:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,022
Активни 282
Страници 19,919
За един ден 1,302,066
ДВИЖЕНИЕ

Изходът за транспорта в София е един - по-малък трафик

Столицата най-накрая има генерален план за движение, но той ще остане за следващия мандат
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Задръстване без край.
Столицата най-накрая може да се похвали с генерален план за движение. Документът, с който "Сега" разполага, е изготвен от британския консултант "Мот Макдоналд", струва 2.3 млн. лв. и закъсня с повече от година. Вината за това е споделена - общината не е прецизирала какво точно иска, а консултантът е "опитал да мине метър" в разработката, обясняват общинските съветници. Документът вече е факт, но се случи да види свят в крайно неподходящо лято - предизборно. Общинските съветници трябваше да го разгледат преди ваканцията, но за да не даде поле за предизборни упражнения на опонентите си, ГЕРБ не го включи в дневния ред. Така приемането му най-вероятно ще е една от задачите, наследство за следващия общински съвет, а самото изпълнение ще се случи незнайно кога. Както винаги от това ще загубят единствено столичани.

----

Колкото и дискусионно да е, развитието на транспортната инфраструктура на София трябва да следва философията на големите европейски градове - за ограничаване на автомобилния трафик в сърцето на града. "Над 30-годишния опит показва, че независимо от усилията никога не успяваме да осигурим необходимия капацитет на уличната мрежа, така че да отговори на нарастващото търсене от автомобилния трафик, новата пътна инфраструктура изисква големи финансови средства и влошава екологията, а не подобрява условията на живот в градовете", пишат в анализа си експертите. Затова генералният план за движение всъщност трябва да позволява в бъдеще постепенно да се намаляват колите, да се стимулират градският транспорт и метрото, буферните и подземни паркинги, придвижването с колело или пеша. "Постепенното намаляване на автомобилното движение в центъра на града не е анти автомобилна мярка", категорични са консултантите.

Планът трябва да даде визия за развитието на града в следващите пет години по отношение на движението на всички - от пешеходците до тролеите, да предложи инфраструктурни решения за по-достъпна транспортна среда. Някои предложения могат да бъдат изпълнени бързо, без значителни инвестиции, а биха подобрили придвижването в града. Консултантите предлагат да се разработи транспортен коридор по бул. "Сливница", едно от най-натоварените трасета, поемащи основния трафик по направлението запад-изток. Движението би се подобрило значително, ако се промени и възстанови пътната маркировка, пусне се т. нар. зелена вълна, обособят се бус ленти. Другото бързо решение е за кръстовището на пл. "Македония". Там се предлага да се забрани достъпът на коли по ул. "Алабин". Това не би влошило с нищо трафика. Анализът на "Мот Макдоналд" показва, че чакането на светофарите би намаляло със 74%, дължината на опашките от коли - с 80%, а пропускателната способност на самото кръстовище би се увеличила с 14% - или от сегашните 7767 коли на час с новата организация биха минавали до над 9000 коли за час.



Как изглежда София сега



Преди да направят предложенията си, консултантите очертават тъжната картина в столицата. Тротоарите са тесни и в повечето случаи са заети от масите на кафенетата. А когато не са масите, са неадекватно паркираните автомобили. Състоянието на плочките е лошо и те не са обезопасени. Спирките са стари, подлезите - неподдържани и неосветени.

При над 30 на сто от кръстовищата в града липсват допълнителни светофари, които биха подобрили видимостта и своевременното потегляне на шофьорите. Също толкова от кръстовищата са с лошо състояние на настилката - заради коловози, неравности, паважни настилки, лошо отводняване, пукнатини и т. н. "Подобряването на състоянието на настилките може да повиши с около 10% пропускателната способност на кръстовищата", пишат консултантите от "Мот Макдоналд". При над 40 на сто от кръстовищата са установени пропаднали шахти, дупки, разрушени бордюри и др. Половината от кръстовищата са с неизползваема крайна дясна лента заради неправилно паркирали коли там или заради поставени кофи за боклук. При 95 на сто липсват знаци за предварително престрояване, които биха подобрили пропускателната им способност с около 15% извън пиковия трафик. При 57 на сто от кръстовищата трябва да се увеличи броят на лентите. Допълнителната лента за изчакване би увеличила капацитета им с около 500 автомобила на час.

За 10 г. пътуващите с градския транспорт са намалели наполовина. Съответно с толкова са се увеличили столичани, които се придвижват с колите си, сочат резултатите от анкетата на консултантите. Пеша до работата си се придвижват около 10-12 на сто от хората. Тук има ясна тенденция - ако разстоянието от работата до дома е 400-500 метра, всички са пешеходци. С увеличаване на метрите делът на пешеходците рязко спада, а когато работата се намира на повече от 1.5 км - процентът на пешеходците е нула. Незначителен е броят и на хората, които се придвижват с велосипед. Причините за това са както липсата на велоалеи, така и "опасностите в смесения транспортен поток, което велосипедистите усещат".

Консултантите са проучили 53 кръстовища. Със 170 000 преминаващи коли за 12 часа най-натовареното кръстовище в столицата е на бул. "Ал. Малинов" и "Цариградско шосе". С по около 100 000 коли за ден следват кръстовището на гара "Подуяне" и надлез "Надежда". Очаквано в класацията са се наредили кръстовищата на бул. "България" и "Иван Гешов", както и на бул. "Пейо Яворов" и "Драган Цанков".

Що се отнася до скоростта на придвижване по големите булеварди изследването показва големи разлики. Средната скорост на пътуване например по "Цариградско шосе" е над 60 км/ч, а по бул. "България" колите кретат с по 20 км/ч. Ниската скорост се дължи основно на голямото чакане по светофарите, като най-много шофьорите стоят на червено по бул. "Евлоги Георгиев" - в участъка между бул. "Черни връх" и "Мадрид". По бул. "Сливница" измерената средна скорост е около 40 км/ч в кварталите и по-ниска в центъра на града. "Зелената вълна", увеличението на лентите и максималното им използване биха намалили чакането и увеличили скоростта.



Повече улици или по-малко коли



Консултантите стигат до извода, който всеки шофьор открива всеки ден - че в София улиците са недостатъчно, капацитетът им отдавна е надхвърлен и е необходимо да се изградят околовръстни трасета, както и да се ремонтират основно улици и кръстовища. Елементарната логика обаче показва, че това би увеличавало колите в града. Въпросът какво иска София - да ограничи движението на коли в центъра за сметка на пешеходни зони или да го стимулира, няма ясен отговор от администрацията. Консултантите настояват, че трябва да се построи транспортен коридор северно от града - т. нар. Северна скоростна тангента, както и част от западната дъга между магистрала "Люлин" и Северната тангента. Тези трасета ще обслужват най големите търговски и индустриални зони в района.

За градския транспорт изводите и препоръките също са известни - трябва да се оптимизират маршрутите по най-натоварените трасета и да се намалят до минимум прекачванията, защото те отблъскват столичани от градския транспорт. Кметството подготвя в момента (всъщност поне от година) нова транспортна схема. Най-вероятно тя ще бъде приложена с пускането на втория лъч на метрото, който наистина би трябвало да промени транспортните навици на столичани. Някои маршрути на градския транспорт, дублиращи метрото, ще бъдат съкратени, а ще се пусне довозващ транспорт. Все пак обаче дори и с втория метро лъч, голяма част от София ще остане непокрита от него, затова трябва да се мисли за развитие и на маршрутите на автобуси, тролеи и трамваи. Обособените бус ленти по бул. "Цариградско шосе", "Сливница" и "Данаил Николаев" улесняват значително придвижването на колите на градския транспорт. Експертите предлагат да се обособят бус ленти и по бул. "Скобелев", "Патриарх Евтимий", "Евлоги и Христо Георгиеви", "Васил Левски".

Пускането на метрото и цялостното въвеждане на електронната система за таксуване ще доведе до промени и в тарифната политика. Добрите международни практики предлагат зониране на териториите за пътуване и различен билет за различната зона. Този метод предполага, че пътуващият плаща само за превозеното разстояние. И понеже това би довело до поскъпване на билетчето, засега от "Московска" 33 не обмислят такъв вариант. А и за да работи той, първо трябва във всички превозни средства да има електронно таксуване. Другият вариант за билет според времето, в което се пътува, не е твърде приложим заради задръстванията.



Прогнози



С въвеждането на интелигентна система за управление на трафика на 20 кръстовища, оборудване на 750 превозни средства на градския транспорт и монтиране на 600 електронни информационни табла на спирките се очаква да се постигнат следните ефекти:

- 20% намаляване на времето за пътуване;

- 15% намаляване на емитираните газове;

- 80% подобрено спазване на графика на градския транспорт;

- 40% намаляване на инцидентите на градския транспорт.

Консултантът предлага да се монтират интелигентни транспортни системи на няколко кръстовища, през които минават колите на градския транспорт. Това са по булевардите "България", "Евлоги и Христо Георгиеви", "Дондуков", "Борис III", "Яворов" и "Г. М. Димитров", както и при Ректората.



Скорости



Системата, която не предполага трафикът да се направлява от регулировчици, ще увеличи и скоростта по основните булеварди. Като цяло ограниченията не са съобразени с реалната ситуация и са изкуствено наложени. Тук консултантите са стигнали до интересни заключения. Ограниченията на скоростта според нормативни документи често са с 10-25 км/ч по-ниски от реално безопасните и не са съобразени със самия път. Така над 50% от шофьорите са в нарушение. Там, където обаче е въведена скоростта, която поддържат около 85% от шофьорите, ефектът е, че всички спазват ограничението. Увеличаването на скоростта до реалната за конкретния участък не води до увеличаване на инцидентите, а напротив - те намаляват с около 7%, обясняват експертите. Обратно - изкуственото намаляване на скоростта без въвеждане на допълнителни инженерни мерки увеличава броя на произшествията с 5.4%. Затова от "Мот Макдоналд" предлагат 5 трасета, по които да се въведе по-високо ограничение от 50 км/ч. За Южната дъга от бул. "Симеоновско шосе" до "България" се предлага 90 км/ч. Максималната скорост трябва да е 70 км/ч по бул. "Цариградско шосе", "Ботевградско шосе", "Владимир Вазов (от моста "Чавдар" до бул. "Ботевградско шосе") и по "България". Скорост от 80 км/ч се предлага по бул. "Брюксел". С тези различни от 50 км/ч максимални ограничения времето, за което се пропътуват булевардите, би намаляло значително. Шофьорите биха спестили половината от времето за минаване по Южната дъга - ако сега я пропътуват за средно 5.8 мин., с 90 км/ч ще изминат трасето за 3.2 мин. При бул. "Цариградско шосе" времето би спаднало от 13.2 мин. на 9.4 мин. или с 30%. При бул. "Ботевградско шосе" - от 8.8 мин. на 6.3 мин., при бул. "Владимир Вазов" - от 5.8 мин. на 4.1 мин., при бул. "Брюксел" - 4 мин. на 2.5 мин. При "България" - от 6.5 мин. времето би спаднало на 4.6 мин.

Освен по-високата скорост не е за пренебрегване и че системите за управление на трафика ще помогнат използваното гориво да намалее средно с 18%, парниковите газове - с 15% и емисиите - с 12 на сто.

Другият красноречив извод от изчисленията показва, че пътните инциденти биха намалели средно с 21%, а ограниченията на скоростта биха се спазвали от 72% повече шофьори, отколкото сега.



София без колела

В столицата има малко развити пешеходни маршрути, пишат консултантите. Трябва да се подобрят условията за придвижване пеша по няколко основни направления, тръгващи от Борисова градина към бул "Ал. Стамболийски", към Южния парк, към бул. "Македония". Трябва да се реконструират ул. "Граф Игнатиев", бул. "Христо Ботев" и "Дондуков".

Освен увеличение на цената на паркирането до 3 лв. за два часа в центъра, което е залегнало в концепцията на общината за "синя зона", консултантите предлагат и изграждане на подземни паркинги. Според тях трябва да се построят гаражи за 3300 места на 11 ключови места в централната част. Гаражите могат да бъдат ползвани и от живеещите в "сърцето" на града. Първият от паркингите трябва да се изгради под Паметника на Съветската армия, където има "джоб" при строежа на метростанцията на Ректората. Там се планират места за 300 коли. Най-голям брой паркоместа - 800, ще бъдат изградени на бившата гара "Сердика", където съоръжението ще бъде открито. От "Мот Макдоналд" предлагат подземни гаражи с капацитет от 150 до 600 места да бъдат изградени на булевардите "Ломско шосе", "Евлоги и Христо Георгиеви", "Джеймс Баучер" и "Цар Борис Трети". Паркинги се планират и на кръстовищата на "Г. М. Димитров" и "Климент Охридски" и на "Константин Величков" и "Ал. Стамболийски". "За изграждането на тези съоръжения са необходими 90 млн. лв. инвестиции, които могат да се възвърнат за 20 години, но само ако експлоатационните разходи се поемат от такси за паркиране", казаха от "Мот Макдоналд". Идеята за подземните паркинги брадясва с години, а кметството упорито нищо не прави. Засега на "Московска" 33 сторят паркингите по протежението на метрото, където ще се разкрият места за 3000 коли.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бул. "България"
Снимка: "СЕГА"
София не е приятелски настроена към велосипедистите - дори там, където ги има, лентите за тях са почти невъзможни за ползване.
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Дори за един месец в столицата не може да има пешеходна инициатива - доказа го "София диша" на "Цар Иван Шишман", която беше съкратена с една седмица.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Кръстовищата имат нужда от допълнителни светофари, за да се улеснят шофьорите, казва консултантът.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Запълването на дупките би подобрило значително трафика.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
"Зелената вълна" в София е рядко явление.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
За 10 години отливът от градския транспорт е огромен.
37
5387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
21 Август 2011 19:01
айде стига с тез велосипеди. тук не е дания или германия да ни топлия гълфстрийма, ами си идва студ на кутийки от сибир. няма лошо да се карат велосипеди през август, но през януари води до настинка, ревматизъм и ред други неприятности.

софия освен това няма магистрали, която да пресичат града запад-изток и север юг. при положение, че има доста реки, където спокойно може да се направи път над коритото на реката.

много може да се говори още, но има ли смисъл, т.е. чете ли някой.
21 Август 2011 19:15
Незначителен е броят и на хората, които се придвижват с велосипед. Причините за това са както липсата на велоалеи, така и "опасностите в смесения транспортен поток, което велосипедистите усещат"...




Ах, опасен им бил транспортният поток?! А им пречи и пешеходният! Трябва да обичаме пешеходците, както е световно известно. А велосипедистите някак изведнъж забравиха това. Взеха да мачкат кротките и умни пешеходци направо на тротоарите...

Ужасяващи факти мога да изложа в писмо до редакцията за предаване на авторката. И на властите!


21 Август 2011 19:23
Стратегия за транспорта на София за следващите 5 години! Ха-ха-ха........
Хората имат стратегия за такива неща за следващите 100-200 години.
Например Лондон......
Как успяват да съчетаят всичко така, че да няма задръствания?
Щом и в другите големи градове по света може защо и в София дето е много по-малка от тях да не може?
21 Август 2011 20:03
Шломо,

Достатъчен пример е пешеходната алея между Красно село и Бъкстон.
Велосипедистите олицетворяват най-добре поговорката за роба, който се развихря, когато му падне власт.
21 Август 2011 20:39
задължително парко място за всяка кола, зониране, солени глоби и солидни и реални изисквания за технически преглед и улиците сами ще се изчистят.
Към това естесвено пълен контрол и модернизация на градския транспорт - сигурно софия е столицата с най амортизиран и изпочупен обществен транспорт на континента
21 Август 2011 20:47
А, ето пример, мерси. Донаждам и доразвивам - подлезите! Жени, старци, инвалиди, по-малък е рискът да пресичате надземно сред автомобилите, отколкото в подлеза да издебне в гръб или да ви връхлети фронтално велосипедист, спускащ се по наклона за майки с колички! Понякога безмоторните рокери са цяла върволица...
21 Август 2011 21:35
Понеже бензина привършва, съвсем скоро трафика драстично ще намалее от само себе си, така че е останало още малко да потърпим.
И е абсолютно безмислено да се правят подлези и надлези и пробиви за т.н. огромен трафик - докато се направят, трафика вече нема да го има.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
21 Август 2011 22:13
Нищо не се казва за ненужните светофари през 50м., измъчените леви завои, острата нужда от еднопосочно движение и тупици, които да изпълняват функцията на паркинги! А прословутите кръстовища на две нива (за повече не се отваря и дума) се превърнаха във розов сън за Софиянци.
21 Август 2011 22:20
Трафик ли? Когато столицата престане да бъде най-привлекателното за кражби местоживеене, всичко шъ съ оправи. Верайте ми ! Иначе - местим язвата на друго място и след 100 годин пак така...
22 Август 2011 06:15
помогнат използваното гориво да намалее средно с 18%, парниковите газове - с 15% и емисиите - с 12 на сто.


Е те тука е заровено кучето - др. Златев ще обеднее с 18% и още по-ожесточено ще лъже на карти охранителя си, който му е Минпред. Затова законопослушно ще има спявка с Боко и анализът за 2.3 млн. ще бъде мушнат в най-дълбокото чекмедже.

ПП Др. Шломич яко са го газили коллетата и оттогава е така
22 Август 2011 06:52
Топ Гън е прав(а).
Две нива и ТАКСА за центъра.
22 Август 2011 07:38
Още по-добре е 5 нива и двойна ТАКСА в центъра!!!
22 Август 2011 09:37
Обратно - изкуственото намаляване на скоростта без въвеждане на допълнителни инженерни мерки увеличава броя на произшествията с 5.4%.

Те това не е лошо да се вземе под внимание за междуградските/селските/ пътища. Не знам защо някой е решил, че на опасен участък, където поради неправилно изпреварване стават куп катастрофи, намаляването на скоростта на 40-50-60 км в час ще намали произшествията.
22 Август 2011 09:37
Искам само да попитам тези умнотии (които всички си ги знаем) дето е написала английската фирма, не можеше ли едни български експерти да ги изследват, ами да не плащаме милиони за външни консултанти. Абе как успявахме да имаме и вода и планиране и какво ли не, без английски консултанти. Как сме оживели без тях.
22 Август 2011 09:50
Месо, не оставяш мухите да те накацат, а? Много си наблюдателен и дедуктивен, бе!


Дължа да те светна за твое разочарование, но и просвещение, че засега физически не съм осакатяван, освен от страховата невроза. Затова пък детронирах един връхлитащ колелджия, като машинално, но ловко го праснах по пищялките с бастуна си и светкавично го заврях между спиците. Бастуна временно изтървах, но пък оня се прескамбичи!

Така де, и ние инвалидите сме на всеоружие веке.

22 Август 2011 10:06
Нищо не се казва за ненужните светофари през 50м.,

Бул."Тодор Александров" в отсечката "Опълченска" -"К.Величков" е христоматиен пример за това
22 Август 2011 10:15
Затова пък детронирах един връхлитащ колелджия, като машинално, но ловко го праснах по пищялките с бастуна си и светкавично го заврях между спиците. Бастуна временно изтървах, но пък оня се прескамбичи!


Жалко, че момъкът е бил с каска и протектори, инак можеше и медал от даскалицата да получиш, Шломич, за изтребване на нагли животни! Ну, пагади!
22 Август 2011 11:04
Достатъчен пример е пешеходната алея между Красно село и Бъкстон.

Хм-хм, Сократе, тая алея не е ли всъщност велосипедна? Май че си има съответните знаци. Като по другата съществуваща велоалея покрай Перловската река. По принцип е безумие да поставяш пешеходци и велосипедисти на една и съща алея.
А иначе, за съжаление, вярно е, че много колеги велосипедисти взеха да се правят, че пешеходците не съществуват. Заприличаха на автомобилни шофьори, с други думи.
Колкото до консултантския план - всичко е достатъчно очевидно и можеше да бъде казано от всеки нормален и що-годе образован жител на София, без да му се плаща такъв хонорар. Разбира се, въпросните препоръки няма да бъдат осъществени, защото за тази цел е необходимо бачкане.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
22 Август 2011 11:06
велосипедист, спускащ се по наклона за майки с колички

По наклона за майки с колички (и велосипеди) обикновено пъплят тълпи пешеходци, които по никому неясни причини отказват да минават по стълбите. Нагледен пример е подлезът при Ректората.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
22 Август 2011 11:45
За Ректората не знам. Но пробвай стъпалата на подлеза към езерото Ариана... Умолявам те. И пак се обади.
22 Август 2011 11:55
То може много да се направи, ама като кратуни са се насъбрали по общините и другите институции...
То мисълта им е само в това как да се дообогатят.
22 Август 2011 12:20
Поредният скъпо платен документ, от който няма никаква реална полза.
Всички подобни документи не отчитат най-важното нещо - корупцията в управлението на София, а и на държавата, с резултатите от тази корупция, които резултати обезмислят всякакъв такъв документ.
Примерно:
Отчита ли документа как София ще се продължи да се презастроява в разрез на всякаква нормална логика, както е вече 21 гопдини? Едва ли. Отчита ли документа изключително вредната политика на кметове и общинари към градския транспорт на София, принуждаваща все повече софиянци да ползват личните си МПС-та вместо градския транспорт в София, особено силно изразено в последните гоидни? Пак не. А отчита ли този документ безумието на общината да строи нови линии на метрото без паркинги около метростанциите? Пак не. И т.н. и т.н.
Утре друга фирма ще прави пак подобен докмент, защото от този вече съвсем очевидно няма да има смисъл и после пак и пак..... ще плащаме. Кипи безмислен труд.
22 Август 2011 12:21
Колеги, не се заяждайте взаимно! Който е едновременно велосипедист, мотоциклетист, водач на МПС, пешеходец, ползващ градски транспорт и т.н. знае:
Грешките в Мегаполиса София са напълно умишлени, когато не иде реч за обикновена некадърност. И това ще е така, докато общинари, кметове, чиновници, инспектори и обикновени дизайнери не бъдат принудени със ЗАКОН да слязат от автомобилите (предимно служебни) и да изтърпят програмирания хаос който са създали на собствените си глави.И други крайници.
22 Август 2011 12:31
Изходът за транспорта в София е един - по-малък трафик

Е, не съвсем - и булеварди е добре да има.
За по-малък трафик трябват поне няколко неща:
1/ Все по-добър градски транспорт, а не все по-лош както стана по времето на управлението на ГЕРБ, а и преди това при Мафиянски и СДС. Като минимум това означава автобуси, тролеи и трамваи все по-начесто, а не все по-нарядко. Метрото е добро, но е недостатъчно. Добрият градски транспорт може да свали много хора от колите им, но в София е обратното - кметове и общинари принуждават хората да спрат да използват градския транспорт.
2/ Освобождаване на улиците от паркираните коли, но това вече трудно ще стане с корупционното презастрояване на София, което продължава с бесни темпове.
3/ Спиране на презастрояването на София, но откъде ще лапат далавераджиите в общината?
4/ Осигуряване на горната основа на нормална скорост на движение, което ще намали едновременно намиращите се в движение МПС-та, но това означава по-малък разход на гориво и по-малки печалби за бензиностанциите.


22 Август 2011 12:33
Ако тъпанарите, които управляват територията и нейната столица бяха:
1. Направили читав градоустройствен план,
2. Задължили всяко ново строителство да включва и подземни паркинги,
3. Поддържали пътната структура в задоволителен статус,
4. Въвели нощното зареждане на магазините,
5. Надстроили проблемните кръстовища на няколко нива

сега нямаше да има нито нужда от кризисни мерки, нито от консултанти.
В сравнение с повечето европейски столици, селцето София може да се управлява без проблеми и напрежение.
И без никакви ограничения.

P.S.Да добавя : корумпираните тъпанари.

Редактирано от - Doctora на 22/8/2011 г/ 12:35:01

22 Август 2011 13:42
Аз да попитам:
- Защо за твоя хамър и моето сейченто таксата за паркиране, ГТП, винетната такса и разни други плащания са еднакви?
22 Август 2011 13:49
Ако тъпанарите, които управляват територията и нейната столица бяха:
1. Направили читав градоустройствен план,
2. Задължили всяко ново строителство да включва и подземни паркинги,
3. Поддържали пътната структура в задоволителен статус,
4. Въвели нощното зареждане на магазините,
5. Надстроили проблемните кръстовища на няколко нива
сега нямаше да има нито нужда от кризисни мерки, нито от консултанти.

Сега щяхте да виете, че тъпанарите пръскат пари за инфраструктура, както виете за метро и магистрали и че унищожават честния частен бизнес с изисквания за паркинги и нощно зареждане.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
22 Август 2011 13:59
Но пробвай стъпалата на подлеза към езерото Ариана...

Там наклон за майки с колички (и велосипеди) няма. Ако искаш да минеш оттам с велосипед, трябва да си го носиш. Впрочем, същото важи за около 80-90 % от подлезите в София, тъй като те нямат обособени наклони, а само някакви ръждясали релси, поставени за един определен стандарт бебешки колички, което означава, че не стават нито за велосипеди, нито за всички останали колички. Та и там пада яко носене - било то количка или велосипед.
Там, където съществуват обособени наклони, пешеходците, пак казвам, по незнайна причина, си ги харесват вместо стълбите. Изключения са подлезът на "Цариградско" на ул. "Загоре" (защото там коридорът за колички и велосипеди е прекалено тъмен) и този на Орлов мост срещу "Сан-Стефано" (там пък наклонът е много стръмен и хлъзгав, което на свой ред го прави опасен за колички и велосипеди).
Изобщо, софийските подлези са шедьовър на инженерната мисъл...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
22 Август 2011 13:59
Все по-добър градски транспорт, а не все по-лош както стана по времето на управлението на ГЕРБ, а и преди това при Мафиянски и СДС.


Ето го решението - БСП и ДПС, плюс остатъците от НСДВ. Когато те управляват, има само градивност и напредничавост.
Това нещо ми напомня изказванията на генерала-нужникар, как се печели войната...
22 Август 2011 15:29
Всъщност преди беше доста по-зле трафика!
Откак пуснаха първия лъч до Младост, нещата доста се укротиха.
В тоя смисъл, очаква с пускането на втория и третия лъч още повече да се намали трафика.
Който като мен кара всеки ден знае че нещата са така!
Требе да се наблегне на някои по-невралгични зони приоритетно и нещата още повече ще се изчистят!
Например:
1. Входа на Младост - тука требе да се прави, струва, но да се разшири платното, за сметка ако ще на зелените площи.
2. Входа за Дружба (откъм Цариградско) - тук очаквам като се удължи метрото и трафика да намалее.
3. По канала посока Орлов мост, кръстовището с Графа - там влизат коли откъм Лозенец и става мазало
4. Ректората (разбира се и винаги Ректората) - с безкрайните светофари - макар да е подобрена ситуацията и там напоследъка.

22 Август 2011 16:43
тези всичките неща щях да им ги напиша за 2.3 лева, а не за 2.3 млн. лева особено в частта за пътната настилка и сигнализацията, ама имат пари плащат
22 Август 2011 17:54
Сгугню,
всеки може да даде някакви разумни предложения за тези части на София, които добре познава. Само дето вече е практически невъзможно да се осъществят. Примерно за входа на Младост предлагаш "да се разшири платното, за сметка ако ще на зелените площи". Вероятно имаш предвид най-натоварение вход - бул. Ал. Малинов и Цариградското шосе. Да, би трябвало това да е поне булевард с две платна с по четири ленти на всяко платно и така до Околовръстното или поне до Деница, само дето вече не може - всичко около булевард А.М. се застрои и вече няма къде да се направи разширението, а ако се отчужди и събори, нали се сещаш колко десетки или стотици милиони трябват за обезщетения.
22 Август 2011 18:06
Сгугню,
За мен разумното решение е градски транспорт работещ на все по-голяма загуба, дотиран от общината, но много начесто в с голям времеви диапазон - горе-долу както беше преди 20 години. Общината прави обратното - увеличава интервала между автобусите, много хора престават да ги ползват, защото много се чака по спирките и общината понеже нямало пътници или закрива линията или още повече увеличава интервала и цикъла се повтаря.
Примерно в Младост - претъпкан автобус 306 на две минути през 80-те години, претъпкан 305 на 2.5 минути и т.н. с останалите автобуси. Сега как е - полупразен 306 сутрин на 12 минути после на 20, че и повече, а през събота и неделя по на 25-30 минути. 305 същото и последен автобус от Младост към Централна гара в 22:55. Автобус 1 до Кокалянско ханче беше на 5-7 минути. Сега го разредиха толкова много, че го обединиха с двойката, която беше един малък автобус който се качваше и слизаше от/до Кокаляне. Няма да има намаление на трафика без редовен градски транспорт. 313 защо изчезна? ...
22 Август 2011 18:11
aldycrown,
Ето го решението - БСП и ДПС, плюс остатъците от НСДВ. Когато те управляват, има само градивност и напредничавост.
Това нещо ми напомня изказванията на генерала-нужникар, как се печели войната...
Не е лошо човек от време на време да маха наочниците! Това, че не харесвам управението на София при ГЕРБ и при Мафиянски и СДС, не означава, че искам София да се управлява от примерно ДПС или БСП. Така може да "мисли" само човек с наочници.
22 Август 2011 19:21
Ние предлагаме като решение на проблемите, насадени от новата демократична селско-провинциално-милиционерс ка власт следните мерки:
1. Да се изгорят частните автомобили като в Камбоджа на Пол Пот
2. Да се изземат книжките на частните шофьори и се оставят само Мерцедесите на Софиянски
3.Да се въведат купони за хранителни продукти и горива
4. Да се разпределят цървули, газ и шарлан на калпак
5. Да се въведат дървените налъми
6. Масово да се въведат цигански каруци и файтони
7. Велосипедите да станат основното средство за движение по автострадите.
8.За да се намали движението, да се върнат на село всички пеизани воглаве с бившия президент Зельо Зелев.
Инициативен комитет на Партията на обидените в България приема и други предложения, стига да са достатъчно идиотски.
22 Август 2011 19:47
Нищо против велисипедите, но ще започна да се придвижвам на двуколеска тогава, когато търтейте от власта също се качат на такива, а не аз да въртя педалите, а те да пъчат охранените си тумбаци в коли купени от мен, с бензин платен от мен и с шофьори платени от мен, и от останалите данакоплатци, разбира се. Който не е съгласен с мен да яхва велисипеда и да криволичи между дупките.
05 Юли 2013 14:43
Този план"на британския консултант "Мот Макдоналд", струва 2.3 млн. лв. и закъсня с повече от година." Интересно това реална цена ли е и какви неустойки са платени за закъснението. И дали ще се използува за нещо, освен за отчет за усвояване на средства. И последно, нямаше ли български експерти, които познават по-добре положението да направят подобен план. То може и да имало като подизпълнители, да са свършили работата, но лъвския пай да е отишъл при британците.Кой да ти каже, прозрачността в общината, водена от кметицата с голям рейтинг, явно е на нивото на рейтинга...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД