Пътната полиция започва масова акция за неплатени глоби по Закона за движение по пътищата. През следващите дни КАТ ще проверява и ще отнема книжките на шофьори със задължения. Проверките започнаха на граничния пункт "Калотина", където само за няколко минути бяха хванати 9 души със задължения. Само един от първите 10 проверени се оказа изряден, съобщи БНР.
"От днес до 6 май ще се проведе специализирана полицейска операция с акцент установяване на водачи и пътници на моторни превозни средства с невръчени електронни фишове и неплатени задължения по закона за движение по пътищата. Операцията ще я проведем в районите на всички погранични контролно-пропускателни пунктове на територията на страната", заяви инспектор Петър Соколов от пътната полиция.
От миналата година КАТ има право да проверява всички задължения на шофьорите от таблетите си. Прави се проверка дори и на пътниците на задните седалки в колите. Невръчените електронни фишове се дават на място. Така от пътната полиция се опитват да решат един от най-сериозните си проблеми - връчването на глобите. Санкцията за просрочена глоба пък е отнемане на шофьорската книжка, което също се прави на място. Документът се връща, след като длъжникът плати.
"След представяне на документите се въвеждат в нашите таблети, в работните станции, които извършват цялостна проверка на водача относно неплатени глоби и невръчени електронни фишове. Знаете, че вече работим от една година с устройства, които разпечатват електронните фишове на място", обясни Соколов. За една година полицаите по пътя са връчили над 55 хил. електронни фиша.
Да се отнема книжката е сравнително нова санкция, от която обаче пътната полиция не пропуска да се възползва. Тази мярка бе въведена в Закона за движение по пътищата в края на миналия януари. Свидетелството за правоуправление се отнема до заплащане на глобата. Дължима сума е само едно от основанията за отнемане на книжка. Другите са шофиране след употреба на алкохол или наркотици, неплатена гражданска отговорност и др.
Освен за неплатени глоби КАТ ще проверява и дали шофьорите са си купили винетки. Заедно с полицаите ще има екипи на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Шофирането без винетка е основание за спиране от движение на колата. Според Закона за движение по пътищата тази санкция може да се наложи за един месец.
|
|