:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,171
Активни 617
Страници 14,736
За един ден 1,302,066
истини

Въпросът не е дали има, а колко голяма е корупцията в университетите

Сметната палата очерта основните рискови зони за подкупност във ВУЗ. Депутати твърдят, че всички опити за промени срещат силен отпор, а университетските преподаватели хвърлят вината върху законите
Снимка: Велислав Николов
Как може един преподавател да свършва лекция в 13.00 ч. в София и час и половина по-късно да се води, че преподава вече в Силистра - на повече от 300 км разстояние? Има ли преподаватели, които настояват задължително да им се купуват учебниците и на каква цена? Не е ли странен изключителният интерес към вузовете, след като 80 на сто от завършилите висше образование изобщо не намират реализация? Какво означават 44 университета и 14 юридически факултета за една държава с територията и населението на България? Как точно се подготвя един студент, ако има 2 дни между изпитите? Как може да се коментира обстоятелство, че има университети и техни филиали, в които изпитите се провеждат в хотелски стаи, а се преподава в кафенето на същия този хотел?

Това бяха само част от въпросите, които зададоха представители на Сметната палата по време на конференция на тема "Корупцията в българското образование", организирана от Центъра за изследване на демокрацията. Именно този център, неправителствената инициатива Коалиция 2000 и социологическата агенция "Витоша рисърч" разбуниха духовете преди две седмици, като обявиха, че университетските преподаватели са излезли начело по корупционен натиск (което означава, че на директен въпрос "Ако някой ви е поискал подкуп, то кой беше?" са посочени именно те) дори пред митничари, полицаи, магистрати, държавни чиновници. Последва бурна реакция на ръководствата на поне дузина университети, според които се провежда атака срещу висшето образование. Съветът на ректорите обяви изследването за



тенденциозно и невярно



Според авторите на изследването пък всички опити за еднозначно отричане на резултатите са "смешни и жалки". Те припомниха, че подобна реакция е имало преди години от здравеопазването, митничарите и съдебната система, а сега вече всички те осъществяват различни и масирани антикорупционни програми.

Така или иначе никой не се нае да отрече, че в системата на висшето образование съществува корупция. Остана само спорът колко голяма е тя. Този спор не бе решен и на въпросния форум в резиденция "Бояна", на който се събраха ръководители на вузове, депутати, представители на изпълнителната власт, на синдикатите, на студентската общност, на неправителствения сектор.

Затова пък много полезен се оказа опитът на Сметната палата, направен от проверки и одит на висшите учебни заведения. Чудесно място за корупция са всевъзможните кандидатстудентски курсове, организирани на входа на университетите. Какво означава, че трябва да се запишеш на курс по география, който ти гарантира влизане след



обучение от 1 месец за 1000 долара,



не е ли редно гимназиите да дават същата подготовка безплатно, попитаха хората от Сметната палата.

Друга предпоставка за подкупност са прекалено многото вузове. Според Божидар Влахов, ръководител на отделение "Финансов одит" в Сметната палата, България е в челото на страните по университети на глава от населението. По негово мнение е изключително интересно обстоятелството, че напливът към тези университети продължава, независимо че всички данни сочат как 80 на сто от завършилите не намират реализация дълги години след това. Според шефа на Сметната палата Георги Николов съществували вузове, в които присъствието на лекции изобщо не е задължително, дори нямало и изискване за заверка на студентските книжки в края на даден семестър. На немалко места съществувала практиката изпитите да са през два дни, а липсата на време за подготовка мотивирала студентите да ги преодоляват по "втория начин".

Сред основните рискови зони бе посочено изнесеното обучение и изобщо създаването на филиали на университети. При проверките на Сметната палата било установено, че има преподаватели, които водят от 7 до 11 курса в различни учебни заведения в цялата страна. Имало случай, в който преподавател свършва с лекция в 13.00 ч. в София, а в 14.30 ч. същия ден се води, че преподава в Силистра - на повече от 300 км. Било ясно, че титулярят изобщо не ходи или пък праща свой помощник. Във филиалите четели лекции и хора без квалификация на преподаватели - например съдии, прокурори. Те не градели научна кариера, не били сигурни за местата си и затова всъщност били и податливи на рушвети. Пак в Силистра, във филиал на университет, било установено, че лекциите се четат в кафене, а пък се изпитва в хотелска стая.



Филиалите са един от най-сериозните корупционни рискове



Проблемът с безразборното им откриване и функциониране, както и огромният брой университети, безспорно води и до девалвация на дипломите. От Сметната палата вече предупредили, че това може да има непредвидими последици. Според Влахов можел да се даде дори пример с бунтовете на френските студенти по времето на Дьо Гол, които всъщност били предизвикани именно от "девалвирането на висшето образование" и липсата на възможности за реализация.

За рисков фактор, създаващ условия за подкупност, се отчита и икономическата среда, при която са поставени преподавателите и студентите. Според шефа на Сметната палата немалко от студентите работят, за да се издържат, което създава, от една страна, проблем с подготовката, а от друга, дава възможност да се мисли, че е възможно да "се заработи" и някой изпит. В същото време заплащането на университетските преподаватели е ниско и това ги правело податливи.

За място на възможна корупция във висшето образование се посочва и обучението на чужди студенти. На Запад за 5-годишно медицинско образование се плащат 280 000-300 000 долара, а в България - само 10 000-12 000 долара. Подобна е разликата и в други научни области. Затова и у нас учат много чужденци. От тях обаче има определена група хора, които идват не да се учат, а само за да получат диплома, което създава безспорен корупционен натиск, смятат от Сметната палата.

За рисков фактор се отчита и



плачевното финансово състояние на повечето ВУЗ



Това ги принуждава да набират допълнителни доходи, което невинаги става особено законно. Проблем е и стопанисването на материално-техническата база на университетите, както и отдаването под наем на отделни обекти - спортни съоръжения, помещения. Като най-ярък пример в това отношение бе посочен столичният Студентски град.

По време на конференцията шефът на парламентарната комисия за борба с корупцията Коста Костов също заяви, че има нарушения на законите и възможност за корупция при изнесеното обучение и при създаването на филиали. Той сподели, че наскоро се срещнал с "група студенти от престижен университет", които му съобщили, че не можели да си вземат изпита и да "преодолеят" двама свои преподаватели, "защото не се поддавали на корупция". В други разговори той установил, че ако даден студент има петица на изпит, той автоматично минавал в графа "съмнителен", т.е. съществувала възможност да си е взел не съвсем законно изпита.

Представителката на парламентарната комисия по образование Татяна Калканова пък обяви, че всеки опит за реформа във висшето образование среща силен отпор от академичната общност. Тя посочи и друга рискова за корупция зона -



присъждането на научни степени и звания



Самите преподаватели застанаха зад тезата, че в основата на проблемите с корупцията в университетите стоят грешни законодателни решения. Според ректора на Техническия университет (ТУ) Венелин Живков самият закон за висшето образование допуска възможност за корупция. Ако в него беше казано ясно и императивно, че няма платено обучение, то нямаше да ги има тези филиали пирамиди, обяви Живков. Според него друг основен проблем е бюрокрацията. Той даде пример с отпуснати наскоро пари от бюджета от 3 млн. лв. за ТУ, които трябвало да се изхарчат за 3 месеца. Ами това предполага или ректорът да наруши процедурите по закона за обществените поръчки и да успее все пак да изхарчи тези пари, или да ги върне в бюджета, добави той.

Според проф. Драгомир Драганов пък корумпираната всъщност е държавата, която корумпира и университетите. Той попита не е ли безумие, че правителството и парламентът са дали разрешение за откриването на 44 университета и на 14 юридически факултета. В този смисъл според него корупцията в България е "устройствена".

Вярно, все някога ще дойде времето някой да отговаря защо се разреши съществуването на толкова много университети и филиали, как точно един преподавател изнася лекции в по 10 от тях, защо се допускат пълните абсурди с кандидатстудентската кампания и т. н. Дано обаче тогава не се окаже, че е късно и че цялата система на висшето образование е проядена безвъзвратно.
9
1184
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
02 Октомври 2003 21:33
Айде сега
Ще наруша "обета" си - за мълчанието
Нито едното, нито другото, нито третото
Просто това висше образование върши друга работа.
Свързва, остракира, легитимира
Но не обучава
Този, който не е обучен ПРЕДИ - в семейството, в курсовете, сам и по лунатичен начин няма да получи каквото и да било. "Университетите" легитимират нагона на студента да има тапия - да я обладава в прек смисъл на думата
Висшето образование тук е вариант на психосоциална терапия, защото знанията не правят нищо тук. те не са нужни за бизнеса. За бизнеса днес е нужен компютър и връзка с нета. Там има програми, които смятат главно загубите
Другото е изкуство - то се овладява с ОПИТА.
Ама средновековието
Иначе добре отракани остригани подмити момчета и момичета изпълняват ролята на витрината на успешните виртуални фирми и сдружения.
Работят потни и необраснати мъжаги и всезнаещи и спиращи с погледа си мерцедес бизнес-дами.
Та това е бизнесът днес.
За какво са му 44 университета
Те са нужни за бедните и презрените пенсионери . те кътат несметните си богатства от наемите, от натрупаните с недояждане и затъпяване влогове за таксите за ввуците си - да учат да носят чантите.
Грубо казано комунизмът отмъщава на капитализма с всеобщата образованщина, с вярата, че учен печели без да работи.
та този комунизъм днес все оше е по-силен от онзи капитализъм.
Погледнете обяви за търсените коандидат- юпита. Там всичко е казано - английски, компютърна грамотност и тапия
Купи ги всичките и ти се ....

Редактирано от - Минавам от тук на 02/10/2003 г/ 21:36:57

02 Октомври 2003 21:38
Добър анализ!
Сигурен съм, че разследването и установяването в кои университети се шири корупция е от полза за цялата академична общност и най-вече за почтените преподаватели. Всяко стадо си има мърша, а "мършата" в университетите досъсипва и без това крехката вяра у младите хора. Разбира се, медалът винаги има две лица, а в България той май е едно обемно тяло с няколко лица. В този смисъл проф Драганов е абсолютно прав.
02 Октомври 2003 22:50
Оффф, сигурно е така, но си мисля, че ако човек иска да учи няма да му се налага да си изкарва изпитите по "втория начин", а ще се напъне и ще учи. Дори и да е започнал работа, това не му пречи да се подготви. Трудно е, но няма да е единствения. Немалко хора сме минали през този етап - работа, учене, че някои и семейства са гледали през това време. Важното е да искаш. А, ако се окаже, че някой преподавател все пак се натиска да ти вземе кинтите и не те пуска на изпит, въпреки че си подготвен - тогава винаги можеш да подадеш оплакване, да поискаш комисия и т.н. Не може просто така да си говорим на посоки и да чакаме някой да прави разследвания, а в същото време дечицата решават, че щом мама и тати купуват апартамент в София, записват ни на автокурс, купуват ни книжка, плащат ни наема, превеждат ни по дебитна карта сносна сума ката месец - защо да не си платим и обучението, пък ще видим после. Отчетете и този факт. Познавам доста такива "студенти".
03 Октомври 2003 07:27
Какво е заплащането на преподавателите? Знаете ли, че много малък % от тях имат компютърна грамотност и още по малък - да притежават персонален такъв. За да са на някакво ниво, принудени са да правят всякакви гимнастики. Заплатата на един редови служител в "Приста ойл" /като пример/ е по голяма от тая на един професор. Позицията и философията на Държавата и Обществото към училището - на всички нива е ОТЧАЙВАЩА. А трагичното е, че нивото на новите преподавателски кадри също не е на висота.
03 Октомври 2003 10:19
Мотал съм се над десет години из висшето образование и като студент и като хоноруван преподавател и искам нещо да кажа.
1. Заплащането - задължителното натоварване на щатен преподавател е 360 условни час годишно. Една час лекция е 2 условни часа, час упражнения - един, консултация по курсова работа - три и т.н.т.
Учебната година е около 36 седмици. Освен това има да кажем 2 часа катедрен съвет и 2 часа факултетен на седмица.
Значи един асистент трябва да работи 14 часа на седмица (присъствено) за да си оправдае заплатата, а един доцент или професор - 9.(в медицината е по-различно)
През останалото време този доцент или професор трябва да се занимава с наука. Само че хората, които се занимават с наука предимно заминаха кой на изток, кой на запад. Тези които останаха използват свободното си време, за да преподават по на три и повече места едни и същи остарели знания.
Така че заплащането хич и не е малко.
Ако се работеше било по държавно субсидирани, или по частно субсидирани научни проекти през неприсъственото време - заплащането щеше да е различно и самите учебни заведения щяха да имат повече пари.
2. Тъй като почти всички използват свободното си време за допълнително "преподаване", академичните съвети са заинтересувани да има максимум такова допълнително натоварване посредством филиали и посредствон сбъркано държавно финансиране. Системата е сбъркана, защото се финансира на калпак студент. Това означава, че колкото повече студенти запишеш - толкова по-голямо финансиране получаваш, а колкото по-лошо ги обучаваш, толкова повече пари ти остават за заплати.
3. Самите студенти не се интересуват от получените знания, а от получената диплома и затова предпочитат да се запишат в учебно заведение с ниско качество на преподаване но с лесно изкарвани дипломи.

Според моята идея, държавата трябва да спре да финансира на калпак.
Трябва да спре да се меси и в цената на образованието. Трябва да се премахне "безплатното" образование изобщо.
Държавата да възлага на всшето образование, чрез конкурси, разработката на държавно финансирани научни проекти.
Трябва да се отпуснат толкова, колкото държавата може да си позволи пълни или частични стипендии на студентите, а също и държавно гарантирани студентски кредити.
Трябва да се въведат отново държавни изпити за желаещите да работят държавна работа. (между другото, мисля че повечето от тези с измислените дипломи точно държавни службици преследват)
Ако държавата има в бюджета си артък пари, може да субсидира след изпълнението на горните два разхода и самите учебни заведения на калпак преподавател, не студент.
Може и да не съм прав. Това са си мои мисли.
03 Октомври 2003 11:11
Нещата са сбъркани още от средното образование. Никой не иска матури, защото ще лъсне цялото безхаберие на ученици, учители и родители. Българина е маниак на тема дипломи и рядко се замисля за какво са му всъщност. А нашите университети отдавна играят само две роли - подготвят емигранти и отлагат безработицата за студентите с няколко години.
А за адекватността на образованието в СУ ще спомена само един пример - студент завършил специалността "Европеистика" там с отличие не може да намери текст на европейска директива по интернет, защото никой не се е сетил в "Алма матер" да му обясни как става това на практика. А иначе е магистър...
03 Октомври 2003 13:36
За висшето образование няма да говоря !!! Ще ви предам един разговор с учителка от Помощно училище!!! По американски стандарт правят експеримент с финансирана програма " стъпка по стъпка" !!! Групата деца от /помощното/ учещи по тази програма не могат да се научат да четат за 2 /две/ години!!!!! Докато по старата се научават да сричат!! Причината е : групи по интереси----едни играят ; други рисуват ; а който иска чете или пише!!! ЗАБЕЛЕЖЕТЕ това е програма за американските деца в общинските училища !!1 Затова нашите деца имат по висок коефициент за ителигентнос!! ТОВА искат да наложат наште чиновници за българските деца!!! А иначи Италиански лицей за 1500 долара!!!!! ОТ това започва колонизацията на "банановата " държава България!!!
03 Октомври 2003 15:00
Не знам, ако ми бяха поискали пари, щях да дам, навремето имах такава възможност, ама те не искаха и често ме късаха. Виж, това за учебен отдел, за общежития, студентски съвети - там работата е ясна.
Въпросът - т.е. въпросите - може би трябва да са "Как да се борим с корупцията" и "Как да направим образованието (висшето) по-качествено".
Съвсем не е важно, къде корупцията е най-голяма. То трябва да се почне борбата на най-високо място. За съжаление, сега там още не му е дошло времето.
03 Октомври 2003 15:14
Vreme beshe da se zagovori seriozno na taq tema, a ne samo da se drynkat obshti prikazki. Smushtava me samo kak uzh vsichki sa protiv segashnoto polozhenie, pyk nikoj nishto ne pravi, za da go promeni.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД