Забраната за полови квоти при приема в гимназиите на територията на област Варна вероятно ще остане в сила и за следващата кампания. Момичетата и момчетата за втора поредна година ще се състезават на общо основание, защото експертите считат, че това е по-справедливо и не води до очакваната пълна феминизация на паралелките.
Това съобщи пред "Сега" началникът на местния просветен инспекторат Николина Даскалова. Това лято регионалните звена на МОН бяха инструктирани да решават по собствена преценка дали да провеждат отделно класиране за момичета и момчета, или да ги приемат на общо основание. МОН се въздържа да налага централизирани правила.
Премахването на квотите във Варна създаде известно напрежение сред родителите, признават експертите. Според Даскалова обаче статистиката оборва притесненията от пълен превес на момичетата в паралелките.
Известно феминизиране се наблюдава в две от езиковите гимназии във Варна, където съотношението между момичета и момчета е 4:1. Обратното се наблюдава в математическите паралелки. Според Даскалова липсата на перфектен баланс се дължи повече на различните интереси на децата, отколкото на характерните за двата пола разлики в тази възраст.
"От няколко години насам се наблюдава еднаква успеваемост при момичетата и момчетата, структурата на оценките е сходна", коментира Даскалова. Доказателство за това била и дългогодишната практика на професионалните училища да не делят кандидатите на момичета и момчета. Окончателното решение за догодина инспекторатът ще вземе след анализ за съотношението момичета/момчета при тазгодишния випуск седмокласници.
Проблемът с квотите излезе на дневен ред, след като Българският хелзинкски комитет обяви тази практика за дискриминационна. Комитетът се закани да води дела. Според МОН обаче квотите не поставят децата в неравнопоставено положение.
Без полови контакти в гимназиите във Варна и догодина - ще се прилагат тезисите на Другаря Тодор Живков от 197...година за самозадоволяването.