Дали наистина изборът на Стефан Софиянски е начало на консолидация в дясното пространство? Човек трябва да е твърде простодушен, за да повярва. Същинската битка предстои и няма да е нито лесна, нито кратка. Преди да има консолидация, трябва да има цялостно преосмисляне на това пространство. Което е по-сложно (и по-важно) от временното наместване на интереси чрез комбинации в Столичния общински съвет.
Големият проблем на дясното е в неговата автентичност
Той преследва СДС и ОДС вече 14 години и краят на прехода е свързан с неговото решаване. Нека украсим това твърдение с един пример. На старта на кметската си кампания, излизайки от столичен храм, Надежда Михайлова беше пресрещната от свой политически обожател и пи светена вода от шепите му. Фоторепортерите запечатаха този миг и той се появи на първите страници на вестниците. После някои посветиха отделни текстове на обожателя, известен в сините среди като бат' Генчо Седесарчето - мъж на средна възраст, израснал в едно търговищко село, когото политическите баталии в началото на 90-те доведоха в София и оттогава той е неизменно в предните редици на сините митинги и агитките пред "Раковски" 134, а в останалото време продава вестници на Централна гара. Този човек е чист пролетарий - като произход, като биография и като социална роля. Пролетарий, ама десен! Той е част от биографията на СДС, част от неговия образ и част от проблемната автентичност на дясното политическо пространство.
Годините на прехода не отговориха на един основен въпрос: какво е ляво и какво е дясно? Затова около СДС гравитираше пролетариат, а около БСП - предприемачи и индустриалци.
Разделителната линия най-често беше търсена в миналото,
а не в настоящето и бъдещето. Така СДС затъна в канавката на антикомунизма и все още не иска да излезе оттам. Всеки път преди избори някакви дежурни сини гробокопачи изравят вмирисаната мърша на комунизма, за да извършват с нея едни и същи шамански ритуали.
Да градиш своя политически образ основно върху отрицанието на комунизма, означава да бъдеш обсебен от неговите бесове. В самата идея, че антикомунизмът може да бъде непреходна политическа ценност, е утаено комунистическо коварство. Непреходните ценности са в църквата. В политиката всичко е преходно.
Какво значи дясно? Кои са ценностите и добродетелите на дясната политиката? Всеки грамотен човек с известни познания върху живота и историята на класическите демокрации може да си отговори - дясно означава предприемчивост, отговорност, прагматизъм, ефективност, уважение към семейството, църквата, традициите... и т. н., за да се стигне до някои на пръв поглед маловажни детайли като изтънчената кухня, хубавото вино, добрите маниери, цилиндъра и фрака при специални случаи и меката шапка за всеки ден. Главна добродетел на дясната политика е вътрешното убеждение, че да управляваш капитал или някакъв властови ресурс е преди всичко отговорност.
Ценностите на лявата политика поради историческата инерция у нас изглеждат по-ясни - социална справедливост, солидарност, сигурност, гарантирано право на труд, достъп до образование и медицинско обслужване, леко нехайство... чаша мляко за детето всеки ден и елегантен каскет на главата на татко му по време на първомайската манифестация.
Дясното се стреми да създава и да трупа богатства, а лявото настоява за тяхното справедливо разпределение.
Дясното се смята за модерно, а лявото - за прогресивно
В чист вид тези доктрини не функционират, всяка от тях е "замърсена" от ценностите на другата. Когато лявото и дясното работят в синхрон като две бутала на един двигател, обществото върви напред. Средната скорост на една армада се мери по най-бавния кораб. Така е и в обществото. Ако дясното се държи като внезапно забогатял циганин, а лявото брои стотинки за кисело мляко и не може да отиде на зъболекар, тогава обществото боледува, т.е. стои на едно място.
За разлика от левите ценности добродетелите на дясното все още не са били предмет на сериозен публичен разговор, поради което те не са напълно разпознаваеми. Това е така, защото за изминалите години десните политици не произведоха свой език, чрез който да артикулира своите добродетели и ценности. Много от тях подозрително често оперираха с леви модели, леви жестове и леви думи. Те имаха ляво поведение. Липсата на десен език несръчно беше прикривана под камуфлажа на една малко предвзета и често пъти нищо незначеща словесност. Характерната за някои политически интерпретатори (социолози и политолози) лексика и маниерност е по-близо до академичното, а не до политическото говорене.
Липсващият десен език е логична последица от липсващото дясно мислене. Тази немощ превърна малкото името на о. з. ген. Аспарухов в инструмент за политическо ориентиране. Вляво от центъра го наричат Бриго, докато за десните той е Бригадир.
През 1990 г. имагинерната десница влезе в политиката с лозунги от типа "Кой не скача, е червен", "БСП е мафия" и други подобни и едва към 1998 г. се извиси до кодови словосъчетания като "евроатлантически ценности", "цивилизационен избор", "десен проект" и... "християндемокрация" - дума, която продължава да не значи нищо у нас. Това дясно по своя замисъл словотворчество не стана език.
Още през 1989 г. западни наблюдатели бяха удивени от "странната леснина, с която рухнаха навсякъде комунистическите режими". У нас почти никой не се замисли над заплахите, които крие този факт. "Комунистическите системи не се поддадоха на външен враг, нито на вътрешен (иначе щяха да устоят), а на собствената си инерция, като се възползваха някак от случая, за да изчезнат (може би им беше омръзнало да съществуват?)", твърди Жан Бодрияр, модерен и почитан в дясното интелектуално пространство мислител. (Да напомним, че дисидентството в България, доколкото го имаше, беше преобладаващо ляво. Поради което и казионната власт проявяваше относителна търпимост към него. Най-страшното наказание беше изключване от партията.)
Веднага щом комунизмът си отиде, по улиците излязоха неговите победители - дръзки, самоотвержени и горди, като хора, които нямат какво да губят освен оковите си. Още тогава
имагинерната десница хлътна в капана на левичарското си мислене
Това беше нейната родилна травма. СДС страдаше от недостиг на героизъм, изпитваше глад за героизъм и подвиг. Той търсеше своите барикади и ги намери - първо в Града на истината (нека вметнем, че палатката в центъра на столицата не е обиталище на дясното мислене) и после в пламъците на Партийния дом. Героичното начало, което винаги е било не просто характерна, а водеща линия в българската историография, е в същината си левичарска ценност. (Освен това героичното си върви под ръка с трагичното.) Дясното мислене изпитва лека погнуса от шумния и креслив подвиг, то обикновено живее, отдадено на тих последователен труд с програма и визия за десет, двадесет или петдесет години напред.
Така след 10 ноември започна една дълга поредица от леви жестове, думи и действия в уж дясното пространство. Гладната стачка на 39-имата през лятото на 1991-а напомняше за бунта на суфражетките от началото на XX век - женско феминистко движение с ляв уклон. Църковният разкол, предизвикан от правителството на Филип Димитров, беше деяние на границата между глупостта и левичарството. Десният президент Желев по едно време се колебаеше дали все още е марксист, или вече не е. Но да откажеш марксизма, при това в зряла възраст, не е като да откажеш цигарите.
Кажи речи,
целият преход вървеше под знака на лявото жестикулиране
в дясното пространство. Събитията от януари 1997 г. също носеха белезите на ляв екстремизъм. Защото не улицата, а парламентът е обичайната територия за изява на дясното политическо мислене.
В първите години след 10 ноември омесеното с популизъм левичарство в десницата беше някак разбираемо, но все някога трябваше да има край. През 1992 г. вместо акцията "чисто минало" (още една заемка арсенала на компартиите) СДС трябваше да проведе операция "чисто мислене", но тогавашните кинжалски кръгове не го разбраха. Не е лесно да се ашладисват десни ценности на комсомолска пръчка.
Ако за десет години дясното беше успяло да проговори на свой език, вероятно нямаше да стигне до онова хем мъчително, хем комично себеизразяване чрез събарянето на мавзолея на Георги Димитров.
След 1997 г. левицата възприе някои от десните, дотогава, ценности - ЕС, НАТО, пазарно стопанство. Така тя се доближи до политическия център и стесни полето, в което десницата трябваше да търси своята автентичност. Десните, изглежда, не обърнаха внимание, тогава бяха заети да управляват, т.е. да преразпределят, защото така те разбираха управлението. Ако тогава беше решен проблемът, пред който сега се изправя СДС, вероятно явлението НДСВ през 2001 г. щеше да има по-скромни мащаби. В този контекст репликата на Надежда Михайлова за "нереформираната БСП", произнесена в нощта на изборите, не би трябвало да се възприема като неадекватност, а като вик на отчаяние.
Липсата на ясно очертана политическа идентичност и ясно разделение на отговорностите между лявото и дясното стана причина за трагедията на прехода - неговото криминализиране. Изглежда, много от хората, които в началото на 90-те се насочиха към имагинерното дясно пространство, бяха вътрешно убедени, че "всички големи богатства са натрупани по нечестен път", както учи един от великите леви идеолози на XIX век. Впоследствие някои кръвосмесителни сделки - примерно размяна на парчета от съдебната власт срещу парчета от икономическата - ерозираха доверието в институциите и в политическата система като цяло. Ниската избирателна активност на последните избори в голяма степен беше продиктувана от усещането, че държавата всъщност не се управлява от политическите партии чрез тяхно демократично избрано представителство във властта, а от някаква олигархия, която живее и се развива в условия на институционален инцест.
Преходът наистина ще завърши, когато политическите партии доизградят своята автентичност. Решаването на този проблем означава лявото и дясното в България да не се държат като диви враждуващи племена, а да живеят и да правят политика със съзнанието, че са част от едно цяло, за което заедно и поотделно носят отговорност.
Да гласуваш за кауза
Като имам предвид склонността на всички (включвам и себе си) да доизмислят и видоизменят в съзнанието си личната си история до степен, че в спомените им да останат и неща, които практически никога не са се случвали по този начин, се досещам защо още когато стана ясно, че СДС губи изборите в София, веднага иззад гърба бе измъкнат лозунгът за "нереформираната БСП" (разбирай, комунистите).2 Изглежда, че и "мозъчният тръст" на сините също има наум горепосоченото, доколкото всъщност можем да говорим за "мозъчен тръст" у която и да било българска политическа партия. Проблемът обаче е, че този стереотип вече не работи така, както преди няколко години, и за това има някои причини, на които ще се спра по-надолу. Преди да го сторя, трябва да кажа, че в тях не влиза известната още от "царските" избори теза, че хората са се отказали да бъдат "граждани" в политическия смисъл на думата, поради простата причина, че "хората", поне у нас, никога не са били такива, та в даден момент да се откажат от това свое качество. Наистина обяснението звучи ефектно, но практически то няма съдържание. По тази плоскост се плъзна и Любен Дилов-син в сприхавото си изявление (за какво точно, не стана ясно), което впоследствие се оказа, че е било преамбюл към светкавично-смешноватото и очаквано коалиране със СДС още на пресконференцията. Именно там и беше извадено плашилото на комунизма. По всяка вероятност т.нар. дясно в България все още не притежава други средства за самоидентификация, освен еднозначното определяне на противника. Това също е обяснимо, доколкото в обществото не съществува достатъчно голяма социална група, която да се отъждествява per definitionem с "десни" ценности.
Консервативно - парадоксално - в България е "лявото", или поне то се опитва да заиграва с такъв тип послания.
Ползвайки тази терминология, аз естествено си давам сметка за голямата доза относителност в понятията "дясно" и "ляво" в съвременния свят. Относителност, чиито смисли се проявяват и тук, в България, по определен начин, дължащ се на липсата на общественополитическа традиция както за тяхното разбиране, така и в променянето им. По тази причина у нас "лявото" и "дясното" не се припознават като културни реалии, а или като своеобразна "битова" жестикулация, или като откъснати от родната действителност интелигентски напъни. Каква точно християндемократическа ценностна система оплодява СДС? За каква социалдемокрация можем да говорим при БСП? Ако е истина (аз мисля, че е), че тя все още е нереформирана, не по-малко вярно е, че СДС все още не е формулиран. Политическото у нас е чиста конюнктура и тази конюнктурност най-вече (ще) предопределя слабата избирателна активност3, а не разочарованието на хората от факта, че "всички са маскари" - такова със сигурност има, но твърдя, че не то е същинското измерение на проблема. Само като разочарование искат да го представят партиите и за тях има смисъл да го правят, още повече, че им позволява, както видяхме, да заговорят активно за "морала в политиката" - един оксиморон в съзнанието на българина именно заради гореказаната конюнктурност. Да не споменавам и онези PR техники и похвати, които се заемат от Запад и автоматично (дори и до степен превод) се прилагат на родна почва, оставяйки ясното впечатление, че смисълът на политическия избор е във възможно по-професионалното прилъгване и прикоткване на електората. Смисълът - по всичко личи, е точно такъв, но трябва да се действа малко по-умно. Твърде дразнещ понякога е и вече оформеният кръг от млади и недотам млади интелигенти, които бих определил с думата "еврокомсомол" и чиято основна дейност се изчерпва със семинари, ролеви игри и нахъсано говорене (на практика помежду си) за това колко е важно да бъдем "активни граждани". Сякаш "гражданската активност" е иманентното съдържание на интелекта и се обозначава външно чрез процента усвоени средства от фондации и програми.
И така, какви са причините (според мен) призивът да се гласува "за кауза" вече да не работи по начина, по който се очаква от десните лидери.
Първо, както казах, собствената им конюнктурност и "идеологическа номиналност". Те самите не знаят (и никой не знае) какви са, но пък много добре засега успяват да кажат какви не са. В потвърждение на това служи и призивът на Надежда Михайлова да се гласува за Софиянски. В противен случай "нереформираната БСП" ще вземе властта и в столицата. Прилича на политически прагматизъм, но всъщност откровено разчита на елементарни рефлекси, което всъщност е доста обидно за избирателите на СДС, особено след близо 14 години скрити и недотам скрити обяснения, че именно те са по-интелигентната част от обществото.4 С това не твърдя, че вероятно доста от тях не са се вслушали в призива, но казвам, че сериозната политическа сила не бива да си позволява да разчита на снизходително отношение от страна на симпатизантите си. А пък как да разтълкуваме радостната гордост в съобщението, че СДС "остава втора политическа сила", освен ако това не е било изненадващо и за самите тях? Тук, разбира се, пресилвам, но такъв тип заявления, направо казано, са смешни и напълно антиполитически. Да, може да се отговори, че навсякъде по света партиите се коалират в името на определена цел. Съгласен съм. Партиите по света, разбирай, европейските партии, са традиционни партии с традиционни групи съмишленици с целия комплекс от следствия и съдържания в понятието "традиция". В България СДС е всичко останало, но не и традиционна партия. Тя тепърва трябва да се опитва да стане такава.
Второ, поради липсата както на християндемократически традиции, така и на средна класа и едър бизнес в България, СДС (по-точно онези, които се считат за негови водачи) през изминалите две години трябваше да отговори и на себе си, и пред обществото на няколко въпроса. Но без сръдливи заявления, че това е вътрешен проблем на партията - за една парламентарна партия балансът между вътрешнопартийно и обществено би трябвало да се определя по-прецизно. Така че - за какво и защо е СДС? И не според принципа "за ЕС и НАТО", тъй като в това политическо послание, както се казва, няма новина. (Всички - поне по-значимите - партии в България са за ЕС и НАТО, а освен това самата заявка далеч не се възприема еднозначно.) Не и според лозунга "против комунистите", защото веднага трябва да кажат по какви причини, докато бяха на власт, не отвориха досиетата; защо практически принудиха Симеон II (по онова време) да отиде на парламентарни избори, а не го оставиха да спечели президентските; защо знакови фигури от ръководството или напуснаха, или бяха изгонени с обвинения за корупция и клиентелизъм, а днес и в близко бъдеще със същите или с част от тях ще се наложи да се правят коалиции? Струва ми се, че може още да се пита в тези посоки и пак най-вероятно няма да се получи отговор. Но тогава как ще бъде убеден някой да гласува "за кауза", още повече, че не се знае каква точно е тя. Да не споменавам случая с фондация "Демокрация", зад който най-малкото се крие въпиюща политическа некомпетентност и недалновидност на фона например на онези отказани 1000 долара, дадени от покойния Илия Павлов за кампанията на президента Клинтън. За разлика от БСП СДС няма "естествен" статистически значим електорат, т.е. хора, които независимо от всички разочарования ще стоят "до гроб" с партията си, не защото са някакви социалдемократи, а просто вече възрастни (в по-голямата си част), които не могат - а и никой няма право да го изисква от тях - да приемат идеята за безсмислието на досегашния си живот. Длъжен съм да призная все пак, че към днешния момент социалистическата партия сякаш търси решения за проблемите си сравнително по-грамотно от своите опоненти. На практика именно тук е основната разлика между "ляво" и "дясно" в България. БСП се държи точно като политическа партия, която добре познава и използва реалиите на нашенската народопсихология независимо какво мислим за нея. Поведението на десните партии, и най-вече на СДС, напомня повече за псевдоаристократични клубове, в които довчерашният Драган се опитва да си докаже, че вече е барон Драган, и комизмът е окончателен, щом се усетим, че всъщност никой не се интересува от баронството му.
Ако говорим сериозно, проблемът на СДС е, че в България автентично дясно няма, а доколкото изобщо го е имало някога, то днес е само в спомените на малкото все още живи неполитици, т.е. "дясното" в България днес е повече акт на неизживяна емоция, отколкото на прагматична политическа визия. Следователно, за да иска от хората да гласуват за него като "за кауза", "десният" български политик трябва много ясно да си формулира смислите на тази кауза и то така, че когато (и ако) дойде на власт, нейните практически елементи да бъдат лесно и бързо разпознати от обществото. Един типичен пример колко далеч са идеолозите на "дясното" от сериозния опит за неговото схващане е казусът с БПЦ, когато поради съвсем елементарните си знания за църквата (християндемократите, sic!), "оставиха" нещата в ръцете на един замаян от тщеславие монах-партиец и на неколцина свещеници, които днес са готови да направят и "избори за Бог", само и само за да продължат да присъстват в медиите. Напълно произволно в СДС решиха, че в църковното общежитие нещата се правят "по демократичен начин", демонстрирайки по същността си болшевишки рефлекси.5 Дали разбират, че това е всичко друго, но не и "дясно"? По-късното признание на тази грешка някак увисна в празно пространство и не бе възприето отново поради принципа, който като че ли стана водещ в СДС - липсата на обяснения за едно или друго решение или действие. Но, за съжаление, има и други примери за тази неадекватност и не е само случаят с БПЦ. Какво стори "християндемократическата" партия за малкия и средния бизнес? Нищо. Това е отговорът, който голямата част от предприемачите дават. Каква - "дясна", "лява" или никаква - образователна политика водеше СДС? Лесно е да се обяснява колко тежко е било положението на страната след Виденов и как хората не са понесли цената на реформите. Пита се - на кои точно реформи? Аз в никакъв случай не желая да отричам или да омаловажавам и добре направеното, но тук не говорим за него, а за онова, което обществото "не било разбрало". Дори и така да е, чия е вината - на обществото или на политическата партия, която не умее да говори с него, както и да се държи по приемлив за него начин? Тук отново никакви преки (дори до степен превод) заемки от чужда културна традиция няма да помогнат, тъй като винаги ще бъдат обект на лесна профанизация и осмиване в масовото съзнание - не защото са глупави, а защото са "чужди". Ние все още сме твърде далеч от създаването на някаква значима група с космополитно мислене - "еврокомсомолът", за който стана дума, е само недозрял неин предвестник. (Съвсем отделен въпрос е доколко в секуларния космополитизъм изобщо има нещо ценно, но не обсъждам него тук.) Определено в този смисъл и прословутото присъединяване към Европейския съюз е силно проблематично. Не защото няма да се случи, това е въпрос на конюнктурна политика, а защото, образно казано, българинът се нарича европеец само когато се сравнява с африканците, с азиатците или американците и когато размахва исторически книжки със съмнителна научна стойност. По отношение обаче на лондончанина, парижанина, берлинчанина и дори на жителя на Прага или Москва ние като цяло се чувстваме провинциалисти. Разбира се, "сериозните" политици у нас не се интересуват и нямат време да мислят за съдържанието и значението на такива понятия, като "културна периферия", но поне трябва да се опитат да си дадат сметка какво следва от това и как трябва да бъдат формулирани посланията и поведението им в този контекст. Защото този "провинциален" усет днес деградира до исторически митове и позьорство - той всъщност се разпознава най-добре там; и въобще не е заслуга на политическата система в страната, че все още не се е появила силна крайно дясна популистка партия. По-скоро това е следствие от народопсихологията ни, която не бива и да се надценява, тъй като сме повече "мързеливи", отколкото "толерантни". В този смисъл "десните" наши политици трябва да престанат веднъж завинаги да трупат словосъчетания за общоевропейските или за "цивилизационните" ценности. Първо, такива ценности съществуват само в главите на PR специалистите, и, второ, непрестанното им рекламиране води в крайна сметка до усилването на наличната вече шовинистично-квазиправославна (всъщност антихристиянска) неграмотност. Рекламата само добавя контурите на пропастта между "онези, на които животът се случва, и онези, които случват живота си" (като стилистика и като подтекст изразът е отвратителен, но е ясно свидетелство за незрялостта и комплексите на издигналите го като лозунг). Твърде ранно е все още за България рязкото обособяване на политико-икономически елит и "други". Тук няма и никога не е имало такава традиция и родното "светско общество", погледнато отстрани, е пределно комично и парвенюшко точно в парадигмата на "културната периферия". Така в масовото съзнание комизмът и парвенющината рефлектират в политическото въобще. Но и как да се почувства "средният" човек, когато непрекъснато му се напомня, че е "провинциал", още повече от хора, които той знае като еднакви със себе си. В действителност жестикулациите на "елита" (по принцип свързван - тук и (за)сега - с "чуждото" излъчват именно такъв род послания. А от фрустрирания, при това и обиждан човек, не очаквайте някакво "гражданско" (каквото и да значи то) поведение. Точно обратното - популизмът в даден момент ще мимикрира като "гражданско". В този план "дясното" у нас има много път пред себе си, докато успее да се легитимира и да придобие своя физиономия, ако желае да бъде политическо дясно, а не просто life style.
И накрая искам да припомня същностното противоречие в израза "гласувам за кауза". За кауза човек се бори, страда, ако щете, жертва се, но не гласува. Това е безсмислица и е подигравка и с интелигентността ни, и изобщо с хората, ако продължават да ни го вменяват като едва ли не морално задължение. "Който не гласува, няма право да критикува" е само поредното медийно клише, под което прозира страхът на партийните агитатори от собствената им некомпетентност. Просто правата не се дават по силата на гласуването, а наопаки - гласуването е частно следствие от тях; и всеки човек, който спазва законите и си плаща данъците, има моралното право да критикува и да изисква от управляващите и от лидерите, независимо дали е гласувал, или е отишъл за гъби.
Марио Коев
Редактирано от - Сибила на 17/11/2003 г/ 22:24:51