:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,515,406
Активни 274
Страници 21,502
За един ден 1,302,066

Борисов обеща да се опълчи в ЕС заради превозвачите

Транспортните фирми плашат с блокада на София и границите, а министър Московски е готов с оставка за Евросъвета
СНИМКА: БГНЕС
На срещата си с превозвачите премиерът Борисов обеща да брани интересите им при приемането на новата евродиректива.
Правителството се срещна по спешност с представители на международния транспорт заради предстоящи промени в европравилата, които вещаят масови фалити на наши фирми. На срещата премиерът Бойко Борисов е обещал да защити интересите на българските превозвачи на 9 - 10 май, когато ще разговаря с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел. Какъв е планът за защита не е ясно, още повече че изразената вчера от министрите позиция е доста колеблива. Българското правителство хем ще брани хляба на шофьорите от международния транспорт, хем ще подкрепи "пакета за мобилност", който в момента се обсъжда в ЕС, стана ясно от думите на ресорния министър Ивайло Московски след срещата при премиера.

Преди дни браншът заплаши с протестни шествия и блокади в столицата и по границите на 16 май, когато София ще е домакин на среща на върха в рамките на европредседателството. Българската стопанска камара пък излезе с нарочно писмо-позиция, в което обвинява правителството и българските евродепутати, че не са се противопоставили достатъчно решително на "пакета за мобилност" - тоест на промените, лансирани от президента Макрон. Самият Московски обеща да напусне демонстративно Съвета на министрите, ако Западна Европа не се съобрази с тревогите на българските транспортни компании. Лобито на западните превозвачи се опитва да изтика от пазара българските и другите източноевропейски конкуренти, смятат нашите превозвачи.

Основните промени, срещу които шофьорите ни недоволстват, на практика минират представата за единен европейски пазар. Според едно от предложенията на всеки 3 или 4 седмици нашите тираджии ще трябва да се прибират в България и да стоят у дома 7 дни, което означава, че ще навъртат излишни километри и ще губят време, през което биха могли да возят стока. Планират се и рестрикции при каботажа - извършването на превози в рамките на една чужда държава се ограничава само до 5 дни, което противоречи принципите за свободно движение на стоки и услуги.

Друг текст забранява на шофьорите да преспиват в кабините и ги задължава да нощуват в хотел. Но при липсата на охранявани паркинги, което е масов проблем по пътищата и в Европа, ако зарежем камиона и стоката, има риск те да бъдат нападнати и ограбени, обясняват шофьорите. "Забраната за водачите да ползват 45-часова почивка на борда на превозните средства не отчита липсата на защитени и охраняеми паркинги. Към момента няма безопасни зони за почивка и всички транспортни компании търпят големи загуби от липсата на адекватна политика към бежанците, които нахлуват в камионите и повреждат превозваните стоки. Последствията от набезите се понасят изцяло от превозвачите", посочват от бизнеса. Тези и други промени биха обрекли на фалит нашите компании, а шофьорите ще бъдат принудени да си търсят работа във френски и германски фирми.

"Законът "Макрон" показва двойните стандарти", обяви Миролюб Столарски от Асоциацията на сдруженията в автомобилния транспорт след срещата при Борисов. Той подчерта, че ще бъдат засегнати не само товарните, но и автобусните превози. "Както направиха двойни стандарти за храните, сега искат да направят двоен стандарт и за работната ръка. Ще пострадат и други браншове - застрахователи, автосервизи, социалното осигуряване. Всички внасяме осигуровки, ако спрем да плащаме, къде ще отиде социалната система? Този закон унищожава не само транспортния бранш в България, а и много други съпътстващи го. Ще протестираме, когато европейските лидери са тук, за да могат да разберат какво ни причинява г-н Макрон", обясни пред журналисти Столарски.

Министър Ивайло Московски коментира, че има няколко разминавания по идеите на Франция. Едното е за задължително връщане на шофьорите. Освен това не сме съгласни шофьорите задължително да спят в хотели или мотели - България настоява, ако ще трябва да спят другаде, да има осигурен охраняван паркинг за превозното средство, поясни министърът. Той каза, че е изненадан от заложените рестрикции. ЕС е общ пазар. Абсурдно е да се либерализира пътническият транспорт и да се заложат рестрикции за транспорта на стоки, посочи Московски.

От транспортния бранш са категорични, че планираните евромерки са пагубни за сектор, в който работят около 200 000 души. В знак на протест те готвят серия от действия - мирни шествия, затваряне на гранични пунктове и шосета, дори блокиране на предприятия на чуждестранни инвеститори.

Миналата седмица БСК обяви подкрепата си за обявеното намерение за национален протест (15-16 май) на българските превозвачи срещу т.нар. Пакет за мобилност, който в момента се обсъжда в ЕС. От камарата припомниха, че още през лятото на 2017 г. са алармирали за проблемите, които ще създадат очертаващите се промени в европейския регламент за командироването на работници в други страни от ЕС. Според БСК смяната на правилата всъщност е "атака срещу единния пазар и подкопава конкурентната позиция на чуждестранните доставчици на услуги. Ако промените бъдат приети, това би попречило на трансграничната търговия и, следователно - на общия растеж и създаването на работни места, както и на сближаването в ЕС".

"За огромно съжаление, в продължение на около година официалната позиция на българското правителство и на българските евродепутати остава размита и неясна, и по-скоро противоречеше на интересите на българския бизнес. В този контекст категоричността в последните изявления на транспортния министър Ивайло Московски създава оптимизъм, че правителството ни ще защити българските икономически интереси. Надяваме се и призоваваме именно за това", написа БСК преди дни.

Думите на камарата предизвикаха обидената реакция на евродепутата Петър Курумбашев. Той посочи, че през миналия октомври всички български представители в Европейския парламент са приели обща позиция относно законодателния пакет за мобилност, а през декември и румънските евродепутати са се присъединили към тази инициатива. Не е ясно дали тази позиция е постигнала резултати.



5
2617
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
08 Май 2018 20:14
Само да не нахлупи някой опълченски калпак, че пак се изложихме пред чужденците
09 Май 2018 06:50
Това вещае масови фалити на наши фирми??? А защо само наш фирми ще фалират а не западни? Хората искат да въведат човешки условия на труд на шофьорите но местните чорбаджии не искат, защо? Защото чорбаджиите изедници/по Виденов/не искат да си намалят печалбите, така да се каже искат да правят дъмпинг на пазара, няма да стане.
09 Май 2018 11:35
На кого ще се опълчи? На тоя, когото посрещна ничком в България?
09 Май 2018 15:47
Борисов обеща.... Знае той, че обещаното не е като завещаното...
09 Май 2018 17:40
а министър Московски е готов с оставка за Евросъвета

Този все още не е подсъдим?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД