламент", посочват социолозите. Нова дясна формация са склонни да подкрепят около 5%.
Ако политиците обаче се съобразяват с общественото мнение, изобщо не би се стигнало до предсрочни избори. 56 на сто от българите заявяват, че не желаят да ходят до урните преждевременно. Около 1/4 са на обратното мнение. Сред тях преобладават избирателите на опозиционната БСП.
Подкрепата за членството на страната в ЕС остава традиционно висока - 74%. Едва 16 на сто искат да напуснем съюза, като сред тях очаквано най-много са избирателите на БСП. Същата тенденция се наблюдава и по отношение на НАТО, макар и не толкова ясно изразена. 58% от анкетираните одобряват членството на страната в пакта. На противното мнение са 1/4 от българите.
Оценките за българското председателство на ЕС не са еднозначни. 40 на сто очакват, че страната ще извлече полза от него, докато 34 на сто остават скептични. Първата теза надделява сред поддръжниците на управляващите, а втората - сред симпатизантите на опозицията.
НЕДОВОЛСТВО
България попада в групата на страните, които са недоволни от своите правителства, показва Управленският индекс "Гласът на хората" на "Галъп Интернешънъл". Той се формира от средната стойност на процента анкетирани, смятащи, че страната е правилно ръководена, че волята на народа е зачитана и че правителството е ефективно. 30% от българите считат, че управлението работи добре, 23% - че уважава народната воля, и 28% - че води държавата в правилната посока. Така резултатът ни в индекса е 27, което почти съвпада със средния за ЕС (25) и е по-висок от този на САЩ (20). Любопитното е, че българите харесват управлението си по-малко, отколкото гражданите на балкански страни като Албания (41), Сърбия (41), Македония (48) и Турция (53). Индексът показва, че "пропастта между политиците и гражданите е по-голяма в по-развитите и демократични страни. Това създава предпоставки за появата на популистки движения и крайнолеви или крайнодесни вълни", смятат от "Галъп".