:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,077,923
Активни 183
Страници 771
За един ден 1,302,066

Остана ли държавна система, която да не е пробита?

Вирусът на корупцията е този, който срива всеки софтуер, дори и най-защитения
Снимка БГНЕС
Откакто преди 10 г. Бойко Борисов стана за първи път премиер, все обявява как бори контрабандата и все се оплаква, че тя си стои непреборена.
"Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава." Тази изстрадана през годините народна мъдрост може всекидневно да бъде повтаряна за България и нейната власт и винаги ще е вярна.

Поговорката пасва идеално на шумния случай в Пловдив - посред бял ден насред улицата бяха арестувани двама служители на местната здравна каса, фармацевт и социално слаб. Според прокуратурата те са участници в схема, с която били източени 1.1 млн. лв. от бюджетните пари за скъпоструващото безинтерфероново лечение на хепатит С. Обвинението твърди, че са дублирали рецепти, правили заявки до касата, създавали аптеки фантоми и мамили.

Ключовото е, че схемата се оказала възможна благодарение на несъвършения софтуер на здравната каса. Слабостите на програмата позволявали контролът на изписаните лекарства да се осъществява едва три месеца по-късно. Според прокуратурата ставало дума за две програми, които се разминавали във времето. В този период фантомните аптеки били откривани и закривани. На практика контрол нямало. Ето къде отивали 5-те млрд. лв., отпускани за здравеопазване...

Следват много въпроси: Кой и как е приел въпросния несъвършен софтуер? Каква е отговорността за това и кой ще я понесе? Каква е гаранцията, че няма източване по линия на хепатита в цялата страна, както и по всички останали подобни програми? Възможно ли е всички тези неща да се случват в една регионална каса, без това да се знае и по-нагоре? Ако е възможно, за какъв контрол на харчовете за здраве изобщо може да става дума?

Реално милиарди изтичат през всички системи и мрежи на държавата. Периодично прокуратурата ни съобщава за това, но последствия няма. Преди няколко месеца се разбра, че друга група е пробила системата на митниците и е направила стройна система за контрабанда и заобикаляне на режима за ДДС. Първоначално бяха арестувани 23-ма души, после бяха обвинени само шестима, а от тях в ареста останаха само трима - считан от прокуратурата за ръководител на организираната престъпна група бивш служител на граничен пункт "Калотина", действащ служител от митница "Гюешево" и 22-годишен компютърен спец. Те действали и в Македония, проверявали ги и за още две страни.

Описани бяха и схемите - чрез



заразяване с флашки на компютри на различни митнически пунктове



с нарочно създаден вирус участниците в групата прониквали в системата БИМИС и манипулирали данни за транзитно преминаващи товарни автомобили през определени български ГКПП. Проверявали се 110 случая на незаконно заличени транспортни операции от системата на митническите бюра в различни държави на ЕС и "отклонени" през България. Групата е получавала по 20-25 хиляди евро на камион във виртуална валута (биткойни). В банкова касета на един от замесените служители били открити 80 хил. евро, 45 хил. долара, 10 хил. лева и 30-40 златни монети. И това са някакви дребни служители. А какво може да се случва по високите етажи?

От Агенция "Митници" били установени 16 компютъра, от които е извършван нерегламентиран достъп до информационната система на различни митнически пунктове, иззети са и флашки, с които са били заразявани компютрите. Пробив е установен в компютърната система на пунктовете Свиленград, Капитан Андреево, Гюешево, Столична митница, Митница Аерогара София, Калотина и Лесово.



Досега не става ясно защо не е било реагирано цели две години



от засичането на схемата. Никой не казва и колко пъти е използвана тя, след като е била наблюдавана толкова зорко. Затова пък след разкритията се разиграха циркове в парламента, в които опозиция и управляващи се замеряха с обвинения по линия на контрабандата и пробивите в системите

"От 2-3 години се говори, че системата на митниците може да се манипулира - било от служители вътре, било дистанционно", твърдеше той. "Има доклад в прокуратурата, в който са регистрирани много такива трансакции. Тоест постъпва запитване от чужбина за дадени камиони и се оказва, че те не съществуват в нашата система. В комисията вече имаме получен снимков материал за камиони, които са заобикаляли данъчни складове, а самите уреди вътре са манипулирани", заяви депутатът от управляващата коалиция ГЕРБ-"Патриотичен фронт" Емил Димитров и шеф на парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции, сивия сектор и контрабандата.

Накрая обаче се оказа, че всичко било точно, че нямало проблеми. Сякаш въпросните разкрития на прокуратурата не бяха обявявани.

Случвало се е властта да плаче, че имало бензиностанции, които или изключвали, или манипулирали връзката си с данъчните. Като че ли някой друг може да наложи санкциите или да оправи проблема?

Ясно е всъщност, че всички системи стават пробиваеми, когато бъде подкупен вътрешен човек. Тоест вирусът на корупцията е този, който срива всеки софтуер, дори и най-защитения. Срещу него за жалост "антивирусната програма" у нас не работи.
4
2896
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
23 Май 2018 09:31
http://maxim0411.blog.bg/politika/2018/04/26/korupciia-li-ne-prosto-biznes-i-vsichko-e-lichno.1605570
Най-важният, жизненоопределящият въпрос в държавата,е въпроса за просмуканите от корупция служби! След като от всякъде изскачат подкупни служители обслужващи наркотрафика! Нищо по лесно през същите, платени, пробити служители да се просмуква всякаква заплаха за националната сигурност! Няма как службите да са разпробити и начело на държавата да не е мафия! И обратно, няма как начело на държавата да стои мафия, а специалните служби да са читави! Звучи площадно, но и живота ни стана площаден!
Доброто лекарство, колкото и фантастично да звучи, е да реорганизираме през разформиране полиция и прокуратура!Било е и работи! Няма как иначе да се прочисти системата от развитите чрез подкупи кадри! Те са ОПГ изградена на държавна сметка в частна полза и който се прави, че не го вижда е част от хранителната верига! България е станала парично-наркотична клоака! Парите работят навсякъде и срещу пари, никой не се сеща за националната сигурност! Това е проказата на пробитата от всякъде система за сигурност! Тя осигурява сигурност на престъпниците, за сметка на сигурността на гражданите, тази дойна крава и за полицай и прокурори и престъпници!
И все още повод не виждат, цялата ОПГ Полиция да разформират и реорганизират!
Където пипнеш,
където поровиш, все срещаш,
началник на полиция, та на трето, на ва четвърто, та на пето, та на цялата им криминална, наркотрафика е кадрувал, с лично предани кадри за години наред! По цялата административна стълбица!
И все още повод не виждат, цялата ОПГ Полиция да разформират и реорганизират! Все още не виждат защото и те от тях и него, наркотрафика зависими са! Те от него, служебните места са получавали, от него са закриляни,развивани, избори за него организирали!
Максим Велков
23 Май 2018 13:16
Вече имаме трето правителство на ГЕРБ. Напълно достатъчно време , за да може Партията -държава, както при Бай Тошово време, да стегне в партийните си обръчи всичко в държавата.
Сега дори си играят на "конкурси", за да узаконят назначението на гербови кадри. После се правят , че ловят корумпирани, което си е просто чистка на партийни кадри, за да се отворят места за по-удобни такива.
23 Май 2018 13:49
Колкото по-малко чиновници има, толкова по-малко корупция ще има. Не е ли ясно?
На първо време най-добре ще е да се намалят на половина, а в последствие ще се прецени още с колко.
23 Май 2018 14:03
Абе и аз мислех, че ако се намали броя на айфоните и ще падне броя на тъпаците, ама на, купуват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД