Нека си остане закона и да се следи за изпълнението му и ще се изненадате какво имущество ще се окаже че са натрупали дребните чиновници
То и сега си има закони за това, което трябва да се декларира:
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=121757
Чл. 37. (1) Лицата, заемащи висши публични длъжности, с изключение на тези, задължени по Закона за съдебната власт, подават пред Комисията декларация за имущество и интереси в страната и в чужбина, в която декларират:
1. недвижимо имущество;
- Закон за имотния регистър2. моторни сухопътни, водни и въздухоплавателни превозни средства, както и други превозни средства, които подлежат на регистрация по закон;
- два закона - Закон за движение по пътищата и закон за въздухоплаването3. парични суми, в т. ч. влогове, банкови сметки и вземания на обща стойност над 10 000 лв., включително в чуждестранна валута;
- Закон за банките и кредитната дейност4. вложения в инвестиционни и пенсионни фондове и еквивалентни форми на спестявания и инвестиции, ако общата им стойност надвишава 10 000 лв.; (тук не е ясно кои вложения - офшорки, акции на чуждестранна борса; и какво е "обща стойност" - падежна, откупна, с дивидент/лихва или само първоначалното плащане)
5. налични ценни книги, дялове в дружества с ограничена отговорност и командитни дружества и финансови инструменти по чл. 3 от Закона за пазарите на финансови инструменти; (тук има регистър по цитирания закон)
6. задължения и кредити над 10 000 лв., в т. ч. кредитни карти, ако усвоеният кредитен лимит през предходната календарна година в местна или в чуждестранна валута общо надвишава 10 000 лв.; (тук има кредитен регистър)
7. трудови доходи, получени през предходната календарна година; (НАП е отговорна за събирането на осигуровки и данък върху дохода, поради което регистрира всеки трудов доход)
8. доходи извън тези за заеманата длъжност, получени през предходната календарна година, когато са над 1000 лв.; (не е ясно какво е "доход" - печалба от лотария, дължима лихва, получено обезщетение, приход от продаден велосипед и т.н.)
9. чуждо недвижимо имущество и чужди моторни сухопътни, водни и въздухоплавателни превозни средства на стойност над 10 000 лв., които лицето или неговият съпруг, или лицето, с което то се намира във фактическо съжителство на съпружески начала, трайно ползва, независимо от основанията за това и от условията на ползване; (не е ясно "трайното ползване" - веднъж годишно или веднъж на петилетка).
10. дадени обезпечения и направени разходи от тях или в тяхна полза, или в полза на лицата по ал. 4 с тяхно съгласие, когато те не са платени със собствени средства, с публични средства или със средства на институцията, в която заемат длъжността, за:
а) обучение;
б) пътуване;
в) други плащания с единична цена над 1000 лв.; (покупката на компютър за 2000 лв. и повече може да се разглежда като покупка с "единична цена" на хард-диск за 300 лв., видеокарта за 300 лв., захранване за 100 лв., софтуер за 500 лв., и 800 лв. за останалото в лаптопа)
11. разходи за обучения извън случаите по т. 10, в т. ч. в полза на лицата по ал. 4, чиято еднократна стойност надхвърля 1000 лв. (самолетните билети, кватирни ще се броят ли; семестриалната такса на годишна база ли ще се отчита; иначе плащането за участие в семинар ("висшите образования" на Цветан Цветанов) могат да се извършат на части под 1000 лв. - заявяване, при регистрация и доплащане на място).
12. участие в търговски дружества, в органи на управление или контрол на търговски дружества, на юридически лица с нестопанска цел или на кооперации, както и извършване на дейност като едноличен търговец към датата на избирането или назначаването и 12 месеца преди датата на избирането или назначаването; (има Закон за Търговския регистър)
13. договори с лица, които извършват дейност в области, свързани с вземаните от лицето, заемащо висша публична длъжност, решения в кръга на неговите правомощия или задължения по служба; (едно решение, например, за поемане на дълг от общината касае всички граждани, платци а общински данък)
14. данни за свързани лица, към дейността на които лицето, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес. (какво е "частен интерес" - финансира, получава приходи или пише дисертация като Лъчо Мозъка или Цветан Цветанов)
(2) При годишното деклариране на имуществото по т. 3 – 6 се посочват наличностите към 31 декември на предходната календарна година. (холдинговите дружества подават отчетите си на първи август; американските дружества - на първи ноември; за банковите сметки не проблем да бъдат "закрити" 30 декември и "открити" на 1 януари).
(3) При деклариране на имуществото по ал. 1, ако то е придобито по време на заемане на длъжността, се посочват също правните основания и произходът на средствата, с които е станало придобиването им. (това е вписано в регистрите)
(4) Лицата, заемащи висши публични длъжности, декларират имуществото и доходите и на своите съпрузи или на лицата, с които се намират във фактическо съжителство на съпружески начала, и на ненавършилите пълнолетие деца. (има три регистъра - гражданско състояние, имотен и данъчен регистър; "фактическото съжителство" с повече от един джендър явно няма да се брои за "съпружеско начало"
.
(5) Лицата, заемащи висши публични длъжности, не декларират имуществото и доходите на своите съпрузи при фактическа раздяла и на ненавършилите пълнолетие деца, когато не упражняват родителски права. ("фактическа раздяла" означава ли "съдебно решение за развод" или ще е волна интерпретация на Комисията?)
(6) За обстоятелствата по ал. 5 задълженото лице подава декларация.
(7) Лицата, заемащи висши публични длъжности, могат да подадат декларация, че не желаят да бъде публикувана информацията относно лицето, с което се намират във фактическо съжителство на съпружески начала, и относно имуществото и доходите на това лице.
Защо Комисията не се направи само справка в регистрите!? Много по-лесно е да се извлече информация от база-данни отколкото да се сверяват декларация по декларация с данните в регистрите. Или целта е да бъдат "ударени" неудобните, дето не си държат оставката в джоба на Баце!?