:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 220
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

България се "бетонира" на опашката в ЕС

В новото изследване "Индекс на настигането" страната ни е под №29, като вече диша праха и на Хърватия
.
Сближаването на новите държави в ЕС с по-старите съседи на Запад продължава. Но все още нито една страна от Централна и Източна Европа не е достигнала средните нива на цялостно развитие, характерни за Стара Европа. Това разкрива новото издание на TheCatchUpIndex* - "Индекс на настигането", за 2017 г. Индексът мери и класира постиженията на 35 страни - членки на ЕС и кандидатки, по десетки показатели в четири категории - "Икономика", "Демокрация", "Качество на живот" и "Държавно управление".

Новините за България не са радващи. Не са и изненадващи. С едно изречение - в ЕС има 28 държави, а ние сме на 29-о място. Което означава, че вече дишаме праха и на най-новото попълнение на Евросъюза - Хърватия. Май няма нужда от коментар.

Отличниците за 2017 г. са в Северозападна Европа. Дания, Швеция, Люксембург, Холандия, Финландия и Исландия оформят челната шесторка. А най-изостаналите пет са в Югоизточна Европа - Сърбия, Албания, Македония, Турция и Босна и Херцеговина са на опашката - от 31-во до 35-о място.

Прегледът по различните показатели само потвърждава печалните факти. Макар че вече 12-а година е част от Европейския съюз, страната ни прилича повече на съседите си от Западните Балкани, които мечтаят за членство, отколкото на Западна Европа. Далеч сме не само от Германия и Ирландия, но и от Чехия и Словения.

Младите в ЕС, които най-бързо настигат старите членки, са Естония, Чехия и Словакия. Те вече са по-добрата част от Европа, както подсказва класирането им - съответно 13-о, 14-о и 15-о място. България си остава абсолютен аутсайдер. А ако сравняваме темпото, с което се движим ние и естонците по европейската писта, прилича на състезание между "Ферари" и "Булгар рено".

В цялостната класация за 2017 г. България заема непрестижното 29-о място. A в категорията "Качество на живот" сме дори по-зле - на 30-а позиция, което означава, че си оставаме най-бедното и неуредено кътче на Европейския съюз.

"Индексът на настигането" поставя България на 27-о място в ЕС в категорията "Икономика" - след Румъния, но преди Хърватия и преди Гърция. Тук се отчитат доста критерии, но основното предимство на страната ни е ниският дълг, отнесен към мащабите на икономиката.

В областта "Управление" страната ни е 28-а, като от членуващите в ЕС само Гърция (29-а) се оказва по-зле от нас.

И в категорията "Демокрация" България не е горда еврочленка - показателно е, че класацията й отрежда обидното 29-о място.

Наскоро управляващите нарекоха "фалшиви новини" последните проучвания, които алармират, че медийната свобода у нас е в опасност. Но ето че и Индексът на настигането потвърждава лошите оценки - България се намира на унизителното 32-ро място сред 35 европейски страни по (независими) медии. Още данни допълват нерадостната картина в милата ни татковина - 30-о място по индикатора "Корупция", 29-о място по "Върховенство на закона", 30-о по "Доверие в хората".

Ниският държавен дълг си остава единствената ни гордост, като по този показател България е четвърта в Европа. Критично лошо остава положението по енергийна (не)ефективност, но все пак тук има добра тенденция - за шест години страната ни се е изкачила от последното 35-о на 32-ро място.

Това, че България се представя зле в категорията "Качество на живот", която включва благосъстояние и публични услуги като образование и здравеопазване, може да се интерпретира като неуспех икономическите постижения да се превърнат в по-добър стандарт на живот", отбелязват от "Отворено общество".

Авторите на "Индекс на настигането" са обобщили резултатите в доклад, озаглавен "Иска се повече". Основният извод, както подсказва заглавието, е, че новаците в ЕС трябва да се постараят повече, ако искат да заличат различията си със страните ветерани от Западна Европа. Това се отнася с пълна сила за България, която е лидер на групата "бавноразвиващи се".



НАГОРЕ-НАДОЛУ

Задачата на България да стопява изоставането си остава трудна и защото по-напредналите европейски страни не стоят на място, а също се развиват. "Спадът в редица показатели на страните, ударени най-тежко от финансовата криза, като Кипър, Гърция и Испания, вече е спрял, а друга тежко засегната държава - Ирландия, вече е успяла да се изкачи до осмото място в класацията. В общото класиране впечатлява устремът на Естония, която се е изкачила с пет места спрямо 2011 г. Унгария пък се е смъкнала с две стъпала надолу. И при старите членки има изоставащи. Кипър се е сринал с пет места в последните години. Италия и Гърция са изгубили позиции.

-------------



*Индекс на настигането е създаден и се поддържа от Институт "Отворено общество" - София. Новото изследване е достъпно на http://thecatchupindex.eu/TheCatchUpIndex/. Пълният доклад, който е на английски език, може да се намери на адрес http://www.osi.bgи http://www.eupi.eu/.





 .
Снимка: БГНЕС
.
8
3879
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
18 Май 2018 00:01
Хубавото да си последен е, че никой не може да те изпревари.
18 Май 2018 06:39
Хайде сега и "Индекс на настигането"... Поредната хранилка, пълна с лапачи от б'джета ли? Както и останалите "статистици"?
18 Май 2018 07:28
вече диша праха и на Хърватия

Още преди да бъде приета за член на ЕС, Хърватия беше доста преди нас. Ще рече афторът, че ако Норвегия, по някакви неясни подбуди, вземе, че реши да стане член на ЕС, в най-кратки срокове ще вземе да ни изпревари?
18 Май 2018 07:38
Бате , ГЕРБ , стабилност, опашка. Бие ги като маче о дирек ! Вече N-ти път... Ха така , и се така !
18 Май 2018 08:42
Не "на", а "под"
18 Май 2018 11:23
С такива феодали с робовладелски инстинкт, назначени за "бизнес" "дами"/"мен" толкова.
18 Май 2018 13:25
Никой не ни е взел за да ги настигаме! Но да си 29 от 28 страни-членки на ЕС е те това си е постижение! Евалла бе пичове, голема работа сте! Приложете още малко усилие, че да сме и след Босна и Херцеговина! Те тогава шапка ще ви сваля! А ако можете до 2030 да прогоните от тези земи всичко що е с български етнически произход това ще е лавров венец на главите ви! А ние които сме на 60 и нагоре поемаме ангажимента дотогава да измрем за да не ви пречим на далаверата! Бъдете здрави българи и уверено впръскайте гените си в народите при които емигрирате!
19 Май 2018 18:01
Educated Още с ника се издаваш, че за нищо не ставаш - овчери трябват ,премиерът го каза: Имаме нужда от овчари, козари и тираджии (https://www.dunavmost.com/Bulgaria/Video/12729-boiko-borisov-imame-nuzhda-ot-ovchari-kozari-i-tiradzhii) , а ти си се определиел като Educated и не в първа младост. Лошо и лошо. В съвременна България( разбирай нео-феодална България на Бай Буйовците) изборът не е голям. За тираджия не ставаш, вероятно, възраст. За козар - също, много тичат това козите, ей, но по иде да станем с теб овчери и подпряни на някой пън да си раздумваме за критическта теория на Хабермас - е ли тя всъщност епистимологично херменевтична или да, на приказка ей тъй , докато овцете пладнуват.
И с други работи не съм съгласен в стаията - не се отчита напредъка в страната ни в увеличавашата се бройка и концетрацията на хубави, умни , имотни и по определение предприемчиви на глава от населението. Населението и главите му намаляват, а ХУИ-те се увеличават, особено в географския център на родината - по жълтите павета - и така ще продължава до пълното изчезване на първите ( населението) и възнасянето на вторите (ХУИтата) на някакви по европейски територии и нива, което си е напредък отвсякъде.
Въобще, излишно песимистично, черногледо се интерпретират фактите - 29то място от 28 страни членки е своеобразен връх на стабилността, и посоката е правилна- вървим към 35 място, от което по стабилно няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД