Сближаването на новите държави в ЕС с по-старите съседи на Запад продължава. Но все още нито една страна от Централна и Източна Европа не е достигнала средните нива на цялостно развитие, характерни за Стара Европа. Това разкрива новото издание на TheCatchUpIndex* - "Индекс на настигането", за 2017 г. Индексът мери и класира постиженията на 35 страни - членки на ЕС и кандидатки, по десетки показатели в четири категории - "Икономика", "Демокрация", "Качество на живот" и "Държавно управление".
Новините за България не са радващи. Не са и изненадващи. С едно изречение - в ЕС има 28 държави, а ние сме на 29-о място. Което означава, че вече дишаме праха и на най-новото попълнение на Евросъюза - Хърватия. Май няма нужда от коментар.
Отличниците за 2017 г. са в Северозападна Европа. Дания, Швеция, Люксембург, Холандия, Финландия и Исландия оформят челната шесторка. А най-изостаналите пет са в Югоизточна Европа - Сърбия, Албания, Македония, Турция и Босна и Херцеговина са на опашката - от 31-во до 35-о място.
Прегледът по различните показатели само потвърждава печалните факти. Макар че вече 12-а година е част от Европейския съюз, страната ни прилича повече на съседите си от Западните Балкани, които мечтаят за членство, отколкото на Западна Европа. Далеч сме не само от Германия и Ирландия, но и от Чехия и Словения.
Младите в ЕС, които най-бързо настигат старите членки, са Естония, Чехия и Словакия. Те вече са по-добрата част от Европа, както подсказва класирането им - съответно 13-о, 14-о и 15-о място. България си остава абсолютен аутсайдер. А ако сравняваме темпото, с което се движим ние и естонците по европейската писта, прилича на състезание между "Ферари" и "Булгар рено".
В цялостната класация за 2017 г. България заема непрестижното 29-о място. A в категорията "Качество на живот" сме дори по-зле - на 30-а позиция, което означава, че си оставаме най-бедното и неуредено кътче на Европейския съюз.
"Индексът на настигането" поставя България на 27-о място в ЕС в категорията "Икономика" - след Румъния, но преди Хърватия и преди Гърция. Тук се отчитат доста критерии, но основното предимство на страната ни е ниският дълг, отнесен към мащабите на икономиката.
В областта "Управление" страната ни е 28-а, като от членуващите в ЕС само Гърция (29-а) се оказва по-зле от нас.
И в категорията "Демокрация" България не е горда еврочленка - показателно е, че класацията й отрежда обидното 29-о място.
Наскоро управляващите нарекоха "фалшиви новини" последните проучвания, които алармират, че медийната свобода у нас е в опасност. Но ето че и Индексът на настигането потвърждава лошите оценки - България се намира на унизителното 32-ро място сред 35 европейски страни по (независими) медии. Още данни допълват нерадостната картина в милата ни татковина - 30-о място по индикатора "Корупция", 29-о място по "Върховенство на закона", 30-о по "Доверие в хората".
Ниският държавен дълг си остава единствената ни гордост, като по този показател България е четвърта в Европа. Критично лошо остава положението по енергийна (не)ефективност, но все пак тук има добра тенденция - за шест години страната ни се е изкачила от последното 35-о на 32-ро място.
Това, че България се представя зле в категорията "Качество на живот", която включва благосъстояние и публични услуги като образование и здравеопазване, може да се интерпретира като неуспех икономическите постижения да се превърнат в по-добър стандарт на живот", отбелязват от "Отворено общество".
Авторите на "Индекс на настигането" са обобщили резултатите в доклад, озаглавен "Иска се повече". Основният извод, както подсказва заглавието, е, че новаците в ЕС трябва да се постараят повече, ако искат да заличат различията си със страните ветерани от Западна Европа. Това се отнася с пълна сила за България, която е лидер на групата "бавноразвиващи се".
НАГОРЕ-НАДОЛУ
Задачата на България да стопява изоставането си остава трудна и защото по-напредналите европейски страни не стоят на място, а също се развиват. "Спадът в редица показатели на страните, ударени най-тежко от финансовата криза, като Кипър, Гърция и Испания, вече е спрял, а друга тежко засегната държава - Ирландия, вече е успяла да се изкачи до осмото място в класацията. В общото класиране впечатлява устремът на Естония, която се е изкачила с пет места спрямо 2011 г. Унгария пък се е смъкнала с две стъпала надолу. И при старите членки има изоставащи. Кипър се е сринал с пет места в последните години. Италия и Гърция са изгубили позиции.
-------------
*Индекс на настигането е създаден и се поддържа от Институт "Отворено общество" - София. Новото изследване е достъпно на http://thecatchupindex.eu/TheCatchUpIndex/. Пълният доклад, който е на английски език, може да се намери на адрес http://www.osi.bgи http://www.eupi.eu/.
|
|