:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,235
Активни 683
Страници 2,702
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

Мимикрия на думите

Тя е вътрешна. Не е като при заека, чиято козина в житната нива е жълта, а в гората почти тъмносива. Нито като перушината на нашенската яребица - красива и на тъничко пъстра, каквато е земята ни - докато сибирската е чисто бяла.

Външната мимикрия е лесно разбираема, животното придобива цвета на средата, в която живее. Целта на природата е да го защити от враговете му. Думите не са животни, нито растения, с малко фантазия и повече разбиране може да се каже, че те са "всичко". Щом Словото е Бог и Бог е Слово - както пише в свещените книги.

Защо тогава думите се плашат от самите себе си (от собственото си предназначение) и започват тази своя вътрешна мимикрия? Кой ги застрашава? Кои са техните врагове?

Няколко доказателства за тази мимикрия: Думата "любов" сега не означава това, което е означавала само преди 30-40 години. Нейната модерна племенница "секс" заплашва да й отнеме основното историческо съдържание. Или пък думата "герой". Още от Омир до днешните битки "герой" си е герой, но аз помня как тази думичка се даваше като титла на хора, проявили се в мирно време със своя труд. А героят от войната, който се хвърля в атака и рискува живота си е нещо съвсем различно, да не кажа обратно, на героя на труда. Вторият проявява кротко постоянство, той е улегнал и уравновесен характер с монотонна дейност. И тук не става дума за ироничен намек от вида "герой на нашето време", а за основното съдържание на понятието.

Защо става така ли? Много е просто: Променили са се отношенията. Както помежду ни, така и отношението на света към самите отношения помежду ни. Остра илюстрация на всичко това можем да направим с думата "грях". В Средновековието тя е означавала "страшно престъпление, наказуемо по страшен начин". Каквото и да означава сега, каквито и асоциации да предизвиква тази дума днес, тя е загубила главния си същностен смисъл на престъпление, водещо до неизбежно жестоко наказание. "Всички сме грешни" - казваме сега спокойно и никой не вдига сатър над главите ни. Днес думата "грях" има повече споменен характер, носи чисто лична и морална обвързаност, тя почти се слива с думата "грехота", която е толкова по-мека по смисъл от "грях", колкото и по звучене, произнесена на български.

Когато откривах тази мимикрия на думите с голямо удивление, как те неспасяемо загубват нещо от онова, което значат и започват да намирисват на времето, в което се употребяват, потърсих някой друг да се е занимавал с това. Исках да разбера за пръв път ли се случва, или си е някакъв стар закон, за който просто не съм чувал и не съм знаел, че съществува. Така попаднах на тетрадките на Ф. М. Достоевски и ето какво е написал той преди повече от сто години: "В заболялото наше общество все повече се нарушава понятието за добро и зло. Кой от нас сега, с ръка на сърцето, знае какво е добро и какво - зло? Всичко се е обърнало в спорен момент и всеки тълкува и учи по свое виждане."

По-късно Уилям Фокнър казва: "Ние се отказахме от смисъла, който нашите бащи влагаха в думите "свобода" и "независимост", от смисъла, положен в основите ни като нация, завещан ни от тях като на народ и превърнат от нас, в наше време, на празен звук."

И един мой приятел - Валентин Распутин - след дълъг разговор пожела да му напиша няколко реда за спомен, той също ми написа неговите, ето ги: "Става дума за промяната, ако не и за пълната подмяна - за разширеното и разтеглено тълкуване на понятията, които би трябвало да съществуват в строги граници, защото от здравината или несигурността на тези граници зависи твърде много в нашия живот."

Така за кой ли път се оказа - както почти за всичко, което съм мислил - че други преди мен, а и заедно с мен, са го изразявали, в отделни случаи и много по-добре. Тогава съвсем естествено мога да си задам въпроса защо пиша. Защо пишем всички СЕГА, след като "нищо ново под слънцето"?

Ами тъкмо затова, защото думите, подредени от майсторите преди нас, не означава днес това, което тогава са означавали. Думите, които са силно "хигроскопични" спрямо онази невидима, смислова "влага", която неизбежно витае с всичко и над всичко, от което се състои животът ни - това велико напрежение във винаги поляризираната смес от намерения и резултати.

Ако в последна сметка става дума за вид параномия, то думите - самите те - не носят и капчица отговорност за "тяхната" мимикрия. Очевидно ние се местим нанякъде, като собствено съдържание, а не думите.

Вероятно защото сме все по-недостойни да защитаваме истинския им и, разбира се, божествен смисъл.
25
1124
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
23 Ноември 2003 20:53
Много е приятно да се четат такива работи. Спомням си преди време се натъкнах на една лекция на Умберто Еко по повод именно промяната в значението на думите. С присъщия му стил той редеше пример след пример до такава степен, че в един момент си мислиш, че четейки някой автор, живял преди 150 години може и да не го разбереш или пък да паднеш от смях. Примерът, който ми се загнезди в главата беше с думата "gay", която тогава е означавала радостен, а сега знаете какво.
Да, наистина, думите не са виновни за своята мимикрия, защото те не съществуват от само себе си.
Статията е един прекрасен увод за нов лингвистичен диспут относно произхода на словото, неговата връзка с мисленето и в крайна сметка за отговор на въпроса - от полза ли е говоренето или е във вреда за човека като социално животно?
23 Ноември 2003 20:56
Хе хе, Дон пак пише във форума!

Чрез вестника
23 Ноември 2003 22:02
Дончо Цончев в Наблюдател - това е като концентрирана амброзия.




Отсега си представям коментарите не некои нереализирани псевдофилософи.....
23 Ноември 2003 22:48
Из Галактического Путеводителя, страница 634784, раздел 5а, статья: Магратея.
Давным-давно, в туманах древних времен, в великие и славные дни прежней Галактической Империи, жизнь была дикой, богатой, и большей частью свободной от обложения налогами.
Могучие звездолеты бороздили пустоту, достигая самых далеких звезд в поисках приключений и добычи под чужими солнцами. В те дни души были смелыми, ставки -- высокими, мужчины были настоящими мужчинами, женщины -- настоящими женщинами, и мохнатые зверюшки с Альфы Центавра -- настоящими мохнатыми зверюшками с Альфа Центавра.

Редактирано от - щирлиц на 23/11/2003 г/ 23:00:34

23 Ноември 2003 23:11
Ще цитирам У. Фокнър, който за мен винаги ще бъде най-големия (американски) писател: "Животът не се интересува от доброто и злото. ... След като хората съществуват само в живота, те трябва да му се посветят изцяло и да го изживяват какъвто е. Животът е движение, а движението са силите, които водят човека - амбиция, власт, удоволствие. Времето, което човек иска да посвети на морала, трябва да бъде взето насилствено от движението, от което той сам е част. ..." И още малко: " ... според мен идеите и фактите нямат нищо общо с истината".
Нека не се страхуваме от загубата на определен смисъл на думите. На мястото на един идва друг смисъл. Животът е движение! А идеите и фактите не са истината!
24 Ноември 2003 00:57
Интересен поглед - през оптически мерник. Използването на пушка с оптически мерник за убиване на животни ще е особеннна проява на мъшкърлък...
Този мъшкърлък ми напомня за една карикатура на Майкъл Джаксън - лежи в леглото с пуяк и пуякът се моли: "Моля ви, само ме опечете!" Ако българските яребичета и зайци можеха да говорят, биха изплакали: "Моля ви, САМО ни убивайте..."
(снимка: натиснете тук)
24 Ноември 2003 01:05
Hugin:
24 Ноември 2003 02:24
Боза........... Не можах да го завърша. Само го започнах...........
24 Ноември 2003 03:07
Така де да не каже че форумците го не четат ! Па и не е много добре да си прави сам рекламата !
.
.
КАРЛО.

.
Събота следобед, отвън бяло и кално от декемврийския сняг, един човек си седеше с приятели в кафенето. Той обичаше всичките съботи в своя живот - ледени и горещи, пролетно хладни, есенно сити - и особено часовете следобед, когато делата, с които живееше, го освобождаваха по закон и можеха да почакат до понеделник. Когато нещата, заради които живееше, бодро опъваха шии, весело се разтропваха от всички страни, заканително радостно се покашляха и толкова съблазнително му намигаха.
.
- Утре е отпуска, нали? - беше го попитал синът му сутринта пред вратата на детския дом толкова сънено топъл, колкото и ококорен.
.
- Отпуска, татко - стегна прегръдката той. - Утре е отпуска и... Секундата на мълчание след това "и", занемяла по късия електрически мост между очите им, тъй много изпълваше и двамата, че те, на четири и четиридесет, оставаха съвършено наясно - завинаги и по всичко. И тука сега, в общия брътвеж на кафенето, където времето се топеше по-бързо от снежинка в ръка, той имаше за какво да се притеснява. Закъсняваше. Вече минаваше три и половина. Това, че другите също така закъсняват, не беше пълна утеха. Разбира се, майка му вече го е прибрала, те са обядвали, той вече спи пухкав между пищовите, но...
.
- Поне в тия дни, майка му стара, когато не излизаме, да бяхме се завъртели из къщи...
.
- Стига, бе! Само ти имаш жена и деца!
.
Те бяха ловци - той и неговите приятели, - съботи и недели за семействата им не съществуваха.
.
- Айде, де, ставай! Върви си да правиш у вас курабии!
.
Заядоха го, ядоса се, поръча си още едно малко. В този момент до масата се изправи Карло и му поиска ключа от колата. Той го погледна, отпи, бръкна в джоба и му го даде. Нищо не пита. И Карло нищо не каза. Когато след десет минути ключе го изтропа на масата, той даже се учуди, защото беше забравил. Пак нищо не пита, обясни си, че Карло е бързал, бил е без своята кола - толкоз.
.
Бяха минали часове, когато стана и тръгна. Вън притъмняваше - захладяло - снегът вече отрупал покриви и дървета. Отключи колата, без да я избърсва, посегна .да остави нещо отзад и изведнъж рязко се дръпна. Едно огромно куче лежеше на цялата задна седалка и го гледаше неподвижно в очите.
.
- Ей! Карло! - извика той с първата естествена уплаха. След това доотвори вратата, седна и се обърна назад. При това положение те се озоваха така: нос от нос на четири пръста. Голямо и дълго като пантера, кафяво и бяло напръскано, кучето все така изучаваше очите му, докато най-сетне тропна два пъти с опашка.
.
- Какво - каза човекът. - Приятелството ще стане ли или няма?
.
Той беше се сетил, разбира се, Карло отдавна му казваше, че някакво куче отнякъде е изпаднало и се е завъртяло край него. "Ти си ловец, ела да го видиш. Ако е хубаво, вземай го, на мен за какво ми е куче." Цял месец мина на канене, той не отиде да го погледне и ето че днес Карло го беше докарал.
.
- Значи, така - каза той и докосна главата му отгоре.
.
- Ти вече си тук. Карло си, иначе как. А пък аз съм си аз. Дай вече да се прибираме, че ни се пише лошо и на двамата.
.
Яко и кадифено, кучето се натисна в ръката му. След малко човекът потегли и се прибраха.
.
Синът беше станал, правеха с майка си снежен човек. Когато задната врата на колата се отвори, Карло се измъкна огромен навън. Детето изпищя, хукна и падна. Майка му в същия миг се развика.
.
- Махай го! Махай го! Само това ни оставаше - куче!
.
Карло ги гледаше един по един - без чудене, гузно, без мисъл, - на белия фон на снега той сега изглеждаше още по-глупаво едър. Десет минути по-късно страхът на детето премина, пометен от силното любопитство. Майката каза:
.
- Слушай, ама е толкова хубав, а? На кого е?
.
- Мой.
.
- Как се казва?
.
- Карло
.
- Какво да му дам да яде?
.
Една картонена кутия от телевизор приюти кучето за през нощта. От снега тя бързо се скашка, след няколко дни бе сменена със здрав, хубав сандък. След няколко седмици животът на тримата плътно и естествено се бе свързал с това куче, то играеше лудо с детето, двамата тичаха, скачаха и се търкаляха в малкото дворче. Майката тихомълком увеличаваше дажбата отпадъци от кухнята, като им сипваше отгоре и млекце. Бащата купи от магазина каишка и вечерно време горд го разхождаше из квартала, Всичко беше добре до деня, в който трябваше да сменят тази квартира. Новата беше в блок, нямаше дворче. Съдбата на Карло се изпълни с въпроси.
.
- Ще го дам на някой приятел, който има условия. И без това всеки ще го поиска само като го види. Ще го ползваме заедно през сезона.
.
- Глупости - сърдеше се жена му наистина. - Да не си луд? Такова хубаво куче...
.
- А ти къде искаш да го завра? Вътре до нас на килима?
.
Нямаше как и какво да се измисли, кучето спеше отвън, пред вратата. Качваше се и слизаше по дългото стълбище денонощно, съседите вдигнаха пара. То тръгна из боклуците по махалата, децата го гонеха и закачаха; когато дойде пролетта, заприлича на истинска хайта. От блестящия цвят на късата козина не остана и помен, шията измени онази величествена извивка, пращяща от сила и самочувствие; голямата му красива уста често оставаше отворена и червеният дълъг език висеше от нея безстрастно. Човекът мисли една нощ и го откара в едно село.
.
Даде го на ловец, който отдавна искаше куче. Двадесетте километра обратно той беше толкова тъжен, че когато след седмица Карло се върна - кален, със зачервени очи и смален, - в къщата избухна цял празник. Детето пищеше от радост. Майката плака, Карло ги душеше нежно един по един и опашката му играеше непрестанно.
.
- Да не си посмял пак да го даваш, чу ли? - каза жената.
.
- Глупости, как ще го давам. Я погледни само, горкият...
.
И той го даде втори път, сега в друго село, на петдесет километра от София, тъй като кроткият иначе Карло в един прекрасен ден нападна пощенския раздавач, ухапа го отзад здраво и му направи крачола на парцал.
.
Тайната скръб на семейството този път продължи двадесет дена. На двадесет и първия сутринта, когато някакъв скелет, лошо увит в кучешка кожа, се изправи и отчаяно задраска с предни крака по вратата, целият блок чу виковете. Окъпаха го със сапун, направиха му специална колибка до вратата на мазето и животът на всички тръгна отново добре. До деня, в който председателят на единната позвъни на вратата и заяви - с онези кротко категорични маниери на законодател в оставка, - че този Карло по цяла нощ лае, разстройва на гражданите съня и въобще невротизира квартала. И ако мисли да продължава така... Карло не мислеше за кварталния нищо, ако не се смята за мисъл онова добродушно презрение, което инстинктът му беше изработил за непознати. Тази обществена задача оставаше за неговия стопанин, също така за жена му, а в някои случаи и за детето.
.
- Нещо трябва да се направи, мисли! - казваше тя все по-често.
.
- Татко, бе, да му качим колибката на балкона! А?
.
Вестниците и писмата за семейството раздавачът започна да оставя на тротоара. Кварталният спря да ги поздравява по принцип. И ето че един ден се появиха и циганите. Първият от тях тръгна по стълбището нагоре. Вторият остана отвън, до вратата. Третият - който държеше телена примка - се упъти направо в мазето. Детето забеляза всичко това от балкона и с всичка сила извика баща си. Той се затича надолу и след минута и тримата бяха около него. Нямаше приказки. Само ги изгледа един по един - блед и задъхан, - а Карло се измъкна от колибата си, ръмжейки, и козината по врата и гърба му настръхна. Циганите си отидоха от този адрес явно завинаги. Но въпросите около Карло останаха и както всяко любимо нещо - той се превърна в източник на безкрайни тревоги.
.
Лятото си отиде, оставаха дни до откриване на сезона. От нарасналите грижи Карло се беше загладил, косъмът му се лъсна - започна отново да скача като айгър. Жената и детето не знаеха за това, но стопанинът вече си имаше свое решение. Ще го изведе на лов. Ако работи, все някой ще го поиска. Ако не - ще му тегли куршума и толкоз. В къщи ще обясни, че някъде се е изгубил в полето.
.
Човекът взе една зелена гилза (всички останали бяха червени), сложи и зимна доза барут и хубави вълчи сачми. Зави патрона добре и написа на бялата му капачка едно "К". Когато вечерта преди откриването на сезона патрондашът бе окачен пълен в антрето, сред червените шийки на трийсет и двата патрона детето забеляза зелената.
.
- Татко, татко! - извика то радостно. - Един от патроните е зелен! Виж!
.
- Да, татко - каза полека бащата, - един от патроните е зелен.
.
Разговорът продължи сума време, детето се интересуваше неуморно: защо този патрон е зелен, а пък другите са червени, той по-силно ли може да гръмне, и в него ли сачмите са толкова дребни, колко са те, не могат ли да се убиват пъдпъдъци с куршум, а зайци, ами лъвове и тигри, ами на слона кожата как я пробиват сачмите, а, татко, ти ходил ли си за слонове, ами ако убиеш на едно малко слонче баща му, то какво прави бе, татко, кажи де! И той всъщност не свърши - детинският разговор; още когато си лягаше, човекът знаеше отлично, че няма да спи. Никога не бе спал през нощта срещу откриване на сезона - двайсет и толкоз години. Кога край разточителната миризма на огън сред къра - със свити очи срещу звездите; кога в дъхава колибка от клони и буренак – с уши подир тънкия вятър, срещу пищящия от истини нощен живот на природата. Все едно, и тука, в леглото нямаше да заспи - стана и се облече. Беше два и нещо. Свари си кафе, прекара едно меко парцалче през цевите - то беше от някакви гащи на малкия, погледна през лъскавите кавали към лампата и си запали цигара. Жена му дойде тихо, повдигна си нощницата да не се спъне, прекрачи му пушката и си легна. Всичко това тя извърши почти без да си отваря очите и мълчешката - знаеше си урока отдавна.
.
Когато слезе долу, Карло скимтеше на тънко и бясно се дърпаше на синджиря. Отвори му задната врата на колата и кучето с див скок се озова вътре. Срещата с брат му и Тошо беше тук в четири, но имаха уговорка: "Ако ми няма колата, идвайте там, аз съм в люцерната до канала."
.
По пътя всичко пак беше премислено - умно и точно.
.
Карло е една хайта (при това толкоз голям и копринен), ако е ставал за нещо, първият му стопанин нямаше да го изпусне. Жена му и детето се привързаха като баби, покрай тях и той - хиляди бели им докарва това куче. За що му е всъщност, като помисли? Дама с пес или какво? Хайде де. Ей сега ще му тегли куршума и край. След една седмица всички ще го забравят. И той някога ще умре. И жена му, и детето. Всички, които се раждат. Въобще глупости, някакво куче! Ако беше го оставил на циганите... Виж, ако беше за лов - стегнато и обучено... То даже и така - какво да го прави, като няма за куче никакви условия? И си приказва така - лов, нали го вижда отлично, с тия момински очи, с номерата да скача и да го ближе по бузата, с всичките му изобретателни глезотии. А бе... тоя господин Карло, какъвто е едър и пъргав, да не би да е хранен по-рано от някоя госпожа ли... О, той вече бърза да стигнат в люцерната и цялата тая изобщо да свърши.
.
Там беше тъмно - в люцерната, - от всички страни чукаха пъдпъдъци. Отвърза го, помисли малко и сложи в двете цеви червени патрони. Зеленият остави в джоба. Карло се хвърли напред като бесен, започна да души и да криви. След десетина минути човекът се спря. Кучето се завъртя около него. Два пъдпъдъка се дигнаха от краката му. То не само не правеше стойка като птичар, но и въобще не ги забеляза. Човекът запали цигара - усещаше пулса си до ботушите.
.
- Хайде, Карло - каза той тихо и не можа да познае гласа си. -- Търси, мойто момче, Търси!
.
Търсеше Карло, въртеше се и галопираше, но от росата и тъмното нищо не излезе.
.
- Една стойка бе, идиот - каза човекът. - Една стойка искам от тебе и ще живееш. Хайде!
.
Кучето спря и го погледна. Мокро като парцал от росата, то сега изглеждаше жалко. Хвърли се отново наоколо да тършува. Развидели се, навлязоха в суха и по-ниска люцерна. Като че ли за да изпусне и последния си шанс, Карло се юрна далече напред.
.
- Тука, простак! - извика човекът. - Там вече и слон да ми изкараш, за какво ми е! Тука ела!
.
Карло не чуваше. Той търсеше и душеше все по-настървено, все по-безрезултатно. Човекът отвори пушката, извади единия патрон и на негово място постави зеления. Свирня и кучето рязко изправи глава.
.
- Ела тука!
.
Карло дойде. Човекът помълча малко и после извика.
.
- Търси! Ей тука, тука търси! Хайде! Търси, Карло, търси!
.
Животното се хвърли в тревата свирепо, гърбът му се гънеше като смок, Човекът почака, пусна цигарата и палецът му отключи пушката за стрелба. "Сбогом, Карло.
.
Животът е такова нещо, братле"...
.
Той вече дигаше пушката, когато далечно и остро изсвирване писна в ушите му. Обърна се - брат му и Тошо газеха през люцерната. Махнаха му с ръце, той махна; Карло се беше спрял, да ги види. Човекът въздъхна, остана така, палецът върна онова копче обратно.
.
- Карло какво? - каза брат му, като дойдоха до него.
.
- Става ли на човек или го няма?
.
- Абе, знам ли... Досега нищо. То беше тъмно и мокро де, ама гледай къде е запрашил. Не стои както трябва около мен.
.
- Няма значение - каза Тошо, - той Хектор беше такъв, на Торбара. Обаче аз куче като Хектора въобще не съм виждал! Ей така бяга напред като тоя и като извади заека и го емне, та право на Торбара в краката. Точно така бе, досущ като тоя. Братята се засмяха. Тошо каза сериозен:
.
- Ти не се смей, ами мини оттатък канала, че точно в тоз буренак...
.
Буренак беше последната дума, която Карловият стопанин запомни, защото лудият лай го накара да изтръпне и веднага да скочи оттатък канала. По пътчето летеше насам заек. Карло - като стрела подир него. Човекът дигна пушката и гърмежът от онзи силен зелен патрон тежко отекна над къра... Заекът се преметна и падна. Когато Карло се хвърли отгоре му, а после кротко го донесе в зъби, опашката му се мяташе от радост и зачервените му очи гледаха възхитено и тримата.
.
- Карло! - извика пръв Тошо, - Ами ти какво направи бе, Карлюшка!
.
Братът извади шишето с ракия и тримата се почерпиха.
.
На Карло Тошо отряза салам. След това тръгнаха към колата да оставят убития заек. Карло отново избяга напред и след минута се изгуби от очите им. Тошо извика:
.
- Е-е-е! Гледайте, гледайте!
.
Вкаменен сред люцерната, снишил глава - опашката хоризонтално назад, - Карло показваше стойка, каквато и тримата стари ловци не бяха виждали на картинка. Приближиха го, стопанинът му извика: "Дай, Карло!" - и ято тежки яребици излетя пред краката им. Паднаха четири, Карло ги изнамери в тревата и ги донесе на него. Тошо, който посегна да вземе една от устата му, бе удостоен само с едно глухо ръмжене и един поглед накриво от ужасно свирепи очи.
.
Пиха по още една глътка. На Карло бе дадена баница, кейк, топъл чифт кренвирши. После отидоха до колата да оставят убития дивеч, та да се върнат отново в полето. Към девет часа се събра цялата група. Седнаха да закусят и сладките приказки почнаха. Карло се беше сгушил до своя човек и от ледената роса силно трепереше. Разбира се, разговорът се въртеше все около него и се превръщаше бързо в легенда. Шумният разговор на ловците, в който само един от тях не участвуваше. Той нещо си пееше тихо, надигаше всички шишета последователно, внезапно извиваше глас до небето и едната му ръка не помръдваше от мократа шия на кучето.
.
Накрая този човек извади от патрондаша си една зелена гилза и я изяде. Бавно и сладко, до острия ръб на металната чашка, която целуна и хвърли в тревата. През цялото време естествено всички се смееха гръмогласно.
.
Всички без кучето, което се натискаше в скута на своя стопанин, придремваше треперещо и съвсем не подозираше, че той в дъното на душата си така силно искаше да прилича на него.

24 Ноември 2003 06:53
И аз мисля, че е по-добре да си гледа лова
24 Ноември 2003 13:53
Мимикрия на думите .... Мимикрия на хората .... Мимикрия на ценностите ....
Започва се с "ГРЕШЕН СЪМ .....". За пишещите също е така, нали?
А иначе "параномия" е хубава дума - и звучи някак си възвишено. Само дето има думички и за тези, дето си играят с тази дума, а и за тези - дето злоупотребяват с играта ....
Пъстро писание, от еродит - не звучи ли ЯРЕБИЧОВО?
24 Ноември 2003 14:35
Чжуан Цзъ е казал:


"Капаните са за зайци - хванал заека, забравяш за капана.Думите служат за улавяне на мисълта - хванал мисълта, забравяш за думите.Как ми се иска да срещна човек, който е забравил думите,- и да си поговоря с него...".Ако авторът на тези думи беше срещнал Конфуций, със сигурност щеше да има предпоставките за един дълъг разговор.
24 Ноември 2003 14:39
Когато учим за някое животно, например за заека, ние обикновено се питаме къде живее, с какво се храни и как се размножава. Същото правим и с влечугите, с птиците и с рибите. За думите трудно бихме си отговорили къде живеят, с какво се хранят и как се размножават. Има самотни и скитащи думи, има ходещи по водата - като водомерката например - има живеещи на тумби. Някои обичат водната среда, други предпочитат сушата, а има и думи, които се скитат из звездното небе.......

24 Ноември 2003 15:54
Всичко тече, всичко се променя. Е, и значението на думите също. Обратното би било по-интересно.
24 Ноември 2003 16:01
Hugin
24 Ноември 2003 16:19
Извинете ме, г-н Цончев. Плъзнах се по повърхността на текста. Четох го още два пъти. Има мислене в него. Ама и непознати думички не трябва да се използват във вестник като този. Оставете това на политиците.
24 Ноември 2003 16:58
Много го бива авторът! И в мимикрията също! Нищо лично, харесвам го! Не харесвам мимикрията му.
24 Ноември 2003 17:00
Hamer , тя е от ловните му страсти - мимкрията де!
24 Ноември 2003 17:02
Дон, пиши по-често.
Естествено е човек да се замисля, да търси какво е довело и води до тези промени. Дали пък не е човешкото търсене на оправдание. Оправдание за нещо извършено неправилно. За да се успокои.
А истината, тя е като въпроса за цвета на хамелеона гледащ се в огледало.
24 Ноември 2003 17:05
Моля, не бъркайте Дончо Цончев с Дон.
24 Ноември 2003 17:20
Игра на думи бе
Може и река Дон да се има предвид, нали
24 Ноември 2003 17:51
Stiga s toq Doncho Tzonchev be, pisna mi ot nego!
24 Ноември 2003 17:53
Кой Дон? Жуан, Корлеон(е), Кихот?

Редактирано от - Vodolei на 24/11/2003 г/ 18:00:59

24 Ноември 2003 18:05
Си вперил Дончо поглед във просторите, главата умномислеща подпрял си със
ръка...говориш ни за Словото, че то в началото било...не туй слово Дончо, не и
туй Начало...на скута ти снайпер, се пълни той с куршуми...и твойте тъй
дълбокоумни думи са кат коршум, забиват се в плътта...е взрив във словото
на таз цивилизация, е шум зловещ и песен зла...са думите кат шип забит в плътта човешка и природна....затуй са тези взривове, йерархии, борби за вла ст, пари...затуй убитите деца... Си бил ти Дончо някога боксьор, сега писалка между пръстите...не тези букви, не и тоз език...спомни, спомни, кога дете безпо мощно ранено, стиска зъби и юмрук, текат сълзи, кога животно малко и ранено свито и скимти...недей убива Заека...спомни кога Човек уби Луната и Зорни цата...спомни преди началото на пишещи авторитети зли, спомни преди утро бата, спомни началото преди началото...за живото движение живот, мига...и словото забило гвоздей в рамката на цветето живот....говориш сам, си търсиш и съветници...от твойте думи в чужди думи...от твойто време в друго време уж!
не е туй време истинно а времето от думите родено....иди в гората, на полето, забрави за словото, спомни за Заека, стани ти Заека, тогаз го питай, ако да пиши за Заека...че истинното Слово кат кръвта...спомни, спомни Езоп, преди Езоп, когато хората говореха с животните...спомни за ТИ, спомни за АЗ...и за преди това...а после пък за Завистта...
24 Ноември 2003 18:20
О-о-о, Дон Карлос
За Скимтенето и Завистта
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД