Организации от коалицията "За да остане природа в България" са внесли отрицателни становища по доклада за оценка на степента на въздействие върху Натура 2000 на измененията в общия устройствен план на община Царево. Докладът беше публикуван за обществено обсъждане, а срокът за коментари беше до 4 май. Както "Сега" писа, промените предвиждат увеличение на урбанизираните територии в общината с 515.91 хектара до 1723.74 ха.
Според природозащитниците най-сериозният проблем е предвидената урбанизация на земеделски земи и горски територии в крайбрежната част на защитената зона. Те са място за почивка при миграцията на втория по значимост миграционен път в Европа Виа Понтика и местообитание за редица видове животни, както и ценни растителни видове. Докладът не е оценил редица въздействия като заустването на води в Черно море, разполагането на преместваеми обекти по плажа, светлинното замърсяване, посочват още те.
Планът нарушава редица закони, изтъкват още от "За да остане природа в България" - предвижда урбанизация на горски имоти, придобити чрез заменки в землището на Лозенец и строителство върху дюни пак там. Според тях екоминистерството нарушава и правилата за обществените консултации, защото от документацията липсват съществени части от проекта.
ДЕЖАВЮ
"Застрояването ще засегне драстично пейзажа и ще възпроизведе проблемите, които вече срещаме в други части на българското Черноморие - свръхпредлагане на легла, загуба на бизнес за местните хора, замърсяване на морската акватория и брега и подлагане на изпитание на цялата обслужваща местното население инфраструктура", отбелязват природозащитниците.
|
|