:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,299,615
Активни 487
Страници 7,183
За един ден 1,302,066
ВИСОКИ СИНИ ПЛАНИНИ

Как е в Балкана?

Най-сериозната опасност, с която може да се сблъскате на планина, са гадинките из тревата. Особено активни в топлото време са кърлежите. Не че в града сте напълно защитени от тях. Нищо подобно! Но когато отивате на село или на някой планински курорт, трябва задължително да сте подготвени за подобна напаст.

В такива случаи най-добрата защита са препаратите против кърлежи, комари и други насекоми. За щастие такива се предлагат и в родните аптеки - има както български, така и чужди. А с марката "Оф" ще намерите дори и предназначени за деца.

Особеното при всички препарати от този род е, че трябва да се нанасят внимателно. Най-добре е това да правят родителите, които най-добре биха предпазили рисковите зони - очи и уста. Иначе препаратът се нанася по откритите части на тялото - крака и ръце. Не и по лицето!

Като допълнителна защита при планински преходи е добре да обуете малчугана с 3/4 чорапи. Дългите панталони от лека материя са също добра мярка. Кой знае защо, кърлежите не харесват светлите цветове, така че дрехи в тези тонове също биха могли да предпазят детето.

Вечер задължително огледайте тялото на малчугана за евентуални гадинки. И ако забележите такива, не бързайте да ги издърпвате. Най-добре е да потърсите лекар. Но ако няма такъв наблизо, намажете мястото обилно с някаква мазнина. След няколко минути с помощта на пинсета развийте кърлежа с въртеливи движения обратно на часовниковата стрелка. След това раната се дезинфекцира с йод или спирт. Най-важно е при отстраняването на кърлежа в тялото да не остане хоботчето. Ако се случи нещо подобно, на всяка цена потърсете медицинска помощ!

Ухапаният от кърлеж се наблюдава в продължение на 35 дни за зачервяване на засегнатото място и увеличени лимфни възли. През първите 2 седмици всеки ден се мери и температурата. При наличие на който и да е от тези симптоми, се търси медицинска помощ.
792
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД