НДСВ е на път да забърка грандиозен скандал около местните избори. Царистите се мотаха 2 години, без да напишат нови правила, сетиха се в последния момент и внесоха няколко проекта за промени в няколко закона. Опозицията вече ги беше изпреварила и беше депозирала своите предложения. Едва в петък парламентът прие на първо четене цялата кошница: 6 проекта за промени в Закона за местните избори, 6 - в Закона за местното самоуправление и местната администрация, 2 - в Закона за административно-териториалното устройство. Това изобилие трябва да се преработи и обедини, та за второ четене в пленарна зала да постъпят само 3 проекта - по един за ремонт на всеки от 3-те закона. Не е известно кога и как ще стане тази работа, след като има противоречия не само между управляващи и опозиция. Има противоречия между НДСВ и ДПС, както и вътре в жълтата група.
Освен това шефовете на царските депутати напират да ремонтират още един закон - за избора на народни представители, защото там се уточнява що е то парламентарна партия. От дефиницията зависи кой ще влиза в избирателните комисии, кой ще има право на телевизионна агитация и т.н. Проектът на Владимир Дончев е много неизгоден за мандатоносителите Тошо Пейков и Весела Драганова.
Държавният глава Георги Първанов пък е недоволен от намерението на НДСВ да му отреже правото да назначи централната избирателна комисия. Така че е твърде вероятно и президентско вето върху Закона за местните избори.
Цяла магия ще е депутатите да сколасат
навреме със сроковете при всичките тези усложнения. И хич не е чудно, че жълтите политици напират да отложат максимално датата на местния вот. С което пък ще се докарат до поредното дело в Конституционния съд. Ето как.
Жълтите юристи начело с Пламен Панайотов искат гласуването да бъде на 26 октомври. Изборите трябва да бъдат с 2 седмици по-рано - на 12 октомври, т.е. в първата неделя преди предишния местен вот, който беше на 16 октомври 1999 г. Така твърдят членове на Централната избирателна комисия и според тях това е по конституция. В нея пише, че мандатът на кметовете и общинските съветници е 4-годишен. Вярно, може да има спор откога тече мандатът - от датата на изборите, или от клетвата. Но при аналогичен въпрос през 2001 г. Конституционният съд реши, че на депутатите
мандатът тече от датата на изборите.
Значи е съвсем нормално мандатът на кметовете и общинските съветници също да тече от датата на избора им. Т.е. ако вотът бъде насрочен за 26 октомври, е твърде възможно да се окаже неконституционосъобразен.
Няма да е лошо Пламен Панайотов бързичко да проведе консултации по този въпрос, защото хич няма време. Маса работа трябва да се свърши в оставащия месец до парламентарната ваканция.
Т.нар. хронограма на изборите - сроковете, които трябва да се спазят преди вота, изисква още преди 12 август президентът да е насрочил дата за вота - 12 октомври, и да е издал указ за конституирането на Централната избирателна комисия за местни избори (ЦКМИ). Вярно, Владимир Дончев се е постарал да съкрати тези срокове максимално в законопроекта на мнозинството, защото знае, че времето е кът. Но депутатите по-скоро ще отложат изборите, отколкото ваканцията си. Значи до 1 август, когато излизат в отпуска, съставът на ЦКМИ трябва да е уточнен. И преговорите за хората в нея трябва вече да текат между парламентарно представените партии. Само че вместо това между шефовете в партията НДСВ и мандатоносителите на движението НДСВ се вихрят скандали що е то парламентарна партия. Даже изглежда, че проектът на Дончев за промени в Закона за избор на народни представители ще бъде бламиран от Тошо Пейков, Весела Драганова и депутатите от техните партии с подкрепата на опозицията. Което значи, че пазарлъците за състава на комисията ще бъдат дълги - в тях ще участват доста на брой парламентарни партии по смисъла на сега действащия закон.
Междудругото,
НДСВ вече би трябвало да има горчив опит
в провеждането на един вот - президентския през 2001 г. Тогава царската партия доминираше в ЦИК, която създаде доста каши. Обърка се и даде само 5-6 дни на независимите кандидат-президенти да съберат необходимите 15 000 подписа на симпатизанти, забрави да одобри разни изборни книжа, закъсня със сроковете по регистрация на районните комисии... Една от причините за тези неразбории бе, че от състава на ЦИК отпаднаха повечето от старите "изборджии" - от 21 членове (10 определени от НДСВ, по 4 от ОДС и левите, 3-ма от ДПС) опитни бяха само 7. Много неприятно ще бъде, ако пришпорвани от времето, парламентарните партии не намерят подходящите хора. Местните избори са доста по сложни от президентските.
Като прибавим към пазарлъците за ЦКМИ и грандиозните спорове около промените в законите (спомнете си - 14 на брой законопроекти, който трябва да станат 3!), изглежда вероятно на депутатите
да им се наложи да забавят ваканцията си
и да поработят в началото на август.
Не може да ги спаси дори прозрението на Стефан Софиянски, който твърде смело предложи сега да не се пипат закони, свързани с местния вот. Сиреч, да си караме по старите правила. Да, ама не е възможно да се проведат избори без никакъв ремонт, защото редица законови текстове не са актуални - отпадна адресната регистрация, срочнослужещите бяха заменени от наборни войници, левът бе деноминиран, няма го законът за достъп до документите на Държавна сигурност, по който бяха проверявани кандидат-кметовете...
-----
Хронограма на изборите по сегашния закон:
60 дни преди изборите - президентът обявява датата на изборите и назначава ЦИК.
55 дни - президентът утвърждава образци на изборните книжа и ги обнародва в "Държавен вестник".
55 дни - президентът определя наименованията, границите и номерацията на избирателните райони.
45 дни - общинските избирателни комисии се назначават с решение на ЦКМИ по предложение на кмета на общината.
40 дни - партиите или коалициите, които ще участват в изборите за съветници и кметове, се регистрират в ЦКМИ
40 дни - срок за образуване на избирателните секции.
40 дни - ЦКМИ възлага чрез конкурс компютърната обработка на резултатите от изборите.
35 дни - секционните комисии се назначават с решение на общинската избирателна комисия по предложение на кмета на общината.
35 дни - партиите и коалициите, които ще участват в изборите за съветници и кметове в съответната община, се регистрират в общинската избирателна комисия
30 дни - стартира предизборната кампания.
30 дни - общинската избирателна комисия определя номерата на избирателните секции.
30 дни - обявяват се избирателните списъци.
20 дни - до този срок може да се смени кандидат за кмет или човек от листите за общински съветници.
7 дни - избирателите имат право да поискат отстраняване на непълноти и грешки в избирателния списък с писмено заявление до кмета на общината или района.











