:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,828,096
Активни 276
Страници 2,792
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Иван Игов: Свели сме образованието до една пералня за пари

В държавата се въртят около 5 млрд.лв. за всички курсове за подготовка на деца на всякакви нива, казва психологът
Снимка: Борислав Николов
Иван Игов е роден във Варна. Завършил е психология в Софийския университет и е специализирал училищна психология. От 20 години работи като училищен психолог в Националната природо-математическа гимназия "Акад Любомир Чакалов" в София. Автор е на държавните стандарти за обучение по психология в средното образование и на учебника за 9-ти клас "Социална психология и психология на общуването".



- Г-н Игов, като училищен психолог каква диагноза поставяте на българското образование?

- Българското образование е в страхотна криза. То прилича на старите мостове по Черноморието, които са от железопътни релси и са на 20-30 години. Като ги погледнеш отдалеч изглеждат много романтично, но като се доближиш виждаш, че всичко е проядено и всеки момент ще рухне. Всеки път, когато някой реши нещо да направи, той връзва нова релса върху старата с идеята, че мостчето някак ще се задържи и ще има същия приемлив романтичен вид. Горе- долу такова е и нашето образование. Всичко, което се прави, е закърпване със старите средства.

- Защо?

- Защото нашето образование е митологизирано. Смята се, че си е хубаво такова, каквото е. Оттук идва и тезата, че то не трябва да се пипа. Първото нещо, което трябва да направим е, да си признаем, че нашето образование е болно. И то много болно. Точно така, както алкохоликът, за да се излекува, първо трябва да каже "аз съм алкохолик", или "аз съм болен човек". После трябва да се предприеме цялостна кампания за българското образование, да се направи цялостен проект, който да излезе в масовото пространство и да бъде обсъден. Знам, че това е бавен процес, но има процедури, по които може да бъде направен. Има хора в България, които разбират от образование, които са видели как това се прави навън. Ако тези хора бъдат събрани, би се намерила онази теза, която да извлече най-доброто от европейското образование, така както са правели нашите деди през Възраждането и да се изведе онази квинтесенция, която би ни свършила работа.

- Едва ли обаче сте първият, който открива, че има нещо гнило в образователната ни система. Защо нищо не се прави?

- Защото ако някой каже нещо такова, от хиляда места писват: "Не ни пипайте образованието, то си е хубаво. Или пък: ние вече правим нещо ново". А всъщност отново се дозакърпва старото. Това, което липсва на нашето образование е първо, че не е специализирано съобразно възрастовите изисквания и умственото развитие, потребностите на децата от различни региони или тяхната етническа принадлежност. И второ, че то не е насочено към изграждане на социални умения, които да им свършат работа в живота. Сексуалността например трябва да се учи в начална училищна възраст. Не можеш да видиш, че мама и тате правят секс в леглото и от това да правиш личностна криза. Повечето от децата изпадат в такава криза, защото не знаят за какво става дума. Вместо да се радват, че родителите им се обичат. Не можеш да оставиш едно дете на 12-13 години да избира следващата си стъпка в образованието без да е наясно какво иска. Или пък не можеш да гледаш на училището като на място, което трябва да бъде разрушено, защото ограничава свободата ти. Ти трябва да знаеш смисъла на училищната система. Ако ние се насочим към изграждане на повече социални умения в масовото училище, то тогава ще можем още по-добре да разработваме специализираните училища.

- Училището обаче е добър пример за корупция и корупционно поведение...

- Там, където нещата са гнили, където няма ясна система, там пълзи и корупцията. Използва се един стар ефект - че българинът е готов да задели и последната си хапка за образованието на децата си, за да се изсмукват максимално много пари на всякакви нива. Масово училищата в първи клас започнаха да правят прием. Има утвърдени системи за училищна готовност, само че те не се използват, защото не могат да се манипулират. Вижте какво става във всички престижни училища. Почти всяка година има скандали, но всеки си затваря очите, въпреки че тези изпити са незаконни. Не можеш да провеждаш изпити за сортиране на децата без регламент. Това ставаше и след 7-ми клас по-рано. В държавата се въртят, по скромни изчисления, около 5 млрд.лева за всички курсове за подготовка на деца на всякакви нива.

- Как се отразява това на учениците?

- Още в най-ранна възраст им светва в очичките, че не най-добрите, най-способните и най-умните, а тези с лактите, връзките или парите стигат до съответното място. А не можеш да изпитваш уважение към една система, която показва неуважение към теб. Представете си какво училище за живота е това. Тоест, вместо да изграждаме реални и социални умения, ние всъщност показваме на децата най-тъмните страни на това, което се случва наоколо.

- Според вас ако наистина се въртят около 5 млрд.лева за година, какъв е шансът системата сама да се откаже от практиката на частните уроци?

- Последните 10 години всяка година се повдига този въпрос и нещо не се случва. Когато се заговори за тестове, веднага някой писва, че няма да свършат никаква работа. Нищо че хората по света от 60 години провеждат прием с тестове за обучителни способности. Тази система подбира децата според техните способности, без да ги елиминира, и им казва: ти ставаш за това, ти за това, ти за това. Тогава вече няма обидени, защото ако аз съм добър спортист, нека ти да си добрият математик, а ти - добрият литератор. А тук ти казват: ти оставаш, ти се махаш. И ти оставаш не защото си по-добър, а защото зубриш повече или мама и тате имат по-високо обществено положение. Защо само в България се говори за корупция в образователната система? Просто защото сме довели нещата дотам да използваме желанието на българина да бъде по-образован, свели сме образованието до една пералня за пари и очакваме оттам някакви резултати.
18
2754
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
16 Септември 2003 00:38
Щом като се въртят толкова пари за каква криза става дума.
Хората не плащат за нещо, което не им трябва или не им служи
Откровено казано този експерт или не е на мястото си, или мястото му отдавна е другаде.
16 Септември 2003 04:28
"Още в най-ранна възраст им светва в очичките, че не най-добрите, най-способните и най-умните, а тези с лактите, връзките или парите стигат до съответното място... Представете си какво училище за живота е това."

Ами да, ТОВА става в живота. Никога - повтарам, НИКОГА, не са успявали, не успяват и няма да успяват добрите, способните и умните, ако нямат в допълнение поне едно от лакти, пари или връзки. Аз израстнах с подобни илюзии и не че съм зле, но средна работа. Децата си ще подготвя навреме.

Децата освен основни познания по литература, математика и в науките имат нужда от финансова грамотност, от умения да общуват, от право, от морал.
16 Септември 2003 05:37
16 Септември 2003 05:43
Не знам какво не ви харесва?
Съвсем нормално интервю. Наистина нищо ново не научаваме, но нали все пак някой трябва да развее байрака. Царят наистина е гол.
16 Септември 2003 08:45
Минаващ, май не си чел внимателно -- човекът казва, че се въртят толкова пари за частни подготвителни курсове, което ще рече, че държавното образование не си върши работата.

Логично е да предположим, че колкото повече държавното образование не си върши работата, толкова по-заинтересован е частникът.

И ако се окаже, че частниците държат лостовете за държавното образование...
16 Септември 2003 12:22
Съдържателно, подредено и спокойно изложение на познати проблеми. Напълно вярно! Най-важното - не е песимистично, а това вече е прогрес!
16 Септември 2003 13:51
КАКВИ 5 МИЛИАРДА ???/АБЕ ВИЕ СТЕ ИЗКУКАЛИ НЯКОЙ ИЗОБЩО НАЯСНО ЛИ Е С ЦИФРИТЕ? А И КАКВА ПСИХОЛОГИЯ СЕ УЧИ В СОФ УНИТО? ТОЯ ПОСЕРКО ЯВНО СА ГО ОТРЯЗАЛИ ОТ"КОНСУЛТАЦИИ" Т А СЕГА РИЕ
ОТДАВНА БЪЛГАРИНА НЕ ДАВА ГРЕШНИ ПАРИ ТОЙ СИ КУПУВА ДИПЛОМА ...
ОСВЕН З А ЧУЖДОЕЗИКОВИ КУРСОВЕ. НЕ СЕ ДАВАТ ПАРИ ЗА ИЗМИСЛЕНИ ДАСКАЛИ...
СТАВАШ СПОНСОР И ЦЯЛОТО УЧИЛИЩЕ ПЪК ТИ СПОНСОРИРА ЧЕДОТО СЪС ЗНАНИЯ , КОЕТО ТО ТАКА И НИКОГА НЕ ПРИЕМА
5 000 000 000 Я ГО ЗАЛЕЙТЕ С БЕНЗИН ТО ЯИ ТЕЗИ ДЕТО МУ СЕ ВРЪЗВАТ...


ПП
НЕ ГИ ПАЛЕТЕ ОЩЕ - НЕК АСЕ СТРАХУВАТ...:-)
16 Септември 2003 13:52
Да бе, то се вижда веднага, че татко ти е бил спонсор...
16 Септември 2003 13:59
До ЕГАТЪ : еи смешко човека е достатучно врqл и купqл в системата за да знае освен това е и автор, научи се да уваяваш по-старите и по-опитни хора , или ти имаш повече стай в булгарското образование-защото тои се е учил 20 години и после 20 е работил.засрами се
16 Септември 2003 15:14
A Gospodina Igow kato gowori za peralniata za pari w obrazowanieto znae li kakvo stava i na rabotnoto mu miasto NPMG. Koito ne hodi na kurs v gimnaziata pri prepodawatel ot tam ne vliza v NPMG.
16 Септември 2003 16:36
Похвално е че има хора, намерили пазарна ниша за 5 милиарда годишно. Това е значително повече от милиарда на Костов от митниците, който още не е хванат. Съществуват единствено известни математически проблеми.
Децата на възраст 7-18 години, за които явно се хвърлят 5-те милиарда за дообучаване са някъде към 920 хиляди. Като се извадят около 15% циганета, за които едва ли някой плаща, остават 780.000 деца. Ако приемем че абсолютно всички са тъпи и се плаща за дообучаване, при средно 2 ученика на семейство това касае 390.000 семейства. Делим 5 милиарда лева на 390.000 семейства и получаваме че всяко семейство плаща за курсове на децата годишно 12.820 лева или ако извадим и 2 месеца ваканции - по 1.280 лева средно на месец.
Извод - родители, не си хвърляйте милиардите нахалост! Ако детето ви е наистина толкова тъпо, че не може да събере 2 числа, и уроци няма да му помогнат. От глад обаче няма да умре. Все ще може да се изучи за някакъв ....лог или в най-лошия случай за журналист.
16 Септември 2003 16:54
Игов беше свестен даскал
А преди 15-на години НЕ БЕШЕ нужно да посещаваш курсове - нито сега е нужно.
Някои хора ВЯРВАТ, че тъпото им детенце-наркоманче ще поумнее ако ходи на курсове, или че не-тъпото няма шансове ако не ходи, щото съседското ходи ....


16 Септември 2003 18:57
Иван Игов беше явление в НМГ. Нестандартен и силно индивидуален подход в работата му с учениците. Фен съм му.
Не съм съвсем сигурен но май е първия училищемн психолог в БГ.
Егати смята че не се учи психология в "унито" - нямам представа, но Иван Игов е със огромен практически опит в училишната психология. Не бих го нареъкл просто "даскал".
16 Септември 2003 18:58
Тестовете - там където са въведени е защото е по-лесно да се обработват като информация. Изпитите са част от образователния процес, а не просто преценка на знания. В психологията са въведени за да с стандартизират въпроси и отговори и съответно да се въведат категории. В природните науки по-често е важна логиката на получаване на отговора а не точността му когато става дума за обучение. Не съм им фен
16 Септември 2003 18:58
Повръща ми се от хора които знаели как е в другите ( на запад ) страни и също като дядовците ни да взимат и прилагат у нас. С нашето проядено и изгнило образование се оказва че ние ходим и учим хора във въпросните "други" страни. В БГ обаче винаги има някой който иска реформи повлияни от "другите" страни. Не разбирам защо винаги трябва да започваме от кота нула като янките дето решиха да разчистят изоснови световните търговски взаимоотношения.
16 Септември 2003 19:12
След като е толкова важно да се оцени образованието в БГ за да се прецени дали да се промени по западен модел, може би е по-лесно първо да се провери продукта на това образование в условията на самия западен модел - българите които са студенти или работят там. Ако тия хора се представят добре то Иван Игов и хората като него са си свършили работата независимо че им се иска да я вършат по-добре.
Поздрави от Мичиган
16 Септември 2003 20:16
Веднага мога да кажа по горните постинги кой е в зрялата възраст и на кого морето му е до колене... Ще ви дам следния пример: когато бях в 7 клас горката ми майка се изумяваше колко по-напред съм с "материала" в сравнение с нейното време; когато синът ми беше гимназист установих, че по някои "предмети" той изучава нещата със закъснение; сега, когато дъщеря ми е гимназистка установявам, че тя нищо съществено не научава в сравнение с моето време. И затова нямам нужда да ми казва някой друг, че има деградация - аз сам го виждам и мисля подобно на интервюирания господин. Що се отнася до натрупването на пари, лактите, ноктите, подмазванията, рушветите и пр. - някои хора го имат вродено, така както добрината, умът, тактичността, класата. И не се престаравайте в тази посока, драги ми амбициозни, недоузрели татковци/мамички.
Иначе, интервюто е бомба!!!
16 Септември 2003 22:44
Именно
Попаднала в предходната
Бум
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД