Къде бях, къде се върнах? - разочарова се премиерът Бойко Борисов след тежък европейски гурбет. Европредседателството още не е свършило, но депутати го викнаха в Народното събрание да им каже какво им носи от чужбина - например от пътуването в Москва. А той разпери празни ръце и дори им се ядоса: "С този акцент и тон, с който ми зададохте въпроса, ще бъда кратък - Това, което трасира президентът (Румен) Радев, това постигнахме и ние. Аз отидох да видя какво е трасирано, то не беше трасирано нищо." Казано с други думи: Донесох ви нищо.
Почти година премиерът не бе стъпвал в парламента да отговаря на въпроси, защото бе много зает да оправя дневния ред на Европа и Западните Балкани. Злопаметни депутати отбелязаха, че за последно са го виждали в Народното събрание на 07.07.2017 г., но не съобразиха, че това се дължи на щастливата концентрация на три 7-ци. Лидерката на лявата опозиция Корнелия Нинова се опита да го бодне: "Такова чудо няма по света - почти година премиерът не е стъпвал в парламента, за да отчете работата на правителството". Тя не си даде сметка, че Борисов няма потребност да общува със своите работодатели, щом мнозинството от тях му се радва дистанционно.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов стигна до простодушието да каже от трибуната на Народното събрание, че
българският парламент не е на равнището на премиера,
за да му държи сметка какво прави. "Ние водим дебата политически не тук, а го водим в Европа и отстояваме националните интереси на България на европейските форуми (...) Нямаше делегация от ЕС, която да не е дала заслужената оценка за България, за усилията на премиера и министър (Лиляна) Павлова", заяви той и призова да се отчитат обективно постиженията му. Защото "няма български държавник, политик, който за такъв кратък период от време да е бил приет от всички европейски лидери и от тези на Западните Балкани, както Бойко Борисов, и България да е била посредник, който да може да очертае европейското бъдеще за Западните Балкани." Затова действията на правителството и на министър-председателя в тази посока трябвало да бъдат подкрепени.
Борисов вече се дразни, че България е отесняла със своите проблеми за неговата европейска мисия. "Вие използвате случая да се заяждате с мен", сопна се той на депутат от левицата. Арогантният тон, който избра в парламента, показа колко му е досадно да му губят времето с български глупости и затова отдели само 2 минути за отговори на депутатски въпроси. След като през последните два-три месеца се е прегръщал с всички европейски лидери плюс Владимир Путин и Реджеп Ердоган, след като е получил и "много топло и мило писмо" от Доналд Тръмп,
как да се потопи отново в домашното дребнотемие?
На гурбет е така, човек неусетно се слива с чуждите проблеми и започва да гледа снизходително на своите бедни роднини. Завръщането му обикновено е досадно и за кратко, гледа набързо да отхвърли някоя работа и пак да драсне навън.
Някакви майки на деца инвалиди му ревнаха за държавна помощ. Той викна социалния министър Бисер Петков да му дърпа ушите, че не си върши работата и му причинява главоболие, но онзи му рече, че за тази работа трябват пари, които финансовият министър Владислав Горанов стиска, и в резултат на това си загуби поста за 12 часа. Когато майките отново надуха свирките, че наказва невинен министър, и заплашиха да вдигат шум за оставка на цялото правителство, той направи добре отработеното си движение "Кръгом!" и върна министъра на поста. "Да седнат и да направят така, че тази тема да ми се махне от главата и на мен, и на всички вас", бе неговото решение, изразяващо нескрита досада. Така не реши нищо, но създаде впечатление, че прави нещо. Освен това отново се отправи на път в чужбина, за да сипе отдалеч лакърдии към сънародниците си, без риск да му казват в очите какво мислят за него.
В компанията на премиера на Турция Бинали Йълдъръм той обясни как "в рамките на десетилетия много политици у нас само говореха за доставка на азерски газ в България, но без да казват как това ще се случи (...) Ние го направихме възможно чрез изграждането на интерконекторните връзки". Почти готовият интерконектор всъщност е разширение на 20-километров участък от съществуващия транзитен газопровод през България, който доставя руски природен газ на Турция. Разликата е само в това, че ако Русия изпълни заканата си да спре газа през Украйна, тръбата ще поеме в обратна посока руски газ от изграждания към Турция пряк газопровод "Турски поток". Но това пак ще бъде руски газ. А що се отнася до азерския, става дума за Трансанадолския газопровод (ТАНАП), който подминава България от юг и евентуално би й доставял 1 млрд. куб. м газ годишно, но през гръцки интерконектор, който още не е изграден.
Не е важно кое, как и кога ще стане - по-важно е
постоянно да се напомня на българите колко са неблагодарни,
докато той се трепе за тях в тази тежка чужбина. Колко е прав пролича незабавно, защото щом си обърна гърба, социалистите му скроиха вот на недоверие не за друго, а за провал в сектор "Сигурност", с чиито успехи той не може да се нахвали в зад граница. "В България е опасно да се живее, Вътрешното министерство не може да се справи, връщат се мутренските времена", заяви депутатът Драгомир Стойнев и изброи серия шумни провали на МВР през последните месеци, като за капак добави и падналия вертолет в авиобаза "Крумово". А крайно нелюбимият на Борисов президент Румен Радев направо сипа сол в пресните му рани, като коментира: "Мнозинството прекрати модернизационните процеси в Българската армия, върна ги в нулево положение, в изходна точка. Предвидените за тези проекти стотици милиони изтекоха, вместо да отидат за ремонт на техника, въоръжение и за подготовка - те пак отидоха за саниране". Санирането, както се знае, е от онези каци без дъно в държавата, които изхранват близки до управляващите приятелски кръгове.
Докато се създава впечатление за растящ рейтинг на Борисов в чужбина,
авторитетът му в България постоянно се подкопава
И то не защото е принуден да отсъства поради важни международни ангажименти, а защото вече не му се стои в родината и постоянно си измисля командировки. Депутатът от БСП Антон Кутев го бодна в парламента: "Президентът Румен Радев има по-висок рейтинг от вас и вие очевидно не можете да свикнете с това". На което Борисов отговори: "За рейтинги мога да кажа, че ГЕРБ има по-висок рейтинг от БСП, а Мая Манолова - от този на президента. Но това не значи нищо". В действителност означава много, защото омбудсманът Мая Манолова напоследък развива дейност, която е присъща на изпълнителната власт, а не на президентската. Среща се с миньори от Бобов дол да търси решение какво ще правят след закриване на мините, настоява за контрол къде отиват парите от екотакси, застъпва се за хора с увреждания, иска промяна в закона за енергетиката и пр. Ако има някой, който би трябвало да се тревожи от растежа на нейния рейтинг, е тъкмо премиерът Бойко Борисов, защото нейната активност е огледало на неговата несвършена работа. Обществото също е подвластно на природни закони и не търпи празно пространство - неговата липса се запълва от други функционери. Резултатът може да не е голям, но сравнен с премиерското бездействие у дома е достатъчно забележим.
Деликатният въпрос, чиято актуалност нараства, е какво ще прави Борисов след края на българското председателство на Съвета на ЕС? Никой не го кани на престижен международен пост, защото въпреки многобройните си командировки не научи нито дума на чужди езици. Идеята да помага и на други народи да се борят за мир очевидно е пресилена, защото както показаха Гърция и Македония, могат да се разбират и без негово присъствие. Остава му да се върне при българите, което вероятно ще възприеме като връщане на село, след като е бил в столицата и се е возил на трамвай. Но не слезе ли на земята, българите ще му покажат, че вече са свикнали да се оправят и без него.
Светослав Терзиев