:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,410,472
Активни 270
Страници 13,369
За един ден 1,302,066

Ако България не се промени, не я чака нищо добро

Атаката срещу ценностите и правилата на ЕС става все по-нетърпима. И е логично да се вземат мерки
Ясен Бояджиев
Проблемът е стар, но става все по-болезнен. А решението, витаещо отдавна във въздуха, сега очевидно е на път да се материализира. След ден Европейската комисия официално ще предложи получаването на средства от фондовете на ЕС да се обвърже със спазването на неговите правила и с изпълнението на общите му решения. Предложението вероятно ще получи подкрепата на мнозинството страни членки - най-вече на онези, които внасят в бюджета повече, отколкото получават. Но със сигурност ще срещне яростна съпротива сред някои от останалите.



Аргументите "за" и "против"



Сблъсъкът тепърва предстои, но основните аргументи на тази съпротива са ясни отсега. В плоскостта на политиката и идеологията предложението на комисията ще бъде представено като опит на по-големите, по-силните и по-развитите в съюза да наложат волята си над по-малките, по-слабите и по-изостаналите. Някои вече формулираха този аргумент като "империята отвръща на удара" (по унгарския премиер Орбан, който напоследък говори за ЕС като за "наложена от Брюксел нова империя"). Други - като "наказание" за онези страни от източната част на ЕС, които не спазват правилата.

Тези определения са може би ефектни, но не са верни. Защото ЕС е общност на споделените ценности и тези ценности не са "концерт по желание". Защото всеки е влязъл в тази общност напълно доброволно, с което сам си е "наложил" нейните ценности. Защото отношенията в ЕС не са базирани на подчинение, а на взаимна зависимост, поради което, ако дадена страна не спазва правилата, това не е нейна вътрешна работа, а засяга всички. И защото, ако някой си мисли, че без тези правила ще бъде по-успешен, може да се освободи от тях и да опита сам или в някой друг съюз. В скоби казано, някои определят това "освобождение" като отказ от т.нар. либерална демокрация. Но в случая с ЕС (и Запада като цяло) тя не е някакво идеологическо клише, а фундамент на неговото функциониране. Набор от принципи на демократичното обществено устройство, който в дългосрочен план гарантира мир и просперитет и превърна този съюз в най-доброто място за живеене на света.

Спорът около предложението на ЕК ще се води и в полето на правото. Неговите противници ще претендират, че според договора на ЕС целта на т.нар. кохезионна политика е изравняването на стандарта на живот в съюза. И че затова отпускането на средства от кохезионните фондове не може да бъде обвързвано с други условия и критерии (освен БВП) и не може да служи за други цели.

В ЕС обаче са в сила стандартите на правовата държава, на които всички страни трябва да отговарят. Какво да се прави, ако



някоя от тях се е отклонила от тези стандарти



дотолкова, че не изпълнява дори минималните изисквания за членство? В някои държави в една или друга степен напоследък се наблюдава именно това. Претендирайки за правото си да извършват "вътрешнополитически реформи", те посегнаха на върховенството на закона и разделението на властите, ограничиха независимостта на съдебната власт и се опитаха да я поставят под политически контрол. С лостовете на властта ограничиха свободата на медиите. Отвориха свободни пространства за корупцията и клиентелизма, включително при разпределянето на европейските фондове. Разчистват конституционните ограничения пред властта на мнозинството и гаранциите за правата на малцинствата. Предприемат атаки срещу неправителствени организации, университети и гражданското общество като цяло. Отровиха обществената атмосфера чрез раздухване на мними заплахи, разпалване на безсмислени страхове и сочене на "врагове" и "предатели". Възродиха езика на ксенофобията и омразата. И взеха на мушка дори самия ЕС, докато иначе с удоволствие усвояват многомилиардните му помощи.

Някои от тях харесват Путин, други - не. Но и едните, и другите все повече заприличват на него. Повечето критикуват Ердоган (и са против еврочленството на Турция), но бързо напредват по неговите стъпки. Някои определят този процес като заплаха, по-голяма дори от Брекзита, и предупреждават, че ако не бъдат взети мерки, ЕС в днешната си форма просто ще изчезне.

Направеното досега



очевидно е твърде меко и недостатъчно



Едва ли ще даде резултат и най-силната, предвидена по договор мярка - отнемане на правото на глас. Процедурата изглежда страшна, но не може да бъде доведена докрай, понеже страните, нарушаващи правилата, могат да се защитят една друга. Новото предложение на ЕК е опит да се приложи лостът на икономическата принуда. Макар да не изглежда много елегантно, това предложение е логично - и справедливо. А за да проработи, има нужда от бърз и ефективен механизъм за приложение, така че засегнатите да не са в състояние да го блокират. Ако това не стане, резултатът пак ще е същият. Страните, подкрепящи това предложение, бързо ще превключат на по-висока скорост и ще оставят другите на спокойствие да си извършват "вътрешнополитическите реформи". Но без благините на днешното съжителство.



Къде сме ние?



Засега България не е сред страните, които се споменават най-често покрай това противопоставяне. Ако не се броят, общо взето, безобидните критики в годишните доклади по европейския мониторинг, българските управляващи от години минават между капките. Понеже, за разлика от други, успешно се снишават, държат се прилично, вървят в крак с големите в Европа и не клатят лодката във времена на силни вълнения и кризи. От тях няма да чуете хули по адрес на ЕС - най-много някоя и друга силна дума за палмовото масло и "двойните стандарти" при храните.

От друга страна обаче, България по нищо не отстъпва на страните, нарушаващи правилата. Даже ги изпреварва по много от описаните по-горе показатели. Тук върховенството на закона и разделението на властите са още по-силно компрометирани, а ключови държавни институции са завладени от частни интереси. Тук независимостта на съдебната власт и свободата на медиите са под още по-голям въпрос. Тук корупцията е още по-необезпокоявана и всепроникваща. Тук всички независими от властта са под постоянна атака, списъци на "врагове" и "предатели" висят по вестниците, а ксенофобията и омразата са част от управляващото мнозинство. Иначе и тук милиардите от ЕС се усвояват с удоволствие. България е даже още по-зависима от тях.

Досега Европа благосклонно си затваряше очите за всичко това. Но тези блажени времена изтичат. Все едно дали предложението на ЕК ще бъде прието или не - ЕС вече няма да е същият. И ако не се промени, България не я чака нищо добро.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За разлика от Виктор Орбан, Бойко Борисов гледа да не дразни много-много "големите" от ЕС. И засега те си затварят очите за ситуацията в България.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Демонстрациите срещу корумпираните правителства, които демонстративно погазват правата и свободите на гражданите, заляха много европейски страни.
29
4900
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
01 Май 2018 19:39
По лош път сте тръгнали, другари. Опичайте си акъла! Засега - само другарски съд.
01 Май 2018 19:50
И взеха на мушка дори самия ЕС, докато иначе с удоволствие усвояват многомилиардните му помощи.

ЕС е ясно разделен и дори ЕК признава разделението (доклад от 2016).

Просто като фасул - вследствие присъединяването, 12-те най-развити западни членки повишават БВП, 16-те останали, сред които са всичките 12 източноевропейски го намаляват.
Просто, ясно, неопровержимо.

"Многомилиардните помощи" са трохи в сравнение с онова, което получиха 12-те западни страни от Стара Европа
01 Май 2018 20:16
ЕС ни превръща в колонизирана територия, а Борисов нищо чудно да остане в историята като напълно унищожил суверенитета на България.
01 Май 2018 20:19
kiro or efiro
01 Май 2018 19:39
По лош път сте тръгнали, другари. Опичайте си акъла! Засега - само другарски съд

Кого всъщност предупреждаваш?
Ако нас имаш предвид - няма смисъл. С досегашните властници, България е страна без значение и без бъдеще. Вероятността за промяна у нас е минимална. С една дума - забрави.

Стара Европа трябва да си опича акъла, доколкото й е останал.
От евентуален "Вишеизлаз", дори само на Вишеградската четворка, без останалите източноевропейски страни, печелят Полша, Чехия, Унгария и Словакия.
Както и онези, на които ще им стигне акъла да се присъединят към тях.
01 Май 2018 20:30
"Ценностите" на ЕС не са НАШИ ценности. Преядохме вече с тях, повръщаме ги.
01 Май 2018 20:38
Аншлус! Най-точно определение за т.нар. разширяване на ЕС!

Рано или късно защитниците на аншлуса ще отговарят за слугинажа си!
01 Май 2018 20:46
Не е лошо първо да се определят "ценностите" на ЕС. Щото ми се струва ,че пропагандистите на нацисткото Дойче Веле ги бъркат или ги отъждествяват с "ценностите" на една "либерална" върхушка в Берлин. Все пак източноевропейците са около 120 милиона "заблудени" овце ,но те нямат ли право на глас?! Не е излишно да уточним и правилата. Например по какви правила бяхме длъжни да пропуснем 1 милион фалшиви бежанци да отидат да видят леля си Меркел без визи. По какви правила трябва да ръкопляскаме на всяка впедерастена спинозна откачалка и да се правим,че това е в реда на нещата. Ако премиера на Люксембург лапа публично патката на "съпруга" си ние трябва ли да викаме от радост ,вместо да закрием очите на децата си и да повръщаме?
01 Май 2018 20:47
Какво би станало, ако Вишеградската четворка създаде Източноевропейски съюз и България се присъедини към него?

Ще пострада ли износът ни и с колко? Съдете сами.
Делът на нефтопродуктите е 54%, на златото и цветните метали - 21%, на содата и селскостопанските продукти - 11%.
80% от износа ни са борсови стоки, с минимални мита извън ЕС.
Ще има някакъв спад, но пренебрежимо малък и най-важното - по-малък от реципрочното обмитяване на вноса от сегашния ЕС.

Всичко останало са плюсове: връщане на националните богатства, вкл. пазарите; рестрикции върху ЕС-собствеността на финансовите институции; намаляване на "човешкото" донорство; предотвратяване на пълната демографска катастрофа.
01 Май 2018 21:03
Първо Балканско Православно Общество за ВНОС на ислямски ГАЗ и ислямски НЕФТ - подобно на ЕОВС, създадено някога от едни европейски с интимната мисла да надзирават германецът дали не прави пак танкове и оръдия със стоманата! От въпросното ЕОВС тръгна ЕИО, после стана ЕС!

Правим го Балканското общество за внос, импортираме и веднага го реекспортираме! (Някога така Тато срещу целувка в устата с Брежнев докарваше по 2 млн.тона руски нефт отгоре, и го реекспортирахме за да пълним с долари т.нар. Валутна програма!) На вишеградци с отстъпка от цената, щото са наши хора! На староевропците никакъв гювеч с цената! Даже с нагрузка, накидка, яка, ще им го даваме!
---

Разправял съм я в тоя Форум тая история, ама пак да ви я кажа - 1973, есента, влак София -Лийдс, 2-ра класа, и в него, ние първите 4-ма студенти от ВИИ "Карл Маркс", пътуваме зад Завесата на 3-месечен пред-дипломен стаж, базиран в Политехниката на Лийдс! (Мадамите от Английската филология на СУ, вече от година-две ходеха на такъв ама в Университета на Лийдз...) Та, спряхме за 3 дни в Париж (няма да разказвам за какво, ама не беше Айфеловата!)! Първата ни работа да си купим картичка с изглед и да пратим на домашните! Гледаме по киоските, огромен избор на картички най-различни! Още ме е яд, че не си купих следната: фотоколаж, върху снимка на реална цицеста мадама, гледана отстрани, как лежи по бикини само, и връз сочната снимка нарисуван Джон Бул как слиза надолу по дясната й цица, а върху корема й пък нарисувани немеца, френеца и талянеца, повдигнали ластика на бикините, и със щедър жест канят: заповядайте г-да англичани в Общия пазар!

Днес, 45 години по-късно, англичаните решиха да напускат орташката работа - Фарадж ги убеди, че южно от ластика всъщност е един sulphorous pit (по Шекспир)! Ние кво се мотаме още, не проумявам!
01 Май 2018 21:15
И взеха на мушка дори самия ЕС, докато иначе с удоволствие усвояват многомилиардните му помощи.
EС не дава "многомилиардни помощи"..

Неразбирането на политиката на ЕС, залегнала в програмните му документи , неумението да се прочетат те .. .. и налудното неспиращо дуднене според което 'заради даването на помощи' едни европейски страни трябва да спазват чинопочитание пред други, дето "дават помощите".. са един от най-големите проблеми при комуникацията вътре в съюза..
Те са в основата на вътрешното напрежение!

Не е така,както си мислят някакви си велета - европейците СА РАВНИ!

Хората, които мечтаеха за подобна общност, преди повече от 70 години, сигурно се обръщат в гроба ...

Пауль Хауссер писал:
"Политика, которая была готова следовать требованиям рассудка и естественным тенденциям развития народов Европы, должна была последовательно стремиться, политически и экономически, к большой территориальной единице, для которой не могло быть иной формы, чем общий союз государств Европы"
.
01 Май 2018 21:22
Че кой ли се надява на нещо добро ?
01 Май 2018 21:42
"Ценностите" на ЕС не са НАШИ ценности. Преядохме вече с тях, повръщаме ги.
ПлесNick
01 Май 2018 20:38
Аншлус! Най-точно определение за т.нар. разширяване на ЕС!

Рано или късно защитниците на аншлуса ще отговарят за слугинажа си!

Няма да отговарят и не е нужно. Потрябвала ни е "отговорността" им
Не всичко, което дойде от Брюксел, е зло. Има добро, има и зло.
Нито пък цялото зло, което сами си направихме, е от Брюксел.

Нужни са промяна на избирателния закон, за която с тебе доста изписахме в темата ДЕМОКРАЦИЯ и демократично управление, което да почне да чисти злото. Независимо от произхода му. Да поправя нанесените със съучастието на ЕС злини и да налага доброто, включително изискваното от ЕС.
Ясно е, както казах, просто е и не нужно да си създаваме нови проблеми.

Това е промяната и ще сме пълни глупаци, ако я чакаме от Дойче веле и сие
01 Май 2018 22:27
Това е промяната и ще сме пълни глупаци, ако я чакаме от Дойче веле и сие


Sine_metu,
Ти и аз не я чакаме, ама нали виждаш (21 страници, 413 мнения, ти се скъса да обясняваш, да обосноваваш /искам специално да те поздравя за твой ОГРОМЕН принос, и и ХЪС! , подкрепям те 100%!/) колко МНОГО са останалите, които чакат на ЕСа и на Америката, и най-овчо вярват в приказките им! И не желаят да разберат, че в основата на всички беди в държава-общество-икономика е ПРЕСТЪПНАТА уредба, направо ПРОТИВОКОНСТИТУЦИННА, на взаимоотношението ИЗБИРАТЕЛИ - ИЗБРАНИК! И защитават с пяна на уста трите сауронови кули-опори на "ж.б.плочата", явяваща се ФУНДАМЕНТ на "разкошната сграда" на статуквото! Трите кули са Изборния кодекс, т.нар. Закон за референдумите, и Закона за ПП. "Плочата"-фундамент на "билдинга" на стаТИКВАто има три слоя, изредени отдолу-нагоре: БЕЗОТЧЕТНОСТ - БЕЗОТГОВОРНОСТ - БЕЗНАКАЗАНОСТ! Лафовете на Радев за нотариата, за прожекторите касаят слоя на БЕЗОТЧЕТНОСТТА!
01 Май 2018 22:30
България е променена от 1989-та година. Изненадан съм, че авторът не е забелязал.
01 Май 2018 22:41
sim4o
01 Май 2018 21:15
Хората, които мечтаеха за подобна общност, преди повече от 70 години, сигурно се обръщат в гроба ...
Пауль Хауссер писал:
"Политика, которая была готова следовать требованиям рассудка и естественным тенденциям развития народов Европы, должна была последовательно стремиться, политически и экономически, к большой территориальной единице, для которой не могло быть иной формы, чем общий союз государств Европы"

Обръщат се римските императори, като четат, че идеите им са на 70
Не помня вече кой французин от късното Просвещение разглежда темата преди два века и стига до любопитния извод, че Османската империя е идеалът за Европа. Не Напалиьоновата, а Османската
01 Май 2018 23:07
ПлесNick
01 Май 2018 22:27

Западът има огромен исторически и идеологичен опит.
Бедата е, че 30 години у нас се плаща за пропаганда на опостушителното механизиране на живота, сляпото следване на чужди внушения и неверието в собствените сили. А не за разясняване на християндемокрацията например, за която в общи линии си говорим с тебе.
01 Май 2018 23:33
Атаката срещу ценностите и правилата на ЕС става все по-нетърпима. И е логично да се вземат мерки

Тъй де, грижата за "правите краставици", в пряк и преносен смисъл, а също и тревогите за неспокойните кокошки са къде по-важни от измиращото българско племе, като започнем от загасващата раждаемост и свършим с несретното съществуване на полугладни пенсионери, живеещи скотски живот, с вечната дилема какво да предпочетат - хляб или лекарства...
02 Май 2018 00:40
"Ценностите" на ЕС не са НАШИ ценности. Преядохме вече с тях, повръщаме ги.



Най-малкото защото на български се наричат с удобно забравената дума ДОБРОДЕТЕЛИ (от добро, а не от цена).
02 Май 2018 01:17
...някои определят това "освобождение" като отказ от т.нар. либерална демокрация. Но в случая с ЕС (и Запада като цяло) тя не е някакво идеологическо клише, а фундамент на неговото функциониране.

- В двете изречения (отделни думи са болднати от мене) е в същност написано: либералната демокрация е фундамент на неговото функциониране - т.е. на ЕС!!!

Ето с абзаца ми светнаха червените лампи и попрехвърлих останалото "бла-бла" твърде бързо.

Щетите за човека като разумно същество от т.нар. либерална демокрация, са далеч по-големи и неоспорими от първоначалното благородно донякъде намерение с тогавашните рамки, спрямо сегашното ЕС - тогава бе свързано с търговията със стомана и пр. - бе просто един Общ пазар. Сега бе превърнато в чудовище с черти далеч зад заплануваните, в защитник не на Суверените, а на световната олигархия и нейните рушителни действия срещу населението на Европа. Хеле пък, да не преповтаряме какви са последствията за малките мишлета от Източна Европа...

Хайде, до повръщане е дискутирано и писано по тези въпроси. От кого ли не и с какви ли не намерения. А тези намерения в опусите от източници като DW имат винаги точно определени опознавателни маркери... Така, че:

- В бъдеще обещавам да не ги чета. Въобще.
02 Май 2018 02:03
ако дадена страна не спазва правилата, това не е нейна вътрешна работа, а засяга всички.


Малко като доктрината Брежнев звучи. Иначе по-добре да спират изцяло парите. С тях си пазаруват елити. Бойко е толкова далеч от либералната демокрация, колкото и Орбан. Но понеже скача според тоягата, никой не му прави проблеми за зависимостта на съдебната система, лакейските медии и политическите бухалки над бизнеса.
02 Май 2018 07:33
Голяма омраза от някои особи към този ЕС, брей! Били сме зависими, окупирани, използвани и тнт, че кога в нашата история не сме били, преди девети, след девети или след десети? Кажете си направо, че искате да ходим към Русия и да ви олекне, какво сама мрънкате. А за исляма вяма нужда да говорите, защото вижте ортациту на ваши идол-Турция, Иран и Сирия, може би те са ортодоксални християни или нещо бъркам?
02 Май 2018 08:18
BadEnough
статистиката е красноречива :
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F
02 Май 2018 08:20
На тоя некви ценности са му изпили акъла.
02 Май 2018 09:26
Eisblock
02 Май 2018 01:17
Щетите за човека като разумно същество от т.нар. либерална демокрация, са далеч по-големи и неоспорими от първоначалното благородно донякъде намерение с тогавашните рамки, спрямо сегашното ЕС - тогава бе свързано с търговията със стомана и пр. - бе просто един Общ пазар. Сега бе превърнато в чудовище с черти далеч зад заплануваните, в защитник не на Суверените, а на световната олигархия и нейните рушителни действия срещу населението на Европа. Хеле пък, да не преповтаряме какви са последствията за малките мишлета от Източна Европа...

Хайде, до повръщане е дискутирано и писано по тези въпроси.

По кои въпроси е дискутирано до повръщане, драги?
За ЕС просто не може да има дискусия. Хайде да не е както си го казал ти, не че е невярно, просто е лично мнение, а както официално го казва ЕК - 12 печелят от разширяването, 16 губят. Дискусията е до тук.
Само за протокола: можеше да я продължим, ако бяхме гърци (в 15-те преди разширяването, но извън 12-те печеливши след него). Но не сме, пък и там дискусията е кратка - да, след разширяването Гърция също губи, но тя пък получи предостатъчно преди него.

За нас самите е нужната дискусия или поне би трябвало да бъде
02 Май 2018 10:12
Понеже, за разлика от други, успешно се снишават, държат се прилично, вървят в крак с големите в Европа и не клатят лодката във времена на силни вълнения и кризи.


И кой клати лодката? Този който разполага с лодки - Адмиралтейството. Royal Navy
02 Май 2018 10:54
Имам странното усещане, че нещо, написано снощи тук, е потънало в плаващите пясъци...
Да повторя. Много елементарна манипулация. Съчетание на неверни неща със заплахи. Нелепо като метод, като стил, като уж публицистично изложение. По-лесно щеше да е в стил немски фелдфебел - крясък, хриптене, мундщровка...
------------
Блогът на Генек
04 Май 2018 09:21
Разчистват конституционните ограничения пред властта на мнозинството

Тази фразичка, мислена от автора като ругателна, казва всичко за "т. нар. либерална демокрация". Господин авторът не е манипулатор, той просто е неостър. Да беше проверил значението на думата демокрация в някой речник.
04 Май 2018 09:29
"Ценностите" на ЕС не са НАШИ ценности. Преядохме вече с тях, повръщаме ги.



Най-малкото защото на български се наричат с удобно забравената дума ДОБРОДЕТЕЛИ (от добро, а не от цена).


04 Май 2018 09:32
Имам странното усещане, че нещо, написано снощи тук, е потънало в плаващите пясъци...
Да повторя. Много елементарна манипулация. Съчетание на неверни неща със заплахи. Нелепо като метод, като стил, като уж публицистично изложение. По-лесно щеше да е в стил немски фелдфебел - крясък, хриптене, мундщровка...


Предлагам автроунгарски подпоручик. Дуб.

Етимологична забележка - последната дума не произлиза от мунд - "уста", а от muster - образец. Тъй че е мущра.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД