Изборното олимпийско примирие в СДС завърши - с последния плик в урната бе открит поредният ловен политически сезон. Няколко дребни сини патици вече бяха отстреляни, сега е ред да се гърми едрият дивеч. Синята хекатомба съвпада със старта на Рамазана. Утре в НДК заседава националният партиен съвет.
За пръв път от години СДС е изправен пред такъв уникален пленум. Родните ни демократи никога не са оставали без проблеми, но с толкова много неотложни за решаване казуси те никога не са се сблъсквали. Изборът на сините началници утре ще очертае пътя да партията през следващите месеци до парламентарните избори. От това, което сините ще направят във вторник, може би зависи дори кое правителство ще вкара България в Европейския съюз.
Уникалността на ситуацията е и във факта, че за пръв път Командира ще трябва
открито да се идентифицира като лидер на вътрешнопартийната опозиция.
От 2001 г. насам Костов се схващаше като лидер в сянка, а Надежда Михайлова - като меката началничка, която танцува по свирката му и въобще няма намерение да проветрява партията. Тези, които не смятаха Надежда за придатък на Костов, твърдяха, че в партията има два центъра на властта - единият на "Раковски", а другият - във фондация "Демокрация". Днес за всички е ясно, че Костов и Михайлова отстояват различни виждания за бъдещето на СДС.
Но дебатът във вторник не е само за това кой да води отбора. Ако съществуваше само опозицията "Надежда-Иван", пленумът нямаше да е интересен. На фаталната сбирка за пръв път партията на бившите управляващи ще дебатира и за политика. Всъщност тя трябва да вземе решения по шест изключително важни проблема. А различните крила в СДС предлагат поне по две алтернативни решения за всеки казус.
Проблем 1: Изборите - загуба или победа?
Ръководството на партията оценява резултатите от местния вот като добри. Местни структури и столични депутати пък твърдят, че сините са претърпели историческа загуба в София и други градове и НИС трябва да понесе отговорност. От НИС отвръщат едно и също: "ние спечелихме почти 24%, а на последните парламентарни избори партията под ръководството на Иван Костов взе 18.18%, което нагледно показва как се връща общественото доверие към СДС". Този прочит на изборните резултати не се харесва от голяма част от партията и трудно се възприема от обществото, защото 24% отговарят на малко по-малко от 400 000 гласа. Това е най-ниският резултат на СДС в избори. Да, СДС взе престижното второ място, процентите са добри, но бюлетините за сините са обидно малко.
Очевидно е, че победите в Перник и Ямбол едва ли могат да компенсират в синьото сърце третото място на Надежда Михайлова в София. Тя повтаря, че е загубила в личностен план, но партията е спечелила. Защото има председател на общинския съвет, районни кметове и тежест в решаването на всички проблеми на столична община. Защото десницата "е спряла нереформираната социалистическа партия".
В зависимост от прочита на изборните резултати Националният съвет на СДС ще реши и
проблем 2: Да има ли предсрочна конференция?
Тези, които смятат, че ръководството на партията се е издънило, настояват за предсрочна национална конференция, на която да бъде сменена Надежда. Ако тяхната теза надделее, националният съвет ще свика 14-ата, извънредна конференция вероятно в края на януари. Ако тя избере нов лидер, той по силата на устава може да предложи абсолютно ново оперативно ръководство.
Михайлова обяснява, че ще има редовна конференция след година и половина, защото всичко е наред. Но трудно ще удържи натиска. Срещу самата председателката няма кой знае какви настроения, но има всеобщо негативно настроение срещу членовете на НИС. Доста партийци смятат днешните началници за тежко неадекватни личности, които нямат визия за бъдещето на партията. А всички те бяха избрани по настояване на Надежда. Не само хората, които се броят за симпатизанти на Костов, но и такива, които се водят за привърженици на Михайлова настояват да има радикално обновление в състава на партийното ръководство.
А обновление ще има задължително във вторник. Затова съществува и
проблем 3: Кой ще влезе в НИС?
В НИС има едно вакантно място - на бившия зам.-председател Пламен Орешарски. Според Емануил Йорданов то ще бъде попълнено утре. Възможно е предложението на Надежда Михайлова да взриви пленума и да породи вълна от алтернативни оферти за мястото.
Съществуват различни идеи за нов член - според една в НИС трябва да влязат областни лидери, които се доказаха на местните избори в Русе, Пловдив, Ямбол и т.н. Друг, малко възможен вариант, е вакантното зам.-председателско място да се даде на Иван Костов, за да се получи баланс на интересите в партията. Има и радикални варианти, при които в НИС влиза завърналият се от ловните полета Никола Николов.
Последният обсъждан вариант бе мястото да бъде заето от Величко Йонов - областен шеф на сините във Видин и настоящ секретар на партията по въпросите на вътрешната политика. За него може би няма да гласува Костов. Йонов обаче се ползва с доверието на Надежда Михайлова и на един от силните хора в партията - Никола Николов.
Тук СДС ще стигне и до
проблем 4: Да се върне ли Никола Николов в групата?
Хората на Николов отдавна се канят да дадат решителен бой, за да бъде прибран обратно в парламентарния съюз на демократите. По настояване на Муравей Радев и Йордан Соколов той бе изключен заради отсъствието си от гласуването на вот на недоверие срещу правителството на Сакскобургготски. Николов, който отскочи до Африка, за да гърми по антилопи, видя в този акт "милиционерски номера", дирижирани от Костов. Поддръжниците на Николов в Националния съвет събират от началото на септември подписка в негова защита. Според мълвата той се ползва и с подкрепата на НИС. Макар НИС да не зае официална позиция по случая дори когато местни структури на СДС от Североизточна България обясниха на Надежда Михайлова, че са загубили изборите заради изключването на Николов.
Откритата война между Николов и Иван Костов неминуемо ще доведе до дебат по
проблем 5: Фондация "Демокрация" - жертва на компромат или причина за загубата
на вота? Фактори в СДС твърдят, че скандалът е повлиял на изборните резултати в национален мащаб. Лидери на партията, сред които и членове на НИС на СДС, искат Националният съвет да анализира така ли е. В спора се включи дори и председателят на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс, който каза в София, че Михайлова можеше да стане кмет, ако не беше скандала около фондацията.
Привържениците на Костов смятат, че това е безпрецедентната "акция за дискредитиране на най-успешния министър-председател". Тази теза се защитава от софийските и пловдивски депутати. Самият Командир вероятно ще обясни пред Националния съвет своята гледна точка.
Дебатът за фондация "Демокрация" вероятно ще прерасне в дебат за влиянието на депутата Костов върху българската политика. Основната разлика между него и ръководството през последните месеци е във виждането за коалиционната политика на СДС. Няма как НС на СДС да не стигне до
проблем 6: Дясната коалиция в София - сдушаване
с врагове или нормална логика,
гарантираща власт? Това е може би най-важният проблем, който Националният съвет на СДС трябва да дебатира. Тук също има две крайни гледни точки. Близките до Костов, който наистина е идеолог на синия изолационизъм, смятат, че СДС не трябва да влиза в коалиция. Безпринципно било.
Софийската коалиция между СДС, ССД, Гергьовден, БЗНС-НС и Демократическата партия бе образувана с решение на НИС на СДС. Нисаджии смятат, че заради ред обективни причини партията не може сама да претендира за властта, която без единството на десните с лекота ще падне в ръцете на левицата. Тази тяхна теза е подкрепена от Вилфрид Мартенс. И от здравата логика. Освен следизборно партниране със Софиянски и коалицията зад Дилов, коалиционната политика на сините вероятно включва и възможността за завой към евентуалните остатъци от НДСВ.
Въпреки че нито Костов, нито Никола Николов харесват коалиционната политика на Михайлова, тя все пак ще бъде одобрена. Надежда може да победи и в дебата за резултатите от изборите, но едва ли пленумът на сините ще има един победител и един загубил.
Иван Костов е получавал пари от фирми, които крадат ДДС,
показва разследване на вестник “Труд”
Бившият премиер Иван Костов е получавал пари от фирми, които крадат ДДС. Това заяви главният редактор на вестник “Труд” Никола Кицевски като добави, че това е информация от разследване на вестника. Той уточни, че става въпрос за пари, получавани във фондация “Демокрация”. Репортери на вестника проучиха фирмите дарители на фондацията, повечето от които са офшорки, но се стигна и до собствениците. Едната от фирмите е собственост на Марко Митков от Видин, който е дарил на 11 май 2001г. 102 хиляди лева на фондация “Демокрация”. Митков живее в ромския квартал “Нов път”.