:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,824
Активни 464
Страници 14,389
За един ден 1,302,066
Сегашно продължително

Самозванство

Преди няколко дни по сутрешния блок на най-гледаната телевизия - bTV, дама, представена като професор, говореше за книгата на друг професор, в която се твърдяло, че всъщност преди много години хората били с три очи и четири ръце. Водещата кимаше сериозно, задаваше уточняващи въпроси.

Случката ми се свързва с разкритията на "Коалиция 2000" за корупцията в университетите. Много са съмненията ми около всяко изследване на такова неуловимо нещо като корупцията. Какво точно сравнявате - един взима 100 лв. за изпит, друг - десет хиляди за пуснат ТИР? Една идва с поразкопчано деколте на изпит, друг подава плик с банкноти? Един пуска без изпит детето на колега, друг върти книжката ви в ръце и подканящо повтаря: "Сега какво да ви правим"...



Корупцията и говоренето за корупцията не са едно и също



Какво бих казал с твърдението, че поповете са корумпирани, взимат ми парите, а не извършват истинско тайнство? Бих казал, че църквата е загубила авторитета си. Иван Еленков писа, че от Освобождението насам изблиците на антикорупционно говорене следват политическите кризи и обикновено затихват без последствия. Ето ви сега такъв изблик: самият факт, че странната теза за корумпираността на университетите така охотно се тиражира в публичното пространство, е знак за дълбока криза на доверието в тази институция.

Така се връщам към началото. Един човек се нарича професор и започва да ви говори за това, че хората имали по три очи. Друг доктор заявява, че българската нация е на 12 хиляди години и че Исус Христос е българин. Трети лекува рак с помощта на втренчен в темето ви поглед. И разбира се, ако друга нестопанска организация реши да направи изследване, със сигурност ще установи, че застрашително голям процент смятат българските професори за идиоти.

Проблемът е в това, че скочихме без аклиматизация от един държавно регулиран свят в джунглата. Хората си мислят, че има кой да отговаря за това кой е професор и кой не, кое е университет и кое не е. Няма.



Днес всеки може да учреди учебно заведение



Винаги ще се намери по света партньор, който да го признае, работодател, който да приеме дипломите. Либералната философия на образованието, който избрахме, предполага дълга традиция и желязна йерархия в престижа на заведенията, от друга страна - интелектуален пазар, т.е. все неща, които тук няма. В САЩ нищо не значи, че си "професор": ти или си професор в Харвард, или професор в университета на преподобния Муун, което не е същата професия. У нас тази руска и централноевропейска традиция на легитимация чрез титли продължава да е жива и след смъртта на държавното регулиране (забележете как се докторосват и професоросват политиците!).



Живеем във време на радикално самозванство



Някой регистрира неправителствена организация, спечелва проект, прави изследване, разгласява резултатите - и това се представя като наука. Няма научна общност, която да обсъжда методите, резултатите - трябва само да се убеди спонсорът, който обаче по определение не разбира точно от това, а медиите гълтат всичко. Някой тръби, че е написал книга или нарисувал картина. Няма критика, която да оценява - ако някой се изкаже, той е или откъм рекламата, или - много по-рядко - личен враг на автора. Преди няколко години беше достатъчно да кажеш "аз съм банкер", за да ти дадат няколко милиона - поне това стана по-трудно. За висшите учебни заведения подобни затруднения още не са настанали.



Корупцията, доколкото я има, е само върхът на айсберга



Въпросът е, че бруталната дерегулация (на български: безхаберие) накара честните "производители" да фалират и отвори път за мошеници, след които вече се задават големите чужди интелектуални концерни, които скоро единствени ще захранват пазара ни с квалифицирани кадри. Ако повечето така наречени университети просто продават дипломи, каква морална бариера може да има пред отделния преподавател да вземе и нещичко отгоре? Студентът знае, че ако си е платил частната такса, ще получи диплома, защото "клиентът винаги е прав"; учи - не учи, главното е да плаща. Е, ако това е политика на цялата институция, защо да не бъде политика и на отделния преподавател? Или дори на секретарката, която фалшифицира дипломи? Така мислят и споменатите катаджии: ако ти съставя акт, ще ти излезе по-скъпо - и за теб добре, и за мен...

Самият "продукт" е обезсмислен:



образованието се превърна в симулация,



трябва да имаш "тапия" и толкова. Рязко паднаха образователните нужди. Младежите днес са изправени пред два пътя - сервитьор или емигрант. За сервитьори диплома не трябва. За емигриране пък дипломата е бюрократична формалност, за да се запишеш някъде.

Ние в Софийски университет, с право или не, се смятаме за най-сериозното висше учебно заведение - само че новата кампания по тристепенното образование ни принуждава да продаваме магистърски програми на пазара наред с учредени вчера заведения. Борбата е жестока, таксите са високи. А конкуренцията продава тапията срещу по-малко усилие за единица изпит, с по-малки инвестиции (без съвети, хабилитирани лица, процедури и т. н.). Какво да правим? Да слезем неусетно на бакалавърско (нещо като бившето "полувисше") равнище? Или да се впуснем и ние в подбиването на цените?

Как може да се развие тази ситуация? Или държавата трябва незабавно да регулира пазара на висшето образование (виж ми окото), или трябва да чакаме много десетилетия отделните учебни заведения да се споразумеят за някакви минимални критерии, да учредят браншови организации, да се саморегулират. Дотогава периодически все ще говорим за корупция.
75
745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
02 Октомври 2003 21:27
02 Октомври 2003 21:40
Да бе Ивайло
Просто си прав до дупка
Университе не образова
Това е корупцията
Не вземането под масата, не симулираните изпити
Симулира се цялата образователна система ТОВА Е КОРУПЦИЯ
Каза го
Сега иди да го ...защитим!
02 Октомври 2003 22:16
Написаното от Дичев е безкрайно обвързано с това, което наскоро писа Дон. Човек го побиват тръпки от жестокостта на действителността и най-вече от автопилота на електората, който се е втренчил в предстоящите избори като в манна небесна и се надява, че този път това ще даде нов старт и след това нещата някак от само себе си ще тръгнат. Вече доста се пише и говори за това, че трябва да се сложи край на всичко това. Трябва да емнем сили и да започнем реформата от себе си - да спрем да даваме на катаджиите, на професорите, на лекарите - ако ще това да ни коства загуба на време, на нерви, на ресурси, но по-добре така - сами да се напънем, да спазваме правилника за движение по пътищата, да си учим лекциите и да ходим на упражнения (тоест да си заслужим оценката на изпита), да се оплакваме, когато лекари ни изнудват за пари, да спрем да хвърляме боклуци по улиците и не на последно място да МИСЛИМ ЗА ДРУГИТЕ. Веднага се сещам за елементарния пример, който ката ден ме дразни - върви си неква леля по пътя, натоварена оживена улица и най-внезапно решава да спре рязко, за да позяпа витрините, а ти през това време бързаш за някъде и се наденваш в нея. Оттам насетне е ясно. Ако мислим за другия, ако му правим път, на него, на децата ни, на възрастните. Абе толкова много може да се говори и пише, че ме хваща тендовагенит преди да съм почнала.
02 Октомври 2003 22:18
А това, че си плащаме за да те четем, корупция ли е...?
02 Октомври 2003 22:23
Да бе
Нали все още го четем
И плащаме като четем
Абе чети мен бе, образовай се - шега. дебела шега
Но студията ми за корупцията не знам защо от това общество 2000/какви пак не казват/ не е прочетено. А там и без изследвания всичко е написано.Натиснете тук
02 Октомври 2003 22:43
Ивайло бил преподавател в СУ "Свети Климент Охридски"!
Наистина потресаващо!
И какво преподава този пишман-преподавател, който днес е написал три изречения на кръст и после до края само мрънканици и оплаквания?
В коя област Ивайло осакатява българските деца?
02 Октомври 2003 22:57
Констатациите са точни, картинката е вярна. Анализът на причините обаче съвсем повърхностен, а частта за конструктивни решения, в която проф. д-р Дичев (и той си набави титлите, нищо че сега протестира против използването им) винаги е бил най-слаб, сега изобщо отсъства. Но и да имаше някакви блестящи предложения, полза никаква. Нямаше да се осъществят.
Падането на равнището на образованието е част от общия неудържим процес на опростачване. В момента по радиото се излъчва репортаж за концерт на Азис - публика 17 000 души. Когато фактите говорят, време е и ние да се разделим с илюзиите за бъдния възход на отечеството ни любезно.
02 Октомври 2003 23:12
Така е Йошида
То още Ортега-и-Гасет го разкри - масата е агресивна към всичко различно
А различното е образование. Образованщината е единоподобие.

Редактирано от - Минавам от тук на 02/10/2003 г/ 23:13:05

02 Октомври 2003 23:55
Какво говори Ивайло! Като че сефте чува за корупцията във СУ. Всички знаем за това как се влиза там - частни уроци при проверяващи преподаватели от университета. Като му купиш една кола и готово - каква специалност искате?
Трябва да стане като в Германия - всички да имат достъп до университета, пък колко ще го завършат - това е друга работа. Но май трябва да "внесем"
и преподаватели отвън, защото...
Кисело е гроздето, че вече трябва да делят баницата, пък май и качеството на СУ вече е мит.
02 Октомври 2003 23:58
Ами че то това е положително... Изпростяването...
Води до икономически подем...
Ако всички са умни, кой ще работи...?
Едно време всички бяха умни и никой не работеше...
А и светъл пример има....
Простата нация и маймуняк може да я управлява...
(е, временно, ама то е защото и други мамуни има на клона)
03 Октомври 2003 00:04
Като оставим настрана това, че Дичев постави Германия и Италия в Централна и Източна Европа (там си държат на титлите много повече от нас - може би защото титлите са истински), изложението е доста добро. Лошото е, че заключението на антикомуниста Дичев си е антипазарно, демек КОМУНИСТИЧЕСКО. В САЩ има безброй ВУЗове, като се почне от Харвард и Йейл и се стигне до феномена Community College (такова ниско ниво и в БГ не се среща). Но никой от Харвард не му и теква да се жали, че въпросните колежи предлагат дипломи за стотинки. Познай Дичев защо! Та правилният извод е, че няма търсене на стоката "качествено висше образование". И вместо да плачеш за твърда ръка, или си прибирай пликчетата без много шум, или се преквалифицирай, или драсвай в чужбина (ако то стиска).
03 Октомври 2003 01:03
Разбира се, има и друго решение на проблема (и то е правилното решение) - да се създаде търсене на качествено висше образование, но това е изцяло друга опера.
А и се видя, че засега и без висше у нас можеш да просперираш (та чак до минпред), а с висше можеш и да се ровиш в кофите - изборът е ваш.
03 Октомври 2003 01:41
КОРУПЦИЯ ИМА където и когато НИКОЙ не те пита КАК и КОГА си придобил парите и има'нето ти ВПОВЕЧЕ !!! И никой не те удря през КРАДЛИВИТЕ пръсти!
ПРЕСТЪПНОСТТА, почти във всички случаи, е за ВПОВЕЧЕ пари, има'не и имотни облаги- които с ЧЕСТЕН ТРУД не би могъл да спечелиш!!!
ПРЕСТЪПНОСТТА вирее най-вече там, където престъпленията остават НЕНАКАЗАНИ !!! Или където НЯМАШ друг "житейски избор за оцеляване"!
В България, в момента, са налице всички причини ДА ИМА ПРЕСТЪПНОСТ- и нито една ДА НЯМА престъпност!!!
ЗА СЪЖАЛЕНИЕ !! И "спиралата" на престъпността ще върви все по-нагоре, все по-нашироко и все по-бързо! Очевидно е, че няма КОЙ-или ако има кой, то той НЕ ИСКА !- да натисне "СПИРАЧКАТА" !!!
03 Октомври 2003 02:10
03 Октомври 2003 03:48
За корупция на преподаватели от Химическия, Физическия и Математическия факултети не съм чувал, а че такава допреди няколко години нямаше съм сигурен. Дичев, Вероника, Минувачът, Нели, etc, ако ще ми говорят за СУ, да уточнят, че става дума за хуманитарните им факултети - не най-добрата част на СУ.
03 Октомври 2003 04:05
Какво правите тук!? Дискутирате ли?
Дискутирайте! Много интересни коментари!
Изчетох ги на един дъх!
Имам и любим форумец/ка, но няма да казвам имена.....
03 Октомври 2003 05:09
Нали помните кои влизаха в БКП преди 1989. Какво беше по определение 'комунизъм'. Кои влизаха в раб-фак. Те същите сега са професори. Мнооого са умни... Е сега сърбайте попарата........
03 Октомври 2003 05:19
Афориз,

Ето, затова е нужна чуждестранна конкуренция с преференции за честния български частник
03 Октомври 2003 06:23
Шуши, в моята специалност - философия, и във втората ми специалност - история, никога не е имало корупция и вземане на подкупи. Изключено, просто не мога да си представя кой от моите преподаватели би направил подобно нещо.
*
Но... в момента се твърди, че сред преподаватели на възраст по малка от моята (т.е. хора влезли в СУ и завършили след мен), особено във филологиите и политикознанието, вземането на подкупи било обикновено нещо. Това нещо ме шокира невероятно, признавам.
03 Октомври 2003 07:16
Нели, специално за филологииге - там проблемът с корупцията е нещо много деликатно. Не си го представяй по простия начин - с подкупите, макар че и такива неща има. Там корупцията се реализира по съвсем друг начин. Не е ли скандален кандидатстудентският изпит по литература, например? Не е ли скандално провеждането му? Аз не говоря за подкупи и некоректност при проверките му, а за самата система. А да не говорим за учебниците. Та това там вече отдавна не е интелектуална дейност, а бизнес. И то непочтен бизнес.
В държавата, в която ти живиеш, например, възможно ли е изпит като GRE да се провежда от университета, в който се кандидатства? Та това е абсурд. В самия интернет сайт изрично пише, че на проверяващи от ETS им е забранено да провеждат курсове, свързани с въпросните изпити.
При нас всичко е направено не с цел да провери знанията на кандидатстудента, а с цел да поддържа бизнеса на не малка част от преподавателите. Затова доверието на младите хора в институциите рухва още на тази възраст.
03 Октомври 2003 07:19
Шуши, за математиката си прав. Познавам много хора, които са завършили информатика, това е съвсем друг факултет със съвсем друг начин на работа.
И за това има съответните причини, които сега няма да излагам.
Освен това да наречеш ФСлФ, ФФ и ФКНФ "хуманитални" факултети е пресилено. Все пак хуманитаристиката не е свързана само със социални роли. Тя е проява на определен тип морал и ценностна система.
03 Октомври 2003 07:27
Ивайло Дичев си е прав донякъде , но неговите констатации са на някаква база ! Или представяне на старата система до 1989 във "новото време", след 1989!
До 1989 ставаше влизането със ПАРТИЕН БИЛЕТ е не навсякъде но в почти всички случаи за предпочитане , и със "ВРЪЗКИ" !
А сега е пак същото със връзки и със пари под масата .
Няма разлика след като се направи сравнение във думите , значи КОРУПЦИЯТА си е съществувала както си е същата както преди така и сега !
"ВРЪЗКАРСТВО"+"ПАРТИИНОСТ" - преди 1989
"ПАРИ ПОД МАСАТА"+"ВРЪЗКАРСТВО" - след 1989
Така че от това не може да се избяга без централни промени във образованието ! Няма да има оправия без това , ще си караме така и това е !
03 Октомври 2003 07:51
Г-це Бела Дона,
Ще ми е интересно да прочета вижданията Ви защо според Вас ФМИ е съвсем друг факултет и с друг начин на работа. Позволявам си да спомена, че поради сравнително дългия си стаж в СУ, вкл. и като член на Академичния съвет от ноември 1989 до 1992, имам някаква по-обща представа кое как е било и влагам някакъв свой смисъл в понятието "хуманитарен факултет"
03 Октомври 2003 08:06
Ивайло Дичев е болезнено прав за трагичното положение в нашето (не само висше) образование.
Разбира се, това не може да служи за оправдание срещу справедливите обвинения за корупция, (в смисъл, те я виж как крада, що пък и ние да не...)
Но все пак, колкото и изтъркано да звучи, за корупция си струва да се говори само тогава, когато имаме осъден с влязла в сила присъда.
Вярно е, че половин България обучава другата половина, бизнесът с тапиите върви с пълна пара. Една моя позната работи във фирма, която води едномесечни "усилени" курсове по английски и издава дипломи формат А3 с холографски знаци по тях. Самата тя е задочничка по право в т.н. Софийски Университет. Да си студент задочник сега е много лесно. Няма проверки, няма заверки, няма групи, няма програми (между нас казано, няма и лекции), ако те скъсат, идваш пак (Господин професор, имате ли възможност в петък следобяд?), ако пак те скъсат, пак идваш и т.н. докато завършиш. Повече студенти - повече такси, това е аритметиката.
Едно време казваха, че и магаре да вържеш на оградата на ВИНСа във Варна, ще се дипломира, сега уви същото важи и за коневръза пред Софийския.
Между другото, по време моите следвания в различни ВУЗове (общо 14 години) нито веднъж не ми се е наложило да търся, да давам или да чувам намеци за подкуп.
Наистина говоренето е опасна работа, като кажат за сестра ти...
03 Октомври 2003 08:43
Да живее доц. Славчо Сираков от УНСС - един честен и справедлив просветител.
03 Октомври 2003 08:53
Един от проблемите на СУ е в това, че дипломата от него (барабар с оценките), не е критерии за качество на носителя и -- изпитите се взимат без проблем с преписване, и хора с що-годе прилична диплома не са никакви специалисти (говоря за информатиците).

Какво се получава -- дипломата (сертификатът за качество) не изпълнява функциите си.
03 Октомври 2003 09:30
Задачата за обезграмотяване на гоите е поставена през 1905 г. от Рокфелер и Ционисткия конгрес. Тук се изпълнява от 1989 г.
03 Октомври 2003 10:13
Picwick, , вземи си някоя по-качествена клавиатура, не вярвам да отегчиш някого

Huqin, ще оставя връзки с специалностите, където преподава по-късно
03 Октомври 2003 10:20
' Target=_Blank id=url>Натиснете тукhttp://www.uni-sofia.bg/faculties/philosophy/website/eu-stud/index-bg.htm

Само тези са ми известни, но знам и че доцент Дичев чете лекции и в чужбина

Бих могъл да ви кажа и нещо за жена му, но не би било етично, питайте някой студент от Фф на СУ
03 Октомври 2003 10:21
http://www.uni-sofia.bg/faculties/philosophy/website/eu-stud/index-bg.htmНатиснете тук


Натиснете тук

я да видим
03 Октомври 2003 10:25
http://www.uni-sofia.bg/faculties/philosophy/website/
културология - бакалавърска програма - редовно обучение - културна антропология' Target=_Blank id=url>Натиснете тук
03 Октомври 2003 10:55
ЛИЦЕНЗ ЗА САМОЧУВСТВИЕ
За най-голямо съжаление култово е не образоването, а лицензирането на индивида. ( виж някои мои предишни трудове по въпроса в досието ми, което е свободно за достъп )
Ивайло правилно посочва част от недъзите, но да не забравяме, че този култ към дипломата е поощряван от всички и определено не се позволява в никакъв случай на ореола да изгасне.
Като започнем от загрижения родител който от невръстна възраст налива в мозъка на младия дихател мантрата: Учи, мами, за да не работиш!,
минем през наукодарителите ( които разчитат изключително на закърпването на семейния си бюджет от преподаване на частни уроци ) и стигнем до самия потребител за който вече дипломата се е превърнала в свещенния Граал.
Наблюдавал съм тук в Канада, отчаващите опити на наши сънародници да смаят най-елементарни чиновничета от бюрата за вработване, размахвайки в лицето им мастити дипломи написани с "обратни букви" (като на руснаците...хи, хи, хи ).
И хем от една страна ми е тъжно за разбитите илюзии на нашите съотечественници, хем от друга ми става смешно когато те отсичат:
Еба ти дрисльото, аз съм завършил _________( тук се попълва името на уникалното учебно заведение ), а той смотаняка му със смотаняк ми вика, че съм "overqualified" за позициите които те предлагат и не може да ми помогне. Ега ти тъпънарите, какво разбират те от _______( тук се опоменава отново дисциплината и се цитират две три имена на завършили заведението локални светила. След това следва една тирада за превъзходството на родното образование, за изключителните постижения на нашите математически олимпийци, за това колко той самия е изключително кадърен и как не му се дава шанс да се докаже в област, където той е сигурен, че "ще им скрие топката" на тия глупендери. Пък да не говорим за общата му култура!!! Тия дори не знаят къде се намира България, а той седнал да им обяснява, демек, възвишени неща и университетски работи. А бе, тъпи са туй канадците и туй то. Заключава нашият и пускайки няколко зидаро-мазачески псувни напуска офиса, в търсене на място където ще го приемат с отворени обятия и където ще паднат стига да разберат кое учебно заведение е завършил.
Имах нещастието да гарантирам за едно наше момче, пред приятел-работодател. Викам си на акъла. Нов имигрант е, има жена и дете - ще работи та ушите му ще пукат за да може да подсигури добър финансов старт за семейството. На всичкото отгоре заплащането беше идеално за "новобранец" ( 14.50$ на час ) с тенденция след минаването на "пробния" период от 3 месеца, то да бъде увеличено до 19 и кусур, с тенденция до година-две да стигне и над 21-22$. Работата не е кой знае колко тежка, нито пък чак изискваща кой знае какви умственни способности. Работиш си значи, чинно и спокойно, слушаш какво ти казват, социализираш с колегите, идваш на време на работа, стремиш се да не отсъствуваш и изобщо опитваш се да влезнеш в крак с новите реалности.
Това ми ти момче, като се обиди и като почнал да ги върши едни, чак ме досрамя от приятеля пред който ходатайствувах. А той, човека, спокоен, начетен и с най-добри желания (на всичкото от горе пък гледа и да ми услужи като на приятел ). Той самия е емигрант (от Азорските острови, но дошъл като юноша) и знае колко е труден старта. И така ние с общи сили един вид сме решили да му дадем на момчето един хубав старт ( за който болшинството от новопристигналите, а и не само те...мечтаят ). Хора сме все пак, трябва да си помагаме.
Да де, ама той нашият като почнал да се прави на "рационализатор" и да ги учи хората как да си вършат работата. Не само това, ами и започнал да повишава глас: Аз да не съм ви роб, един вид. Аз съм вишист - инжинер, даже. Е-хе-хе-хееей. Вие познавате предполагам хора от тизи десен (ей и туй да речем във форума ги има - компшията Драгомир Асен например )
И вместо да целува ръка, че му се дава шанс, който може с години да не намери след това, то той започва да се ербапи, започва да провежда рационализаторски балканиади, държи се нагло и е винаги намусен и неприветлив, сякаш някой от колегите му е изял сутлияша.
Познахте. Не изстраяха хората и след трите "пробни" месеца му казаха, че просто неговите услуги няма да са им необходими. И като почна нашият да се вайка: Оле-ле, ами какво ще правя аз сега? Тия хора сърце нямат ли? Еба ти колко са тъпи. И се почна онзи до болка познат монолог за величието на нашата нация, за деканса на Запада и за това как никой не може да оцени неговата гениалност.
Сега седи нашият на социални помощи, размножава резюмето си и задръства факсовете на всички познати и непознати работодатели с надеждата, че все някъде ще се намери някой който да оцени неговата ГЕНИАЛНОСТ.
Познайте кога пак бих ходатайствувал за него пред когото и да е било. Имам чувството, че болшинството от родните вишисти със самочувствие на ЕЛИТАРИСТИ (придобито из аулите на родните учебни заведения ) които идват тук остават незадоволени и разочаровани от грозната действителност, докато хора с по-постни амбицийки и трудолюбив ген се адаптират мигновенно.
Изглежда някои смятат дипломата си като лиценз за нарцисизъм и мигновен златен ключ към несметните богатства на развитото капиталистическо общество. За най-голямо съжаление, този род поведение много рядко намира симпатизанти на този континент и често тези Адониси, със самочувствието на рицари на родната наука са тотално разочаровани от "бруталността и невежеството" на тия ми ти "гадни канадци", които не са впечетлени от техните дипломи с релефни обложки, ами искат от тях реални познания и трудолюбиви навици. Е, ами какво да очакваш от тъпи канадци? Еба ти.



03 Октомври 2003 11:06
Незнаещ,
Наистина не знаеш! Преди 89г се влизаше не с партиен билет, а с анонимен приемен изпит. Партийното членство на кандидата или родителите му никъде не се отразяваше в класацията. Не вярвай на неудачниците които се чудят как да обяснят че не са били приети.
03 Октомври 2003 11:20
Доколкото разбирам тука пове4ето са т.нар. университетски преподаватели.
Госпойи и господа новата учебна година започна заминавайте да четете и да сучите
03 Октомври 2003 11:26
Най-интересното е, че и правото се числи към т.нар. хуманитарни специалности. Безспорно, по-хуманни лица от адвокатите нема.........
Нивото на висшето образование в страната изобщо не подлежи на коментар. Корупцията е само брънка в системата безсмислени елементи, наричана висше образование. Полезни ходове към настоящия момент няма. Просто, като всяко нещо, възприемано основно като самоцел то е обречено на ниска продуктивност. Привидността е победила (бих казал разгромила) същността. Питайте ме мен - каруца (тапия) пред кранта (знания и умения) не се турга.
Дичев зове за държавна намеса. Държавната намеса е налице, но в обратна на желаната от автота насока. Преди време присъствах на работна среща в едно родно ведомство. Обсъждашеше се един от безбройните проекти на стратегии. В случая - стратегия за безработицата сред младежта (целевата група бе фиксирана между 17 и 24 г., демек пояснявам, за да знаете младеж ли сте или не). Един заместник-министър и един директор на дирекция бяха категорични в становището, че за да не стоят безработни, младите трябва да следват и да бъдат "насърчавани да завършват успешно, както средното, така и висшето си образование". Така, според говорившите нивото на безработица сред целевата група щяло да бъде по-ниско и бюджета разтоварен. Триумф на статистиката над смисъла.
03 Октомври 2003 11:27
И към Нели Критическовска:

Днеска нищо не казваш за докторите, вселената и всичко останало
03 Октомври 2003 11:42
Съгласна съм с написаното от Афориз.
Страхотно Грац!
И аз мога да дам примери, но не ми се пише на тази тема. Тези, които се адаптират добре не мрънкат непрекъснато колко са гениални, а другите тъпи, а гледат да се адаптират колкото се може по-бързо към новата си работа и колегите си, да създадат и неформални контакти. Не успееш ли да се впишеш в средата, бай-бай, за твоето място чакат други и никой няма да ти търпи капризите и настроенията.
03 Октомври 2003 11:55
Cruella, то и тук вече е така, и затова мрънкалата мрънкат, че не могат да си намерят работа!
03 Октомври 2003 11:56
Поздравления, г-н Дичев, за прекрасният анализ и великолепната статия! Както и за това, че Вие поставихте началото! Най-искрено се надявам в следващите броеве на "Сега" ( пък и в други вестници, а защо не радиа и телевизии), да започнат да се появяват повече подобни статии и анализи. При това не само от университетски преподаватели, но и от митничари, катаджии и други полицейски служители, общински и държавни служители, данъчни инспектори, съдии и прокурори, служители в градския транспорт, БТК, "Топлофикация", "Енергоснабдяване", "Софийска" и други води... Изобщо от хора, работещи в сфери, подложени на силен корупционен натиск, но неподатливи на него! Дай Боже всеки ден да ни обясняват колко всички други са корумпирани, само не и .... (по избор от гореизброеното)! Дай Боже всеки ден да ни обясняват наличието на корупция с .... всякакви фактори, без лични такива...Дерзайте!

Редактирано от - TheBigEdge на 03/10/2003 г/ 12:09:23

03 Октомври 2003 12:01
Ръбе,


Декларирам, че лично познавам един некорумпиран държавен служител.


Идва на работа в 11.00 и си тръгва в 11.15. На въпроса защо толкова скоро, отговаря: "За колкото ми плащат, толкова работя".
03 Октомври 2003 12:05
Ето и квалифицирани работници
Крадат стълб, без да спират тока
Натиснете тук
03 Октомври 2003 12:07

Podbora na kachestven material e ot osobena vaznost za krajniq rezultat. Predi 89
v sistemata popadaha osnovno naj-dobrata chast ot bylgarskite mladeji. Imashe i izklucheniq, no te bqha izkluchnie a ne pravilo.RAbfak , deca na izqveni partiici tuk tam.Sega kuco i sakoto hodi da uchi bez da znae zasto.Zavyrshva izmislen universitet i zabravq vyobste kakva specialnost e zapisal predi godini.Ima diploma.
Ako roditelite mu imat kontakti go naznachavat na dyrzavna sluzba i tam nqkoi koito mu e podskazval go uchi na zanaqt, i go podgotvq da mu stane nachalnik.
Znachi ne move da si posredstven v srednoto uchiliste i sled tova da prodylzish nared. Rezultatite ot tova vse oste ne se usestat osezaemo.
03 Октомври 2003 12:16
Мунчо, аз пък декларирам, че познавам много некорумпирани. Освен това, моите познати на всичко отгоре си вършат работата съвестно. Но... корупция все пак има, нали? Включително и във висшето образование. Да не говорим пък за средите, в които ти се реализраш професионално...
Та затова ми беше думата.. Не казвам "Дичев, ти си корумпиран, признай си!". Първо, защото не знам Дичев да е корумпиран. Второ, защото и да е - няма да си признае. Но не може да се отрича факт - корупция има, дори и в университетите! Смешно малко се получава с тази статия... Все едно редови катаджия да се изправи и да заразказва, че корупция сред колегите му няма, а ако има - тя се дължи на обективни фактори и изобщо тази държава какво прави....
03 Октомври 2003 12:20
Подиговски, кой те пита дали си корумпиран и колко ти плащат.
Не ни занимавай със скромната си особа.
03 Октомври 2003 12:20
Така е Грациане , и във Франция се случват тези неща даже между тях самите ! Имам примери Бол , но не българи ! Тея неща не се знаят във БГ и младите като излязат я карат както те си знаят , а и резултата не закъснява !
Ако им го кажеш те ти казват че нищо незнаеш и пак същото ! Но проблема си е техен , а и дипломите се правят от човек , а и човек не можеш да направиш от дипломи ! Сега на трудовия пазар даже не ти гледат и СВ-то а камо ли дипломата , пускат те на работа виждат какво можеш и как си със колегите, ако си добре оставаш ако не си отиваш !
Здрасти Неверни Тома , може и така да е , но съмнението си остава както винаги ! А и като погледнеш всички деца на независимо коя управляваща партия са учили къде ?????? Нема нужда да си казваме че един обикновен студент е по-глупав от сина или дъщерята на някой си политически деец за да отиде да учи във чужбина както и преди 1989 така и след това !
Това не го вярвам !
При мене се прави селекция по знания и ниво на интелигентност , както и във БГ може би но не играят парите ! И после по една специалност която и щеш да хванеш има най малко по сто учебни заведения и със различно ниво /държавни, частни, имаше още едни но ги забравих /за да може всички които искат да се опитат , тоест ако се гледа /бедни, средно богати , богати ! Може дато се казва да си вундеркинд не можеш да влезеш във добро заведение щото нямаш пари , но за сметка на това можеш да си изкараш дипломата и във друго ВУЗ и да се докажеш , което е по-силно от всичко !
Така че системата във БГ трабва да се преразгледа из основи ! Знам ли
03 Октомври 2003 12:22
Най-неприятното е, че корупция вече има и в училищата, като става дума за 4-5 клас. Децата по този начин от малки свикват, че мама и тати като платят на учителката и в края на годината ще имат 6 без да са ходили кой знае колко често на училище и през цялата година с двойки и тройки. А изобщо не искам и да повдигам темата за кандидатстването след 7-ми клас.
03 Октомври 2003 13:16

Да бъде и да пребъде уважаемата от всичките си студенти гжа Мара "Секса" - един добър избор за поредната централна избирателна комисия.
Ура, другари.
03 Октомври 2003 13:21
Ръбе,


Аз разбрах какво искаш да кажеш и го приветствам, но с горния пример исках да намекна, че корумпируемостта на средно-статистическия гражданин на световното село (не само БГ) е обратно пропорционална на размера на трудовото възнаграждение на същия тоз гражданин, и то тъкмо сред тази прослойка служители, които ти изброяваш. При равни други условия.


На втори план корумпируемостта на същите тези хора ще зависи и от условията на социалния контракт, който определя границите на наказуемост на корупцията. Такъв социален контракт в БГ няма (това е, което Дичев би следвало според мен да каже, но не го е казал, защото се безпокои повече за собствената си паничка).



На трети план, корумпируемостта ще зависи от възпитанието в това, което напоследък пренебрежително наричаме нравствени добродетели. Т.нар. почтеност, която във филма "... And Justice For All" бе определена като "това, на което ви е учила баба ви".


И трите плана са прекалено обемисти за обсъждане, макар че много пъти сме го правили тук по един или друг начин. Моето мнение е, че ако на трети план не е положена сериозна основа, другите две нива на регулация на корумпируемостта нямат особено солидни шансове да постигнат приемлив за цялото общество успех.


03 Октомври 2003 13:22
Аре бе, това месечно неразположение не премина ли най-сетне?
03 Октомври 2003 13:26
Според мен е несъмнено, че това, което замени някогашното "централизирано" образование, е на порядък по-лошо...
Пример - проверете колко процента от завършилите до 1995 добри специалности в Химическия и Физическия факултети, са в добри университети на запад...
Защото някой объркаха понятието "демокрация" с "анархия". А други се усетиха, че риба се лови най-лесно в мътна вода, и ентусиазирано опищяват орталъка и се тръшкат, че демокрацията е в опасност, ако някой им поиска сметка за глупостите (и измамите), дето вършат...
Помните ли "незаконните университети"? И че законните държавни тогава бяха задължени да приемат излъганите студенти (някои от които много добре съзнаваха в какво се забъркват)...
Лошото е, че не само в образователната система заменихме нещо тоталитарно, но работещо донякъде, с нещо "демократично", и неработещо...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД