Няма спор, че финансовият министър Милен Велчев направи добър PR-ход, като отново лансира идеята си за създаване на данъчна полиция точно по време на празниците, когато медиите бяха зажадняли за новини. Така тя получи широк отзвук и обществото остана с впечатление, че едва ли не до няколко седмици новите спецполицаи ще погнат всички изпечени измамници, които ощетяват държавата, като не плащат данъци или точат незаконно ДДС, ще намерят необорими доказателства срещу тях, като ги претърсят, подслушват и обискират, и ще ги тикнат на топло. За съжаление нищо такова няма да се случи.
И това не е просто мрачен скептицизъм
Причините са чисто обективни - пред създаването на нови спецоргани има съществени политически и юридически пречки.
За данъчна полиция се говори още от миналата пролет. Тогава финансовият министър Милен Велчев нареди създаването й на водещо място сред пакета от спешни мерки срещу сивата икономика редом със закриването на фришоповете. Но както безмитните оператори още си въртят бизнеса, така новите супербирници продължават да са само добра идея. И така ще е още дълго време независимо от това колко силно и искрено е желанието на министър Велчев.
Не е трудно да се предвиди, че отново с пълна сила ще се разрази старият спор на чие подчинение да е данъчната полиция - на МВР или на МФ. Битката е особено ожесточена, защото новият орган ще разполага с доста широки правомощия. Той за разлика от обикновените полицаи и следователи ще има свободен достъп до данъчните тайни, които сега са недостъпни за МВР без съдебно разрешение, а и ще може да разследва и да подслушва, на което пък редовите данъчни ревизори нямат право.
При предишния сблъсък миналата пролет политическият съвет на НДСВ избра Велчев пред Петканов. Явно това дава увереност на финансовия министър сега.
Възможната ответна реакция на МВР
не трябва да се подценява, особено след като преди ден лично главният прокурор Никола Филчев подкрепи Петканов срещу Велчев, като каза, че "не може всеки министър да си прави полиция, защото това е предпоставка за корупция". Според Филчев полицията трябва да е там, където са полицаите, т.е. под шапката на МВР. В полза на Петканов ще играе и юридическото лоби в НДСВ. Така че предстои сериозен сблъсък и в правителството, и в парламента.
Създаването на данъчна полиция ще бъде забавено и от
юридическия хаос, който цари около тази идея
Само преди два месеца шефът на данъчната администрация Николай Попов обясни, че според решение на Конституционния съд орган с разследващи функции може да има само към съдебната власт. Което противоречи на плановете полицията да е на подчинение на финансовото министерство. Попов очерта два изхода от тази ситуация - или да се изчака Велико народно събрание, което да промени конституцията, или да се поиска ново тълкуване от съда, за да може той да излезе с друго становище. В противен случай органът към финансовото министерство може само да събира данни и да ги предава на компетентните органи, но не и да разследва.
В контекста на новата ситуация
явното противоречие между министър и подчинен
изглежда твърде странно. Или данъчният директор е надценил юридическите проблеми около сформирането на органа, или си е позволил да каже открито нещо, което неговият шеф не иска да признае.
Със сигурност от юридическия коз ще се възползва опозицията, която няма лесно да се примири с разширяването на властовите правомощия на Велчев. ОДС вече се канят да атакуват пред съда бюджет 2004 заради правото финансовият министър по свое усмотрение да емитира облигации и да извършва операции с външния дълг, без да е нужно решението на цялото правителство, както бе досега.
Но дори да се случи идеалният вариант - тези пречки пред реализацията на идеята да бъдат изчистени и мнозинството да заработи единно за създаване на органа, формалната парламентарна процедура за гласуване на специалния закон ще отнеме поне месец-два. Неизбежно след това ще трябва да се измени и друга част от законодателството, за да се уреди статутът на новия орган. Така че идеята за данъчна полиция още дълго време ще бъде ефектен PR-ход.
|
|