Откакто преди 10 г. Бойко Борисов стана за първи път премиер, все обявява как бори контрабандата и все се оплаква, че тя си стои непреборена. |
Поговорката пасва идеално на шумния случай в Пловдив - посред бял ден насред улицата бяха арестувани двама служители на местната здравна каса, фармацевт и социално слаб. Според прокуратурата те са участници в схема, с която били източени 1.1 млн. лв. от бюджетните пари за скъпоструващото безинтерфероново лечение на хепатит С. Обвинението твърди, че са дублирали рецепти, правили заявки до касата, създавали аптеки фантоми и мамили.
Ключовото е, че схемата се оказала възможна благодарение на несъвършения софтуер на здравната каса. Слабостите на програмата позволявали контролът на изписаните лекарства да се осъществява едва три месеца по-късно. Според прокуратурата ставало дума за две програми, които се разминавали във времето. В този период фантомните аптеки били откривани и закривани. На практика контрол нямало. Ето къде отивали 5-те млрд. лв., отпускани за здравеопазване...
Следват много въпроси: Кой и как е приел въпросния несъвършен софтуер? Каква е отговорността за това и кой ще я понесе? Каква е гаранцията, че няма източване по линия на хепатита в цялата страна, както и по всички останали подобни програми? Възможно ли е всички тези неща да се случват в една регионална каса, без това да се знае и по-нагоре? Ако е възможно, за какъв контрол на харчовете за здраве изобщо може да става дума?
Реално милиарди изтичат през всички системи и мрежи на държавата. Периодично прокуратурата ни съобщава за това, но последствия няма. Преди няколко месеца се разбра, че друга група е пробила системата на митниците и е направила стройна система за контрабанда и заобикаляне на режима за ДДС. Първоначално бяха арестувани 23-ма души, после бяха обвинени само шестима, а от тях в ареста останаха само трима - считан от прокуратурата за ръководител на организираната престъпна група бивш служител на граничен пункт "Калотина", действащ служител от митница "Гюешево" и 22-годишен компютърен спец. Те действали и в Македония, проверявали ги и за още две страни.
Описани бяха и схемите - чрез
заразяване с флашки на компютри на различни митнически пунктове
с нарочно създаден вирус участниците в групата прониквали в системата БИМИС и манипулирали данни за транзитно преминаващи товарни автомобили през определени български ГКПП. Проверявали се 110 случая на незаконно заличени транспортни операции от системата на митническите бюра в различни държави на ЕС и "отклонени" през България. Групата е получавала по 20-25 хиляди евро на камион във виртуална валута (биткойни). В банкова касета на един от замесените служители били открити 80 хил. евро, 45 хил. долара, 10 хил. лева и 30-40 златни монети. И това са някакви дребни служители. А какво може да се случва по високите етажи?
От Агенция "Митници" били установени 16 компютъра, от които е извършван нерегламентиран достъп до информационната система на различни митнически пунктове, иззети са и флашки, с които са били заразявани компютрите. Пробив е установен в компютърната система на пунктовете Свиленград, Капитан Андреево, Гюешево, Столична митница, Митница Аерогара София, Калотина и Лесово.
Досега не става ясно защо не е било реагирано цели две години
от засичането на схемата. Никой не казва и колко пъти е използвана тя, след като е била наблюдавана толкова зорко. Затова пък след разкритията се разиграха циркове в парламента, в които опозиция и управляващи се замеряха с обвинения по линия на контрабандата и пробивите в системите
"От 2-3 години се говори, че системата на митниците може да се манипулира - било от служители вътре, било дистанционно", твърдеше той. "Има доклад в прокуратурата, в който са регистрирани много такива трансакции. Тоест постъпва запитване от чужбина за дадени камиони и се оказва, че те не съществуват в нашата система. В комисията вече имаме получен снимков материал за камиони, които са заобикаляли данъчни складове, а самите уреди вътре са манипулирани", заяви депутатът от управляващата коалиция ГЕРБ-"Патриотичен фронт" Емил Димитров и шеф на парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции, сивия сектор и контрабандата.
Накрая обаче се оказа, че всичко било точно, че нямало проблеми. Сякаш въпросните разкрития на прокуратурата не бяха обявявани.
Случвало се е властта да плаче, че имало бензиностанции, които или изключвали, или манипулирали връзката си с данъчните. Като че ли някой друг може да наложи санкциите или да оправи проблема?
Ясно е всъщност, че всички системи стават пробиваеми, когато бъде подкупен вътрешен човек. Тоест вирусът на корупцията е този, който срива всеки софтуер, дори и най-защитения. Срещу него за жалост "антивирусната програма" у нас не работи.