:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,469
Активни 561
Страници 14,034
За един ден 1,302,066
Скандал

Правителствена болница няма пари, пък си купи апаратура за 2 млн. лв.

Загубили търга фирми твърдят, че поръчката е откровена далавера. Здравното заведение е можело да се обзаведе и за 700 000 лв.
Снимка: Александър Михайлов
Преди година избухна скандал, след като Министерски съвет отпусна 4 млн. лв. допълнително на Правителствена болница. Парите били нужни, за да си покрие болницата дълговете към "Топлофикация" и доставчиците на медикаменти, обясняваше тогава министърът на държавната администрация Димитър Калчев. С бюджета за тази година клинична база "Лозенец" получи два пъти повече пари от 2002 г. - общо 14 млн. лв. Това се наложило заради натрупаните 7 млн. лв. дългове, твърдеше тогава депутатката от НДСВ Антония Първанова. Според нея с подобен борч Правителствена е болницата с най-големи задължения в държавата.

Къде изтичат тези пари? За хората, стъпвали в здравното заведение, обстановката съвсем не говори за финансови проблеми - мрамор, картини по стените, благоухания, музика по коридорите, апаратурата - последен писък на модата. Директорът Любомир Спасов твърди, че само 3% от пациентите са управници - министри, депутати, президент, съдии, дипломати. Останалите са обикновени граждани и също се ползват от лукса, при това безплатно.

Един доста съмнителен конкурс за доставка на микробиологична апаратура обаче поставя въпроса не плаща ли болницата твърде скъпо, за да се сдобива с модерната си техника, не получава ли някой комисионни от раздутите поръчки и доколко е морално на фона на повсеместната мизерия в една болница в държавата да се плащат почти 2 млн. лв. за, образно казано, ролс-ройси, в оборудването.

Търгът е проведен в края на миналата година. Микробиологичната апаратура е нужна на всяка болница за изследване и доказване на причинители на инфекции. В конкурса участват 4 фирми. Най-евтината оферта е на консорциум от 3 фирми, наречен "Лозенец-Запад". Те предлагат техника за 749 101 лв. За победител обаче е обявена "Био интернешънъл" с оферта за 1 955 592 лв. Предложенията на останалите две фирми - "Диамед" и ATS-BG са за над 2 млн. лв.

От загубилия консорциум "Лозенец-Запад" пращат протест до комисията по жалбите и петициите в парламента, до министъра на държавната администрация Димитър Калчев (Правителствена болница е на пряко финансиране на Министерски съвет) и до съда. "Целта на конкурса не е да се купи добра апаратура, а да се похарчат 2 млн. лв.", твърди Людмила Зафирова, директор на "Интербизнес 91" - една от фирмите от консорциум "Лозенец-Запад".

Директорът на Правителствена болница д-р Любомир Спасов отказа какъвто и да било коментар. "Конкурсът е нормален, аз изпълнявам закона, въпросът е приключен. Всеки е свободен да твърди каквото си иска", каза Спасов. Димитър Калчев пък посъветвал загубилия търга консорциум да си търси правата в съда.



Офертите



Търгът е напълно предрешен, никой не е очаквал да се яви и нашият консорциум, смята Зафирова. В него освен нейната фирма, която е обзавела 30 лаборатории в страната, влизат и още двама доставчици на медицинска апаратура - "Аквахим" и "Елта 90". Фирмите са се обединили, защото обектът на поръчката е твърде обемен. Правителствена обявява, че иска да купи общо 13 позиции. От тях 4 са основните апарати за микробиологични изследвания, останалите са допълнително оборудване - микроскоп, стерилизатор, фризер.

За основните апарати консорциумът предлага техника на една от двете водещи в света фирми в тази област - "Био Мерио". Според националния консултант по микробиология доц. Тодор Кантарджиев, когото потърсихме като експерт, без да е запознат с търга, единият от предложените апарати - Vitec 2, е абсолютен ролс-ройс в микробиологичната апаратура и никоя болница в страната не разполага с този последен писък на техниката. Предложената цена е 300 000 лв. Другите оферти на консорциума също са представители на S-класата в микробиологията.

Останалите три фирми предлагат продукция на другата водеща световна фирма - "Бектън Дикинсън". При това абсолютно еднакви апарати, но с различни цени. Например за апарата "Феникс" се предлага цена от 272 000 лв. до 530 000 лв. Тази техника също е ултрамодерна според Кантарджиев. Той обаче смята, че най-доброто от този тип апаратура може да се купи и за 100-200 000 лв. Людмила Зафирова пък твърди, че наскоро на Пловдивската университетска болница е предложен същият апарат "Феникс" за 122 000 лв. с ДДС.

"При такива разлики в цените може да се мисли само за едно - за комисиона, далеч надхвърляща прословутите 10%", твърди Зафирова.

Според Закона за обществените поръчки, когато се прави търг за определена техника, в документацията трябва да се опишат параметрите на това, което искаш да купиш. Ако е кола - какъв клас, каква кубатура, мощност и т.н. ти трябват. Според Людмила Зафирова обаче от Правителствена болница са се престарали. Техническите изисквания в тръжната документация буквално описват параметрите на апаратите "Феникс" и "Бактек" на "Бектън Дикинсън", пише тя до шефа на комисията по жалби и петиции в НС Любен Корнезов.

Според Зафирова вносителят на тази техника у нас - фирма "Диамед", също участва в търга. Тя смята, че освен нейния консорциум, и трите останали фирми играят заедно - участват с еднаква техника, като дават нереално високи цени, така че да спечели най-евтината оферта, макар и нейната цена да е силно завишена. Справката в "Дакси" не сочи връзка между фирмите, сред техните собственици няма известни имена, а и Зафирова не знае кой стои зад тях.

За разлика от твърде прилежното описание на параметрите на основните апарати от поръчката, изискванията към друга част от поръчката са твърде мъгляви, отново в противоречие със Закона за обществените поръчки. Например в тръжната документация, с която и "Сега" разполага, пише, че се иска "Лабораторен микроскоп-висок клас". Според националния консултант по микробиология доц. Тодор Кантарджиев в поръчката трябва да се дадат повече технически спецификации - брой окуляри, сила и т.н. Той смята, че достатъчно добър микроскоп от "висок клас" може да се купи за 30-35 000 лв. Благодарение на неясното зададеното изискване, консорциумът предлага микроскоп за 3000 лв. Останалите 3 фирми - възможното най-високата от високите класи - "Карл Цайс". Отново един и същ апарат, но цената му варира от 83 000 лв. до 162 000 лв. Най-евтиният "Карл Цайс" - за 83 000 лв., е на спечелилата "Био интернешънъл".



Печелившата фирма



Спечелилата "Био интернешънъл" е регистрирана в Софийски градски съд на 16 октомври 2002 г. Едноличен собственик на капитала е 64-годишната Магдалена Шумкова. Търгът се провежда през декември 2002 г.

За да участва в подобен търг, на всяка фирма й е нужно писмо за добра търговска репутация, казва Людмила Зафирова. Новата фирма представя такова от Специализираната болница за лечение на сърдечно-съдови болести. Според писмото "Био интернешънъл" е наследник на фирма за доставка на апаратура, с която болницата е работила от 1998 г., и че и в момента "Био" доставя консумативи и апаратура на болницата. В съдебната регистрация на "Био интернешънъл" обаче не пише, че е наследник на друга фирма, което е задължително, ако новата фирма действително наследява друга, каза Зафирова. Справка в "Дакси" обаче сочи, че на същия адрес в София, на който е регистрирана "Био интернешънъл", действително има друга фирма, отново с предмет на дейност търговия с медицинска апаратура - "Медимаг". Според запознати "Медимаг" също е печелила конкурси за доставки в Правителствена. В "Медимаг", по съдебна регистрация, участват същата Магдалена Шумкова, Силвия Асенова Петрова и Румен Маринов Петков. Тъй като фирмите за телефонни справки не разполагат с координати на "Био интернешънъл", "Сега" потърси Магдалена Шумкова на телефоните на "Медимаг". Първоначално секретарка ни посъветва да потърсим дамата по-късно, а след това заяви, че във фирмата не работи такава госпожа.

Писмото за добра търговска репутация от болницата за лечение на сърдечно-съдови болести е издадено на 06.10.2002 г. Освен че денят е бил неделя, датата предхожда с 10 дни официалната съдебна регистрация на "Био интернешънъл". Подписът на писмото не се чете, а Людмила Зафирова твърди, че в журнала на болницата няма такава референция.



Съдът



Заради нарушенията на Закона за обществените поръчки загубилият консорциум обжалва в Софийски градски съд. По закон процедурата по доставката трябва да спре, докато съдът не се произнесе. Заради подобни обжалвания от загубили търгове фирми от няколко години здравно министерство не може да осигурява регулярно лекарства за болни от рак, тъй като и техните доставки минават по реда на Закона за обществените поръчки.

В Правителствена обаче явно знаят как да излизат от подобни ситуации. "Един ден преди да бъде даден ход на жалбата по искане на директора на Правителствена д-р Любомир Спасов излезе определение на Софийски градски съд, че болницата може да купи апаратурата", обяснява Людмила Зафирова. На закрито заседание съдът решил, че "несключването на договора за доставка би създало пряка и непосредствена опасност за живота и здравето на пациентите на болницата".

"Това е нагла лъжа. Най-малкото защото Правителствена има абсолютно всички апарати, включени в поръчката", твърди Зафирова. Според нея всички те работят, макар и някои да са малко по-нисък клас. Най-старият е купуван преди 5-6 години, а най-новият - преди година и половина. Със същата апаратура работят и във Втора градска болница в София, "Пирогов", Александровска болница. При това един от апаратите, с който вече разполага Правителствена, е производство на фирмата, чийто вносител губи сегашния търг - "Био Мерио".

По принцип е разумно една добра лаборатория да има дублиращи се апарати, за да може да реагира бързо при инцидент, смятат хора от бранша. Каква ще е апаратурата обаче зависи и от натовареността на болницата. Суперапаратурата, която купува Правителствена, не отговаря на ниската й натовареност. От болницата твърдят, че имат 420 легла, което предполага висока натовареност. Според хора в бизнеса с изследвания, натовареността на болницата не е над 100 легла.

Делото, с което загубилият консорциум обжалва, е насрочено в Софийски градски съд за ноември. Каквото и да реши съдът, въпросът защо болница, която се издържа от данъците ни, си позволява да похарчи набързо 2 млн. лв. за не особено нужна апаратура, и то на твърде високи цени, остава.
 
Директорът на Правителствена болница д-р Любомир Спасов отказа да коментира търга, отсичайки, че всичко е законно
3
4347
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
06 Август 2003 22:12
Знаете ли кое е любимото занимание на българина - да брои парите на другя. Бедни души, празни глави!
06 Август 2003 22:15
Услажда им се...докога ли!?...
06 Август 2003 22:51
Kaто бивш труженик в областта на медицинската апаратура, макар и отпреди 6-7 години, мога смело да заявя, че:
1. НЯМА честен търг в тази сфера, няма и да има! Както и другаде, най-вероятно...
2. Правителствена болница е върха на сладоледа по далаверки, единствено "Пирогов" може да й съперничи (заради ОГРОМНИЯ поток пациенти)
3. По цял свят при такъв тип търгове има далаверка. Номера е да е в рамките на приличното и комисионната да е в ниските едноцифрени проценти. Иначе рано или късно се гърми.
Но не и в България - това е единствената страна в света, където НЯМА корупция - просто защото няма НИТО един осъден за корупция...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД