Балкански сцени посред Манхатън, Ню Йорк, вторник, късния следобед: агенти на ФБР извеждат от Световния търговски център елегантни бизнесмени. За по-голям екшън задържаните са оковани в белезници и закачулени с маски. В същото време по цялата територия на САЩ издирват и извалят съучастниците им. На другия ден скандалът гръмна по целия свят, но у нас така и
не разбрахме какво е станало, освен че арестували някакви брокери
от Уолстрийт. Дори вестници с претенции за "бизнесиздания" поднесоха само тромави преводи на чужди вести, от които личи, че на авторите така и не им е станало ясно какво се е случило. На едно място ни съобщават, че мошениците откраднали 650 хил. долара, другаде говорят за "милиони", похитени чрез две престъпни схеми.
Нищо подобно. Разкритите машинации са много по-мащабни и ще нанасят сериозен удар върху цялата световна финансова система. Разбира се, операция "Дървен петак" ("Wooden Nickel") се е докоснала само до повърхността на банковия свят. Таен агент на ФБР се внедрил като брокер на валутни сделки в една мошеническа фирма на Уолстрийт и за година и половина успял да разобличи 47 души и една дузина фирми. Заведени са 16 дела, по които обвиняеми са 31 души. Всеки е уличен за различни измами, най-дребната за 15 хиляди, най-мащабната - за 21 милиона долара.
Явно агентът е имал достъп само до мижави рибоци,
защото сделките им са жалки в сравнение с обема на щатския валутен пазар, който надхвърля 1.2 трилиона долара. На ден. Достъпът до големите играчи, "майсторите на пазара" не е лесен, защото банковата система знае да пази тайните си. До сделки за милиарди случайни хора не се докосват и затова агентите под прикритие нямат шанс да докопат истинските големи машинации, които клатят целия трилионен пазар и носят на едни милиарди загуби, на други - съответните печалби.
Макар да повдига само ъгълчето на завесата, ФБР даде сериозни доказателства, че
цялата банкова система е корумпирана
и никой не може да е сигурен за инвестициите си в нея, независимо дали ги е поверил на инвестиционна банка-бутик или е клиент на мултинационален финансов динозавър. Федералните агенти са разкрили десетки различни схеми на измама. От особено значение е обаче една от тях, наричана от мошениците "Играта" или "Точки за кеш" ("Points for Cash"). "Точки" във валутната търговия се наричат частите от цента, в които се дават междубанковите котировки на валутния курс. Идеята е участникът в "Играта" да "бутне" на посредника няколко "точки" курсова разлика, т.е. съзнателно да сключи неизгодна сделка и да ощети "мъничко" своята банка или клиента ("сметката"), за когото работи. Така всеки ден се трупат милиони нечестни печалби. На свой ред посредникът връща на дилъра измамник част от присвоеното. Това се нарича kickback, "обратен пас".
Тези "ритнати назад" към дилъра-мошеник пачки са именно "кешът" за откраднатите "точки". Според ФБР "Играта" продължавала вече цели 20 години! Достоверен извод, ако вземем предвид, че съвременният валутен пазар води началото си от 1971 г., когато се срина мита за световната конвертируемост на основните валути в долари и на долара - в злато по ужким фиксирания в Бретън-Уудс, уж поддържан от МВФ курс. Оттогава валутите са на "свободно плаване", курсовете им всеки ден се менят и дават на "играчите" чудесен шанс да осребряват в своя полза по някоя друга "точка", отмъкната от клиента.
Доказано е, че в "Играта"
участва цяла верига от конспиратори,
разпределена на три нива. На първото ниво са дилърите на големите мултинационални банки, които "въртят" милиарди от портфейла на банката и "сметките". Тяхната работа е да сключат нечестните сделки. На второ ниво "играят" междубанкови валутни брокери. Те поемат отклоняващите се от пазара поръчки от "играчите" на първото ниво и ги насочват към участници в "Играта" от третото ниво - фирми-бушони, чиято задача е да осребрят изкуствената печалба, да "ритнат обратно" към горните нива лъвския пай, да откраднат останалото и да фалират, замитайки следите.
Това е "Играта". Тя е само една (макар и най-мащабната) измама, разкрита преди дни от ФБР. А седемте пестеливи странички, публикувани от Бюрото, представляват цяла колекция от способи за измама. Впечатляващата сбирка включва пирамиди, издаване на фалшиви банкови извлечения за измислени сделки, пласмент на акции чрез лъжовно захаросани обещания, прани пари и бизнес с наркотици. Заслужава си да го прочете всеки, на който му хрумне да даде парите си за "управление" в някоя "западна" и "реномирана" банка с "безупречна репутация".
Ха сиге де!
А какво да кажем ние с гайдите....?